Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 1d. 20:59

Atostogos be plastiko Kretoje: Graikijos įsipareigojimas gamtai, kurį gali paveikti COVID-19

Užėjęs į viename Kretos kaime esančią taverną nustebu sužinojęs, kad čia gardėsius išsinešti įkrauna į gamtai draugiškus, savaime suyrančius indėlius. Pasirodo, jau dabar vietiniai ruošiasi Graikijos vyriausybės sprendimui nuo kitų metų liepos 1 dienos uždrausti vienkartinį plastiką. Keliaujant po didžiausią šalies salą ir matant jos grožį, sprendimas neabejotinai džiugina. Tačiau ar jis bus įgyvendintas, kyla abejonių – viena plačiausiai naudojamų priemonių, norint apsisaugoti nuo COVID-19, yra būtent plastikas.

Praėjusių metų spalį paskelbta „Graikija – be vienkartinio plastiko“ kampanija siekia eliminuoti plastikinius maišelius, šiaudelius, kavos puodelius, vandens buteliukus ir įvairias maisto pakuotes iš vartojimo. Aplinkos apsauga susirūpinusiems turistams tai bus dar vienas pretekstas atostogauti vykti į šį karštą. Tačiau iniciatyvą paskelbė ne Turizmo, o Aplinkosaugos ministerija, mat ir graikams plastiko tarša yra didžiulė problema.

„Kasdien 39 tonos plastiko tonos atsiduria Graikiją supančiose jūrose ir galiausiai tampa žuvų maistu. (...) Kovoti su plastiko tarša – vyriausybės prioritetas“, – tuomet kalbėjo Aplinkos apsaugos ministras Kostis Hatzidakis. Pasaulinė organizacija „World Wildlife Fund“ teigia, kad graikai į jūrą kasmet išmeta 11,5 tonos plastiko.

123RF.com nuotr./Plastikas vandenyne
123RF.com nuotr./Plastikas vandenyne

Nuo šių metų sausio 1 dienos plastikas yra uždraustas visose valstybinėse įstaigose.

Vietiniai ruošiasi

Keliaudamas Kretoje kartą užsukau į Fodele kaimelį, „Domenico“ taverną. Ten jos šeimininkas Georgos Kantopodis tikino plastikui „ate“ pasekęs jau dabar. Jis svečiams ledų ar kitų gardėsių išsinešti įdeda į iš cukranendrių pagamintus indelius, kuriuos vėliau galima kompostuoti.

„Čia mes nenaudojame plastiko. Šis indelis pagamintas iš cukranendrių. Jeigu išmesite indelį, jis suirs savaime. Tas pats ir su šaukteliais”, – sako kretiškis.

Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Tavernos šeimininkas – indeliai ir šaukšteliai dešinėje viršuje
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Tavernos šeimininkas – indeliai ir šaukšteliai dešinėje viršuje

Kai išvydau šaukštelį pirmą kartą, prisipažinsiu, atrodė taip lyg būtų plastikinis. Tavernos šeimininkas patikino, kad priemonės yra tikrai draugiškos aplinkai.

„Lauke turime sertifikatą“, – patikino jis pridėjęs, kad specialią produkciją, kurią pradeda naudoti ir kitos kavinės, gamina jo dukros verslas.

Įgyvendinti planą gali būti sunku

Ir nors vieni jau pradėjo įgyvendinti ambicingus planus, kitiems, panašu, tą padaryti bus gerokai sunkiau dėl COVID-19 pandemijos.

Pirmiausia, sugriežtinus saugumo reikalavimus viešbučiams, maistas, kurį lankytojai gali pasiimti iš bufeto, privalo būti izoliuotas nuo išorės – tam naudojamas plastikas. Kiekvienas sumuštinis, kiekvienas deserčiukas ar nedidelė porcija salotų – visi jie yra apdengti. Galima tik įsivaizduoti, kiek atliekų susidaro dėl šio reikalavimo.

L.Tubio/15min nuotr./Nuo išorės poveikio apsaugotas maistas
L.Tubio/15min nuotr./Nuo išorės poveikio apsaugotas maistas

Antra, akivaizdu, kad plastikas yra viena daugiausia naudojamų priemonių siekiant apsisaugoti nuo COVID-19. Vienkartinės pirštinaitės, veido dangalai, plastikiniai atitvarai – visos šios priemonės yra privalomos Graikijai svarbiame apgyvendinimo sektoriuje.

Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Apgyvendinimo sektoriaus personalas Graikijoje
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Apgyvendinimo sektoriaus personalas Graikijoje

Kaip Graikijai seksis įgyvendinti sau duotą pažadą COVID-19 pandemijos šviesoje, spėlioti sunku. Tačiau JAV pavyzdys rodo, kad to padaryti gali ir nepavykti.

„The Guardian“ rašo, kad dėl baimės užsikrėsti infekcija vėl pradėjo populiarėti vienkartiniai maišeliai, o vienkartinės kaukės, maisto išsinešti indeliai ir pirštinės tapo vienomis populiariausių prekių iš internetinės parduotuvės „Amazon“. Dėl to, dienraštis skelbia, kol kas kai kuriose JAV valstijose planus atsisakyti plastiko teks atidėti.

„Scanpix“ nuotr./COVID-19
„Scanpix“ nuotr./COVID-19

„Nuo kovo viskas yra sustabdyta“, – laikraščiui sakė Ekologijos centro Kalifornijoje vadovas Martinas Bourque.

2021-uosius Graikija pasirinko neatsitiktai. Tais metais visoje Europos Sąjungoje nebebus prekiaujama vienkartiniais plastikiniais įrankiais ir indais, balionų lazdelėmis, šiaudeliais, ausų krapštukais, taip pat iš polistireninio putplasčio pagamintomis maisto ir gėrimų pakuotėmis bei indais. Tokį sprendimą Europos Parlamentas priėmė dar 2019-aisiais.

15min žurnalisto kelionę į Kretą finansavo kelionių organizatorius „Novaturas“. Publikacijos turinys su bendrove nebuvo derintas.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje