Dūmai olimpinėje šeimoje rūksta jau seniai, bet šįkart lūžta naujos ietys.
„Svetima gėda“
Dabartinis Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos gen. sekretorius J.Kinderis praėjusių metų lapkritį buvo išrinktas ir Europos konfederacijos (ECMP) viceprezidentu.
Tuo pačiu metu ECMP prezidente tapo rusė Tatjana Ardabieva.
Po keturių mėnesių – vakar – pirštu į šią situaciją bedė D.Gudzinevičiūtė, citavusi Ukrainos tautinio olimpinio komiteto vadovo Vadymo Gutcaito atsiųstą laišką.
„Svarbu pažymėti, kad organizacijos būstinė – pačioje Kremliaus pašonėje, Maskvoje, ir, gal kiek ironiškai, įsikūrusi Taikos prospekte. Be to, prezidentė yra dešinioji ranka rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacijos prezidento Viačeslavo Aminovo. Jis yra sankcionuotas, apie jį nemažai rašo portalai, rusų kalba aprašantys vietinę mafiją. Du jo viceprezidentai – putinistai, vienas iš jų taip pat sankcionuotas. Taigi, tvirtinti, kad generalinė sekretorė Tatjana Ardabieva yra tik sportininkė ir ne prie ko – naivu“, – rašė D.Gudzinevičiūtė.
„Ar gali Lietuvos atstovas išvis galvoti apie kandidatavimą Maskvoje įsikūrusioje organizacijoje, kuriai diriguoja prezidentė iš rusijos?“ – klausė LTOK prezidentė, pažėrusi kaltinimų buvusiai švietimo, mokslo ir sporto ministrei Radvilei Morkūnaitei-Mikulėnienei, viceministrei Aistei Zedelytei, Nacionalinės sporto agentūros (NSA) vadovui Mindaugui Špokui.
„Ar juo labiau viskas tvarkoje su tuo, kad buvęs penkiakovininkas Justinas Kinderis, davęs priesaiką ginti mūsų šalį ir priklausantis Krašto apsaugos savanorių pajėgoms, tapo priešiškoje valstybėje įsikūrusios organizacijos viceprezidentu? Man tai neatrodo normalu. Kankina svetimos gėdos jausmas“, – tęsė D.Gudzinevičiūtė.
„Nežmoniška“
„Aš tikrai jaučiuosi visiškai ramus ir sąžiningas“, – į LTOK prezidentės mestus kaltinimus, kalbėdamas su 15min, reagavo J.Kinderis.
„Mes nuo pirmos dienos padėjome ukrainiečiams. Priėmėme daugiau nei 30 jų sportininkų ir šeimos narių, bėgusių nuo karo, – tęsė Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos gen. sekretorius. – Federacija tai darė savo lėšomis ir padedama NSA. Mes netgi buvome gavę finansinį palaikymą iš to paties LTOK. Jeigu neklystu, apie 5 tūkst. eurų.“
„Mes ir toliau padėsime Ukrainos sportininkams. Mano pozicija yra labai aiški – Ukraina“, – pabrėžė J.Kinderis, ir pats vėliau pasisakęs socialiniuose tinkluose.
„Kodėl puolama dabar, o ne prieš keturis mėnesius? Man tai yra visiškai aišku, bet sunku patikėti, kad asmeniškumai gali pereiti į tokį dalyką. Nesuprantu, kur tada yra žmogiškumas? Kažkokios ribos? Nežmoniška ir mažų mažiausiai keista rankos pakėlimą painioti su tokia jautria tema“, – teigė J.Kinderis, įsitikinęs, kad LTOK prezidentės rūstybę užsitraukė dėl savo balso „prieš" LTOK Generalinėje asamblėjoje.
Joje praėjusį penktadienį buvo tvirtinamas ne tik LTOK biudžetas, bet ir sprendžiamas keturių šalies sporto federacijų finansavimo klausimas.
Suprasti akimirksniu
- 15min primena, kad kivirčas tarp LTOK ir keturių šalies sporto federacijų užvirė dėl naujojo Sporto įstatymo, kuriame nebuvo padaryta išimtis LTOK prezidentei D.Gudzinevičiūtei, vadovaujančiai šalies olimpinei šeimai ketvirtą kadenciją. Ji taip pat yra ir Europos olimpinių komitetų asociacijos (EOC) viceprezidentė (antra kadencija).
- Lietuvos biatlono, dviračių sporto, lengvosios atletikos federacijos ir šalies teniso sąjunga iš pradžių buvo įspėtos, o Generalinėje asamblėjoje liko ir be LTOK finansavimo – 40 tūkst. eurų per metus.
- Už balsavo 46 iš 60 dalyvavusių LTOK narių. Prieš – 9.
„Balsavimas buvo atviras, o aš balsavau prieš. Teoriškai galėjau ir susilaikyti, nes viskas jau buvo aišku, mano balsas nieko nekeitė. Jei pats nebūčiau buvęs sportininku, gal ir būčiau susilaikęs, pabijojęs. Bet balsavau prieš. Kodėl turiu kažko bijoti? – klausė J.Kinderis.
– Kaip aš vėliau pažiūrėčiau sportininkams į akis? Juk pinigų negaus sportininkai, o ne prezidentai. Mano galva, tai yra neteisinga.“
„Žinau, kad atsiųsti raštą (prieš mane) buvo spaudžiama ir Ukrainos šiuolaikinės penkiakovės federacija, bet ji atsisakė. Pasakė: „Kaip mes galime taip pasielgti, kai jūs mums tiek daug padėtoje?“. Atsiuntė Ukrainos olimpinis komitetas. Žinau, kad yra atlikta ir daugiau skambučių, kad mes (šiuolaikinės penkiakovės federacija, – past.) nukentėtume finansiškai. Labai liūdna, kad taip yra daroma...
Aš pats išsikėliau savo kandidatūrą (tapti ECMP viceprezidentu) ir mane išrinko kitos Europos šalys. Koks darbas kartu su Rusija? Nėra jokio darbo kartu su Rusija. Yra britas, vengras, lenkė, turkas, aš ir rusė.
Aš kaip tik džiaugiuosi, kad esu toje federacijoje ir galiu daryti sprendimus prieš Rusiją. Kad toje šalyje nevyktų varžybos, kad sportininkai nestartuotų su Rusijos vėliava. Mes strategiškai išbalsavome V.Aminovą, kad sumažintume Rusijos įtaką. Tai buvo mano ir mūsų federacijos tikslas, ir mes jį pasiekėme.
Jei pastebėjote, tai Lietuvoje jokiose mūsų varžybose rusai niekada nestartavo, nesvarbu su kokia vėliava, nors kitose šalyje varžosi, kaip neutralūs sportininkai. Mūsų pozicija išlieka aiški, nors dėl to rizikuojame netekti finansavimo ir likti skolose, bet rusai mūsų šalyje nestartuos“, – užbaigė J.Kinderis.