TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasaulio jaunimo čempionė nusivylė irklavimo federacija: interesų konfliktas ir tušti pažadai

Lina Šaltytė, Mykolas Masilionis ir Ieva Adomavičiūtė
15min.lt montažas / Lina Šaltytė, Mykolas Masilionis ir Ieva Adomavičiūtė
Šaltinis: 15min
15
A A

Irklavimas Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse Lietuvai teikia daug šviesių vilčių. Olimpinio ciklo metu lietuviai ne kartą rikiavosi pasaulio elite. Tačiau iki olimpinių žaidynių likus pusei metų irklavimo federaciją sukrėtė skandalas. 21-erių pasaulio jaunimo čempionė Ieva Adomavičiūtė viešai prabilo apie vyriausiojo rinktinės trenerio abejingumą ir nevykdomus pažadus.

Lietuvos irklavimo federacija sulaukė kaltinimų iš už Atlanto tobulėjančios irkluotojos I.Adomavičiūtės. Irkluotoja tikina, kad federacija ir vyriausiasis rinktinės treneris Mykolas Masilionis nesuteikė jai šanso pakovoti dėl vietos olimpinėse žaidynėse.

21-erių sportininkė įtaria, kad treneris proteguoja savo sužadėtinę Liną Šaltytę. Interesų konfliktu kaltinamas M.Masilionis tikina, kad I.Adomavičiūtė vietos olimpiadoje užsimanė tada, kai ji jau buvo iškovota.

Sprendimas tobulėti JAV

Iš Kauno kilusi I.Adomavičiūtė karjerą Lietuvos rinktinėje pradėjo irkluodama dvivietėje valtyje. Jos ir Mildos Valčiukaitės įgula dukart tapo pasaulio jaunių čempione. 

2013 metų sausį M.Valčiukaitė netikėtai valtyje liko viena. I.Adomavičiūtė tuomet nusprendė persikelti už Atlanto ir ten irklavimą derinti su mokslais. 

Irklavimo federacija M.Valčiukaitę suporavo su labiau patyrusia ir iki tol vienviečių klasėje dominavusia Donata Vištartaite. Eksperimentas pavyko ir merginos tą patį sezoną tapo Europos ir pasaulio čempionėmis.

Vašingtone įsikūrusi I.Adomavičiūtė persikėlė į vienvietę valtį ir tęsė irkluotojos karjerą.

Federacija man tuomet nieko nežadėjo – nei finansavimo, nei garantijų. Ar man reikėjo viską mesti?

„Esu girdėjusi visokių kalbų apie save. Kad man nepavyks pasiekti aukštų rezultatų vienvietėje ar kad Amerika mane sugadins. Visa tai mane tik dar labiau motyvavo“, – teigia mergina.

2014 metais irkluotoja pirmą kartą susipažino su Lietuvos rinktinės konsultantu, vienu geriausių pasaulio specialistų Giovanni Postiglione. Anot, trenerio Mykolo Masilionio, būtent tada Ievai buvo siūloma pradėti rengtis olimpinėms žaidynėms, tačiau irkluotoja pasirinko mokslus.

„Puikiai pamenu, kai G.Postiglione manęs paklausė, ar noriu dalyvauti olimpiadoje. Sakiau, kad noriu. Tada jis pasakė, kad turiu treniruotis Europoje, o ne Amerikoje. Jeigu tai buvo tas pasiūlymas, tada jis buvo. Tačiau mano kelionė į JAV ir mokslai laukė už kelių dienų, o federacija man nieko nežadėjo – nei finansavimo, nei garantijų. Ar man reikėjo viską mesti? Nusprendžiau pasirinkti mokslus, nes išsilavinimas man yra svarbus. Juk galiu patirti traumą ar mano rezultatai nebus geri ir tada manęs niekam nebereiks“, – aiškina verslumo mokslus Vašingtono universitete kremtanti irkluotoja.

Merginai sekėsi derinti mokslus ir sportą. Šią vasarą irkluotoja apie save priminė triumfavosi pasaulio jaunimo iki 23-ejų metų čempionate.

Linos Šaltytės ir Ievos Adomavičiūtės pasiekimai
 2013 pasaulio taurės etapo 12 vieta (W1x) 2011 metų pasaulio jaunių čempionė (W2x)
2014 metų pasaulio čempionato 10 vieta (W1x)  2012 metų pasaulio jaunimo čempionato 4 vieta (W2x)
2014 metų Europos čempionato 7 vieta (W1x) 2012 metų pasaulio jaunių čempionė (W2x)
 2015 metų Europos čempionato 4 vieta (W1x) 2013 metų pasaulio jaunimo čempionė (W1x)
 2015 metų pasaulio čempionato 8 vieta (W1x)  2015 metų pasaulio jaunimo čempionė (W1x)

Treneris įtariamas interesų konfliktu

Po kelių mėnesių 29-erių Lina Šaltytė pasaulio čempionate Prancūzijoje Lietuvai iškovojo vietą olimpinėse žaidynėse. Visiems tai tapo malonia staigmena, nes L.Šaltytė yra vienintelė Lietuvos rinktinės narė, kuri irklavimu užsiima pusiau profesionaliai. Irkluotoja taip pat dirba Konstituciniame teisme.

Beje, vyriausiojo trenerio M.Masilionio sužadėtinė 2014 metais taip pat pasirinko ne sportą, o darbą. Kitaip tariant, prieš dvejus metus nei viena iš irkluotojų nesiryžo visas pastangas mesti į sportą ir siekti vietos olimpinėse žaidynėse.

Rudenį apie sprendimą stabdyti studijas ir sugrįžti į Lietuvą mergina pranešė M.Masilioniui, tačiau atsakymo nesulaukė.

Gerą formą praėjusiais metais įgavusi I.Adomavičiūtė pradėjo rimčiau mąstyti apie studijų sustabdymą ir rimtą pasirengimą atrankai dėl vietos olimpinėse žaidynėse. Tai gana įprasta praktika, kai yra dvi panašaus pajėgumo atstovės. Jos iki olimpinių žaidynių turi išsiaiškinti, kuri verta kelialapio.

Šiuo metu dėl Henriko Žustauto iškovoto kelialapio varžosi ir olimpinis vicečempionas Jevgenijus Šuklinas. Į Braziliją vyks atrankos nugalėtojas.

Rudenį apie savo sprendimą stabdyti studijas ir sugrįžti į Lietuvą mergina pranešė M.Masilioniui, tačiau atsakymo nesulaukė. Pats treneris tikina, kad mergina susisiekė daug vėliau – gruodžio ar sausio mėnesį.

Spalio mėnesį buvo nuspręsta, kad konkurencija moterų vienviečių klasėje išimties neverta.

„Šiais metais mes paprasčiausiai nerengiame atrankinių varžybų nei vienai komandai. Mes negalime daryti išskirtinės atrankos moterų vienvietei ir nedaryti visoms kitoms įguloms. Tai buvo nuspręsta dar spalio mėnesį“, – tikina vyriausiasis treneris M.Masilionis.

Vyras griežtai atmeta, kad toks federacijos sprendimas galėjo būti palankesnis jo gyvenimui partnerei: „Nemanau, kad galima mane kaltinti interesų konfliktu, nes, visų pirma, ne aš sprendžiau šį klausimą. Nežinau, kodėl viskas kažkaip atsisuko į mano asmeninį gyvenimą. Taip nusprendė mūsų konsultantas G.Postiglione“.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Lina Šaltytė ir treneris Mykolas Masilionis
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Lina Šaltytė ir treneris Mykolas Masilionis

Žadėtos stovyklos realybe nevirsta

Šiuo metu Ieva treniruojasi Trakuose, nors norėtų būti su komanda Graikijoje, kur pajėgiausi Lietuvos irkluotojai rengiasi olimpinėms žaidynėms.

Kad mergina negali prisijungti, nusprendė treneris G.Postiglione, kuris tikina, kad nenori šalia olimpinės rinktinės pašalinių asmenų. Tiesa, su komanda treniruojasi kelios jaunesnės merginos, kurios yra olimpinės kvalifikacijos sąrašuose.

„Man tai skamba gana keistai, nes kuo aš galiu trukdyti, nesuprantu. Praėjusią vasarą, kai laimėjau pasaulio čempionatą, man žadėjo, kad su stovyklomis problemų nebus. Dabar aš pasiėmiau akademines atostogas ir grįžau į Lietuvą, bet į stovyklas manęs neveža. Planuose yra stovykla tik kovo 15 dieną su jaunių ir jaunimo rinktine, kai varžybos laukia balandžio 10 dieną. Tai mažas laiko tarpas pasirengti“, – skundžiasi irkluotoja.

Kai laimėjau pasaulio čempionatą, man žadėjo, kad su stovyklomis problemų nebus.

Beje, olimpinės rinktinės narė Lina Šaltytė dėl darbo į Graikiją neišvyko. Moteris dažniausiai svarbiausiems startams rengiasi Lietuvoje, nes turi įsipareigojimų darbe.

Anot I.Adomavičiūtės, tai kelia didžiausią klausimą, kuo ji galėtų trikdyti stovyklas Graikijoje.

Federacijos generalinė sekretorė Inga Daukantienė teigė, kad ne federacija, bet olimpinis centras organizuoja stovyklas, todėl jie merginai padėti negali.

„Ievai planuojama stovykla kovo mėnesį. Tiesa, dar neaišku, kaip su ja bus. Ievos laukia mediciniai tyrimai, kurie parodys, ar ji gal vykti. Gydytojams kilo klausimų“, – apie galimas irkluotojos sveikatos problemas kalbėjo I.Daukantienė.

Tiesa, pati I.Adomavičiūtė mano, kad tai dar vienas federacijos būdas išsisukti nuo pažadų: „Mano nugara buvo tiesiog pervargusi, skaudėjo nuo kasdieninio koncepto sukimo, bet jau geriau jaučiuosi, nes visą savaitę atlikinėjau procedūras ir dariausi masažus. Jokių rimtų problemų neturiu.“

Mintys apie kitas valstybes

Lietuvos irklavimo federacija ir treneriais nusivylusi mergina tikina, kad sulaukė pasiūlymų atstovauti kitoms valstybėms, tačiau išsižadėti Lietuvos nenorėtų.

„Labai norėtųsi atstovauti Lietuvai. Tačiau, kai taip su manimi elgiasi, aš nežinau, kas bus toliau. Turiu keletą pasiūlymų atstovauti kitoms šalims, bet nežinau, kaip bus. Vis dėlto noriu grįžti į Lietuvą. Juk namai yra namai“, – kalbėjo talentinga irkluotoja.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Irklavimas

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką