15min be reklamos
2023 01 25, 07:30

Karjeros tęsinį lemsiantis šokis: A.Reed ir S.Ambrulevičius gaudys medalį ledo šalyje

Ledo šalyje Suomijoje nuo trečiadienio aižės pačiūžų garsai. Helsinkio pašonėje startuos Europos dailiojo čiuožimo čempionatas, keliantis didžiules viltis ir Lietuvai.
Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius
Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Sausio 25–29 dienomis pajėgiausi Senojo žemyno čiuožėjai varžysis keturiose disciplinose: vyrų, moterų, porų ir šokių ant ledo. Tarp dalyvių bus ir penki Lietuvos atstovai, bet prožektorių šviesos kryps į ledo šokių porą Allison Reed ir Saulių Ambrulevičių.

Pastaraisiais metais į žiniasklaidos antraštes dažniausiai dėl amerikietės A.Reed siekio gauti Lietuvos pilietybę pakliūdavę čiuožėjai Suomijoje turi realų šansą pirmą kartą užsikabinti Europos čempionato prizininkų apdovanojimus.

Suprasti akimirksniu: kada šoks Lietuvos poros?

  • Ritminį šokį Europos čempionate šokių ant ledo poros atliks penktadienį nuo 13.15 val.
  • Laisvąją programą geriausios poros demonstruos šeštadienį nuo 18.30 val.

O tai galbūt pagaliau palenktų ir pilietybės teikimo komisiją.

„Laikome kumščius, kad pavyktų iškovoti apdovanojimus Europos čempionate, ir tikime, kad tai bus argumentas (siekiant pilietybės A.Reed – aut. past.), nes pagal įstatymą turi būti neginčijami sportiniai pasiekimai. Tikimės, kad trečioji ar kita vieta nulems į teigiamą pusę sprendimą“, – kalbėdamas su 15min vylėsi naujasis Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentas Vytautas Jasutis.

Realūs šansai pasidabinti medaliais

Septynerius metus kartu šokantys 30-metis S.Ambrulevičius ir 28-erių A.Reed dar į jokį didįjį turnyrą ligšiol nevyko su tokiomis didelėmis viltimis.

Espo arenoje vyksiančiose varžybose Lietuvos pora laikoma viena realiausių pretendenčių pasidabinti medaliais, o svarstyti apie pirmuosius karjeros apdovanojimus tokio rango turnyre mūsiškiams leidžia tiek šio sezono rezultatai, tiek šokių ant ledo porų reitinge užimama pozicija.

A.Reed ir S.Ambrulevičius jau ir pernai ėmė artėti prie Europos ir pasaulio elito, kai žemyno ir planetos pirmenybėse užfiksavo geriausius karjeros rezultatus – Europos pirmenybėse Taline užėmė aštuntą vietą, o pasaulio čempionate Monpeljė liko dešimti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius

Bet per metus jų akcijos pakilo dar labiau.

2022 m. pabaigoje „Challenger Series“ etapuose A.Reed ir S.Ambrulevičius net trissyk puošėsi sidabru, o bendroje įskaitoje užėmė trečiąją vietą, nusileidę tik britams Lilah Fear ir Lewisui Gibsonui bei Kanados atstovams Marjorie Lajoie ir Zachary Laghui.

Sėkmingi pasirodymai leido Lietuvos porai užkilti iki devintosios vietos pasaulio šokių ant ledo porų reitinge.

Be to, net šešios lietuvius lenkiančios poros – kanadiečiai arba amerikiečiai, tad tarp Europos atstovų A.Reed ir S.Ambrulevičius yra treti, nusileisdami tik jau minėtiems britams L.Fear ir L.Gibsonui (antri pasaulyje) bei pasaulio reitingo lyderiams italams Charlene Guignard ir Marco Fabbri.

„Mūsų pora auga, rezultatai kiekvienais metais gerėja, jie gerina asmeninius rezultatus. Baigiasi vienų porų ciklai, jos pasitraukia, ateina kitos poros. Yra nemažai pavyzdžių, kai tampama prizininkais išlaukus momento, kai pasitraukia geriausi ir tu tampi geriausiu“, – viltingai į mūsiškių porą žvelgė V.Jasutis.

Baigiasi vienų porų ciklai, jos pasitraukia, ateina kitos poros.

Iki šiol vienintelė Lietuvos pora, pasidabinusi medaliais Europos pirmenybėse, buvo Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas, užkopę ant bronzinio pakylos laiptelio 2000 ir 2006 metais. 2000 m. ši pora laimėjo bronzą ir pasaulio pirmenybėse.

Tiesa, dabar didžiuotis šiais sportininkais nebėra ko – praėjusiais metais jie begėdiškai parsidavė Rusijai ir čiuožė ne viename Kremliaus globojamame renginyje net ir po to, kai ši šalis pradėjo kraugerišką karą Ukrainoje.

Prisidėjo ir rusų eliminavimas

Viena iš priežasčių, leidusių lietuviams pakilti reitinge ir realiai tikėtis triumfo Suomijoje, buvo rusų porų eliminavimas.

Pastaraisiais metais šios, karą Ukrainoje pernai pradėjusios, šalies atstovai dominavo ant dailiojo čiuožimo ledo, susišluodami daugybę apdovanojimų Europos ir planetos pirmenybėse.

Pernykštis Europos čempionatas Estijoje nebuvo išimtis. Tuomet auksu ir sidabru pasidabino Rusijos poros ir tik bronza liko italams Ch.Guignard ir M.Fabbri.

Aštuntoje vietoje tuomet likę A.Reed ir S.Ambrulevičius dar į priekį praleido ir trečiąją Rusijos porą, kuri užėmė septintą poziciją.

Bet šalies agresorės sportininkų neliko jau praėjusių metų planetos pirmenybėse, kurios vyko kovo mėnesį. Nebus jų ir Espo ledo rūmuose šią savaitę.

O tai leidžia apie medalius galvoti kitoms poroms, įskaitant ir lietuvius.

Tiesa, V.Jasutis šio faktoriaus nesureikšmina.

„Nesiečiau to (lietuvių vilčių laimėti medalius – aut. past.) vien su tai, kad nėra Rusijos porų. Mes esame ne kartą nugalėję ir Rusijos poras. Sakyti vien tai, kad jų nėra ir tai atlaisvino kelią, nėra teisinga. Priešingai, manau, jei ir būtų Rusijos poros, kaip lygūs su lygiais varžytumės ir bandytume sportinėje kovoje juos nugalėti. O kodėl jų nėra, mes žinome“, – teigė Lietuvos čiuožimo federacijos vadovas.

Be to, Espo nebus ne tik rusų porų, bet ir daugkartinių Europos ir pasaulio čempionų prancūzų Gabriellos Papadakis ir Guillaume Cizerono.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gabriella Papadakis ir Guillaueme'as Cizeronas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gabriella Papadakis ir Guillaueme'as Cizeronas

Legendiniai prancūzai pernai dėl traumų praleido Europos čempionatą, bet sugrįžę tapo olimpiniais ir pasaulio čempionais. Iš viso žemyno ir planetos pirmenybes jie yra laimėję po penkis sykius, bet po beveik dešimtmetį trukusio dominavimo nutarė padaryti pauzę.

2022 m. birželį G.Papadakis ir G.Cizeronas paskelbė apie bent metus truksiančią pertrauką, tačiau neatmetė galimybės po jos sugrįžti ant ledo ir siekti apginti olimpinių čempionų titulą 2026 metais Milane.

Vis dėlto Suomijoje jų nebus, o tai – dar viena atsivėrusi galimybė A.Reed ir S.Ambrulevičiui.

Tarp konkurentų – ir šeimininkai

Didžiausią konkurenciją lietuviams Espo sudarys jau minėtos italų ir britų poros bei šeimininkų suomių atstovai.

34-erių M.Fabbri ir 33-ejų Ch.Guignard jau dukart buvo treti Europos čempionatuose, bet pailsėti nusprendus G.Papadakis ir G.Cizeronui bei eliminavus rusus, italai yra nusiteikę pirmą sykį sužibti auksu.

Būtent jie yra pasaulio reitingo lyderiai bei prieš Europos čempionatą geriausiai pasirodė „Challenger Series“ varžybose, užsitarnaudami favoritų etiketę Suomijoje.

„Scanpix“/„LaPresse“ nuotr./Guignar Charlene ir Fabbri Marco
„Scanpix“/„LaPresse“ nuotr./Guignar Charlene ir Fabbri Marco

Jiems aršiausią konkurenciją sudarys škoto L.Gibsono ir JAV gimusios anglės L.Fear duetas.

Dukart penktąją vietą Europoje jau iškovoję britai dar nė sykio nėra aplenkę italų viename iš didžiųjų turnyrų, tačiau alsuoja į nugaras vyresniems oponentams tiek ledo šokių porų reitinge, tiek šio sezono varžybose, vykusiose iki Europos pirmenybių.

„Šios dvi poros finišuos pirmose dvejose pozicijose, tik neaišku, kuria tvarka. O tikra kova virs dėl bronzos“, – spėja dailiojo čiuožimo varžybas analizuojantis rocketskating.com portalas.

Bronzą jis prognozuoja vietiniams herojams – suomiams Juuliai Turkkilai ir Matthiasui Versluisui.

Pernai paskutinę akimirką J.Turkkilai nustatytas COVID-19 užkirto šiai porai kelią į Taline vykusias pirmenybes, tačiau šiemet, palaikomi savų sirgalių, suomiai yra pasiruošę pirmą kartą pasidabinti Europos čempionato medaliais bei tapti pirmąją Suomijos pora nuo 1995 metų, patekusia tarp trijų geriausių žemyne.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Juulia Turkkila ir Matthiasas Versluisas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Juulia Turkkila ir Matthiasas Versluisas

Atsargiai į suomius žvelgia ir su 15min bendravęs V.Jasutis, išskyręs juos tarp pagrindinių konkurentų Lietuvos porai.

„Šeimininkai suomiai, kurie iki šio sezono buvo panašaus pajėgumo į mūsų porą, čiuoš namie, gali tam tikri argumentai būti jų pusėje, bet mes esame labai gerai pasiruošę, stabilūs rezultatai mūsų poros šiame sezone leidžia tikėtis, kad galime siekti medalio“, – įsitikinęs LČF prezidentas.

Tarp kitų pretendentų į medalius įvardijamos Čekijos (Natalie Taschlerova ir Filipas Taschleras) bei Prancūzijos (Jevgenija Lopariova ir Geoffrey Brissaud) poros. A.Reed ir S.Ambrulevičiui rocketskating.com prognozuoja šeštąją vietą.

Vienas Lietuvos poros argumentų gali būti ir išsikovota teisė čiuožti paskutinėje penkių porų grupėje.

„Mūsų pora pateko į geriausių grupę, yra šansas ištraukti paskutinį penktą numerį, čiuožti pabaigoje. Dailusis čiuožimas susideda iš detalių ir smulkmenų. Iš istorijos žinome, kad ir kelios šimtosios gali nulemti medalius. Prognozės sudėtingas dalykas, bet mes labai optimistiškai žiūrime į viską, nes kitaip būtų be galo sunku. Turime dirbti ir tikėti“, – kalbėjo V.Jasutis.

Lietuvos čiuožimo federacijos nuotr./Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius
Lietuvos čiuožimo federacijos nuotr./Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius

Galutinė A.Reed ir S.Ambrulevičiaus vieta gali lemti ir jų karjeros tęsinį.

Į už pilietybės komisijos ir prezidentūros slenksčio vis užkliūvanti pora, anot V.Jasučio, jau turėjo būti įtikinėjama tęsti karjerą. Tačiau neaišku, ar tą darys toliau, jei amerikietei nebus suteikta Lietuvos pilietybė, garantuojanti ne tik teisę varžytis olimpinėse žaidynėse, bet ir valstybės finansavimą šioje brangioje sporto šakoje.

„Nesinori pilstyti iš tuščio į kiaurą, nes nekalbėjau nei su Alisson, nei su Sauliumi. Bet dabar yra tylos zona, kai jie dirba prieš Europos čempionatą, nesinori krauti jokių minčių jiems į galvą, – teigė V.Jasutis. – Pasikalbėti galėsime po Helsinkio, bet mano pasisakymai paremti tuo, kas jau buvo. Du sezonus iš eilės teko argumentuotai įkalbinėti ir praktiškai prašyti tiek Alisson, tiek Sauliaus tęsti karjerą. Tu nežinai, kas laukia šiais metais. Iš esmės niekas nepasikeitė, dėl ko jie buvo ant ribos, jog galbūt jau metas baigti čiuožti. Pasitinki tuos metus su nedidele baime, kad galbūt ateis momentas, kai neberasi argumentų ir nebesugebėsi įtikinti, kad jie liktų.

Bet aš viltingai žiūriu į tai – mes darome ir darysime viską, kad geriausiai Lietuvos porai nieko netrūktų. Ji atstovauja Lietuvai, ne kažkokiai kitai šaliai, tai turi jaustis reikalinga šaliai. Ji reikalinga mums, federacijai, kaip motyvacija kitiems sportininkams. Per šiuos septynerius metus nemažai vaikų atėjo į sportą jų dėka, tai motyvuoja tėvus atvesti vaikus į šį sportą. Jie mums kainuoja palyginti nedaug, bet duoda didžiulę naudą šalies įvaizdžiui.

Nežinau, kiek dar argumentų reikia išsakyti, kad tie, kurie priiminėja sprendimus, suprastų. Vieni teisininkai vienaip aiškina situacija, kiti kitaip. Vieniems pasiekimų užtenka, kitiems – ne. Bet mes darysime viską, kad Alisson ir Saulius tęstų karjerą ir gautų tinkamą finansavimą bei dėmesį. Pora, kuri dabar pretenduoja į Europos čempionato medalius, nėra sulaukusi valdžios dėmesio. Po to, kai galbūt kažką laimės, šimtai valdininkų kvies susitikti, paspausti ranką.“

Iš jaunosios poros daug nesitikima

Šokių ant ledo programoje Lietuva turės ir dar vieną porą. Sėkmingi A.Reed ir S.Ambrulevičiaus pasirodymai atvėrė kelią į Europos čempionatą ir Deividui Kizalai bei Paulinai Ramanauskaitei.

Jie pakeitė pirmąją Lietuvos šokių porą ir 2022 m. Pekino žiemos olimpinėse žaidynėse, kai A.Reed negalėjo jose dalyvauti dėl negautos pilietybės, bei debiutavo didžiausioje žiemos sporto šventėje užimdami 23-ą vietą tarp tiek pat dalyvavusių porų.

„Scanpix“ nuotr./Deividas Kizala ir Paulina Ramanauskaitė
„Scanpix“ nuotr./Deividas Kizala ir Paulina Ramanauskaitė

O dabar jaunieji čiuožėjai demonstruos savo sugebėjimus greta vienų iš čempionato favoritų.

24-erių D.Kizala ir 20-metė P.Ramanauskaitė kartu šoka trečius metus, šio sezono pasaulio reitinge jie yra 78-oje vietoje. Tarp Europos porų lietuviai – 36-ti.

„Jie dar tik formuojasi ir auga. Kiekvienas jų pasirodymas tokio rango varžybose yra didžiulė patirtis jiems, jų treneriams, – daug lūkesčių antrajai Lietuvos porai nekelia V.Jasutis. – Suomijoje jie treniruojasi, tai irgi turėtų būti pliusas šiai porai. Kuo daugiau tokių turnyrų, tuo bus atsparesnė jų oda. Tai visgi jauna, ką tik susiformavusi pora, o dailiajame čiuožime matote – Alisson ir Saulius čiuožia septynerius metus ir tik dabar yra tarp geriausių pasaulyje. Ilgą kelią dar reikia nueiti tiek Deividui, tiek Paulinai. Niekas, ypač jaunų porų atžvilgiu, negali pasakyti, kiek jos gali žengti žingsnių.

Šią porą mes globojame, visos sąlygos yra suteiktos jai tobulėti, tai tikiuosi, kad taip ir nutiks.“

Prieš pat startą užklupo traumos

Savo atstovę Lietuva turės ir moterų programoje. Tiesa, ne tą, kuri iškovojo teisę pasirodyti Europos čempionate.

Pagal pirminius planus, pasirodyti ant Espo arenos ledo turėjo Aleksandra Golovkina, kuriai tai būtų penktasis Europos čempionatas karjeroje.

Bet likus vos daugiau nei savaitei iki pirmenybių 24-erių lietuvė patyrė kojos traumą bei sulaukusi gydytojų rekomendacijų nusprendė nerizikuoti tolesne karjera ir atsisakyti kelionės į Suomiją.

„Scanpix“ nuotr./Aleksandra Golovkina
„Scanpix“ nuotr./Aleksandra Golovkina

Pakeisti A.Golovkiną turėjo 17-metė Jogailė Aglinskytė, kuriai tai būtų debiutas tokio rango varžybose, bet paskutinę akimirką trauma sutrukdė ir jai – jaunoji lietuvė Europos čempionate nedebiutuos dėl nugaros skausmų.

Tad į Suomiją paskutinėmis dienomis turėjo išsiruošti trečioji Lietuvos čiuožėja, vos 15 metų amžiaus Meda Variakojytė. 2022 m. pabaigoje pirmą kartą Lietuvos jaunimo čempione tapusi sportininkė debiutuos Europos čempionate ir varžysis prieš pajėgiausias Senojo žemyno čiuožėjas.

Suprasti akimirksniu: kada pasirodys lietuvė?

  • Trumpąją programą M.Variakojytė su kitomis čiuožėjomis atliks ketvirtadienį nuo 13.20 val.
  • Jei pateks tarp 24 geriausių, laisvąją programą lietuvė atliks šeštadienį nuo 13 val.

Tiesa, tarp jų taip pat nebus pastaraisiais metais moterų varžybose dominavusių rusių, kurios pernai Taline užėmė visą apdovanojimų pakylą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Pasekmės po ledo šou esant –20 laipsnių temperatūrai: rusų čiuožėjui gresia pirštų amputacija
Pasekmės po ledo šou esant –20 laipsnių temperatūrai: rusų čiuožėjui gresia pirštų amputacija
Nusimetusi Rusijos vėliavą, jauna čiuožėja atstovauja Lietuvai
15min tema / Nusimetusi Rusijos vėliavą, jauna čiuožėja atstovauja Lietuvai
Čiuožėjų progresas neįtikino G.Nausėdos: „Nesuprantu to spaudimo“
Čiuožėjų progresas neįtikino G.Nausėdos: „Nesuprantu to spaudimo“
S.Ambrulevičiui ir A.Reed nepavyko užkopti ant Europos čempionato podiumo
S.Ambrulevičiui ir A.Reed nepavyko užkopti ant Europos čempionato podiumo
Abi Lietuvos poros sėkmingai pradėjo Europos čempionatą
Abi Lietuvos poros sėkmingai pradėjo Europos čempionatą
Ukraina gedi: gindamas tėvynę žuvo ant ledo spindėjęs čiuožėjas
Ukraina gedi: gindamas tėvynę žuvo ant ledo spindėjęs čiuožėjas
It ledu iki prezidento posto nuslydęs komentatorius: apie čiuožėjus Rusijoje ir A.Reed pilietybę
Tik 15min / It ledu iki prezidento posto nuslydęs komentatorius: apie čiuožėjus Rusijoje ir A.Reed pilietybę
Rusų tyrimas: Kamila Valijeva – „nėra kalta ar aplaidi“ dėl dopingo jos organizme
Rusų tyrimas: Kamila Valijeva – „nėra kalta ar aplaidi“ dėl dopingo jos organizme
Po ledo šou esant –20 laipsnių temperatūrai rusų olimpinis čiuožėjas – reanimacijoje
Po ledo šou esant –20 laipsnių temperatūrai rusų olimpinis čiuožėjas – reanimacijoje
A.Reed ir S.Ambrulevičius iškovojo antrą vietą turnyre Kroatijoje
A.Reed ir S.Ambrulevičius iškovojo antrą vietą turnyre Kroatijoje
Permainos čiuožimo federacijoje – L.Vanagienę keičia sporto komentatorius
Permainos čiuožimo federacijoje – L.Vanagienę keičia sporto komentatorius
Sudarė Rusijos sporto žvaigždžių juodąjį sąrašą: „Kol neliks nė vieno kareivio“
Sudarė Rusijos sporto žvaigždžių juodąjį sąrašą: „Kol neliks nė vieno kareivio“
Reklama
Iliuzionistas Rokas Bernatonis priima iššūkį: degalų taupymo magija
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką