Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 23d. 11:55

UEFA neuždraudė, bet LFF pasakė „stop“: kodėl stadione neliko vietos Baltarusijos laisvės simboliui?

Baltarusijos vėliavos liko už LFF stadiono vartų
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Baltarusijos vėliavos liko už LFF stadiono vartų

Buvo draudžiama ar nebuvo? Šis klausimas prieš kelias dienas iškilo Lietuvos futbolo gerbėjams, prisiminus spalio 11-ąją vykusias Lietuvos ir Baltarusijos rinktinių rungtynes Vilniuje ir istorinių Baltarusijos vėliavų įsinešimo į stadioną klausimą. 15min pasidomėjo šia tema ir atsakė į klausimą, ar tai tikrai buvo draudžiama, kaip prieš rungtynes tvirtino Lietuvos futbolo federacijos atstovai.

Lietuva įvairiais – valstybiniais ir instituciniais – lygmenimis remia Baltarusijos kovotojus už laisvę, sukilusius po rugpjūčio 9-ąją sufalsifikuotų prezidento rinkimų, kurių rezultatai parodė triuškinančią nuo 1994 metų Baltarusijoje šeimininkaujančio Aliaksandro Lukašenkos pergalę.

Rugpjūčio 23-iąją, minint Baltijos kelio metines, dešimtys tūkstančių istorine Baltarusijos simbolika pasidabinusių žmonių sujungė Vilniaus širdyje esančią Katedros aikštę su Baltarusijos pasienyje įsikūrusiais Medininkais.

Virš daugelio objektų tiek Vilniuje, tiek kituose Lietuvos miestuose iškilo istorinės Baltarusijos vėliavos (balta-raudona-balta), vis daugiau tokių vėliavų puošia eilinių žmonių namų langus ar automobilius.

Šią vėliavą rugpjūčio pabaigoje virš nacionalinio Varšuvos stadiono iškėlė ir lenkai, kai 73 tūkst. žmonių per koncertus nepandeminiu laikotarpiu talpinančiame statinyje buvo surengtas Baltarusijai palaikyti skirtas renginys.

Neeilinę progą išreikšti pilietinę poziciją spalio 11-ąją turėjo ir Lietuvos futbolo sirgaliai, nes į Vilnių atvyko Baltarusijos futbolininkai.

Tačiau Lietuvos futbolo federacija užsimojo pažaboti paramą Baltarusijai norinčius išreikšti aistruolius, užkirsdama kelią istorinių Baltarusijos vėliavų patekimui į stadioną.

Kaip paaiškėjo vėliau, galbūt net visai be pagrindo.

Draudimo nebuvo ir nėra?

Į užmarštį pamažu benueinančią temą šios savaitės pradžioje atgaivino futbolo tinklaraščio „Sveiks valio“ autoriai.

Jie prieš kelias dienas feisbuke pranešė, jog iš UEFA gavo atsakymą, kuriame teigiama, kad „(istorinės Baltarusijos – aut.) vėliavos naudojimo klausimas niekada nebuvo nagrinėtas ir ją atsinešti į stadioną UEFA varžybose nėra draudžiama”.

Į UEFA su klausimu apie baltos-raudonos-baltos vėliavos naudojimą stadione kreipėsi ir 15min, gavusi konkretų atsakymą.

„Šis klausimas nebuvo nagrinėtas ir nebuvo įtrauktas tarp draudžiamų UEFA renginiuose. Oficialiuose UEFA dokumentuose apie tai (istorinę Baltarusijos vėliavą – aut.) neužsimenama“, – teigiama UEFA atsakyme dėl istorinės Baltarusijos vėliavos.

Oficialiuose UEFA dokumentuose apie tai (istorinę Baltarusijos vėliavą – aut.) neužsimenama.

Išsiaiškinus UEFA poziciją, natūraliai kyla klausimas – kokiu pagrindu LFF į stadioną neįsileido kovotojų už Baltarusijos laisvę naudojamos simbolikos?

15min to paklausė LFF generalinio sekretoriaus Edgaro Stankevičiaus.

„Delegatas pasakė, kad vėliavų nenaudoti“

Su E.Stankevičiumi kalbėjomės ir prieš Lietuvos-Baltarusijos rungtynes.

Tuomet LFF generalinis sekretorius teigė, kad „palaikymo veiksmai nebuvo svarstyti, nes UEFA draudžia kištis į politiką“.

Anot E.Stankevičiaus, LFF rėmėsi UEFA drausmės protokolu, kuriame provokuojantys politiniai veiksmai, kokiu ir buvo laikomas Baltarusijos istorinės vėliavos įsinešimas į stadioną, prilyginti sirgaliaus išbėgimui į aikštę, kaip jau nutiko 2019 m. rudenį, kai kretingiškis panoro asmenukės su Vilniuje apsilankiusia Portugalijos futbolo žvaigžde Cristiano Ronaldo. Tuomet LFF sulaukė 10 tūkst. eurų baudos, kurią susitarė su sirgaliumi išmokėti perpus.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Lietuvio akibrokštas Cristiano Ronaldo nesupykdė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Lietuvio akibrokštas Cristiano Ronaldo nesupykdė

Tame pačiame drausmės protokolo punkte įvardinta ir daugiau galimų pažeidimų, už kuriuos federacijoms gresia bausmės: daiktų mėtymas į žaidėjus, švietimas lazeriais futbolininkams į akis ar įvairios ideologiniu, religiniu ar įžeidimų pagrindu paremtos žinutės.

„Patys viduje (priėmėme tokį sprendimą – aut.), nes žinome, kad UEFA pasisako prieš politikavimus ir visas tokias akcijas. Yra jau ne kartą buvę tokių atvejų, bet dabar dėl laiko stokos apie politines ir palaikymo akcijas negalvojome ir atsisakėme tokių minčių“, – prieš rungtynes sakė E.Stankevičius.

„Sveiks valio“ ir 15min išsiaiškinus, kad istorinės Baltarusijos vėliavos stadione nėra draudžiamos, LFF generalinis sekretorius suskubo paaiškinti, jog sprendimas neįleisti baltų-raudonų-baltų vėliavų buvo priimtas ne jų pačių, o pasitarus su UEFA priskirtu mačo delegatu.

„Yra vadinamasis rungtynių delegatas, kuris aptarnauja tarptautines rungtynes. Mūsų organizacinis varžybų departamentas su juo turėjo susitikimą, nes jis atvyko iki rungtynių likus kelioms dienoms. Buvo susirinkimas, per kurį ir buvo nutarta rekomendacija, kad šitų vėliavų rungtynėse nereikia“, – 15min sakė LFF generalinis sekretorius.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Edgaras Stankevičius
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Edgaras Stankevičius

15min perklausus, ar UEFA delegatas tik rekomendavo, ar nurodė neleisti į stadioną įsinešti istorinių Baltarusijos vėliavų, E.Stankevičius prasitarė, jog LFF galėjo ir „rizikuoti“ bei neklausyti delegato rekomendacijos.

„Delegatas pasakė, kad vėliavų nenaudoti, – pareiškė vienas LFF vadovų. – Jis pasakė savo nuomonę kaip rungtynių delegatas, į kurią mes turime atsižvelgti. Mes visą laiką galime pasielgti kitaip ir rizikuoti.“

Mes visą laiką galime pasielgti kitaip ir rizikuoti.

Lietuvos ir Baltarusijos rungtynių delegatu UEFA paskyrė vokietį Bjorną Feckerį. Įdomu tai, kad UEFA organizaciniuose nuostatuose delegato funkcijos įvardijamos kaip „atsakingo už tvarkingo rungtynių organizavimo užtikrinimą ir varžybų nuostatų, tarp jų ir tvarkos bei saugumo taisyklių stadione ir šalia jo, laikymąsi“.

Tarp funkcijų įvardijamomis varžybų nuostatomis omenyje turimos UEFA saugos ir saugumo taisyklės, kuriose ir nurodyti stadionuose draudžiami objektai, simboliai ir veiksmai. Kaip UEFA išaiškino savo atsakymuose „Sveiks valio“ ir 15min, Baltarusijos istorinės vėliavos tarp jų nėra.

Vis dėlto E.Stankevičius nesutiko, kad LFF turėjo pasirinkimą ir galėjo neklausyti UEFA atsiųsto delegato rekomendacijų.

„Kaip gali būti rekomendacija, jeigu rungtynes aptarnauja UEFA atsiunčiamas delegatas? Jis pasako: „mano, kaip rungtynes aptarnaujančio delegato, nuomone, aš jums pasakau, kad nėra leidžiamos šitos vėliavos ir aš jų nerekomenduoju.“ Jūs galite daryti – juk nepasakysi sirgaliui, kad jis negali įbėgti į aikštelę, bet kas bus, jeigu įbėgs? Gausime baudą. Tai čia lygiai tas pats. Reaguoti į pasakymus, leido ar neleido, tai mes įvairiai galime interpretuoti. Norima išpūsti lygioje vietoje tam tikrus pasisakymus ir interpretavimus, kurių visai nereikia“, – savo ir LFF poziciją aiškino E.Stankevičius.

Norima išpūsti lygioje vietoje tam tikrus pasisakymus ir interpretavimus, kurių visai nereikia.

Gauti baudą nėra pagrindo?

Nors LFF pasamdyta apsaugos bendrovė uoliai stengėsi neįleisti į stadioną istorinių Baltarusijos vėliavų ir simbolikos, dalis baltų-raudonų-baltų vėliavų LFF stadione vis tik plevėsavo, kai kurie sirgaliai demonstravo savo atsineštus senųjų Baltarusijos spalvų šalikus, o prieš rungtynes ir jų metu stadione garsiai skambėjo kaimyninę šalį palaikančios skanduotės.

Ar tai, kad į rungtynes vis tik buvo prasinešta simbolių, kurių nerekomendavo UEFA delegatas, gali užtraukti baudą Lietuvos futbolo federacijai?

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./UEFA Tautų lyga: Lietuva - Baltarusija
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./UEFA Tautų lyga: Lietuva - Baltarusija

Panašu, kad tam nėra pagrindo.

Už rungtynes atsakingas UEFA delegatas iš karto po mačo UEFA administracijai nusiunčia rungtynių raportą, kuriame sužymi svarbiausius mačo akcentus ir tai, kas jam užkliuvę.

Gavusi ataskaitą, UEFA ją išanalizuoja ir, jeigu pasitaikė pažeidimų, siunčia raportą nacionalinei federacijai, kuriame išdėstytos padarytos klaidos ir, kai kuriais atvejais, nurodytos už pažeidimus pritaikytos bausmės.

15min klausė UEFA, ar po rungtynių tarp Lietuvos ir Baltarusijos nustatyti pažeidimai dėl istorinių Baltarusijos vėliavų plazdėjimo stadiono tribūnose. Nors tiesaus atsakymo į klausimą gauta nebuvo, UEFA dar sykį pakartojo, jog „(istorinės Baltarusijos vėliavos – aut.) klausimas nėra įtrauktas tarp draudžiamų UEFA renginiuose“ ir kad „oficialiuose UEFA dokumentuose apie tai (istorinę Baltarusijos vėliavą – aut.) neužsimenama“.

Visgi vienas LFF vadovų dar nesiryžo teigti, jog bausmių po rungtynių su Baltarusija šalies futbolo federacijai pavyko išvengti.

„Šiandien dar nesame gavę raporto. Gal gausime, gal negausime. Kai kuriems žmonėms pavyko įsinešti, apsauga netobulai sudirbo. Matėme ir „Sveiks valio“ vieno iš įkūrėjų koliažą, fotoakimirkas. Viską mes suprantame ir viską mes matome. Bet kaip sakėme prieš tai – mes į šituos politinius dalykus nelindome ir nelendame“, – 15min sakė E.Stankevičius.

Nuskambėjo ir Baltarusijoje

Asmenims su istorinėmis Baltarusijos vėliavomis spalio 11-ąją likus už LFF stadiono tvorų, į tai dėmesys buvo atkreiptas ir kaimyninėje šalyje.

Vienas Baltarusijos rinktinės aistruolių pabandė patekti į stadioną apsigobęs balta-raudona-balta vėliava, kai jį prie vartų sustabdė apsaugos darbuotojas.

Belsat nuotr./Baltarusijos futbolo sirgaliai
Belsat nuotr./Baltarusijos futbolo sirgaliai

„Su savimi turėjau istorinę Baltarusijos vėliavą, kurią išskleidžiau atėjęs į tribūną. Iš karto prisistatė apsaugos darbuotojas ir liepė paslėpti, nes atseit FIFA kažką paskelbė, kad nebūtų stadionuose provokacijų. Nesutikome ir paprašėme pagrindimo. Paaiškinimo nesulaukėme ir tada apsauginis sako, kad tuoj kvies policiją. Mes atsakom, taip, kvieskite. Kažką per raciją pakalbėjo ir nuėjo nieko nepešęs. Po rungtynių paprašėm kito darbuotojo mus nufotografuoti ir jis irgi sako, tik nemosikuokit ta vėliava“, – feisbuke rašė vienas stadione apsilankęs futbolo aistruolis.

Visgi grupelės baltarusių su didžiule balta-raudona-balta vėliava tai nesustabdė. Ji savo šalies rinktinę palaikė už stadiono vartų, o po mačo Baltarusijos rinktinės vartininkas Aliaksandras Hutaras vaikinams padovanojo savo marškinėlius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./UEFA Tautų lyga: Lietuva - Baltarusija
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./UEFA Tautų lyga: Lietuva - Baltarusija

Minėtose rungtynėse Lietuvos ir Baltarusijos rinktinės sužaidė lygiosiomis 2:2, o jau lapkričio 15-ąją Lietuvos rinktinės vyrai patys keliaus į Minską, kur žais atsakomąsias UEFA Tautų lygos rungtynes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką