Lietuva – Italija 0:2. Pažymiai rinktinės žaidėjams ir treneriui

Trečiadienio vakarą Lietuvos rinktinė patyrė antrą nesėkmę 2022-ųjų pasaulio čempionato atrankos varžybose, 0:2 Vilniuje kapituliavusi prieš grupės lyderę Italiją. 15min vertina aikštėje pasirodžiusius nacionalinės komandos futbolininkus ir trenerį Valdą Urboną.
Lietuvos futbolo rinktinė
Lietuvos futbolo rinktinė / Elvio Žaldario/LFF nuotr.

Tomas Švedkauskas – 8

Geriausias Lietuvos rinktinės žaidėjas, ne kartą gelbėjęs komandą ypač sudėtingose situacijose. Italams iš toli mušant pirmą įvartį nesublizgėjo, nors Stefano Sensi šūvis ir buvo labai sudėtinas ir skriejo po rikošeto. Užtat po jo marijampolietis sukūrė ne vieną stebuklą ir buvo nepramušama siena net tomis akimirkomis, kai gynėjai palikdavo jį visiškam „sušaudymui“. Kai aikštę paliko Saulius Mikoliūnas, kapitono raištis atiteko būtent įspūdingą vakarą turėjusiam vartininkui.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Tomas Švedkauskas

Saulius Mikoliūnas – 5,5

Iki pertraukos savo dešiniajame krašte rinktinės kapitonas nebuvo labai pastebimas, o kėliniui baigiantis italai vis dažniau pradėjo savo atakas organizuoti būtent žalgiriečio kraštu. Šią tendenciją pastebėjęs Valdas Urbonas 41-ąją minutę apkeitė krašto gynėjus pusėm ir Saulius Mikoliūnas atsidūrė kairėje. Antram kėlinyje grįžęs į savo kraštą nusiramino, žaidė kur kas užtikrinčiau ir net nevengė pradėti atakų. 74-ąją minutę pasiprašė keitimo ir vietą aikštėje užleido Vytui Gašpuičiui.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Saulius Mikoliūnas

Markas Beneta – 4,5

Dar vienas nelengvas mačas klaipėdiečiui. Dvikovą vėl pradėjo neįprastoje sau vidurio gynėjo pozicijoje, bet šalia Edvino Girdvainio jautėsi kur ramiau ir užtikrinčiau nei poroje su Vytu Gašpuičiu. Nesugebėjo normaliai pataikyti į kamuolį ir išmušti jo, tad ši klaida baigėsi italų ataka ir pirmuoju įvarčiu. Nesutarimų su naujuoju porininku, žinoma, nebuvo išvengta, bet daugiau klaidų įvarčiais italai nepavertė dėl nuostabaus Tomo Švedkausko žaidimo. Antro kėlinio pradžioje gavo skaudžių meistriškumo pamokų iš įspūdingą slalomą atlikusio Ciro Immobile, bet savo gynėją vėl išgelbėjo vartininkas. Antrojo kėlinio viduryje pakeitus Saulių Mikoliūną, paslinktas į dešinį kraštą, kuriame rungtyniauja ir Marijampolės „Sūduvos“ klube.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Markas Beneta

Edvinas Girdvainis – 6,5

Pagaliau traumą išsigydęs vidurio gynėjas buvo mestas į kovą nuo pirmųjų minučių, tad Valdas Urbonas išpildė komandos lyderio Arvydo Novikovo norą išvysti, kaip „Uerdingen“ gynėjas atrodys prieš italų puolimo lyderį Ciro Immobile. Ir reikia pripažinti, kad į gynybos liniją Edvinas tikrai įnešė ramybės ir užtikrintumo. Žaisti su naujais porininkais Marku Beneta ir Vytu Gašpuičiu nebuvo lengva, tačiau klaipėdietis sėkmingai atlaikė visas 90 minučių.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Edvinas Girdvainis

Egidijus Vaitkūnas – 5,5

Didelių klaidų savo krašte nedarė, o kietas žaidimas prieš oponentus pirmajame kėlinyje italus privertė vis dažniau atakas regzti per kairį kraštą, kuriame žaidė Saulius Mikoliūnas. Organizuoti atakas kaire puse lietuviams sekėsi sunkiai dar ir dėl to, kad ne patį geriausią mačą turėjo ir tame krašte saugų linijoje žaidęs Gratas Sirgėdas. Antrasis italų įvartis įmuštas po užsitęsusios atakos Egidijaus Vaitkūno krašte, kai žalgirietis su Tautvydu Eliošiumi nesugebėjo nutraukti italų atakos.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Egidijus Vaitkūnas

Martynas Dapkus – 5,5

Vėl gavo vietą aikštės viduryje ir kritinių klaidų išvengė. Visgi antrajame kėlinyje tauragiškio perdavimams akivaizdžiai pradėjo trūkti tikslumo. Tai buvo dar vienas mačas, kuriame ypač pasimatė, kad „Kauno Žalgirio“ atraminis saugas gali tik gintis, o pradėti atakas ir kurti ypač prieš tokį kvalifikuotą varžovą jam yra ypač sudėtinga. 73-iąją minutę atliko puikų perdavimą Tautvydui Eliošiui, po kurio galėjo kristi išlyginamasis įvartis, bet šis suvaldyti gana sudėtingo kamuolio ir sukurti stebuklo nesugebėjo.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Martynas Dapkus

Domantas Šimkus – 6,5

Šiaulietį ir vėl reikėtų pagirti pirmiausia už kovingumą ir drąsą. Kietai žaidžiantį saugą jėgos dvikovoje vienas prieš vieną įveikti sudėtinga net „Serie A“ žvaigždėms. Domantas sužaidė dar vieną gana solidų mačą ir labai neblogai tvarkėsi su savo tiesioginėmis užduotimis. Pramušti pirmą Lietuvos gynybos bloką italams sekėsi sunkiai, tačiau lašu deguto medaus statinėje tapo 47-oji minutė, kai Stefano Sensi būtent iš Domanto Šimkaus prižiūrimos zonos paleido tolimą smūgį ir rezultatas švieslentėje tapo 0:1.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Domantas Šimkus

Vykintas Slivka – 6,5

Turino „Juventus“ jaunimo rinktinėje futbolo paslapčių mokęsis saugas žaidė gana ramiai ir užtikrintai bei nevengė palaikyti kamuolio aikštės viduryje. Rungtynių pradžioje panevėžiečiui sekėsi bene geriausiai iš visų Lietuvos rinktinės futbolininkų. 14-ąją minutę vienas toks epizodas baigėsi perimtu kamuoliu ir išprovokuota Lorenzo Pellegrini pražanga, už kurią „Roma“ saugas gavo geltoną kortelę. 64-ąją minutę šiurkšti klaida atmetant kamuolį Ciro Immbilei vos nesibaigė antru įvarčiu. Po pertraukos akivaizdžiai pradėjo stigti jėgų, bet galima suprasti – tai Vykintui buvo jau trečias mačas per savaitę.

Elvio Žaldario/LFF nuotr./Vykintas Slivka

Arvydas Novikovas – 6

9-ąją minutę pabandė iš savo aikštės pusės užklupti nepasiruošusį Gianluigi Donnarummą, tačiau smūgiavo labai netiksliai. 16-ąją minutę po Vykinto Slivkos puikaus reido gana pavojingai smūgiavo iš baudos aikštelės, bet kamuolį sugėrė italų gynėjai. 77-ąją pavojingai smūgiavo iš toli, bet Gianluigi Donnarumma minkštai kamuolį įsimetė į savo sterblę. Rinktinės lyderiui pasirodyti prieš aukščiausio kalibro varžovą ypač norėjosi ir tas matėsi. Visgi kartais didelis noras buvo konvertuojamas į pernelyg ilgus užsižaidimus su kamuoliu, užuot laiku atlikus raktinį perdavimą. Bendrai, Arvydui rungtynės nebuvo prastos, bet pademonstruoti stebuklų irgi nepavyko.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Arvydas Novikovas

Gratas Sirgėdas – 5

Mačą Šveicarijoje praleidęs „Kauno Žalgirio“ saugas susigrąžino vietą starto sudėtyje, tačiau trapaus sudėjimo futbolininkui prieš augalotus ir fiziškai stiprius oponentus kovoti sekėsi sunkiai. Reiktų pastebėti ir tai, kad Gratas šiame mače vėl žaidė ne sau įprastoje pozicijoje „po puolėjais“, o buvo nugrūstas į kairį kraštą. Blaškymasis tarp pozicijų labai jautėsi. Daug prarastų kamuolių. Antrame kėlinyje vaizdas irgi nepagerėjo, tad 59 minutę buvo pakeistas Tautvydu Eliošiumi.

Elvio Žaldario/LFF nuotr./Gratas Sirgėdas

Fiodoras Černychas – 6

Panašiai kaip ir rungtynėse Kosove, labai daug lakstė be kamuolio ir retais atvejais pamėgino paspausti Gianluigi Donnarummą ar gynėjus. Kai kada tai sekėsi ypač neblogai. 66-ąją minutę sulaukęs Arvydo Novikovo perdavimo smūgiavo galva, bet nepataikė į vartus – tai buvo vienas iš dviejų pavojingiausių lietuvių epizodų rungtynėse. Kovodamas su varžovu dėl kamuolio, gavo smūgį ištiesta koja ir mačo tęsti negalėjo. 74-ąją minutę pakeistas.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Fiodoras Černychas

Tautvydas Eliošius – 5,5

59-ąją minutę aikštėje pasirodęs ukmergiškis galėjo tapti mačo didvyriu, tačiau gavęs ilgą perdavimą iš Martyno Dapkaus nesuvaldė kamuolio ir pelnyti svarbiausio savo karjeros įvarčio nesugebėjo. Pakeitęs Gratą Sirgėdą žaidė ne sau įprastoje pozicijoje aikštės viduryje, bet buvo nugrūstas į kairį kraštą. Jame nesijautė patogiai ir varžovams uždirbant baudinį gynyboje sužaidė neužtikrintai ir paleido savo priešininką į baudos aikštelę.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Tautvydas Eliošius

Donatas Kazlauskas – 4

Sulaukė trenerio pasitikėjimo ir 74-ąją minutę pakeitė traumuotą Fiodorą Černychą, tačiau energijos nepridėjo. Maža to, nuvylė padarydamas visiškai bereikalingą pražangą baudos aikštelėje prieš Nicolo Barella jau per pridėtą laiką, po kurios buvo skirtas baudinys.

Elvio Žaldario/LFF nuotr./Donatas Kazlauskas

Vytas Gašpuitis – be vertinimo

74-ąją pakeitė keitimo pasiprašiusį Saulių Mikoliūną.

Deimantas Petravičius – be vertinimo

Trenerio žentas savo šansą tradiciškai gavo 80-ąją minutę. Žiniasklaidos tribūna šį V.Urbono manevrą pasitiko linksmomis šypsenomis, o vienas kolega savo telefone ta proga netgi įsigudrino užgroti ansamblio „Žentai“ šlagerį „Prie tavos širdies“. Neaišku ar šie akordai, ar uošvio paraginamieji žodžiai, bet ketvirtajame Ispanijoje ešelone žaidžiantis saugas į žaidimą įsijungė labai energingai. Labiau sužibėti ir atsiskleisti saugui pritrūko laiko, bet dar vieną solidžią eilutę į savo CV jis įsirašė.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Deimantas Petravičius

Valdas Urbonas – 6,5

Taškų iškovoti ir sukurti stebuklo Valdui Urbonui ir vėl nepavyko, tačiau eksperimentų sudėtimi šį kartą buvo gerokai mažiau. Gerokai solidesnis buvo ir vaizdas aikštėje.

Prieš keturis kartus pasaulio čempionus V.Urbono vyrai atsilaikė kėlinį, o to kol kas nepavyko padaryti nė vienai kitai grupės komandai.

Iki pertraukos V.Urbono žaidimo pasiruoštas planas veikė be priekaištų. Antrojo kėlinio pradžioje praleistas greitas įvartis sumaišė visas kortas, tačiau šį kartą, skirtingai nei Šveicarijoje, matėme pastangas pakeisti rezultatą ir išsigelbėti.

Elvio Žaldario/LFF nuotr./Valdas Urbonas

Mačo pabaigoje lietuviai bandė lyginti rezultatą ir netgi turėjo dvi neblogas progas pasižymėti. Varžovai net ir tada ilgiau kontroliavo kamuolį, tačiau tai daryti jiems leido meistriškumas, bet nieko kito žaidžiant su tokio kalibro varžovu tikėtis ir neverta.

Su didelės sėkmės pagalba Lietuva trečiadienį galėjo iškovoti tašką. Visgi su šiek tiek daugiau sėkmės italai galėjo iš Vilniaus išsivežti triuškinančią pergalę.

Reakcija buvo, kovingumas matėsi, meistriškumo skirtumas – taip pat. Peikti Valdo Urbono šį kartą nėra dėl ko – pirmas kėlinys, ko gero, buvo vienas solidžiausių per jo karjerą rinktinėje.