TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Jogos instruktorė Raminta Lygutienė: „Joga – ne gimnastika, o savo kūno pažinimas“

Raminta Lygutienė
Asmeninio arch. nuotr. / Raminta Lygutienė
Šaltinis: Partnerio turinys
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose
0
A A

Pradedantiesiems užsiimti joga reiktų kasdien po truputį, svarbu nesekti kitų rezultatais – stebėti tik save ir galiausiai nepulti daryti sunkiausių pratimų, patarimus jogos naujokams dėstė pilateso ir jogos instruktorė Raminta Lygutienė. Be praktinių patarimų, trenerė turėjo ir dar vieną, bet ne ką mažiau svarbų – suvokti, kad joga nėra gimnastika, tai – savo kūno pažinimas.

Portale 15min.lt startavo projektas „Judėti sveika“, kuriame apžvelgsime tai, kokią nauda teikia fizinis aktyvumas, judėjimas, mankšta. Padėsime pasirinkti tinkamą aktyvumo formą, pateiksimų patarimų pradedantiesiems ir padėsime išvengti dažniausiai daromų klaidų. Specialistai atsakys į labiausiai skaitytojams rūpimus klausimus.

– Išgirsime ne vieną sakantį, kad joga yra ne sportas, o gyvenimo būdas. Ar pritartumėte šiam teiginiui?paklausėme R. Lygutienės.

– Taip, jogą ir aš pavadinčiau daugiau nei sportu. Po didelio intensyvumo treniruotės žmonės pavargsta, o joga atvirkščiai – ji prideda jėgų. Galiausiai, joga nėra tik fizinių pratimų visuma, šiam užsiėmimui labai svarbus kvėpavimas (pranajama), nemažai dėmesio skiriama meditacijai bei dvasiniam tobulėjimui.

– Kokias žmogaus fizines ir dvasines savybes lavina joga?

Iš tiesų, joga apima visas organizmo sistemas, tai yra darniai veikianti sistema.

– Tai labai priklauso nuo to, kaip rimtai žmogus užsiima joga. Ar yra tik naujokas, kuris nėra dar tinkamai perpratęs sistemos, ar užsiima tik retkarčiais, ar labai rimtai? Vis dėlto, sakyčiau, kad joga apima labai daug sričių. Tai, į ką labiau koncentruojamasi, priklauso nuo pasirinktos kultivuoti jogos rūšies.

Kalbant plačiąja prasme joga lavina žmogaus lankstumą, sąnarių paslankumą, ištvermę. Jogos pratimai naudingi nugarai, jie gerina vidaus organų ir nervų sistemos veiklą, subalansuoja kraujospūdį. Iš tiesų, joga apima visas organizmo sistemas, tai yra darniai veikianti sistema.

– Kelerius ar daugiau metų nesportavę žmonės apie jogą turbūt bijo pagalvoti. Tuos pratimus atlikti labai sunku, ar prieš pradedant jogą reikia kitokio pobūdžio apšilimo?

– Stereotipas, kad joga yra tik vienų ar kitų pozų atlikimas, yra labai dažnas, tačiau jo reikėtų atsisakyti. Atėjęs žmogus viską pradeda po truputį. Joga yra toks kūno lavinimas, kur savęs prievartauti tikrai nereikia. Rezultato siekiama kantriai. Kiekvienas gali tapti lankstesniu, tačiau tam reikia dirbti.

Stereotipas, kad joga yra tik vienų ar kitų pozų atlikimas, yra labai dažnas, tačiau jo reikėtų atsisakyti.

Svarbu pabrėžti, kad joga nėra gimnastika, tai – savo kūno pažinimas. Pradėti užsiimti joga gali bet kuris. Svarbiausia įvertinti savo galimybes, jokiu būdu nereikia pradėti nuo internete ar žurnaluose pamatytų sunkiausių pozų. Sportuoti reikia taip, kad tai teiktų malonumą.

– Kiek kartų per savaitę sportuoti patartumėt tik pradedantiems?

– Neretai yra sakoma, kad pradedantiesiems sportuoti reiktų 2–3 kartus per savaitę. Aš manau, kad su joga yra kitaip. Mano asmeninė patirtis rodo, kad naujokams geriau sportuoti kiekvieną dieną po 15–20 minučių.

Tokį intensyvumą siūlau pasirinkti todėl, kad iš pradžių net ir prie mažo krūvio organizmui reikia priprasti. 3 kartai per savaitę mažoka, raumenys per kelias dienas vėl spėja sustingti. Taigi siūlyčiau mažomis dozėmis, bet kasdien. Tam, kad susiformuotų įprotis sportuoti, turbūt jau dažnas žino, reikia mažiausiai 21 dienos.

Ilgainiui žmogui pačiam atsiranda intuityvus noras valgyti sveikiau, dažniau rinktis salotas, daržoves ir mažiau kepto maisto.

– Sporto rezultatai ir neatsiejami nuo tinkamos mitybos. Ar ją reguliuoti reikia dar prieš pradedant sportą ar nuo pirmos treniruotės?

– Mityba sportuojant neabejotinai yra svarbi, bet aš visada sakau, kad reikia klausyti savo kūno, negalima jo prievartauti. Pradėjus sportuoti kardinaliai keisti mitybos tikrai nereikia. Ilgainiui žmogui pačiam atsiranda intuityvus noras valgyti sveikiau, dažniau rinktis salotas, daržoves ir mažiau kepto maisto. Pagrindinis rodiklis kiekvienam sportininkui turėtų būti jo savijauta ir galimybės.

– Ko patartumėte labiausiai vengti pradedantiesiems užsiimti joga? Ko tikrai nereikėtų daryti?

– Pati didžiausia klaida ir būtų minėtas bandymas atlikti pačias sudėtingiausias paveikslėliuose matomas pozas. Taip galima rimtai sau pakenkti. Antra, tokiu būdu pradėjęs užsiiminėti joga, žmogus dažniausiai užsiėmimus meta ir numoja ranka – „tai ne man“. Būtina suprasti, kad joga yra kantraus darbo rezultatas.

Dar vienas pastebėjimas iš patirties, kad žmonės labai mėgsta žvalgytis į kitus sportuojančius. Svarstyti, kodėl vienas padaro taip, o kitas – kitaip, nevertėtų. Visi mes esame skirtingi. Joga yra savęs pažinimas, todėl reikėtų dirbti tik su savimi ir kiekvieną dieną stengtis būti šiek tiek geresniam tik už save patį.

Daugiau projekto „Judėti sveika“ publikacijų galite rasti čia.

Judėti sveika logo
„Judėti sveika“

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką