partijos istorija

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis įsikūrė 2006 m. pradžioje. Buvo valdančioji partija 2008-2012 m. 2016 m. partiją sukrėtė korupcijos skandalas, kai tuometis jos pirmininkas Eligijus Masiulis sulaukė kaltinimų paėmęs kyšį. Šioje byloje kaltinamoji yra ir partija. Nuo 2019-ųjų Liberalų sąjūdžiui vadovauja Viktorija Čmilytė – Nielsen. Šiuo metu partija dirba opozicijoje, turi 10 atstovų Seime. Partijai priklauso 7 tūkst. narių.
Daugiau

Savaitės klausimas

Už ką balsuoti?

– Visuomenės nuomonės apklausose Liberalų sąjūdis bent jau kol kas balansuoja ant patekimo į Seimą ribos. Ar jūsų tai negąsdina? Kaip manote, kas smukdo pasitikėjimą partija?

– Ne, aš neturiu pagrindo manyti, kad yra blogi reitingai. Nes jei vertiname tuos žmones, kurie yra pasirengę dalyvauti rinkimuose, tai mes visiškai saugiai pereiname 5 procentų ribą. Ir galbūt netgi, pagal naujausius reitingus, esame visai arti to 2016 metų rezultato, kuris buvo pakankamai solidus ir užtikrino mums neblogą atstovavimą Seime frakcijoje.

Daugiau
Ar jūs save matote galima kandidate į premjeres ir galbūt galima premjere kitą kadenciją?

– Liberalų sąjūdis neieškos legionierių į premjero postą. Aš, kaip partijos pirmininkė ir sąrašo lyderė, natūralu, esu šiame sąraše pirma.

Daugiau

15 PROGRAMOS PUNKTŲ

 1. Dirbantis žmogus ir verslas – šalies augimo pagrindas. Todėl, mažindami GPM ir PVM, suvienodindami NPD su MMA bei peržiūrėdami kitus mokesčius, sieksime adekvataus ir sąžiningo atlygio už darbą. 
 2. Įgyvendinsime savarankiškos mokyklos koncepciją. Daugiau galių ir atsakomybės mokyklos bendruomenei priimant spendimus visais mokyklos darbo organizavimo aspektais.
 3. Įvykdysime sveikatos įstaigų ir paslaugų finansavimo reformą. Pirminei sveikatos grandžiai – 25 proc. didesnis finansavimas, Šeimos gydytojas – centrinė sveikatos apsaugos sistemos ašis. 
 4. Auginsime pagarbą Žmogaus teisėms ir toleranciją žmonių skirtingumams. Įteisinsime lyčiai neutralios partnerystės teisinius santykius. 
 5. Keisime socialinę paramą investicijomis į savarankiškumo skatinimą. Finansiškai skatinsime pagyvenusių žmonių naujos profesijos įgijimą. Didinsime emocinės paramos, psichologinių, psichoterapijos paslaugų prieinamumą. 
 6. Didinsime kultūros sektoriaus darbuotojų darbo užmokestį iki Švietimo ir Socialinio sektorių atlyginimų lygio. Įgyvendinsime skatinimo programas verslui, remiančiam kultūrą.
 7. Iki 2025 m. sukursime 50 000 naujų darbo vietų bioekonomikoje ir žiedinėje ekonomikoje. Miškingumą padidinsime iki 35 proc. ir apginsime privačių miškų savininkų teises. 
 8. Iki 2024 m. išasfaltuosime ne mažiau kaip 500 km žvyrkelių kasmet. Pagrindiniai kriterijai – transporto srautų intensyvumas ir gyventojų skaičius. 
 9. Iki 2025 m. 5G ryšiu aprūpinsime visus to pageidaujančius ūkio subjektus, padengsime 96 proc. namų ūkių ir pagrindinius transporto koridorius. 
 10. Iki 2025 m. sinchronizuosime Baltijos šalių elektros tinklus su Vakarų Europos kontinentiniais elektros tinklais. Apjungsime Baltijos ir Lenkijos dujų sistemas iki 2021 m. pabaigos. 
 11. Mažinsime savivaldybių biudžetų priklausomybę nuo centralizuotų pajamų perskirstymo ir dotacijų, skatinsime vietinių mokesčių surinkimo galimybes, įgalinsime savivaldybes leisti savo obligacijas ir taip finansuoti savo plėtros projektus. 
 12. Nuosekliai didinsime krašto apsaugos finansavimą, užtikrinsime lėšų panaudojimo kontrolę. ES saugumo iniciatyvos ir Rytų partnerystė yra prioritetinės sritys, o tarnyba kariuomenėje – ne prievolė, o galimybė ir prestižas.
 13. Sukursime strateginę partnerystę su JAV, prisidedant prie demokratijos sklaidos regione. Aktyviai dalyvausime diskusijose dėl ES ateities. Subursime koalicijas su ES valstybėmis narėmis, kurios panašiai matytų ES ateitį, jos Rytų politiką, ir per šias koalicijas sieksime Lietuvos nacionalinių interesų įgyvendinimo, stiprinsime partnerystę su Lenkija. 
 14. Įteisinsime, kad, Lietuvos piliečio pasirinkimu, įstatymo numatyta tvarka, asmens tapatybės dokumentuose jo vardas ir pavardė būtų rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis. 
 15. Kursime visapusiškos užsieniečių integracijos sistemą ir jos įgyvendinimą vietos savivaldos lygmeniu. Liberalų sąjūdis siekia plėtoti dialogą su Rytų partnerystės šalimis, todėl siūlo su šiomis valstybėmis sudaryti dvišales sutartis dėl darbo jėgos judėjimo ir darbuotojų teisių apsaugos. 

Politikas po darbo

– Ką laisviausio, liberaliausio esate padarius gyvenime? Kitaip tariant, kokia ta situacija, kai gali sakyti, kad V.Čmilytė-Nielsen „pasileido plaukus“?

– Tiesą pasakius, aš sakyčiau, kad tas mano gyvenimo kelias buvo nuo pat pradžių labai toks neordinarus ta prasme, kad dar 8 klasėje pradėjau lankyti mokyklą laisvu grafiku. Taigi labai anksti pradėjau savo profesionalės karjerą. 18 metų susilaukiau pirmojo sūnaus, 20-ies – antrojo. Jei man reikėtų tuos tokius liberalius dalykus plačiąja prasme vardinti, jų tikrai surasčiau ne vieną.

Daugiau
– Esate minėjusi, kad į savo sportinius pralaimėjimus reaguodavote labai audringai. Kaip yra su pralaimėjimais ir nesėkmėmis politikoje – ar irgi taip emocingai reaguojate? Kaip pasireiškia tas emocijų pliūpsnis?

– Sakyčiau, per savo 25 metus trukusią šachmatininkės karjerą ko išmokau, tai išmokau pralaimėti (...) Politikoje, aš sakyčiau, kad visos tos mano asmeninės ambicijos, kurias turėjau, jos ir buvo sporte realizuotos. Todėl į politiką žiūriu visai kitaip. Čia nėra tokių vienasmenių pergalių, kaip labai retai – bent jau man nėra tekę patirti – ir vienasmenių pralaimėjimų, kurie būtų tokie, dėl kurių vertėtų graužtis.

Daugiau

Kandidatų sąrašas

Numeris sąraše (Po/Prieš) Vardas Pavardė Vienmandatė apygarda
1/1 Viktorija Čmilytė-Nielsen Senamiesčio-Žvėryno
2/6 Eugenijus Gentvilas Pilaitės-Karoliniškių
3/3 Viktoras Pranckietis Raudondvario
4/4 Virgilijus Alekna Naujamiesčio-Naujininkų
5/8 Simonas Gentvilas Pajūrio
6/12 Kęstutis Glaveckas Žirmūnų
7/2 Andrius Bagdonas Pasaulio lietuvių
8/9 Arminas Lydeka Verkių
9/7 Raimundas Lopata Pašilaičių
10/5 Edita Rudelienė Trakų-Vievio
11/10 Simonas Kairys Kalniečių
12/13 Orinta Omelytė Justiniškių-Viršuliškių
13/21 Rimantas Mikaitis Šilainių
14/15 Ričardas Juška Karšuvos
15/35 Vytautas Tamošiūnas Antakalnio
Pilnas sąrašas

Naujienos