Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 11d. 20:30

Nuostabaus grožio Alpių kaimelis maldauja turistų nebevažiuoti: kur vykti vietoj jo?

Halštatas žiemą
123rf.com nuotr. / Halštatas žiemą

Idiliškas Austrijos miestelis Halštatas visuomet buvo populiarus tarp turistų. Tačiau po „Disney“ animacinio filmo „Ledo šalis“ („Frozen“) keliautojai jį tiesiog užplūdo, kai pasklido gandai, kad būtent šis kaimelis įkvėpė Arendelo karalystės vaizdą.

Per dieną – iki 10 tūkst. turistų

Halštate, esančiame už valandos kelio nuo Zalcburgo, gyvena vos 780 žmonių, tačiau lankytojų skaičius per dešimtmetį išaugo šimtą kartų. 2009 m. per dieną čia apsilankydavo apie 100 turistų, o 2019 m. – net iki 10 tūkst. Pagal turistų skaičių, tenkantį vienam gyventojui, Halštatas net šešis kartus lenkia Veneciją, rašo „The Independent“.

Toks antplūdis vyko keliais etapais. 2006 m. Halštatas tapo žvaigžde Pietų Korėjoje po to, kai buvo išreklamuotas populiarioje laidoje. 2011 m. Kinijos turtuolis savo šalyje pastate Halštato repliką, kuri jam kainavo daugiau nei 800 mln. Eur. O pastaraisiais metais čia plaukia turistai, norėdami pamatyti vietą, kuri įkvėpė „Ledo šalies“ kūrėjus.

Perteklinio turizmo problemą dar labiau paaštrino tai, kad Halštatas nuolat tituluojamas „instagramiškiausiu miesteliu pasaulyje“. Dabar miestelio meras Alexanderis Scheutzas sako, kad norėtų turistų skaičių sumažinti bent trečdaliu.

„Halštatas yra svarbi kultūrinės istorijos dalis, o ne muziejus, – meras pareiškė „The Times“. – Norime sumažinti turistų skaičių bent trečdaliu, bet neturime jokių būdų, kaip juos iš tiesų sustabdyti.“

Buvo kuriamas planas trečdaliu sumažinti į čia atvykstančių turistų autobusų skaičių, tačiau jo įgyvendinti nepavyko. Dabar per metus čia atvažiuoja apie 20 tūkst. turistinių autobusų.

Gyventojai neabejotinai gauna naudos iš turistų: gali kurti verslus, kurie klesti visus metus nepriklausomai nuo sezono, išlaikyti mokyklas ir net koncertų salę, kas kitiems mažiems Austrijos miesteliams būna iššūkis. Tačiau perteklinis lankytojų skaičius gerokai apsunkina jų gyvenimą.

„Tai katastrofa, – „Washington Post“ sakė Verena Lobisser, čia turinti viešbutį. – Daug turistų iš tiesų galvoja, kad čia yra pramogų parkas.“

Kuo traukia Halštatas?

Halštatas 1997 m. buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Jis didžiuojasi 7 tūkst. metų druskos kasykla, kuri yra viena seniausių pasaulyje. Beje, lietuviai gali aplankyti įspūdingą kasyklą ne taip ir toli nuo mūsų šalies – vos už 8 valandų kelio rasite itin įdomų senovinį miestą po žeme.

Tačiau labiausiai į Halštatą turistus traukia jo peizažas. Nedidelis žavingų XVI a. namų miestelis įsikūręs ant ežero kranto, apsuptas Salzkammergut kalnų, o iš tolo jį aplankyti kviečia liuteronų bažnyčios bokštas.

Halštatas laikomas ir civilizacijos Austrijoje lopšiu, mat čia rastas priešistorinis nekropolis. 1000-500 m.pr.Kr. čia buvo palaidota apie 4 tūkst. žmonių.

Halštatas turi ne tik vaizdus kaip iš atviruko, bet ir neįprastą lankytiną vietą – „Kaulų namą“. XII a. koplyčios rūsyje galima rasti neįprastą kolekciją – apie 600 išdažytų kaukolių.

123rf.com nuotr./Kaukolės Halštate
123rf.com nuotr./Kaukolės Halštate

Tai sena tradicija, anksčiau buvusi populiari rytinių Alpių gyvenvietėse, bet dabar yra likusios vos kelios vietos su tokiomis saugyklomis, o Halštate ji – didžiausia. Anksčiau kai esamą kapą reikėdavo panaudoti naujam kūnui palaidoti, kaukolė ir kaulai būdavo perkeliami į bažnyčios rūsį, tai buvo tarsi antrosios laidotuvės. Žmogaus tapatybę artimieji įamžindavo užrašais ir piešiniais ant kaukolių.

Alternatyvos Halštatui?

Austrijoje išties netrūksta žavingų kaimelių, tad norint pamatyti jaukų prie kalnų prisiglaudusį miestelį nebūtina vykti būtent ten, kur tavęs, kaip turisto, iš tiesų nenori. Pavyzdžiui, patys austrai gražiausiu savo kaimeliu yra titulavę Alpbachą. Šis kalnuose įsikūręs kurortas žiemą laukia keliautojų – čia juos kviečia slidinėti.

Visgi Alpbache tikrai nebūsite vieni turistai tarp vietinių. Šį kurortą pamėgusios šeimos su vaikais, ypač jis populiarus tarp britų. O kasmet čia rengiamas ir dvi savaites trunkantis Alpbacho Europos forumas, į kurį atvyksta politikos, verslo, mokslo ir kultūros lyderiai iš viso pasaulio.

Dažnai kaip gera alternatyva Halštatui pateikiamas netoliese esantis St. Volfgango kaimelis šiauriniame Volfgango ežero krante, kuriame galima per 45 minutes traukiniu pakilti į 1783 m virš jūros lygio esantį Schafberg kalną.

123rf.com nuotr./St. Wolfgang
123rf.com nuotr./St. Wolfgang

Čia vyksta ne tik ieškantys austriško žavesio, bet ir piligrimai, nes sakoma, kad vietą bažnyčiai čia parinko Šventasis Volfgangas. Net jeigu religija ir nesidomite, verta į ją užeiti ir pamatyti altorių, kuris vadinamas įspūdingiausiu gotikiniu meno kūriniu Austrijoje.

Didelius pliusas ir tai, kad visai čia pat, ant to paties ežero kranto, yra ir dar du jaukūs kaimeliai – The St. Gilgen ir Strobl.

Wolfgangsee Tourismus Gesellschaft nuotr./St. Gilgen
Wolfgangsee Tourismus Gesellschaft nuotr./St. Gilgen

Žavesiu išsiskiria ir už valandos kelio nuo Vienos esantis Durnšteinas (Durnstein). Ant Dunojaus kranto esantis siena apjuostas senas miestelis tebeturi viduramžių pilies griuvėsius, bet pagrindinis lankytinis objektas čia yra Durnšteino abatija, kurios mėlynas bokštas tapęs vienu iš Vachau regiono simbolių. Miestas taip pat įsikūręs vidur vynuogynų, tad populiarus ir tarp vyno gurmanų.

123rf.com nuotr./Durnšteinas
123rf.com nuotr./Durnšteinas

Gmundenas, įsikūręs ant Trauno ežero kranto ir apsuptas kalnų, yra pamėgta savaitgalio kelionė tiems, kurie gyvena Zalcburge. Čia lankytojus vilioja XIX a. vilos ir pilys, o pati populiariausia jų - Schloss Ort, kuri stovi vidury ežero.

123rf.com nuotr./Gmundenas, Austrija
123rf.com nuotr./Gmundenas, Austrija

Jeigu ieškote ne tokio populiaraus ir mažo, bet žavingo miesto, verta prisiminti Šteirą (Steyr). Ginklų, plieno ir traktorių gamyklos priemiesčiuose tarsi iki šiol saugo per Antrąjį pasaulinį karą beveik nenukentėjusio Šteiro senamiesčio žavesį. Saugo taip gerai, kad turistų čia nėra daug, nors nedidelis miestas net įdomesnis nei Aukštutinės Austrijos regiono centras Lincas, esantis už 40 minučių kelio automobiliu.

Pirmajame Austrijos Kalėdų muziejuje galima apžiūrėti daugiau nei 14 tūkst. Kalėdų dekoracijų, miestas traukia piligrimų srautus. Tikintieji čia keliauja dėl prakartėlių ir vos 10 centimetrų dydžio Jėzaus skulptūrėlės. Anot legendos, vaškinė į medį įkelta skulptūrėlė padėjo pasveikti sunkiai sergančiam bokšto prižiūrėtojui. Toje vietoje buvo pastatyta bažnyčia, kuri ir dabar altoriuje saugo tą pačią mažytę statulėlę.

Romantiškajame Austrijos kelyje tarp Zalcburgo ir Vienos įsitaisęs Šteiras vilioja jaukiu senamiesčiu ir itin vaizdinga panorama nuo kitos upės pusės. Kita vertus, čia ir vietos turistams daugiau, jie nėra susispaudę keliose gatvėse kaip Halštate. Už senamiesčio Šteire plyti pramoniniai rajonai, kuriuose iki šiol gaminami traktoriai, ginklai, varikliai.

Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

01:02
23:03
01:29

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje