Gidas demenciją turinčių asmenių artimiesiems: kaip teikti paramą ir palaikymą

Asociacija „Demencija Lietuvoje“ parengė praktinį gidą ir edukacinę savitarpio paramos programą demenciją turinčių asmenų artimiesiems. Parengtų priemonių tikslas – stiprinti asmenų, globojančių demenciją turinčius artimuosius, įgūdžius ir žinias teikti priežiūrą, pagalbą ir palaikymą.
Pagalba demenciją turinčių asmenių artimiesiems.
Pagalba demenciją turinčių asmenių artimiesiems. / Eglės Gudonytės nuotr.

„Demencija yra progresuojantis ir šiuo metu nepagydomas sindromas. Jam progresuojant galimybės pasirūpinti savimi po truputį mažėja, todėl yra labai svarbu, kad artimieji būtų pasirengę jam padėti ir palaikyti. Artimieji šiandien išties yra pagrindiniai demenciją turinčių asmenų gerovės užtikrintojai, priežiūros, socialinių ar asmens sveikatos priežiūros paslaugų koordinatoriai ir teisių gynėjai. Atsakomybė rūpintis artimuoju ant pečių nugula tam visiškai nepasiruošus. Tikimės, kad parengtos priemonės padės informuoti globėją, suteiks užtikrintumo, padės sutaupyti jėgų ir laiko“, – sako Ieva Petkutė, iniciatyvos vadovė ir asociacijos „Demencija Lietuvoje“ prezidentė, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Demenciją turinčių asmenų artimiesiems palaikyti parengtos įvairios priemonės, tarp kurių – analogų globojantiems skirta Lietuvoje neturinti edukacinė savitarpio paramos programa ir praktinis gidas, kaip teikti paramą ir palaikymą artimajam, turinčiam demenciją. Tarptautinė praktika rodo, kad tarpusavio paramos grupių veikla, prieinamos edukacinės priemonės yra svarbios po to, kai asmuo gavo demencijos diagnozę. Jos gali padėti susigaudyti sudėtingose socialinių paslaugų ir sveikatos priežiūros sistemose, pažinti savo teises, taip pat gauti kitų žmonių, atsidūrusių panašioje situacijoje, palaikymą.

„Tikiuosi, kad parengta informacija ir programos pasieks artimuosius, kurie tik pradeda eiti globos kelią. Jeigu aš nuo pat pradžių būčiau turėjusi šios informacijos nors dalelę, nebūčiau klaidžiojusi painiais sistemos labirintais. Matau, kiek žmonių ir šiandien nežino daugelio dalykų, nors slaugo jau senokai“, – sako mamą globojanti Jovita Babonienė, konsultavusi leidinio parengimą.

Siekiant turinio aiškumo ir informuotumo, praktinis gidas demenciją turinčių asmenų globėjams parengtas orientuojantis į iššūkius ir klausimus skirtinguose rūpesčio artimuoju etapuose. Rengiant leidinio turinį bendradarbiauta su įvairių sričių specialistais ir demenciją turinčių asmenų artimaisiais.

Leidinio dizainas praturtintas globėjų sukurtomis fotografijomis. Siekiant didinti leidinio turinio prieinamumą, praktinis gidas yra parengtas prieinamu formatu regos negalią turintiems asmenims. „Siekėme užtikrinti, kad leidinys būtų ne vien prieinamas ir informatyvus, bet taip pat ir jautrus individualiai asmenų situacijai,“ – rezultatą apibendrina Ieva Petkutė.

Leidinį galima atsisiųsti nemokamai asociacijos „Demencija Lietuvoje“ interneto svetainėje.

Praktinis gidas globėjams ir edukacinė savitarpio paramos programa parengta projekte „Demencija – visuomenės sveikatos prioritetas“. Projektą įgyvendino asociacija „Demencija Lietuvoje“ (projekto vadovė Ieva Petkutė). Projektą parėmė Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas, Pasaulio sveikatos organizacijos biuras Lietuvoje. Partneriai: Lietuvos sporto universitetas, tarptautinė organizacija „Alzheimer Europe“.

Praktinį gidą rasite ČIA.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?
Reklama
„Telia“ kelia priklausomybės nuo telefonų klausimą – reklama skatins sąmoningą ekranų naudojimą