Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Antioksidantai: mitai ir tiesa

Mitai ir tiesa apie antioksidantus
Gloria, Flickr.com / Mitai ir tiesa apie antioksidantus
Šaltinis: Žvalus.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Antioksidantai – tai maiste esančios medžiagos, kurios teikia mūsų organizmui visokeriopos naudos. Būtent taip antioksidantus apibūdintų daugelis žmonių, besidominčių sveikos mitybos principais.

Tačiau naujausi mokslinių tyrimų duomenys atskleidė, kad galbūt šios medžiagos ir nėra tokios naudingos, kaip manyta iki šiol. Taigi kas yra tie antioksidantai, ir kaip iš tikrųjų jie veikia mūsų organizmą?

Deguonis į mūsų organizmo vidų patenka kvėpuojant, o kraujas ją išnešioja po visą kūną, į kiekvieną ląstelę, skatina organizme oksidaciją, kurios metu maisto medžiagos virsta energija. Vykstant oksidacijai, susidaro ir šalutinių produktų – laisvųjų radikalų. Laisvieji radikalai – tai  toksinai ir nestabilios molekulės, kurios gali pažeisti organizmo audinių ląsteles. Kadangi šiose molekulėse trūksta vieno elektrono, jos siekia paveržti elektronus iš kitų ląstelių. Kokių – nesvarbu: atakuojamos baltymų, fermentų, DNR molekulės. Taip vyksta ištisa reakcijų grandinė: bet kuri molekulė, atidavusi savo elektroną laisvajam radikalui, pati tampa laisvuoju radikalu.

Antioksidantai – tai ypatingos medžiagos, kurios ne tik neutralizuoja laisvuosius radikalus. Dalį antioksidantų sintetina pats organizmas, dalį gauna su maistu. Taigi dabar pamėginkime išsiaiškinti, iš ko organizmas gauna laisvųjų radikalų ir kaip iš tikrųjų jie veikia?

  • Mitas: Maisto produktuose antioksidantų mažai.

Tiesa: greitajame maiste, daugelyje pusfabrikačių, nešviežiuose maisto produktuose jų išties nedaug. Tačiau šviežiuose vaisiuose, daržovėse, arbatoje, kavoje – apstu.

  • Mitas: Geriausias antioksidantų šaltinis – maisto papildai.

Tiesa: Jei maitinatės taisyklingai ir paisote sveiko gyvenimo būdo principų, vartoti maisto papildų dažniausiai nėra prasmės.

  • Mitas: Sintetiniai antioksidantai gali kuo puikiausiai pakeisti natūralius.

Tiesa: Deja, laboratorijose atlikti eksperimentai parodė, kad sintetiniai antioksidantai savo veiksmingumu nė iš toli neprilygsta natūraliems.

  • Mitas: Antioksidantai jaunina.

Tiesa: Įrodytas tik apsauginis šių medžiagų poveikis. Tačiau ne paslaptis, kad vartojant daug produktų, kuriuose yra antioksidantų, organizmas gauna ir kitų reikalingų medžiagų, todėl gerėja visų organų sistemų veikla, odos būklė, ilgai išlaikomas žvalumas ir energija. O tai – neabejotinai jaunina.

  • Mitas: Antioksidantų yra tik vaisiuose ir daržovėse.

Tiesa: Vaisiuose ir daržovėse antioksidantų apstu. O dar jų yra pilno grūdo miltuose, ankštinėse kultūrose, sėklose, raudonajame vyne, neriebioje mėsoje, piene, kiaušiniuose.

  • Mitas: Laisvieji radikalai – absoliutus organizmo priešas.

Tiesa: Mūsų organizmas ne tik prisitaiko prie neigiamų faktorių, bet ir kai kuriuos jų geba panaudoti taip, kad, užuot žaloję, jie ima teikti naudos. Nustatyta, kad net ir priešiškai nusiteikę laisvieji radikalai yra naudingi: jie padeda įveikti svetimkūnius, ligas sukeliančias bakterijas, taigi aktyviai dalyvauja imuninės sistemos veikloje. Kenksmingi jie tampa tik tada, kai laisvųjų radikalų kiekis organizme stipriai padidėja.

 
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min