TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Rinkimų į Europos Parlamentą rezultatų partijų lyderiai laukė su vyno taure ir alaus bokalu

Eligijus Masiulis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Eligijus Masiulis
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuva sekmadienį rinko 11 europarlamentarų, kurie artimiausius penkerius metus atstovaus Lietuvai Europos Parlamente. Savus europarlamentarus gegužės 25-ąją rinko 21 Europos šalis. Rinkimų rezultatai turėtų paaiškėti sekmadienio vėlyvą vakarą arba pirmadienio naktį, tuomet ir bus žinoma, kas vadovaus Europos Komisijai, turinčiai europinių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę.

Rinkimų į Europos Parlamentą rezultatų partijos laukė išsibarsčiusios po restoranus, viešbučius ir savo būstines.

Liberalai svajoja apie bent vieną mandatą

Liberalų sąjūdžio štabas įsikūrė šįkart „Neringos“ restorane. Be Seimo narių Gintaro Steponavičiaus, kuris yra ir pirmasis Liberalų sąjūdžio kandidatų į Europos parlamentą sąraše, partijos lyderio Eligijaus Masiulio, Eugenijaus Gentvilo, čia laiką leido ir daug jaunų žmonių – kas yra gana būdinga šiai partijai.

Liberalai gausaus vaišių stalo sau ir svečiams nedengė, tačiau rinkimų rezultatų laukė su taure vyno ar alaus bokalu.

Partijos vadovo E.Masiulio teigimu, partija šiuose rinkimuose siekė maksimalaus rezultato – dviejų mandatų, tačiau vis dėlto nebus nusivilta ir išlaikius dabartines pozicijas ir vieną atstovą Europos Parlamente.

„Nepaisant labai karšto oro, manau, Lietuvos žmonės padarė teisingus pasirinkimus tiek prezidento, tiek Europos Parlamento rinkimuose ir vadovavosi balsuodami sveiku protu. Manau, kad Dalia Grybauskaitė išliko rinkimų favorite, tą patvirtino ir debatai. Aš neabejoju D.Grybauskaitės pergale“, – rinkimų sekmadienio vakarą dar tik laukiant pirmųjų rezultatų kalbėjo E.Masiulis.

Ar tas faktas, kad rinkėjų aktyvumas nebuvo itin didelis, padėjo, ar vis dėlto pakenkė liberalams, E.Masiulis nenorėjo spėlioti. Jis pažymėjo kitą reikšmingą dalyką: „Preliminariai pasižiūrėjus į aktyvumą, matosi, kad miestai balsavo aktyviau nei kaimiškos ir rajoninės apygardos. Tradiciškai liberalai elektorato turi daugiau miestuose. Tad tas rodo, kad galbūt mažesnis aktyvumas mums nepakiš kojos.“

E.Masiulio teigimu, G.Steponavičius, kuris yra Liberalų sąjūdžio sąrašo viršuje šiuose rinkimuose, iškeis Lietuvos parlamentaro kėdę į Europos Parlamento, jeigu gaus rinkėjų pasitikėjimą. Jį pakeistų kitas liberalas – Arminas Lydeka, kuris per praeitus Seimo rinkimus liko pirmasis nepatekęs iš sąrašo.

L.Graužinienė tikėjosi naujo prezidento

Į Darbo partijos rinkimų štabą atvykusi Seimo pirmininkė, Darbo partijos vadovė Loreta Graužinienė teigia, jog ji viliasi, kad Lietuvos žmonės išrinko naują prezidentą.

Manau, kad šitoje geopolitinėje sudėtingoje situacijoje reikia šalto vyriško proto ir tikiu, kad žmonės tą suprato, bent jau žiūrėdami debatus

„Tikiuosi naujo prezidento. Ir manau, kad šitoje geopolitinėje sudėtingoje situacijoje reikia šalto vyriško proto ir tikiu, kad žmonės tą suprato, bent jau žiūrėdami debatus. Tikiu pergale šiandien Europos Parlamento rinkimuose“, – žurnalistams sakė L.Graužinienė.

Ji sakė, kad pasveikins naują šalies vadovą, nesvarbu, kas laimės rinkimus.

„Turėsiu didelį malonumą pasveikinti. Bet norėtųsi sveikinti vyrą moteriai“, – teigė Darbo partijos vadovė.

Ji teigė, kad jos vadovaujama partija tikisi laimėti dvi, o gal ir tris vietas Europos Parlamente.

Viktoras Uspaskichas pasiruošęs grįžti į Briuselį

Darbo partija su gausiomis vaišėmis nukrautų stalų rinkimų rezultatų laukė savo būstinėje. Viktoras Uspaskichas įsitikinęs – bent vieną mandatą jo partija laimės, o tuomet jis keliaus į Briuselį. Nes esą Lietuvoje jis neužima jokių postų, todėl galėtų save realizuoti labiau EP.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Viktoras Uspaskichas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Viktoras Uspaskichas

Vis dėlto svarbiausi ir šiai partijai yra Prezidento rinkimai. „Labai gerai, kad yra antras turas, kad atotrūkis nėra didelis. Tai signalas laimėtojai, kad ji nėra mylima visos tautos. Jeigu rinkėjų aktyvumas yra 50 proc., o iš tos dalies pusė ją palaiko, tai jei paimsime nuo visos tautos, bus tik kokie 17-18 proc. visų gyventojų balsų ji gaus. Tad reikia susimąstyti, vadinasi, kažkur ne viską darei taip, kaip reikia, ne visur patenkini tautą ir t.t. Nes jeigu balsavimas būtų privalomas, abejočiau, ar ji laimėtų“, – apie prezidentę D.Grybauskaitę kalbėjo V.Uspaskichas.

Labai gerai, kad yra antras turas, kad atotrūkis nėra didelis. Tai signalas laimėtojai, kad ji nėra mylima visos tautos, – sakė V.Uspaskichas.

Vis dėlto „darbietis“ dabartinės prezidentės pergale neabejoja.

Konservatoriai nori nors trijų mandatų

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos štabas – viešbutyje „Europa City“. Čia taip pat kalba visų pirma sukosi apie Prezidento rinkimus. „Lūkesčiai visų pirma susieti su Prezidento rinkimais, nes jie svarbesni nei EP rinkimai. Prezidento rinkimų lūkesčiai gana neblogai realizuojasi ir tai, ką mes prognozavome, kad santykis bus 60 ir 40 proc., tampa realiu. O Europos Parlamento rinkimus sunku prognozuoti, nes nėra taip buvę, kad šie rinkimai vyktų kartu su Prezidento rinkimais, todėl sunku ką nors įvertinti. Bet mes esame patys sau skaičiavę, kad galėtume gauti tarp dviejų ir trijų vietų. Trys vietos būtų gerai, dvi vietos – neblogai“, – teigė TS-LKD vadovas Andrius Kubilius.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Andrius Kubilius ir Vytautas Landsbergis
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Andrius Kubilius ir Vytautas Landsbergis

Šiuo metu TS-LKD EP turi keturias vietas, tačiau ir Lietuva šios kadencijos parlamente turėjo 12 atstovų, o dabar jų bus tik 11.

Šių rinkimų sąraše nėra profesoriaus Vytauto Landsbergio. Paklaustas, ar tai turės kokios nors įtakos rezultatams, A.Kubilius teigė, kad sunku apie tai spręsti. „Mes sąmoningai kurį laiką siekėme tiek Lietuvoje, tiek savo partijoje atsinaujinimo, tiek savo delegacijoje EP. Tai mūsų apgalvota strategija. Natūralu, kad profesoriaus apsisprendimas ir dėl amžiaus nebedalyvauti rinkimuose yra mums nemažas iššūkis, bet mes esame jam pasirengę“, – teigė A.Kubilius.

Ar nelabai didelis rinkėjų aktyvumas turės įtakos rinkimų rezultatams, kaip nors nulems palaikymą TS-LKD, A.Kubilius irgi nenorėjo spėlioti. Jo teigimu, politologai paprastai sako, kad mažesnis aktyvumas šiai partijai naudingesnis. Tačiau šįkart kartu vyksta ir Prezidento rinkimai, tad nėra aišku, kaip pasiskirstys rinkėjų balsai.

„Tvarkos ir teisingumo“ štabe – liūdnoka

Rinkimų į Europos Parlamentą rezultatų laukiančios partijos „Tvarka ir teisingumas“ štabe partijos būstinėje Gedimino prospekte – liūdnoka. Į jį rinkimų naktį susirinko tik saujelė „tvarkiečių“. Jie šnekučiavosi vaišindamiesi kava, vandeniu ir sausainiais.

Politiko gyvenimas – kaip sportininko. Vieną dieną tu ant pakylos – medaliai, ordinai, moterys, šypsenos. Kitą dieną, žiūrėk, jau esi nebe ten. Politiko gyvenimas toks, ir jeigu tu negali įsivaizduoti, kad gali būti kitaip, reikia pasitraukti iš politikos.

Pas partiečius atvyko vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas, Seimo narys Kęstas Komskis, buvęs parlamentaras Vytautas Galvonas, o po 21 valandos į štabą įžengė ir pats partijos pirmininkas Rolandas Paksas.

Jis vylėsi, kad partija iškovos 3 vietas Europos Parlamente. „Gal nekuklu, bet norėčiau“, – sakė jis.

Jis 15min.lt prisipažino pagalvojęs ir apie tai, kad gali nebetapti europarlamentaru: „Be abejo. Politiko gyvenimas – kaip sportininko. Vieną dieną tu ant pakylos – medaliai, ordinai, moterys, šypsenos. Kitą dieną, žiūrėk, jau esi nebe ten. Politiko gyvenimas toks, ir jeigu tu negali įsivaizduoti, kad gali būti kitaip, reikia pasitraukti iš politikos“.

Paklaustas, ar yra apgalvojęs, ką veiktų, jeigu nebeišvyktų į Briuselį, R.Paksas teigė, kad jo užrašų knygelėje yra tiek darbų, planų, svajonių ir minčių, kad jų užtektų penkiems gyvenimams.

Valdemaras Tomaševskis: „Turėsime prezidentę, nebus tokios anarchijos kaip Ukrainoje“

Lietuvos lenkų rinkimų akcija ištikima – kiekvienų rinkimų rezultatų jos nariai laukia toje pačioje vietoje, Lenkų kultūros namuose esančiame restorane „Ponas Tadas“, prie vaišėmis nukrauto stalo, o savo lyderį V.Tomaševskį pasitiko didžiulių rožių puokšte.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Valdemeras Taomaševskis
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Valdemeras Taomaševskis

Pastarasis buvo puikiai nusiteikęs – juokavo ir su kolegomis, ir su žurnalistais. Esą klausimai apie rinkimus yra labai sudėtingi. Vis dėlto surimtėjęs V.Tomaševskis pareiškė, kad pagrindinis jo ir jo vadovaujamos politinės partijos lūkestis yra geresnis gyvenimas, mažesnė biurokratija, daugiau teisingumo ir solidarumo.

Gausime 7 proc. balsų. Mandatas bus vienas, nes dviem mandatams reikia 11-12 proc. balsų, – kalbėjo V.Tomaševskis.

„Mes startavome koalicijoje, tai Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija, ją rėmė dar 30 visuomeninių organizacijų – tautinių mažumų, lietuvių bendrijų. Tad sąrašas bendras ir tikimės, kad gausime 7 proc. balsų. Mandatas bus vienas, nes dviem mandatams reikia 11-12 proc. balsų“, – rinkimų naktį kalbėjo V.Tomaševskis.

LLRA lyderis neslėpė esąs tikras, kad D.Grybauskaitė laimės Prezidento rinkimus. „Mažiausiai 15 proc. persvara. Mums buvo geras rezultatas pirmajame rate, surinkome 110 tūkst. balsų, tai apie 40 proc. daugiau, nei surinkome Seimo rinkimuose, kai gavome 80 tūkst. balsų. Tai buvo labai geras rezultatas. Dabar galime prognozuoti, kad mes gausime 1,5 proc. daugiau balsų, nei gavome per Seimo rinkimus, kai LLRA kartu su koalicija gavo 5,8 proc.“, – aiškino V.Tomaševskis.

Pasitikslinus, ar jį patį asmeniškai džiugina D.Grybauskaitės pergalė šiuose rinkimuose, V.Tomaševskis pašmaikštavo: „Aišku, kad džiugina – turėsime prezidentę, nebus tokios anarchijos kaip Ukrainoje.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018