Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Pirmieji į startą stoja irkluotojai – kas gina Lietuvos garbę olimpiniame kanale?

Šeštadienį pirmuoju Lietuvos olimpiečiu Rio žaidynėse kiek simboliškai taps jauniausias mūsų delegacijos narys – 18-metis irkluotojas Armandas Kelmelis. Šiemet Lietuvos irkluotojų komanda – gausiausia istorijoje, tad visiškai pelnytai tikimasi medalių.
Milda Valčiukaitė ir Donata Vištartaitė
Milda Valčiukaitė ir Donata Vištartaitė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Pirmasis bandymas

18 metų vienvietininkas Armandas Kelmelis į Rio atvyko tik dėl Rolando Maščinsko traumos. Ilgametis Sauliaus Ritterio porininkas dvivietėje valtyje prieš pat Rio susilaužė ranką ir negalėjo startuoti.

Lietuvos irklavimo federacija nusprendė šalia S.Ritterio į valtį pasodinti Mindaugą Griškonį, kurio vietą vienviečių varžybose užėmė A.Kelmelis.

„Aukščiausio lygio irkluotojų pasirinkimas Lietuvoje yra labai mažas, todėl M.Griškonį reikia pakeisti jaunu talentingu irkluotoju A.Kelmeliu. „Gintariniai irklai“ parodė, kad jis šiuo metu yra antras geriausias vienvietės irkluotojas Lietuvoje“, – apie sprendimą sakė irkluotojų strategiją dėliojantis italas Gianni Postiglione.

A.Kelmeliui Rio kanalas jau pažįstamas iš 2015 metų – čia vykusiame pasaulio jaunimo (iki 23 metų) čempionate jaunasis sportininkas užėmė aukštą penktąją vietą. Žinoma, medalio iš 18-mečio tikėtis yra nerealu – oficialus jam keliamas tikslas yra 15-21 vieta.

Sauliaus Čirbos nuotr./Armandas Kelmelis
Sauliaus Čirbos nuotr./Armandas Kelmelis

Rizikingas sprendimas

Pats G.Postiglione pripažįsta, kad sprendimas „supiršti“ nuo 2007 metų vienvietės oficialiose varžybose neirklavusį M.Griškonį su S.Ritteriu yra rizikingas.

Vis dėlto dvivietė valtis yra prioritetinė įgula ir šie vyrai turi tikrai didesnį šansą iškovoti medalį nei M.Griškonis būtų turėjęs vienviečių varžybose.

Tarp dvivietininkų ryškūs favoritai yra Kroatijos broliai dvyniai Martinas ir Valentas Sinkovičai. Nuo 2014 metų broliai laimėjo visas devynias varžybas, kuriose dalyvavo – irklavimo pasaulis tikrai nustebs, jeigu kroatai nepasipuoš auksu.

Visi kiti varžovai lietuviams tikrai yra įveikiami, tad nepatekimas į A finalą (1-6 vietos) jau būtų nesėkmė. O tada jau gali būti visko – rezultatai gali priklausyti ir nuo nuovargio, oro sąlygų, starto takelio bei daug kitų veiksnių, tad iš anksto prognozuoti finalo baigtį neįmanoma.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rolandas Maščinskas, Mindaugas Griškonis ir Saulius Ritteris
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rolandas Maščinskas, Mindaugas Griškonis ir Saulius Ritteris

Medalininkės avansu?

2013 metų pasaulio ir Europos čempionės – Donata Vištartaitė ir Milda Valčiukaitė – pastaruoju metu nedemonstruoja tolygių rezultatų. 2014-ųjų planetos pirmenybėse jos buvo ketvirtos, pernai – smuko dar viena vieta žemiau.

2015 metų Europos čempionate lietuves aplenkė tik galinga Lenkijos įgula, tačiau 2015-ųjų Senojo žemyno pirmenybėse itin nepasisekė – užimta penktoji vieta.

Vis dėlto tokius svyravimus galima pateisinti – šiuo metu moterų dviviečių kategorijoje tvyro milžiniška konkurencija. Be lietuvių, aukščiausios klasės yra Lenkijos, Vokietijos, Naujosios Zelandijos ir Graikijos įgulos, tad laimėti gali beveik bet kas.

Kad ir kaip bebūtų, lietuvės tikrai turi pasiekti A finalą, o ten tiesiog atiduoti visas savo jėgas. Olimpinis medalis yra abiejų merginų svajonė ir būtų gražus ketverių metų bendro darbo rezultatas.

Keturvietė – didžiausias klaustukas

Virgaudo Leknicko nuotr./Žygimantas Gališanskis, Martynas Džiaugys, Dominykas Jančionis, Aurimas Adomavičius
Virgaudo Leknicko nuotr./Žygimantas Gališanskis, Martynas Džiaugys, Dominykas Jančionis, Aurimas Adomavičius

Šiemet Dominykas Jančionis, Aurimas Adomavičius, Martynas Džiaugys ir Dominykas Jančionis gana netikėtai tapo Europos vicečempionais. Nusprendus siekti vietos olimpinėse žaidynėse keturvietei valčiai, įgulai teko nemažai patirti išbandymų ir eksperimentų.

2015-ųjų Europos čempionate, kur užimta penktoji vieta, valtyje sėdėjo tik du dabar čia esantys sportininkai. Tada irkluotojų planus sujaukė S.Ritterio trauma, dėl kurios į keturvietę sėdo R.Maščinskas.

Irkluotojams trūksta ir patirties (tik M.Džiaugys yra vyresnis nei 23 metų, tačiau 2006-2013 m. buvo metęs sportą), jie dalyvauja ir jaunimo čempionatuose. Greičiausiai viso savo potencialo ši įgula dar nėra išnaudojusi ir nebūtinai išnaudos.

Jauniems ir nepatyrusiems sportininkams labai svarbi bus varžybų pradžia – jeigu vyrai pajus, kad yra stiprūs ir niekuo nenusileidžia varžovams, iki A finalo jie tikrai pajėgūs nusiirti. Apie medalius galvoti gal ir anksti, o oficialiai nustatytas 5-10 vietų tikslas greičiausiai nebus viršytas.

Gyvenimo startas

Augusto Didžgalvio nuotr./Lina Šaltytė
Augusto Didžgalvio nuotr./Lina Šaltytė

Šalia sportininkės kelio ir Konstituciniame teisme karjeros siekianti Lina Šaltytė olimpinėse žaidynėse dėl medalių nekovos, tačiau vien patekimas į Rio sportininkei yra didžiulis pasiekimas.

Jau ne vienus metus L.Šaltytė yra ne tik sportininkė, o tai tikrai nepadeda rengtis svarbiausiems startams. Vis dėlto vienvietininkę 2014 m. Europos čempionate nuo bronzos skyrė tik fotofinišas. 2015 m. pasaulio čempionate, kuris buvo itin svarbus dėl dalinamų kelialapių į Rio, L.Šaltytė užėmė aštuntąją vietą – tai geriausias rezultatas jos karjeroje.

Vėlai sužydusiai sportininkei keliamas 8-16 vietos tikslas greičiausiai viršytas nebus.

Irkluotojų varžybų tvarkaraštis

Rugpj. 6 d. kvalifikacija – A.Kelmelis (14:30-15:30) / L.Šaltytė (15:30-16:30) / D.Vištartaitė ir M.Valčiukaitė (17:00-17:30) / S.Ritteris ir M.Griškonis (17:30-18:00) / keturvietė (18:30-18:50)

Rugpj. 7 d. paguodos plaukimai (jei reikės) – visi aukščiau išvardyti, išskyrus keturvietę (nuo 14:30)

Rugpj. 8 d. paguodos plaukimas (jei reikės) – keturvietė (14:00)

Rugpj. 9 d.
ketvirtfinaliai (jei pateks) – A.Kelmelis (14:30-15:10) / L.Šaltytė (15:10-15:50)
pusfinaliai (jei pateks) – D.Vištartaitė ir M.Valčiukaitė (16:10-16:30) / S.Ritteris ir M.Griškonis (16:30-16:50)

Rugpj. 10 d. finalas (jei pateks) – keturvietė (B nuo 14:10, A nuo 14:20)

Rugpj. 11 d.
finalai (jei pateks) – D.Vištartaitė ir M.Valčiukaitė (B – 14:40, A – 16:20) / S.Ritteris ir M.Griškonis (B – 14:50, A – 16:40)
pusfinaliai (jei pateks) – A.Kelmelis (15:10) / L.Šaltytė (15:30)

Rugpj. 13 d. finalai (jei pateks) – A.Kelmelis (B – 15:30, A – 16:00) / L.Šaltytė (B – 15:40, A – 16:20)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius