Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 2d. 11:00

Vienintelis toks sodas Baltijos šalyse, kur mokoma pagrindinės sveikatos taisyklės

Jānio paruoštas kokteilis 15min fotoreportažas
Indrės Bungardaitės / 15min nuotr. / Jānio paruoštas kokteilis

Ar žinojote, kad baltasis gluosnis – natūralus gamtos aspirinas? O stevija – kuo puikiausias cukraus pakaitalas, kuris dar ir sveikas? Tokiomis savo sode užaugintomis sveikatos stiprinimo paslaptimis dalijasi žinomiausias Latvijos medicininių augalų ekspertas Jānis Ulmas, kviečiantis ir lietuvius apsilankyti pas jį.

Jānis savo sodą „Avotiņi“ su bent keturiais šimtais įvairių augalų rūšių įkūręs Ladės kaimelyje, Limbažių rajone, netoli Jelgavos. Organiškai auginamų Latvijos medicininių augalų ir žolelių sodas – vienintelis toks visose Baltijos šalyse, tikina jis.

Istoriko ir sodininko diplomus turintis ir net Limbažių muziejaus direktoriumi dirbęs vyras dabar daugiausiai dėmesio skiria būtent medicininiams augalams. Pripažįsta, kad medicininio išsilavinimo neturi, tačiau turi 25 metų praktikos. „Tai geriau nei bet koks diplomas“, – tikina jis.

Dauguma ne taip ruošia kokteilius

Gali nesutikti su tokiu požiūriu, bet Jānis pateikia savo įrodymus. Jis pats vaistažolėmis ir sveiku gyvenimo būdu susidomėjo prieš kelis dešimtmečius, kai prarado viltį sulaukti pagalvos iš gydytojų. „Jie niekaip negalėjo išspręsti mano virškinimo problemų. Viską bandėm, bet niekas nepadėjo, – pasakoja charizmatiškasis Jānis. – Tuomet teko pačiam pradėti domėtis.“

25 metus savo žinias jis daugiausiai gilina gaudamas informaciją iš lūpų į lūpas. Dažnai to, ką žino senoliai, nerasi medicininėse knygose, pasakojo Jānis, ruošdamas žaliąjį sveikatos kokteilį. Tikriausiai retas kuris iš mūsų į namuose gaminamą kokteilį sudeda daugiau nei penkis ingredientus. Bet latvio kokteiliuose sudedamųjų dalių būna net 20-30. Į plaktuvą jis deda gėles, medžių lapus, vaisius, sėklas, riešutus...

Indrės Bungardaitės / 15min nuotr./„Avotiņi“ sodas Latvijoje
Indrės Bungardaitės / 15min nuotr./„Avotiņi“ sodas Latvijoje

„Tokia sveikatos taisyklė. Reikia kūnui pasiūlyti visko, o jis labai protingas – pasiims to, ko jam reikia, ir tiek, kiek reikia“, – tikina vaistinių augalų ekspertas. Viso susitikimo metu jis reguliariai pabrėžia – organizmui labai svarbi įvairovė: reikia 60-ies rūšių multivitaminų, 12-os amino rūgščių, 3 riebiųjų rūgščių, o kur dar būtinų mineralų sąrašas. Svarbu kasdien užtikrinti kuo didesnį spektrą.

Įdavęs man į ranką 25 ml „šotą“, Jānis tikina, kad jeigu mėnesį žmogus gertų tokį kokteilį – praeitų daug negalavimų, pradedant nemiga ar nerimu ir baigiant diabetu ar reumatu. „Organizmas stabilizuotųsi“, – žada latvis. Dėl tikrojo poveikio sveikatai, kaip ir dėl skonio, galima ginčytis.

„Tokia sveikatos taisyklė. Reikia kūnui pasiūlyti visko, o jis labai protingas – pasiims to, ko jam reikia, ir tiek, kiek reikia, – tikina Jānis.

Indai stebisi Latvija

Savo kuriamą sodą Jānis vadina rojumi. „Bet kad gyventum rojuje, turi ir daug dirbti“, – pripažįsta jis. Prieš daugiau nei penkerius metus jis čia atsikraustė į, kaip pats sako, džiungles. Teko išlieti daug prakaito, kad viskas atrodytų taip, kaip dabar. Ir darbų pabaigos dar nematyti.

„Avotiņi“ sodas stebina ne tik vaistažolių įvairove, šiltnamyje auginamais arbūzais, melionais, figomis bei kitais egzotiškais vaisiais, bet ir ramybe alsuojančia aplinka. Per romantišką medinį tiltelį nužingsniavus iki pakrantės, atsiveria idiliškas vaizdas į lieptą. Dar tolyn ežere – ir sala, žaliuojanti po ryškiai mėlynai vasarišku Latvijos dangumi.

„Garden pearls“ nuotr./„Avotiņi“ sodas Latvijoje
„Garden pearls“ nuotr./„Avotiņi“ sodas Latvijoje

Jānis čia siekia sukurti ramybės oazę, kuri įkvėptų semtis žinių apie sveikatą. Apsilankiusieji gali išsinuomoti ir valtį ar vandens dviratį ir atitrūkę nuo žemiškų rūpesčių išsiirti į Auziņi ežerą. Žvejoti, stebėti paukščius ar tiesiog mėgautis tyla.

O lankytojų čia netrūksta. Gausus augalų sodas yra įtrauktas į bendrą Latvijos bei Estijos projektą „Sodo perlai“ („Garden Pearls“), kuriuo raginama keliauti po šių šalių gražiausius privačius bei viešus sodus.

„Garden pearls“ nuotr./„Avotiņi“ sodas Latvijoje
„Garden pearls“ nuotr./„Avotiņi“ sodas Latvijoje

Žinomas žolininkas taip pat organizuoja stovyklas, mokymus tiems, kurie domisi medicininiais augalais. Pas jį gydymo augalais paslapčių atvažiuoja pasisemti specialistai net iš Indijos, kurie jam net labiau patinka nei latviai. „Latviai gydytojai čia atvažiuoja tik tam, kad gautų sertifikatą, ilsisi, – aiškina jis. – O Indijos gydytojai neišeina iš sodo, jiems čia viskas taip įdomu. Jie sako, kad Latvija yra turtingesnė šalis nei Indija.“

„Būna, jie rodo į kokį augalą už sodo ribų ir klausia – „Kodėl jo nenaudojat sveikatai stiprinti? Negi visi esat tokie sveiki, kad nereikia?“ Jie nesupranta, kodėl mes nepasiimam iš augalų visko, ką galim“, – apie svečius iš Indijos pasakoja Jānis.

„Garden pearls“ nuotr./„Avotiņi“ sodas Latvijoje
„Garden pearls“ nuotr./„Avotiņi“ sodas Latvijoje

Kartais tuo vis dar stebisi ir pats žolininkas. Nors žinom, kas organizmui yra gerai, bet vis tiek valgom tai, ko negalima, kas kenkia mūsų kūnams. Jānis būtent to ir siekia išmokyti – žmonėms padėti suprasti, kaip su natūraliomis priemonėmis galime būti sveikesni.

Labiausiai sveikatai padeda milteliai

Jānis lankytojams įteikia lapą, kuriame išvardytas sąrašas negalavimų. Prie kiekvieno augalo rasite skaičiuką ar net kelis, kurie rodo, nuo kurių jų šis augalas gali padėti.

„Savo sode turiu tik dvi taisykles. Pirmoji – negalima nieko iškart ragauti, nes visi augalai yra nuodingi. Riba tarp vaisto ir maisto yra labai plona“, – įspėja šeimininkas. „Ir antroji – tiesiog nelipti ant lysvių“, – nusijuokia jis.

Didelė teritorija masina begale žiedų – pradedant įspūdingomis aguonomis ir baigiant smulkiažiedžiais augalais, kurių pavadinimų net net dauguma nežino. Matydamas, kaip svečiai puola fotografuoti ryškiaspalvių žiedų, Jānis nusijuokdamas primena – gražu tai gražu, bet nė vienas augalas jo sode nėra dėl grožio. Visi – dėl būtinybės. Dėl sveikatos.

„Garden pearls“ nuotr./„Avotiņi“ sodas Latvijoje
„Garden pearls“ nuotr./„Avotiņi“ sodas Latvijoje

„Sveikatos“ galima ir įsigyti, tik ne kaip įprastų arbatų ar sudžiovintų vaistažolių, bet kaip kruopščiai sudarytus miltelių rinkinius. Žolininko teigimu, miltelius vartoti organizmui yra žymiai geriau, nes nereikia įdarbinti virškinimo, iškart galima pasiimti visas gerąsias savybes.

Ir nereikia pasirinkti tik kokios nors vienos žolės – Jānio rinkiniuose jų būna begalės. Vėlgi jis primena, kad būtina išlaikyti pasiūlos įvairovę organizmui.

„Garden pearls“ nuotr./„Avotiņi“ sodas Latvijoje
„Garden pearls“ nuotr./„Avotiņi“ sodas Latvijoje

Gydomieji augalai ruošiami nuo pat jų pasodinimo. Jānis griežtai laikosi jų auginimo, rinkimo ir apdorojimų taisyklių. Pavyzdžiui, vaistinius augalus privalu auginti tik ekologiškai – jeigu tu nuodiji augalus, tai ir jie nuodys tave. Juos rinkti reikia atsižvelgiant į Mėnulio kalendorių, o apdoroti – jokiu būdu neviršijant 45 laipsnių temperatūros. „Tai riba tarp gyvybės ir mirties“, – sako jis.

Ilgai naudoti jų kuriamų miltelių taip pat nereikia. Teigiamą poveikį esą galima pajusti jau po kelių savaičių, o mėnesio ar pusantro gal net visai užtekti norint išsigydyti kokį nors negalavimą.

Tik žadėti stebuklingų vaistų Jānis niekada nenori, nesiima siūlyti panacėjos, pavyzdžiui, onkologiniams ligoniams. „Aš galiu patarti, bet nesiimsiu eksperimentų, – patikina jis. – Galiu pasiūlyti naudoti tik tuos augalus, kuriuos žinau.“

Dar daugiau vertų aplankyti sodų ir parkų Latvijoje rasite čia:

15min po Latvijos ir Estijos sodus keliavo programos „Garden pearls“ kvietimu. Straipsnio turiniui įtakos tai neturi

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje