Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaip kofeinas veikia žmogaus organizmą?

Per dieną rekomenduojama išgerti ne daugiau trijų puodelių kavos
Flickr.com / Per dieną rekomenduojama išgerti ne daugiau trijų puodelių kavos
Šaltinis: Žvalus.lt
3
A A

Kofeinas yra vienas iš geriausių natūralių stimuliatorių. Jis mažina nuovargio pojūtį, sutelkia dėmesį ir gerina nuotaiką. Pagrindiniai šios medžiagos šaltiniai – kava, arbata, mate ir šokoladas.

Kaip kofeinas veikia žmogaus organizmą? Kiek arbatos ar kavos puodelių per dieną tampa žalingi? Ar galima apsinuodyti kofeinu? Išsiaiškinkim!

Kodėl kofeinas žvalina?

Visų pirma, organizme kofeinas imituoja neurohormoną adenoziną, kuris lėtina nervinius impulsus ir iššaukia mieguistumą. Kofeinas blokuoja adenozino receptorius galvos smegenyse ir kituose organuose. Taip jis slopina atsipalaidavimą, stiprina dėmesį ir greitina reakciją.

Antra, kofeinas stimuliuoja adrenalino išsiskyrimą, kuris dažnina širdies dūžius ir kelia kraujospūdį, taip daugiau kraujo patenka į raumenis ir provokuojamas gliukozės išsiskyrimas į kraują.

Trečia, kofeinas kelia neurohormono dofamino dozę smegenyse. Ši medžiaga atsakinga už laimės pojūtį. Būtent žvalumo pojūtis išgėrus rytinę kavą mus taip pripratina prie šio gėrimo.

Ar kofeinas leidžia išsiblaivyti?

Egzistuoja vienas mitas, kad kofeinas – ne tik stipri tonizuojanti priemonė, bet ir būdas pašalinti alkoholio vartojimo pasekmes.

Mokslininkai įrodė, kad šis mitas nėra tiesa: išblaivėti kofeino turinčių gėrimų dėka, neįmanoma, o štai pakenkti organizmui – lengva.

Kadangi kofeinas sudaro žvalumo iliuziją, o alkoholis mažina dėmesį, šių dviejų gėrimų derinimas gali neblaivų žmogų pastūmėti link neapdairių veiksmų: vairuoti automobilį, pasivaikščioti per šalčius neapsirengus, konfliktuoti su aplinkiniais.

Kada kofeinas saugus?

Daugumai žmonių saugi kofeino dozė per dieną – 300 mg. Tai yra maždaug trys nedideli puodeliai stiprios kavos.

Tačiau kofeino kiekis įvairiose arbatos, kavos ar šokolado rūšyse yra skirtingas. Kartais ir 100 g kofeino gali iššaukti nemalonius perdozavimo simptomus.

Vis dėlto numirti perdozavus kofeino gana sudėtinga. Norint užmušti 70 kg sveriantį žmogų, reikėtų vienu kartu išgerti 100 puodelių kavos.

Kada kofeino yra per daug?

Kofeino perdozavimo simptomus labai lengva atpažinti:

 • Padažnėję širdies dūžiai
 • Nerimas
 • Nemiga
 • Viduriavimas
 • Padažnėjęs šlapinimasis
 • Skrandžio spazmai
 • Troškulys
 • Pykinimas
 • Galvos skausmas

Jautrumas kofeinui. Kam jis būdingas?

 • Vyresni žmonės yra jautresni kofeinui.
 • Moterys yra jautresnės kofeinui nei vyrai.
 • Sergant širdies ir kraujagyslių ligomis kofeinas gali būti netoleruojamas.
 • Nereguliariai vartojant kofeino gėrimus, jautrumas padidėja.
 • Kofeino nereikėtų maišyti su medikamentais.
 • Esant mažam svoriui, jautrumas kofeinui padidėja.

Kofeinas – tai narkotikas?

Kofeinas yra stimuliatorius, kuris gali iššaukti pripratimą, jei vartojamas dideliais kiekiais. Ši medžiaga dažnai vadinama populiariausiu legaliu narkotiku pasaulyje.

Staigus kofeino vartojimo nutraukimas gali iššaukti nemalonių pojūčių abstinenciją. Kuo ilgiau žmogus vartoja kofeiną, tuo sunkiau jo atsisakyti ir tuo simptomai metus vartoti yra sunkesni. Pirmieji „kavos abstinencijos“ požymiai pasireiškia po 12-14 valandų, išgėrus energetinio gėrimo.

Jei tokie simptomai aplanko, vadinasi, jūs geriate per daug kavos ir organizmas turi priklausomybę. Specialistai tokiu atveju rekomenduoja mažinti kofeino dozes ir tik tada visiškai atsisakyti šių gėrimų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min