Dabar populiaru
Publikuota: 2016 balandžio 14d. 15:05

Šalies futbole – „Stumbro“ tiksinti bomba: D.Šemberas piktas, o E.Eimontas pakerėtas

Keneddy Okwe Eriba
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Keneddy Okwe Eriba

Kostiumus pakeitusi naujoji Lietuvos futbolo valdžia gali įbristi į tuos pačius vandenis. Tokią išvadą galima daryti po trečiadienį priimtų Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Vykdomojo komiteto (VK) sprendimų. Vienas tokių – leidimas Kauno „Stumbro“ komandai registruoti naujus investuotojus iš užsienio, kurie įsigys 100 procentų komandos akcijų.

Patenkino prašymą

Nors praėjusiais metais Lietuvos klubinį futbolą supurtė ne vienas korupcijos ir sutartų rungtynių skandalas, o šių istorijų apogėjus buvo pasiektas sezono pabaigoje, kai stipriausias šalies divizionas prarado dvi komandas, rizikingais maršrutais federacijos atstovai nusprendė kursuoti ir šiemet.

15min anksčiau jau rašė, kad vangiai šį A lygos sezoną pradėjęs Kauno „Stumbro“ klubas pateikė LFF dokumentus ir norėjo registruoti naujuosius investuotojus.

Iki šio „Stumbras“ turėjo tris dalininkus, turinčius vienodą dalį balsų visuotiniame dalininkų susirinkime: buvusį žaidėją ir ilgametį futbolo trenerį– Vytautą Klimašauską bei du privačiojo sektoriaus atstovus: Tautvydą Butkų – Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios dantų priežiūros klinikos „Smile design dental laboratory“ vadovą bei Aurimą Antanavičių – Kaune esančių grožio namų „Sabai thai“ direktorių.

Pirmuosius ženklus apie permainas klubo struktūroje buvo galima pastebėti jau prieš pora savaičių. Akylesni futbolo gerbėjai spėjo įsidėmėti, kad jau kuris laikas šalia vyriausiojo ekipos trenerio Dariaus Gvildžio mindžikuoja ir akis akiniais nuo saulės paslėpęs tamsaus gymio vyras. Tai specialistas iš Portugalijos Mariano Barreto.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rungtynių akimirka
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darius Gvildys ir Mariano Barreto

Priešsezoninėse rungtynėse be pralaimėjimų žengęs „Stumbras“ pradėjo strigti ir per pirmus šešis turus sukrapštė vos tris taškus, tad klubo vadovybė nusprendė įlieti šviežio kraujo. Po trečiadienį priimto LFF sprendimo tikėtina, kad netrukus „Stumbras“ turės ne tik naujuosius investuotojus, tačiau ir naują vairininką.

Nieko įtartino nepastebėjo

Asmenų dalyvavimą klubų struktūrose nustato LFF taisyklės. Jose numatoma, jog klubai privalo informuoti apie naujus dalininkus ar vadovus ir gauti Vykdomojo komiteto leidimą. Taip siekiama apsisaugoti nuo asmenų, kurie savo nesąžiningais veiksmais galėtų padaryti klubams neigiamą ekonominę, finansinę ar kitokio pobūdžio įtaką.

Trečiadienį šalies A lygos turnyro lentelės dugne esančio klubo vadovams buvo uždegta žalia šviesa. Vykdomasis komitetas palaimino kauniečių prašymą, tad šie iš karto pasiraitojo rankoves.

Tyrimo metu nustatyta, kad nėra pagrindo įtarti šiuos asmenis neskaidriais veiksmais.

Pasak LFF, gavus „Stumbro“ prašymą buvo atliktas išsamus tyrimas, duomenys apie asmenis – Portugalijos ir Didžiosios Britanijos piliečius – buvo tikrinami UEFA, FIFA, tarptautinių teisėsaugos institucijų bei jų partnerių duomenų bazėse, taip pat kitomis LFF turimomis priemonėmis. Tyrimo metu nustatyta, kad nėra pagrindo įtarti šiuos asmenis neskaidriais veiksmais.

Siekdami tapti „Stumbro“ dalininkais potencialūs investuotojai buvo atvykę susitikti tiek su LFF, tiek su Kauno miesto savivaldybės vadovais ir išdėstė savo motyvus dėl pasirinkimo dalyvauti lietuviško klubo veikloje, planus dėl infrastruktūros vystymo ir jaunų žaidėjų ugdymo.

Kortas atvers kitą savaitę

Karolis Dieninis
Karolis Dieninis

Visgi net ir sulaukę gaivaus oro gurkšnio iš LFF kabinetų, paslapties skraistės „Stumbro“ vadovai nelinkę atskleisti.

„Svarbiausia, kad buvo uždegta žalia šviesa“, – kalbėdamas su 15min žurnalistu, trečiadienio rytą lengviau atsiduso „Stumbro“ direktorius Karolis Dieninis.

– LFF leido registruoti naujus investuotojus. Galbūt jau atskleisite, kas jie yra? – paklausėme klubo vadovo.

– Kol kas dar nenorėčiau užbėgti įvykiams už akių. Beliko keli oficialūs formalumai. Netrukus apie viską sužinosite, ketiname surengti spaudos konferenciją ir jos metu viską informuosime, kas jie tokie, iš kur atėję, kokia patirtis ir pan.

– Kada planuojate surengti šį pristatymą?

– Manyčiau, kad kitos savaitės pradžioje, galbūt net pirmadienį.

Kaip pavyko rasti šį investuotoją? Tai buvo klubo vadovų iniciatyva, ar naujieji komandos rėmėjai kreipėsi į jus ir pasisiūlė padėti?

– Galima sakyti, kad turėjome abipusį interesą. Naujieji investuotojai į „Stumbrą“ ateina per bendrus pažįstamus.

Siekdami tapti „Stumbro“ dalininkais potencialūs investuotojai buvo atvykę susitikti tiek su LFF, tiek su Kauno miesto savivaldybės vadovais.

Derybos ilgai truko?

– Kalbėjomės maždaug pora mėnesių. Jie buvo atvykę į Kauną prieš pora mėnesių. Čia viską apsižiūrėjo, įvertino ir nusprendė, jog norėtų prisidėti.

– ​Ar naujųjų investuotojų finansinė injekcija į klubo metinį biudžetą bus svari?

– Labai svari. Manau, jog po šio sutarties pasirašymo „Stumbro“ biudžeto didžiąją dalį sudarys jų lėšos.

Šį sezoną „Stumbras“ pradėjo turbūt ne taip, kaip tikėjotės. Galbūt naujieji klubo šeimininkai jau galvoja ir apie komandos stiprinimą naujais futbolininkais?

Mariano Barreto
Mariano Barreto

– Dar kol kas sunku apie tai kalbėti, tačiau ir šiomis savaitėmis į komandą atvyko naujų žaidėjų iš užsienio. Bandysime stiprintis, nes užimama vieta kol kas netenkina.

– Jau kuris laikas su D.Gvildžiu komandai vadovauja ir M.Barreto. Galbūt netrukus galime sulaukti ir permainų trenerių štabe?

– Kol kas komandos vyriausiuoju treneriu išlieka Darius. Bet M.Barreto taip pat registravome, jis šiuo metu užima asistento pareigas. Kaip bus ateityje, matysime, apie tai taip pat informuosime.

D.Šemberui – klausimų daugiau nei atsakymų

A lygos vairą šiemet į savo rankas perėmęs ir Lietuvos klubinio futbolo mundurą nuo lažybų tvaiko išvėdinti pasiryžęs Deividas Šemberas į pastarųjų savaičių įvykius žvelgia įtariai. Bendraudamas su 15min, ​ilgametis Lietuvos rinktinės lyderis neslėpė, kad klausimų „Stumbro“ investuotojų istorijoje kol kas yra kur daugiau nei atsakymų.

D.Šemberas: Man tai yra skaudus klausimas.

„Man tai yra skaudus klausimas, – neslėpė D.Šemberas. – Tai yra Vykdomojo komiteto sprendimas, o aš jam nepriklausau. Sunku įvertinti situaciją, tačiau konkretumo man trūksta. Vien apsibrėžti tuo, jog tai yra investuotojas iš užsienio, nepakanka. Šie sprendimai aiškumo nepriduoda, o jo norisi. Tikiuosi, artimiausiu metu iš „Stumbro“ gausime konkrečius atsakymus, kas yra tie investuotojai ir kokiais tikslais jie čia ateina. Man tai labai rūpi. Visų pirma turi būti skaidrumas.“

A lygos prezidentas neslėpė nuoskaudos, kad pirmiausia informacija apie naujuosius „Stumbro“ savininkus pasirodė viešojoje erdvėje. „Skaudu, kai tokia informacija išeina ne iš A lygos“, – kalbėjo D.Šemberas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Deividas Šemberas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Deividas Šemberas

– Ar iš to reikėtų suprasti, kad, prieš priimdami šį sprendimą, klubo vadovai net nesikalbėjo su A lygos vadovybe? – paklausėme D.Šembero.

– „Stumbras“ tiesiai kreipėsi į LFF, kuri ir atliko visus reikalingus patikrinimus. Vykdomasis komitetas turbūt buvo supažindintas su visa informacija ir priėmė atitinkamus sprendimus. Tačiau svarbiausia, kad informacijos yra mažai. Tai, ką šiandien žinome, kol kas netenkina nei mūsų, kaip A lygos vadovų, nei futbolo visuomenės. Aiškumo kol kas nematau, o investuotojų iš užsienio mes per pastaruosius keletą metų esame matę ne vieną.

– Naująjį trenerį iš Portugalijos klubas registravo?

– Kiek aš žinau, pirmose rungtynėse (su Marijampolės „Sūduva“, – aut. past.) jis nebuvo registruotas ir už tai klubui buvo skirta bauda ir įspėjimas. Todėl antrosiose rungtynėse jis jau buvo oficialiai įrašytas kaip vyriausiojo trenerio asistentas. Kaip bus toliau, aš nežinau. Matyt, jį registruos vyriausiuoju treneriu, jei jau patvirtinti nauji investuotojai. Kiek žinau, jis turi UEFA PRO licenciją, tad greičiausiai bus registruotas.

LFF prezidentui įtiko

Visiškai kitokios nuomonės kol kas yra LFF prezidentas Edvinas Eimontas. Kalbėdamas su 15min, federacijos vadovas neslėpė, kad pirmasis įspūdis apie naujuosius klubo dalininkus – tiktai teigiamas.

„Informaciją tikrinome įvairiais kanalais ir taikėme net kai kuriuos dalykus, ko anksčiau nesame darę. Jokio blogo šleifo nepastebėjome, o kadangi jokios įtartinos informacijos nėra, Vykdomasis komitetas leido klubui atsivesti naujus investuotojus. Buvau susitikęs su jais netgi anksčiau, nei gavome visą informaciją.

Man yra tekę susidurti su įvairiais investuotojais, tai galiu pasakyti, kad šie sudaro tikrai labai gerą įspūdį. Dėl to netgi buvo šioks toks nerimas. Viskas atrodė per gerai, bet tą patį patvirtino ir gauta UEFA bei FIFA informacija“, – 15min pasakojo LFF prezidentas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./LFF prezidentas Edvinas Eimontas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./LFF prezidentas Edvinas Eimontas

E.Eimontas viliasi, kad tai bus pirmasis užsienio investuotojas, ateinantis į Lietuvos klubinį futbolą su rimtais ketinimais: „Norėtųsi, kad tai būtų pirmoji kregždė. Dėl to tikrai džiaugčiausi.“

Man yra tekę susidurti su įvairiais investuotojais, tai galiu pasakyti, kad šie sudaro tikrai labai gerą įspūdį.

Anot E.Eimonto, šie kol kas neįvardinti verslininkai į mūsų šalies klubinį futbolą žvilgčiojo jau kuris laikas. Iš pradžių jie apsvarstė galimybę būti klubo partneriu, tačiau pamatę, kokios palankios sąlygos investicijoms ir kokie yra nedideli A lygos klubų biudžetai, nusprendė įsigyti visą 100 procentų „Stumbro“ akcijų.

„Jų tikslas yra ne tik vežti futbolininkus iš užsienio, bet ir ugdyti žaidėjus Lietuvoje. Jeigu ir tai išsipildys, tai bus dar vienas pozityvus dalykas. Mūsų šalies komandos yra patrauklios tuo, jog pakankamai nedidelėmis investicijomis galima prasibrauti į Europos taurių varžybas. Naujieji klubo vadovai investuoja Portugalijoje, turi interesų Austrijoje, taigi sprendimas atrodo logiškas“, – vertino LFF prezidentas.

Jis pasidžiaugė, kad kol kas naujojo prezidento D.Šembero vadovaujama A lyga šį sezoną iš sporto lažybas stebinčių tarptautinių organizacijų nėra gavusi nė vieno įspėjimo. „Norėčiau pabelsti į medį, tačiau kol kas įtarimų nesulaukėme“, – pasidžiaugė E.Eimontas.

Neišsisklaidžiusi „Kruojos“ šmėkla

E.Eimonto teigimu, naujųjų „Stumbro“ savininkų ir praėjusiais metais iš A lygos žemėlapio jau išnykusių Pakruojo „Kruojos“ ir „Klaipėdos granito“ vadovų reputacija skiriasi kaip diena ir naktis.

A lyga šį sezoną iš sporto lažybas stebinčių tarptautinių organizacijų nėra gavusi nė vieno įspėjimo.

Pakruojo klubas per 15 metų sugebėjo ne tik iš trečiojo šalies diviziono pakilti į elitą, tačiau ir sužaisti Europoje. Visgi unikali vos 5 tūkst. gyventojų turinčio miestelio futbolo istorija nugrimzdo į praeitį praėjusiais metais, o jos kaltininkais derėtų laikyti būtent praėjusį sezoną Pakruojį užplūdusius abejotinos reputacijos investuotojus iš užsienio.

Galiausiai „Kruoja“ neatlaikė nesibaigiančių įtarimų lavinos manipuliavus rungtynių rezultatais ir taip mėginus pasipelnyti iš lažybų verslo bei pasitraukė iš A lygos.

„Stumbro“ atvejis kol kas primena „Kruojos“ viražus. Iš pradžių pasirodo keli nauji žaidėjai iš užsienio ir treneris iš Portugalijos, o po to jau beldžiasi investuotojai.

Praėjusiais metais „Kruojoje“ visu greičiu buvo užsukta žaibiškai besikeičiančių trenerių karuselė, o komandos žaidimo kreivė ėmė staigiai smigti žemyn, kai prie komandos vairo stojo taip pat portugalas Divaldas Alvesas.

kruoja.lt nuotr./Divaldo Alvesas
kruoja.lt nuotr./Divaldo Alvesas

Legionierių krūvą į Pakruojį atsivežęs specialistas ekipai vadovavo vos keliolika dienų, o jo vadovaujama „Kruoja“ spėjo skandalingai 0:3 pralaimėti Marijampolės „Sūduvai“. Po šių rungtynių LFF Drausmės komitetas nusprendė diskvalifikuoti ne tik D.Alvesą, bet ir jo tautietį vartininkų trenerį Bruno Ribeirą, portugalą Eldoną Maquembą, nigerietį Etuwe Prince‘ą Eboagwu bei vartininką iš Brazilijos Felipe Gomesą.

Tamsaus gymio jaunuoliai su mobiliaisiais telefonais rankose būdavo nuolatiniai „Kruojos“ rungtynių svečiai, o į Pakruojį įvairių tautybių legionieriai keliavo būriais. Šiuo metu labai panašiais tempais ir kiekiais užsienio futbolininkai pildo „Stumbro“ sudėtį, o su komanda ir jos vartininkais dirba neseniai atvykę nauji treneriai.

zalgiris-vilnius.lt nuotr./Pakruojo „Kruojos“ rungtynių nuolatiniai sirgaliai
zalgiris-vilnius.lt nuotr./Pakruojo „Kruojos“ rungtynių nuolatiniai žiūrovai

Reputacija – prieštaringa

Vos nuo 2013-ųjų metų savo istoriją skaičiuojančiam „Stumbro“ klubui per trejus metus taip pat pavyko pasišokinėjant staigiai įsitvirtinti Lietuvos klubinio futbolo hierarchijos viršūnėse. Prieš trejus metus komanda dar žaidė trečiajame šalies ešelone, o dabar jau antrą sezoną kovoja su stipriausiais.

Vieša paslaptis, jog nuo pat įkūrimo komandą globoja iš Daktarų likučių sudaryta viena didžiausių Kauno kriminalinių grupuočių „Kamuoliniai“.

Toks „Stumbro“ futbolininkų šuolis – ypatingas potėpis net ypač margoje lietuviškoje futbolo drobėje, tačiau kalbama, kad pasiekti tikslą kauniečiams padėjo artimi ryšiai su LFF vadovais.

Iki 2014 metų liepos klubo vyriausiojo trenerio pareigas ėjo Gerhardas Kvedaras, kuris yra pastaruoju metu aršiai kritikuoto ir su Daktarų gauja sieto buvusio LFF prezidento Juliaus Kvedaro sūnus.

Manoma, jog būtent ši aplinkybė keletą metų buvo raktas, klubui kasmet atrakinantis vis aukštesnio šalies futbolo diviziono vartus.

„Stumbro“ namų rungtynėse galima išvysti ne vieną Kauno nusikalstamo pasaulio šulą, kadangi vieša paslaptis, jog nuo pat įkūrimo komandą globoja iš Daktarų likučių sudaryta viena didžiausių Kauno kriminalinių grupuočių, „Kamuoliniai“.

Jos lyderiu laikomas Vokietijoje įkalintas Giedrius Janonis–Kamuolys. Jis ir jo bendras Andrius Juodis (Gruzinas) 2014-ųjų gruodį įkliuvo Berlyne dėl brangių automobilių vagysčių ir kitų nusikaltimų organizavimo. Kamuolio pravardė nėra atsitiktinė – ją G.Janonis gavo dėl savo pomėgio žaisti futbolą. Šiuo metu „Stumbro“ marškinėlius vilki G.Janonio sūnus Klaidas, kuris yra vienas geriausių komandos žaidėjų.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Klaidas Janonis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Klaidas Janonis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius lankysis Agluonoje: kaip ir kodėl ten atsidūrė Trakų bazilikos Dievo Motinos paveikslas?

Interviu Aktualu

Lyčių lygybės ekspertas Rogeris Klinthas apie modernų vyrą: „Tai vyras, kuris prisiima atsakomybę“

Vardai

Šorenos ir A.Bružo skyrybų byloje parakas išsisklaidė: pakvipus taikai, teismas paskelbė verdiktą

Pasaulis kišenėje

Ignalinai reikia recepto, kaip tapti madinga – čia ne blogiau nei Nidoje

Aktualu

Katalikų bažnyčia Latvijoje: trumpa istorija

Kultūra

S.Gedos dukra: „Jis buvo ryto žmogus: pusryčiai, kava, radijas, o tada jau sėdasi prie stalo iki pietų“

Popiežiaus Pranciškaus asmens sargybiniai Lietuvoje

Gyvenimas

5 dalykai, kurie labiausiai gadina jūsų seksualinį gyvenimą

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: „Te Lietuva būna vilties švyturiu“

Gyvenimas

Košmariškas lietuvės gimdymas Jungtinėje Karalystėje: dėl dukters suluošinimo bylinėjasi su ligonine

Gazas

„Euro NCAP“ saugumo testų rezultatai: „Audi A6“, „Volkswagen Touareg“, „Suzuki Jimmy“ ir „Ford Tourneo Connect“

24sek

D.Adomaitis ir L.Kleiza apie M.Farrello išvykimą pateikė skirtingas versijas

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Aktualu

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Petro Gražulio nuopelnų

Popiežiaus vizitas Aktualu

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Vardai

Tarp LKL aistruolių – ir brolius Lavrinovičius palaikiusios žmonos su vaikais

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Popiežiaus vizitas Aktualu

R.Doveika: popiežius kritikuoja tuos, kurie gyvenimą nori paversti sterilia institucija

Aktualu

Mindaugas Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika

Vardai

Liucinos Rimgailės atostogos Balyje: be vyro, švenčiant pasakiškas draugės vestuves

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius lankysis Agluonoje: kaip ir kodėl ten atsidūrė Trakų bazilikos Dievo Motinos paveikslas?

Interviu Aktualu

Lyčių lygybės ekspertas Rogeris Klinthas apie modernų vyrą: „Tai vyras, kuris prisiima atsakomybę“

Vardai

Šorenos ir A.Bružo skyrybų byloje parakas išsisklaidė: pakvipus taikai, teismas paskelbė verdiktą

Pasaulis kišenėje

Ignalinai reikia recepto, kaip tapti madinga – čia ne blogiau nei Nidoje

Aktualu

Katalikų bažnyčia Latvijoje: trumpa istorija

Kultūra

S.Gedos dukra: „Jis buvo ryto žmogus: pusryčiai, kava, radijas, o tada jau sėdasi prie stalo iki pietų“

Popiežiaus Pranciškaus asmens sargybiniai Lietuvoje

Gyvenimas

5 dalykai, kurie labiausiai gadina jūsų seksualinį gyvenimą

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: „Te Lietuva būna vilties švyturiu“

Gyvenimas

Košmariškas lietuvės gimdymas Jungtinėje Karalystėje: dėl dukters suluošinimo bylinėjasi su ligonine

Gazas

„Euro NCAP“ saugumo testų rezultatai: „Audi A6“, „Volkswagen Touareg“, „Suzuki Jimmy“ ir „Ford Tourneo Connect“

24sek

D.Adomaitis ir L.Kleiza apie M.Farrello išvykimą pateikė skirtingas versijas

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Aktualu

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Petro Gražulio nuopelnų

Popiežiaus vizitas Aktualu

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Vardai

Tarp LKL aistruolių – ir brolius Lavrinovičius palaikiusios žmonos su vaikais

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Popiežiaus vizitas Aktualu

R.Doveika: popiežius kritikuoja tuos, kurie gyvenimą nori paversti sterilia institucija

Aktualu

Mindaugas Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika

Vardai

Liucinos Rimgailės atostogos Balyje: be vyro, švenčiant pasakiškas draugės vestuves

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką