Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 15d. 21:04

Geriausia Afrikos futbolininkė: „Turėjau išsirengti nuoga, kad įrodyčiau, jog esu moteris“

Genoveva Anonma
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Genoveva Anonma

Apie moteris sportininkes dažnai atsiliepiama kaip apie atrodančias per daug „vyriškai“, ypač jei jų propaguojamas sportas reikalauja didelės fizinės jėgos bei nemažų raumenų. Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) yra nustatęs taisykles, kada ir kaip aukščiausio lygio moterys sportininkės turi įrodyti, jog moterimis jos ir gimė, tačiau šimtaprocentinio tikslumo pasiekti nėra įmanoma. Mokslininkai ginčijasi, kur yra riba tarp vyriško ir moteriško organizmo bei ką daryti, kai dėl genų sutrikimo moterų kraujyje vyriškas hormonas yra natūralus dalykas.

Prisijunkite prie daugiau kaip 11 tūkst. sporto mėgėjų – tapkite 15min.lt sporto grupės nariu „Facebook“ tinkle. Spauskite LIKE.

Geriausios Afrikos futbolininkės pažeminimas

Pusiaujo Gvinėjos futbolininkė Genoveva Anonma pasakojo BBC apie patirtą pažeminimą, kai, norėdama įrodyti esanti moteris, sportininkė turėjo nuogai išsirengti prieš nemažą „komisiją“. 

Nuo 2000 metų rengtą Afrikos moterų futbolo čempionatą keturis sykius iš eilės laimėjo Nigerijos rinktinė, kol 2008 metų finale G.Anonma įmušė pergalingą įvartį į Pietų Afrikos Respublikos vartus ir Pusiaujo Gvinėjos futbolininkės laimėjo aukso medalius.

Iš viso šešis įvarčius pirmenybėse įmušusi G.Anonma tapo rezultatyviausia turnyro futbolininke, vienintelis jos įvartis pusfinalyje Pusiaujo Gvinėjai padėjo įveikti būtent Nigeriją.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Genoveva Anonma (kairėje)
AFP/„Scanpix“ nuotr./Genoveva Anonma (kairėje)

Po dviejų metų Afrikos moterų čempionate Pusiaujo Gvinėjos futbolininkės tik finale pralaimėjo Nigerijai, tačiau užsitikrino teisę varžytis 2011 m. Pasaulio moterų futbolo čempionate. Vis dėlto, nedidelės Afrikos valstybės moterų pasiekimą užtemdė skandalas.

Nigerijos, PAR ir Ganos futbolo rinktinės viešai pareiškė, kad Pusiaujo Gvinėjos komandoje rungtyniavo trys vyrai – jau minėta G.Anonma ir seserys Salimata ir Bilguisa Simpore.

„Užtenka aikštėje turėti fizinį kontaktą su jomis ir iškart supranti, kad tai vyrai“, – viešai žiniasklaidai pareiškė Ganos rinktinės gynėja Diana Amkomah.

Jie man liepė nusirengti prieš CAF komisiją ir visą savo komandą. Buvau labai nusiminusi, mano dvasinė būklė buvo kritinė, aš verkiau.

Nors kaltinimai niekada nebuvo įrodyti, seserys Simpore į Pasaulio futbolo čempionatą su komanda nevyko, tačiau Pusiaujo Gvinėjos rinktinės vadovai paneigė gandus, kad į turnyras jos nebuvo paimtos dėl lyties. 

G.Anonma čempionate dalyvavo ir įmušė vienintelius du savo ekipos įvarčius turnyre. Tačiau žeminančių gandų futbolininkė prisiklausė apsčiai, jai teko net iškęsti itin nemalonią procedūrą.

„Norėjau, kad man paskambintų ir pakviestų į ligoninę atlikti medicininius testus, kad pamatytų, jog esu moteris, tačiau to niekada nebuvo. Vietoj to buvau palikta viena gintis nuo kaltinimų, kad esu vyras, o ne moteris“, – sakė G.Anonma, kuri 2012 metais padėjo Pusiaujo Gvinėjai laimėti antrą Afrikos moterų futbolo čempionatą ir buvo pripažinta geriausia žemyno futbolininke.

Vietoj medicina paremtų testų, Afrikos futbolo konfederacija (CAF) G.Anonma lytį nusprendė nustatyti kur kas paprastesniu, tačiau žeminančiu testu.

„Jie man liepė nusirengti prieš CAF komisiją ir visą savo komandą. Buvau labai nusiminusi, mano dvasinė būklė buvo kritinė, aš verkiau. Tai buvo labai žeminanti procedūra, tačiau aš ištvėriau“, – BBC pasakojo 2012 metų geriausia Afrikos futbolininkė.

„Scanpix“/AP nuotr./Dutee Chand
„Scanpix“/AP nuotr./Dutee Chand

Indijos lengvaatletė Dutee Chand negali sportuoti dėl nesusipratimų su hormonais

Dar žiauresnė yra Indijos bėgikės Dutee Chand istorija. Ji šiuo metu iš viso nesportuoja, nes medikai nesugeba nustatyti – vyras ji ar moteris.

2013 metais 18-metė D.Chand Azijos žaidynėse laimėjo bronzos medalį ir tapo pirmąja inde, patekusia į tarptautinio lengvosios atletikos turnyro finalą. Indijos sporto valdininkai jau svajojo, kad 2016-aisiais atletė sugebės varžytis dėl medalių Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse, tačiau svajonės liko svajonėmis.

Prieš pat Geros Valios žaidynių atidarymo ceremoniją D.Chand neišlaikė testo, kuris neturi nieko bendra su dopingu ar jos sportine forma. Buvo nustatyta, kad D.Chand organizmas visiškai natūraliu būdu gamina vadinamąjį „vyriškumo“ hormoną testosteroną, kurio moterys paprastai neturi. Tai nutekėjo į žiniasklaidą. Reporteriai iš viso pasaulio klausinėjo sportininkės ir jos tėvų – vyras ji ar moteris.

Dutee Chand šiuo metu iš viso nesportuoja, nes medikai nesugeba mums nustatyti – vyras ji ar moteris.

Šiuo metu sportininkė negali sportuoti ir prisijungti prie savo šalies rinktinės Azijos žaidynėse, tačiau atsisako Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos (IAAF) ir Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) paskirto „teisingo“ gydymo – hormonų slopinimo terapijos ar net genitalijų operacijos.

„Esu tokia, kokia esu“, – sako D.Chand. Užuot tapusi sprintere, indė dabar tapo tarptautinių diskusijų apie sporto lyčių taisykles objektu.

Taip pat skaitykite: Indijos Aukščiausiasis Teismas pripažino trečiąją lytį

Ilga vyrų, apsimetančių moterimis sporte, istorija

Moterų sporto pasaulyje vis „išlenda“ kokiomis nors fizinėmis savybėmis pasižyminčios moterys, kurios sukelia įtarimų, kad gimė vyrais. Paskutinis toks tikrai įrodytas atvejis įvyko 1936 metų olimpinėse žaidynėse, kai vokietis(-ė) Heinrichas/Dora Ratjen vos nelaimėjo bronzos medalio šuolio į aukštį rungtyje.

aiss.org nuotr./Maria Jose Martinez-Patino
aiss.org nuotr./Maria Jose Martinez-Patino

1968 m. IOC sugalvojo „lyties patvirtinimo“ testą, kuris iš pradžių buvo taikomas paprastai – moterys sportininkės turėdavo nusimesti drabužius. Vis dėlto, vėliau buvo sugalvotas medicininis ir kur kas mažiau žeminantis testas, kai tikrinamos žmogaus chromosomos – vyrai turi XY, moterys – XX chromosomas.

Tačiau gamta mėgsta įvairovę, tad ir šis testas pasirodė nesantis teisingas.

1985 metais ispanė bėgimo su kliūtimis atstovė Maria Jose Martinez-Patino sužinojo, kad yra XY „vyras“. Sportininkė atsisakė pasitraukti ir kitus trejus metus kovojo dėl savo teisės varžytis su moterimis.

Ji pasiekė pergalę: įrodė, kad organizme aptinkamos Y chromosomos yra labai reto genetinio sutrikimo pasekmė. Ji taip pat įrodė, kad yra nejautri testosteronui, kurį jos kraujas natūraliai gamino, tačiau organizmui tai nedavė visiškai jokios naudos. Vis dėlto, geriausi Maria Jose Martinez-Patino metai jau buvo praeityje ir didelių pergalių sporte ji nebpasiekė. 

Kas atsitiko su kitomis 13 moterų, kurios 1972-1984 metais „neišlaikė“ lyties testų, nėra žinoma. Vis dėlto pasaulis pamatė, kad ne viskas gali būti juoda arba balta, tad 1990 metais lyties įrodymo testas buvo užmirštas. Kol lengvosios atletikos trasoje nepasirodė nauja „įtariamoji“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Caster Semenya – pasaulio čempionė 2009 m.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Caster Semenya – pasaulio čempionė 2009 m.

Caster Semenya ir vėl viską apvertė aukštyn kojomis

2008 metais raumeninga paauglė per devynis mėnesius savo geriausią rezultatą  800 metrų bėgimo rungtyje pagerino net 7 sekundėmis, pagerino PAR rekordą ir pasiekė to sezono geriausią laiką pasaulyje.

Likus porai valandų iki 2009 metų pasaulio lengvosios atletikos pirmenybių 800 metrų rungties finalo buvo nutekinta informacija, kad IAAF atsiminė lyties testą ir paprašė C.Semenya jį atlikti. Po finalo, kurį afrikietė laimėjo beveik be konkurencijos, jos varžovė iš Rusijos rėžė: „Jūs pažiūrėkite, kaip ji atrodo.“

Vos 18 metų sulaukusi mergina, apdovanota retu talentu ir retu genetiniu sutrikimu, viso pasaulio žiniasklaidoje buvo aptarinėjama ir kaltinama esanti vyras.

Neaišku, koks „gydymas“ buvo pritaikytas C.Semenya, tačiau 2010 metais ji grįžo į bėgimo takelį, laimėjo sidabro medalį 2011 metų pasaulio čempionate ir Londono olimpinėse žaidynėse 2012-aisiais, tačiau niekada nebebėgo taip greitai, kaip tai darė būdama 18-os.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Caster Semenya
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Caster Semenya

„Vietoj to, kad pasveikintų naująją čempionę, sporto valdžia nuspaudė moralės mygtuką. Niekaip nesuprantu, kodėl sporte taip įtariai žiūrima į fiziškai stiprias moteris – tai kažkoks biologinis rasizmas“, – BBC sakė akademikas Bruce'as Kiddas, kone 50 metų dirbantis fizinio pajėgumo ir sveikatos srityje.

Sprendimas dėl hyperandrogenizmo – nauja taisyklė

C.Semenya atvejis ir vėl sujudino IOC vadovus bei paskatino ieškoti naujų būdų, ką daryti su moterimis sportininkėmis, kurios turi genetinį sutrikimą, kai organizmas natūraliai gamina testosteroną. Tai vadinama hyperandrogenizmu.

Taip pat skaitykite: JAV diplomatės papasakojo, su kokiais sunkumais susiduria dėl to, kad yra moterys

2011 metų balandį įvesta nauja taisyklė, leidžianti tikrinti bet kurią sportininkę dėl lyties, kai yra „racionalus įtarimas“. Tai laikoma varžovų nusiskundimu arba pastebėta anomalija dopingo testuose. Procesą prižiūrės ekspertai, o bet kuri nuo hormonų sutrikimų kenčianti moteris atletė galės būti gydoma „efektyvia strategija“. Be to, testų metu nustatoma ir ar natūraliai testosteroną gaminantis moters organizmas iš to gauna naudos – kaip buvo minėtu M.J.Martinez-Patino atveju.

Kodėl sprinterio Usaino Bolto itin ilgos kojos ir unikalus raumenų susitraukimo tonusas ar plaukiko Michaelo Phelpso neproporcingai galingi ir platūs pečiai nėra laikoma konkurenciją iškreipiančiu dalyku?

IOC medicininė komisija priėjo išvadą, kad moters organizme negali būti daugiau nei 10 nanomolių testosterono viename litre (nmol/L) kraujo. Vyrui ši riba būtų labai žema. Tačiau ar tai yra teisinga?

Endokrinologijos (hormonų) profesorius Peteris Sonksenas šią taisyklę pavadino idiotiška: „Tai yra nesąžininga, prasta, neparemta mokslu taisyklė. Tai gryna diskriminacija.“

Atlikęs tyrimą jis nustatė, kad net 16 proc. vyrų atletų testosterono norma yra mažesnė, o 13 proc. moterų atlečių – didesnė. Kitaip tariant, įprasta vyrų ir moterų skirtis testosterono organizme atveju neegzistuoja tarp aukščiausios klasės sportininkų. Paprastai lytinio brendimo metu ši skirtis itin padidėja, kai berniukų organizmas pradeda gaminti kur kas daugiau testosterono.

Šis tyrimas paskatino susiformuoti kitą mokslininkų ir specialistų grupę, kurie teigia, kad testosterono kiekis kraujyje negali būti lemiamas faktorius, kai kalbame apie sportininkus. Anot jų, didelis vyrų ūgis, taupiau pasiskirstanti kūno masė ar raudonųjų kraujo kūnelų sugebėjimas pernešti daugiau deguonies daro kur kas didesnę įtaką sporto rezultatams.

Moterų ir vyrų sporto skirtis

Rašytojas ir „Sports Illustrated“ žurnalistas Davidas Epsteinas geriausiai žinomas dėl knygos „The Sports Gene“, kurioje nagrinėjamas gamtos ir ugdymo indėlis į sportines pergales.

Knygoje nagrinėjami skirtumai tarp moterų ir vyrų atletų, kalbama ir apie testosterono įtaką rezultatams. Knyga aiškina, kodėl moterys ir vyrai negalėtų varžytis kartu – bėgimo rungtyse vyrų rezultatai yra apie 11 proc. geresni, o šuolių ar metimų rungtyse skirtis dar labiau išauga.

Lengvosios atletikos rekordai
Rungtis Vyrai Moterys
100 m 9,58 sek. 10,49 sek.
800 m 1:40,91 min. 1:53,28 min.
10 000 m 26:17,53 min. 29:31,78 min.
Maratonas 2 val. 2:57,00 min. 2 val. 15:25,00 min.
Ieties metimas 98,48 m 72,28 m
Šuolis į tolį 8,95 m 7,52 m

„Yra daug priežasčių, kodėl mes nusprendėme, kad skirtingos lytys turi varžytis ne kartu. Vis dėlto, biologiškai lytis nėra apibrėžiama griežtai. Kad ir kokią liniją nubrėšime tarp vyrų ir moters – ji bus diskutuotina“, – sakė D.Espteinas.

Vis dėlto, rašytojas sutinka, kad IOC sugalvotas testas ir 10 nanomolių testosterono viename litre (nmol/L) kraujo riba yra geriausias dalykas šiuo metu, tačiau D.Espteinas teigia, kad tai tėra mokslu paremtas spėjimas.

Po C.Semenya beveik be konkurencijos laimėto 2009 metų finalo, jos varžovė iš Rusijos žiniasklaidai rėžė: „Jūs pažiūrėkite, kaip ji atrodo“.

Kodėl ribos iš viso reikia?

2013 metais paskelbtame tyrime rašoma, kad pastaruoju metu keturios sportininkės iš „besivystančių šalių“ vyko į Prancūziją, kad joms būtų atlikta hormonų terapija ar genitalijų operacija. Procedūros buvo atliekamos anonimiškai ir vienintelis žinomas dalykas, kad šios moterys toliau varžosi.

Visi supranta, kad informacija apie tokius atvejus turi būti saugoma po devyniais užraktais, o su moterimis sportininkėmis turi būti elgiamasi tinkamai. Tačiau kyla klausimas, kodėl jaunos moterys, neatitinkančios popieriuje nubrėžto lyties apibrėžimo, sporte turi leisti, kad jų kūnas būtų keičiamas.

Jau minėtos Indijos bėgikės D.Chand istorija rodo, kad nesugebėjimas išsaugoti atletės anonimiškumo gali išeiti į naudą. Tai padėjo vos 18 metų merginai išvengti procedūrų, kurios galėjo ją traumuoti. Teigiama, kad indei buvo siūloma atlikti hormonų terapiją ir operaciją, kuri padarytų ją „moteriškesne“.

D.Chand byla jau yra perduota tarptautiniam sporto arbitražo teismui. Internetinė „Let Dutee Run“ kampanija jau yra sutraukusi 4000 palaikytojų, į sportininkės pusę stojo beveik visa Indijos žiniasklaida.

Žmonės klausia, kodėl normali organizmo būsena, kuri netrukdo žmogui funkcionuoti, laikoma anomalija ir iškreipiančia konkurenciją? Kodėl sprinterio Usaino Bolto itin ilgos kojos ir unikalus raumenų susitraukimo tonusas ar plaukiko Michaelo Phelpso neproporcingai galingi ir platūs pečiai nėra laikoma konkurenciją iškreipiančiu dalyku? Tai tiesiog gamtos dovana.

Kita vertus, kita pusė turi irgi svarų argumentą – didelė dalis rekordų moterų sporte pasiekta Šaltojo karo metais, kai moterys buvo pripumpuojamos testosterono.

Teisingų atsakymų šioje diskusijoje kol kas nėra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Vijūnėlės dvaro savininkams skirta bauda – po 50 eurų kasdien, kol nugriaus statinį

15min iš Belgrado Sportas

E.Jankauskas apie savo ateitį: „Dar nėra tinkamas laikas apie tai kalbėti“

15min iš Maskvos 24sek

Tobulumo paieškos: D.Itoudžio parametrų pasaulyje būtų vietos Š.Jasikevičiui

Aktualu

Interpolo vadovu išrinkus Rusijos kandidatą gali nebelikti paties Interpolo?

Aktualu

Neapsikentę meksikiečiai ragina į karavaną susibūrusius migrantus: „Nešdinkitės!“

„Eurolygos diena“: „Žalgirio“ kelyje dar nenugalėta CSKA su M.Jordano krikštasūniu (2/4)

Vardai

Monika Šalčiūtė prakalbo apie santykius su Donatu Motiejūnu: „Nežinau, ar draugavau, ar buvau meilužė“

Sportas

Agonijos pabaiga: Lietuvos rinktinė sutriuškinta Serbijoje

Aktualu

Orai.lt: anticiklonas žada nedidelį šaltuką

24sek

J.Valančiūnas su „Raptors“ laimėjo trilerį – išgelbėjo pergalingas metimas

Gazas

Renkame „Tautos automobilį 2019“: naujasis „Nissan Leaf“

Interviu Kultūra

Filosofas Nerijus Milerius: arba draudžiame prievartą, arba eksponuojame ją nekritiškai

Vardai

Sukvietęs draugus Žilvinas Grigaitis pristatė savo kūrybos šaukštelius

Prie Pakso buvo...

Vardai

Donatui Montvydui pozavusios žmonos Veronikos nuotrauka – tarsi nuo viršelio: „Jis turi gerą akį“

15min iš Belgrado Sportas

Rinktinės saugai po istorinių rungtynių Belgrade: „Nuotaikos dvejopos“

15min iš Maskvos 24sek

Pokštais su Šaru apsikeitęs CSKA generolas įvertino „Žalgirio“ pokyčius

Aktualu

Turkija ragina patraukti atsakomybėn kaltuosius už J.Khashoggi nužudymą

Aktualu

Panevėžio apygardos teismas skelbs verdiktą dėl buvusio teatro vadovo elgesio

Aktualu

Krizės tyrėjai Seime apklaus Andrių Kubilių

Naujienos

Verslas

Vijūnėlės dvaro savininkams skirta bauda – po 50 eurų kasdien, kol nugriaus statinį

Verslas

Legalių nuomotojų daugėja, tačiau dauguma – šešėlyje

Aktualu

Elžbieta Banytė: Kaip mūsų vaikus padaro neraštingais – žvilgsnis iš vidaus

15min iš Belgrado Sportas

E.Jankauskas apie savo ateitį: „Dar nėra tinkamas laikas apie tai kalbėti“

Pasaulis kišenėje

7 vietos, kuriose geriausia stebėti Šiaurės pašvaistę

„Eurolygos diena“: „Žalgirio“ kelyje dar nenugalėta CSKA su M.Jordano krikštasūniu (2/4)

Vardai

Monika Šalčiūtė prakalbo apie santykius su Donatu Motiejūnu: „Nežinau, ar draugavau, ar buvau meilužė“

Sportas

Agonijos pabaiga: Lietuvos rinktinė sutriuškinta Serbijoje

15min iš Maskvos 24sek

Tobulumo paieškos: D.Itoudžio parametrų pasaulyje būtų vietos Š.Jasikevičiui

24sek

J.Valančiūnas su „Raptors“ laimėjo trilerį – išgelbėjo pergalingas metimas

Aktualu

Interpolo vadovu išrinkus Rusijos kandidatą gali nebelikti paties Interpolo?

15min iš Belgrado Sportas

Rinktinės saugai po istorinių rungtynių Belgrade: „Nuotaikos dvejopos“

Gazas

Renkame Lietuvos Šimtmečio automobilį: „Audi 80 B4“

Prie Pakso buvo...

Vardai

Sukvietęs draugus Žilvinas Grigaitis pristatė savo kūrybos šaukštelius

Gyvenimas

10 naudingiausių dalykų, kurių išmokau beveik 20 metų dirbdama su Martha Stewart

Vardai

Donatui Montvydui pozavusios žmonos Veronikos nuotrauka – tarsi nuo viršelio: „Jis turi gerą akį“

Aktualu

Neapsikentę meksikiečiai ragina į karavaną susibūrusius migrantus: „Nešdinkitės!“

Aktualu

Turkija ragina patraukti atsakomybėn kaltuosius už J.Khashoggi nužudymą

Aktualu

Panevėžio apygardos teismas skelbs verdiktą dėl buvusio teatro vadovo elgesio

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką