Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 13d. 22:30

Žemaitijos sostinė Telšiai – besivaikant meškas ir milžino sūrio kvapą

Telšiai – Žemaitijos sostinė
Alvydo Januševičiaus nuotr. / Telšiai – Žemaitijos sostinė

Kartais užeina noras pasivažinėti traukiniu, tačiau kur juo nulėksi – prie jūros, į sostinę? Pasirodo, kad verta sustoti ir pusiaukelėje. Žemaitijoje turistų grupės taip pat gali būti svetingai sutiktos. O ten, patikėkite, yra ką pažiūrėti. Pirmoji stotelė – Žemaitijos sostinė.

Idėja paprasta – nuvykti traukiniu iki pageidaujamo miesto ir sėkmingai viską ten pamatyti. Misija įmanoma. Visos dienos kelionė po Telšius ir apylinkes kruopščiai suplanuota. Tuo pasirūpino Telšių turizmo informacijos centras.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Telšiai – Žemaitijos sostinė
Alvydo Januševičiaus nuotr./Telšiai – Žemaitijos sostinė

Pramogautojų grupė sėda į traukinį Vilniuje arba kur pakeliui. Pavyzdžiui, Šiauliuose. Netrukus visi išlipa Telšių traukinių stotyje, kurioje šiuo metu vyksta didžiulė rekonstrukcija.

Telšius kadaise žalojo „žalioji politika“

Nuo šios vietos komfortas nesikeičia. Užsakytas autobusas paima tiesiai nuo stoties ir veža, kur tik reikia. Pirmiausia – fantastiškas pasivaikščiojimas po fantastiškus Telšius su fantastišku gidu.

Algirdas Žebrauskas – buvęs ilgametis Telšių vyriausiasis architektas, Dailės akademijos Telšių fakulteto profesorius.

Tai ne šiaip gidas. Tai žmogus, kurio dėka Telšiai šiandien yra būtent tokie – profesionaliai išvaizdūs ir įdomūs.

Gidas primena, kad prieš tris dešimtmečius Telšiai buvo kone prasčiausiai atrodantis miestas šalyje – lenktyniavo su Šalčininkais. Dabar Telšiams vargu ar kas prilygs.

Architektas teigia, kad Telšių veidą kadaise subjaurojo „žalioji politika“. Ką tai reiškia? Sovietmečiu medžiai, ypač menkavertės ir greitai sulapojančios liepos, buvo sodinamos ten, kur nereikia – pagrindinėse gatvėse, turgaus aikštėse. Medžiai užstoja miesto atmintį – žmonės viską užmiršta.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Telšiai – Žemaitijos sostinė
Alvydo Januševičiaus nuotr./Telšiai – Žemaitijos sostinė

Dabar miesto aikštė vėl tapo aikšte, kadaise jau mirusio Masčio ežero pakrantės sutvarkytos, miesto simboliai išryškinti. Mieste galima rasti 47 meškas. Kol jas visas apeisi, apie Telšius viską sužinosi.

Žemaičių vaišingumas

Pavalgyti turistams Telšiuose nėra paprasta. Tai yra – maistas nebus paprastas ir kasdienis. Ar miesto centre esančioje kavinėje, ar kaimo turizmo sodyboje – visur kvepia tikri žemaitiški patiekalai ir užkandžiai, kokių namie nė nesugalvotum.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Telšiai – Žemaitijos sostinė
Alvydo Januševičiaus nuotr./Telšiai – Žemaitijos sostinė

Kastinys, cibulynė, pusmarškonė košė, bulvės su kanapėmis, šilkinė košė. Netoli Telšių esančioje senoje kaimo turizmo sodyboje drūtai pamaitina lašiniuočiais, avienos kumpiu, antiena.

Telšių esančioje senoje kaimo turizmo sodyboje drūtai pamaitins lašiniuočiais, avienos kumpiu, antiena.

Alkanas tikrai neliksite. Spėkite, kuo pasiūlys viską užgerti? Ne, ne namine degtine ar kitaip vadinama ruginuke.

Tai mitas, kad ji pagerina virškinimą. Ir mitas, kad žemaičiai šiuo gėrimu piktnaudžiauja. O štai mėtų arbata – tikrasis žemaičių gėrimas ir skrandžio pagalbininkė.

Telšiai ir kone visa Žemaitija garsėja savo sūriais. Kaimo turizmo sodybose žmonės gamina įvairiausius sūrius – net fermentinius. Jei aukštaičiai turi alaus kelią, tai žemaičiai – pieno. Dar vienas įrodymas, kad čia kadaise valdė vyskupas Valančius.

Norintiems egzotikos į užsienį vykti taip pat nereikia – turistams Telšiuose vyksta kietojo sūrio „Džiugas“ degustacijos. Tai medaliais ir kitais apdovanojimais apkarstytas ir pasaulyje pripažintas gaminys.

Džiugas, anot legendos, buvo milžinas, kuris tokį sūrį pirmąją vestuvių naktį suspaudė su savo mylimąja. Daugelis vėl pasigedo alkoholio. Na, baltojo vyno, kaip jau visi aukštuomenėje esame įpratę.

VIDEO: Žemaitijos sostinė Telšiai

Prastas įprotis – sūris dera su šimtais kitų dalykų. Pavyzdžiui, įvairiomis užtepėlėmis, alyvuogėmis, marinuotais svogūnėliais. Tokia užkanda leidžia kiekviename kąsnyje mėgautis išlaikyto sūrio skoniu.

Nuo malūnų iki rūmų

Maistas, meškos ir mažosios architektūros inkliuzai – tai dar toli gražu ne visi Telšiai. Pakeliui į Biržuvėnų dvarą galima aplankyti Garbės kalnelį.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Telšiai – Žemaitijos sostinė
Alvydo Januševičiaus nuotr./Telšiai – Žemaitijos sostinė

Tai toks mažytis Kryžių kalnas, į kurį žmonės savo laimei surasti ar skausmui išreikšti neša po akmenėlį ir jį ten palieka.

Etnografiniame kaime svečiai gali užsukti į pasiturinčio ir mažažemio valstiečio sodybas.

Beje, pačiuose Biržuvėnuose nustebins grafų Gorskių atkurtas dvaras. Tai vieta, kur Gorskiai ilsėdavosi, o ūkį labiausiai vystė kituose savo dvaruose.

Ne visi žino, kad Žemaitija taip pat turi savo etnografinį kaimą.

Kadaise į Žemaitijos kaimo ekspoziciją buvo sugabentos tipiškiausios šio krašto trobos, klojimai, klėtys, autentiškas malūnas.

Visai šalia Telšių yra Degaičiai – paprasta gyvenvietė, tačiau turistams čia užsukti verta vien dėl seniūno – žemaičių kietabarzdžio Antano Kontrimo. Jis vaizdinga žemaičių kalba pasakoja apie unikalų Degaičių parką, rekordinio dydžio dviratį ir net aplinkui augančias vaistažoles.

Po tokių kelionių saulė jau krypsta vakarop. Greitasis traukinys gali parvežti namo, tačiau gali nugabenti ir iki kito galingo žemaičių miesto – Plungės. Renkamės antrąjį variantą. Apie Plungę jau netrukus – kitoje publikacijoje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje