Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ligos: seni ar nauji pažįstami?

Tymais sergantis vaikas
Dave Haygarth, Flickr.com / Tymais sergantis vaikas
Šaltinis: Žvalus.lt
0
A A

Nepaisant šiuolaikinės medicinos pažangos, tobulėjančių įvairių ligų gydymo metodų, naujų vaistų ir modernios techninės aparatūros, visgi, yra susirgimų, kurie kamuoja žmones jau daugybę metų, neprarasdami savo aktualumo ir šiandien.

Tymai

Tymai – tai viena iš labiausiai užkrečiamų ligų. Šiai infekcijai būdingas beveik šimtaprocentinis imlumas – tai reiškia, kad neskiepyto ir anksčiau nesirgusio šia liga žmogaus kontakto metu su sergančiuoju, užsikrėtimo tikimybė yra itin didelė. Ligą sukelia tymų virusas Measles virus, kuris plinta oro lašiniu būdu. Šis susirgimas žmonijai pažįstamas jau labai seniai, buvo laikomas viena iš pavojingiausių vaikų infekcijų, mirtinai pavojinga. Infekcijos sukėlėjas buvo išsiaiškintas 1954 m., o 1960 m. buvo sukurta veiksminga vakcina, kuri šimtus kartų sumažino sergamumą ir mirtingumą nuo šios ligos. Tačiau tymai išlieka vis dar pavojinga liga kūdikiams. Mūsų dienomis pats patikimiausias ir efektingiausias profilaktikos metodas yra vakcinacija, kuri apsaugo nuo šios ligos.

Gripas

Pati didžiausia gripo pandemija, nuo kurios rimtai nukentėjo beveik 40 proc. žemės gyventojų, buvo 1918 m., ji pavadinta „ispanišku gripu“. Tačiau tik 1931 m. mokslininkai išsiaiškino ligos sukėlėją – A tipo gripo virusą, o B ir C tipų virusai buvo nustatyti atitinkamai 1940 ir 1947 m. Šiuo metu yra suskaičiuojama daugiau nei 2000 gripo virusų variantų. Dėl greitos virusų mutacijos žmogaus imuninė sistema nesugeba atpažinti ir apsisaugoti nuo patogenų, todėl mokslininkams kol kas nepavyksta sukurti vakcinos, kuri užtikrintų efektyvią apsaugą visam gyvenimui. Gripui būdinga tai, kad jis pasižymi dideliu užkrečiamumu, turi trumpą inkubacinį periodą, sukelia kitas virusines infekcijas ir rimtas viso organizmo komplikacijas. Kai kurios žmonių grupės – nėščios moterys, pagyvenę žmonės, maži vaikai, ligoniai sergantys chroniškomis ligomis – turi didesnę riziką sunkesniems susirgimams. Viena iš profilaktinių priemonių yra kasmetinė gyventojų vakcinacija, antivirusinių profilaktinių preparatų vartojimas. Svarbiausia gydant gripą – tai tinkamai ir laiku parinktas gydymo režimas, nes negydomas susirgimas gali sukelti rimtų kvėpavimo takų, širdies, inkstų ir kitų vidaus organų komplikacijų.

Parazitinės ligos

Parazitinės ligos ir šiandien yra aktuali problema, kuri itin greitai plinta. Viena iš jų yra niežai, kurią sukelia niežinės erkės. Šie parazitai pasižymi itin dideliu vislumu, todėl liga lengvai ir greitai paplinta po visą kūną. Pagrindinis būdas perduoti šią ligą yra kontaktinis – per patalus, rankšluosčius, žaislus, vonios reikmenis ir pan. Yra atvejų, kai šia liga užsikrečiama ir nuo parazituojančių ant gyvūnų erkių. Niežus būtina gydyti, nes ši liga gali peraugti į chronišką formą ir lydės ilgus metus, laikas nuo laiko paūmėdama. Kad atsikratyti šio susirgimo, būtina pašalinti suaugusias erkutes ir jų kiaušinėlius. Tai padėti padaryti gali tam skirti vaistai.

Dar vienas nuo senų laikų žinomas susirgimas, kurio protrūkiai registruojami ir šiomis dienomis įvairiose pasaulio vietose – pedikuliozė (utėlėtumas). Sukelia jį smulkūs kraują čiulpiantys vabzdžiai – utėlės. Daugelis klaidingai mano, kad užsikrečiama utėlėmis, jei asmuo nepaiso asmens higienos taisyklių. Pagrindinis būdas perduoti šią ligą yra tiesioginis kontaktas su užkrėstuoju. Būtent dėl to, dažnai su galvos pedikulioze susiduria vaikai (nuo 5 iki 12 metų amžiaus), nes jie yra socialiai aktyvūs, smalsūs ir bendraujantys. Dažniausiai užsikrečiama ten, kur būna daug vaikų (darželiai, mokyklos, žaidimų aikštelės ir pan.). Užsikrėtimų utėlėmis pikas tradiciškai būna rudens pradžioje, kuomet vaikai grįžta į mokymosi įstaigas. Kovoti su šia nemalonia situacija padeda preparatai, kurių pagrindas permetrinas ar dimetikonas.

 

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min