Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 27d. 21:04

Žibulių kaime – slogus sovietiniais laikais „pakoreguotų“ dvarų pavyzdys

Žibulių (anksčiau vadintas Ilgižių) dvaras
Ados Alejūnaitės/„Vieškeliu dundant“ nuotr. / Žibulių (anksčiau vadintas Ilgižių) dvaras

Per pastarąjį laikmetį pavyko aplankyti didžiąją dalį įdomiausių apleistų, yrančių mūsų šalies dvarų. Kartais tenka krapinėti tik po mažai ką bepasakančius trupinius, bet svajos viską savaip surėdo. Todėl negaliu sakyti, kad griuvėsiai man kelia negatyvias emocijas. Kitas dalykas – stebėti buvusius įspūdingus, bet sovietiniais laikais „pakoreguotus“ dvarų rūmus. Būtent toks slogus pavyzdys kėpso Žibulių kaime (Raseinių r.).

Daugiau kelionių Lietuvoje istorijų ir fotoreportažų rasite tinklaraštyje „Vieškeliu dundant“

Žibulių (anksčiau vadintas Ilgižių) dvaras minimas dar nuo 1593 m. Vienas žymesnių jo savininkų buvo Mykolas Vitkauskas, kuris dalyvavo 1831 m. Lietuvos ir Lenkijos sukilime prieš Rusijos imperiją. Būtent dėl to didelius plotus apėmusio dvaro valdos gerokai susitraukė, dalį – konfiskavo.

Tačiau dar tame pačiame šimtmetyje dvaras ir vėl išvešėjo. 1870 m. buvo pastatyti puošnūs dviejų aukštų neoromantiniai mūriniai rūmai. Tuomet viskas priklausė Vladislovui Chlevinskiui, kuris taip pat aktyviai reiškėsi kito – 1863 m. sukilimo reikaluose. Buvo revoliucionierių pareigūnas.

Mirus V.Chlevinskiui, dvaras gyvavo nebeilgai. Palikuonys dalijosi žemes kol galiausiai jį teko parduoti.

Po 1940 m. nacionalizavimo Žibulių dvare pradėjo veikti senelių namai, paskui – kultūros namai. Tuo metu ir buvo sudarkyti gražieji rūmai.

Prieš tai rūmai turėjo dailius šoninius priestatus (flygelius), kurie tada buvo negailestingai išardyti. Vietoje vieno iš jų, prie išlikusios dalies, „prilipintas“ postsovietinės architektūros statinys. Už jo iki šių dienų slepiasi tikrųjų dvaro rūmų dalis.

Išlikę ornamentai, puošybos detalės liudija apie prabėgusią dvaro galybę. Palei stogą matyti herbiniai skydai, išraiškingi bokšteliai, palubį juosiantis dantytas arkinis karnizas, o iš balkonų liko tik raitytos metalinės gembės.

Panašu, kad laikas Žibuliuose sustojęs, kaip ir dvaro atgimimo vizija...

Daugiau kelionių Lietuvoje istorijų ir fotoreportažų rasite tinklaraštyje „Vieškeliu dundant“

Vieškeliu dundant

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Ypatingos

17:02
04:35

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

01:00
24:59
00:45

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje