Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 16d. 05:57

Šešiaženklė suma ore – dėl nuosprendžio B.Vyšniauskui gali nukentėti kiti

Bronislavas Vyšniauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Bronislavas Vyšniauskas

​​​​​​​Bronislavą Vyšniauską užgulęs teisinis sprendimas gali prispausti ir kitus. Visai sunkiosios atletikos bendruomenei kyla pavojus netekti solidžios valstybinės paramos, jei federacijos prezidento poste ir toliau liks Klaipėdos apylinkės teismo kaltu dėl dopingo medžiagų disponavimo pripažintas 72 metų treneris, kurio auklėtiniai penkis kartus yra pakliuvę dėl dopingo, o dar du dėl draudžiamo metodo panaudojimo buvo diskvalifikuoti trečiadienį.

Garsiausias sunkiosios atletikos treneris tvirtino vartojęs didelius kiekius atletams draudžiamų medžiagų pats, bet dabar raminamieji praverstų jo kolegoms ir dar nediskvalifikuotiems auklėtiniams – jiems numatytas valstybinis finansavimas 2020 metams gali būti nubrauktas.

Tokia grėsmė kilo, kai B.Vyšniauskas ir dviračių sporto treneris Antanas Jakimavičius antradienį beveik po dvejus metus besitęsusios bylos pripažinti kaltais dėl dopingo medžiagų disponavimo, turint tikslą jas platinti, jiems skirtos po 5 tūkst. eurų baudos.

Bet dar daugiau netekti gali B.Vyšniausko vadovaujama Lietuvos sunkiosios atletikos šeima.

Donato Gvildžio piešinys/Lietuvos sunkiosios atletikos federaciją prislėgė dopingo skandalas
Donato Gvildžio piešinys/Lietuvos sunkiosios atletikos federaciją prislėgė dopingo skandalas

2018 metais Lietuvos sunkiosios atletikos federacija gavo 123 tūkst. eurų, o 2019 metais – 107 tūkst. eurų valstybinės paramos.

Realu, kad panaši suma pagal įprastas formules iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) turėjo būti atriekta ir šiemet.

Tačiau Sporto įstatymo 20-asis straipsnis nurodo, kad sporto projektams ir federacijoms valstybinis finansavimas negali būti skiriamas, jei juridinio asmens vadovas turi nepasibaigusį teistumą.

„Federacija turėtų pateikti informaciją – jei teistumas vadovui yra, tokia organizacija negali gauti biudžetinio finansavimo. Sunkiosios atletikos federacijos situacija dabar yra tokia, kad lėšos jai tikriausiai negalėtų būti skiriamos“, – sakė ŠMSM viceministrė Kornelija Tiesnesytė.

B.Vyšniauskas, kaip ir drauge Klaipėdos apylinkės teismo dėl draudžiamų medžiagų platinimo kaltu pripažintas dviračių treneris Antanas Jakimavičius, per artimiausias 20 dienų turi teisę pateikti skundą.

Iškart po nuosprendžio B.Vyšniauskas nežinojo, ar skųs sprendimą – savo kaltę neigiantis klaipėdietis pasisuko į advokatą, kuris atsakė: „Spręsime.“

Jei treneriai apskųs Klaipėdos apylinkės teismo sprendimą, teisiniai veiksmiai gali užtrukti ir dar pusmetį.

Siekdama išvengti nuostolių Sunkiosios atletikos federacija gali pakeisti vadovą, bet tam irgi būtų reikalingos teisinės procedūros.

„Naujienos šviežios, turėtume svarstyti ir šaukti neeilinį suvažiavimą, – sakė Lietuvos sunkiosios atletikos viceprezidentas Laimonas Pivoras, kuris pokalbio metu nežinojo apie dar du trečiadienį Lietuvos antidopingo agentūros suspenduotus sunkiaatlečius. – Kol kas datų nėra, bet prezidiume svarstysime šį klausimą.“

Nors Klaipėdos pareigūnai kratas B.Vyšniausko vadovaujamame sunkiosios atletikos klube atliko ir didelį kiekį įvairių rūšių medžiagų aptiko dar 2018 metų vasarį, 72 metų klaipėdietis tvirtino, kad medikamentai buvo skirti jam pačiam, jis iki šiol vadovauja federacijai ir treniruoja uostamiesčio sportininkus.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Ramūnas ir Bronius Vyšniauskai bei A.Jakimavičius
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Ramūnas ir Bronius Vyšniauskai bei A.Jakimavičius

Po antradienio Klaipėdos apylinkės teismo sprendimo jam gali būti užkirstas kelias toliau dirbti treneriu.

„Nors dar nuosprendis neįsiteisėjęs, kaip treneris Bronius Vyšniauskas dabar negalėtų treniruoti jokių sportininkų. Jo klausimas dėl suspendavimo ar nušalinimo turėtų būti nuspręstas artimiausiu metu“, – sakė L.Pivoras, pats dirbantis teisininku, bet negynęs B.Vyšniausko Klaipėdos apylinkės teisme.

Kad B.Vyšniauskui nebegalima treniruoti atletų, mano ir Lietuvos tautinis olimpinis komitetas.

„Laikantis Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) ir Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) rekomendacijų, sportininkai negali treniruotis pas trenerius, vienaip ar kitaip susijusius su dopingu, – teigiama 15min atsiųstame LTOK komentare. – TOK ir WADA rekomendacijos sako, kad federacijai negali vadovauti kaltu dėl dopingo disponavimo pripažintas asmuo. Nesilaikant jų, gali nukentėti federacija ar konkretus sportininkas. Sprendimą, kaip tvarkytis tokiose situacijose, TOK palieka tarptautinėms federacijoms ir nacionaliniams olimpiniams komitetams.

Kokių veiksmų imtis šiuo konkrečiu atveju, svarstys LTOK Vykdomasis komitetas. Skaudžiausia federacijai ir sportininkui būtų, jei LTOK VK priims sprendimą stabdyti nario (visos Lietuvos olimpinio sporto federacijos yra LTOK nariai) bei sportininko pasiruošimo olimpinėms žaidynėms finansavimą. Bet pirmiausia reikia sulaukti, kol įsiteisės teismo sprendimas. Jei bus pateikta apeliacija, procesas gali užtrukti.“

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./B. Vyšniauskas, A. Jakimavičius
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./B. Vyšniauskas, A. Jakimavičius

Per savo ilgametę karjerą B.Vyšniauskas yra apdovanotas ne vienu titulu, nepaisant jo auklėtinių antidopingo taisyklių pažeidimų.

Jo sūnus Ramūnas Vyšniauskas dėl dopingo buvo pagautas du kartus (1997 ir 2014 metais), labiausiai tituluotas šalies sunkiaatletis 2016 metų Rio olimpinis prizininkas Aurimas Didžbalis – du sykius (2012 ir 2017 m.), mažiau žinomas B.Vyšniausko auklėtinis Domantas Kmieliauskas (2017 m.) – kartą.

„Scanpix“ nuotr./Aurimas Didžbalis
„Scanpix“ nuotr./Aurimas Didžbalis

Nepaisant to 2018 metų sausį LTOK B.Vyšniauską paskelbė garbės nariu, pridėjęs dar vieną titulą trenerio kolekcijoje, kurioje yra ir Olimpinė žvaigždė bei iš buvusių valstybės vadovų rankų gauti apdovanojimai.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Bronius Vyšniauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Bronius Vyšniauskas

Be to, Klaipėdos pareigūnams tiriant bylą sunkūs įtarimai krito ant dar dviejų sunkiaatlečių.

2013, 2016 ir 2018 metų Europos pirmenybėse sidabro medalius pelnęs Žygimantas Stanulis ir Lietuvos čempionas Irmantas Kačinskas buvo suspenduoti Lietuvos antidopingo agentūros, kartu su B.Vyšniausku, A.Jakimavičiumi ir dviračių sporto trenere Solveiga Balaišyte.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Žygimantas Stanulis 2018 m. Europos čempionate iškovojo sidabrą.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Žygimantas Stanulis 2018 m. Europos čempionate iškovojo sidabrą.

Dabar LTOK ruošiasi svarstyti, ar nepareikalauti iš B.Vyšniausko grąžinti prizus.

„Kaltinimai rimti, teismo sprendimas priimtas. Lauksime teismo sprendimo įsiteisėjimo, – teigiame LTOK pareiškime. – Nė vienas LTOK apdovanojimas, kurį gavo B.Vyšniauskas, nėra susijęs su konkrečiais sportiniais laimėjimais, dažniausia tai – proginiai pagerbimai už gyvenimo nuopelnus. Žinoma, drauge su finansavimo suspendavimo klausimu LTOK Vykdomasis komitetas svarstys ir B.Vyšniauskui LTOK skirtų apdovanojimų likimą.“

Komentarai: 7

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką