Tai, kad pavadinime yra žodis „natūralu“, ne visada saugu jūsų kepenims: kodėl?

Galvodami apie savo sveikatą dažnai ieškome ir renkamės tokias priemones ir papildus, kuriuose yra labai mažai arba išvis nėra cheminių medžiagų. Dažnai tokiu atveju žmonės ieško vaistažolių preparatų. Tačiau, nors jų aprašymuose aiškiai nurodoma, kad tai - natūralūs papildai, jūsų kepenims jie nebūtinai saugūs vartoti.
Kaip vaistažolių preparatai gali pakenkti jūsų kepenims?
Kaip vaistažolių preparatai gali pakenkti jūsų kepenims? / Shutterstock nuotr.

„The Everydayhealth“ rašo, kad iš pirmo žvilgsnio natūralūs ir sveikatai nekenksmingi papildai kartais gali kelti vaistų sukelto kepenų pažeidimo riziką.

„Vaistažolių arbatos ir papildai neabejotinai gali sukelti kepenų pažeidimą ir net kepenų nepakankamumą – mes tai vadiname žolelių sukeltu kepenų pažeidimu“, – sako gydytoja hepatologė Tatjana Kušner, medicinos mokyklos Niujorke kepenų ligų skyriaus docentė.

Vaistažolių produktai ir kepenų toksinai

Kepenys yra atsakingos už vaistų skaidymą ir tulžies, kuri šalina atliekas ir yra labai svarbi virškinimui, gamybą.

„Viena iš pagrindinių kepenų funkcijų yra toksinų filtras“, – sako gydytoja gastroenterologijos docentė ir Thomo Jeffersono universiteto Filadelfijoje kepenų suriebėjimo centro direktorė Dina Halegoua-De Marzio.

Pasak jos, tam tikri vaistai ir maisto papildai gali sudaryti toksiškus metabolitus, kurie gali pažeisti kepenų ląsteles. Kartais dėl to kepenys gali būti taip pažeistos, kad nebegalės funkcionuoti. Laikui bėgant gali susidaryti randai, išsivystyti cirozė, kuri galiausiai gali sukelti kepenų nepakankamumą – gyvybei pavojingą būklę.

Medikamentų sukeltas kepenų pažeidimas yra vis auganti problema. Nors skaičiai vis dar nedideli – iki 19 vaistų sukelto kepenų pažeidimo atvejų 100 000 gyventojų (JAV statistika – past.), 2021 m. atliktas tyrimas parodė, kad daugiau kaip 50 proc. ūminio kepenų nepakankamumo atvejų buvo susiję su vaistų, maisto papildų ir vaistažolių preparatų sukeltu kepenų pažeidimu.

Vis dėlto tai nesustabdo amerikiečių ir kitų šalių gyventojų nuo polinkio į „natūralias“ priemones.

Nacionalinio papildomos ir integruotos medicinos centro duomenimis, „natūralus“ produktas nebūtinai yra saugesnis ar geresnis, tačiau vis dar teikiama pirmenybė natūraliems produktams, iš dalies dėl to, kad, kaip teigia agentūra, tikima, jog gamta yra tyra ir pranašesnė už žmogaus pagamintą produktą.

Atlikus mokslinių tyrimų apžvalgą paaiškėjo, kad ypač didelė rizika kyla ilgai vartojant nekokybiškus preparatus. Todėl dar svarbiau užtikrinti, kad naudojate aukštos kokybės produktą.

Tikima, jog gamta yra tyra ir pranašesnė už žmogaus pagamintą produktą.

Shutterstock nuotr./Kepenys
Shutterstock nuotr./Kepenys

Patarimai, kaip išsaugoti sveikas kepenis

Jei vis dėlto nusprendėte vartoti vaistažolių preparatus, atsižvelkite į šiuos patarimus.

  • Prieš pradėdami vartoti dominantį augalinį produktą, pasiteiraukite gydytojo apie jį su savo šeimos gydytoju ar kitu medicinos specialistu.

„Prieš pradėdami vartoti vaistažolių preparatus, žmonės turėtų pasitarti su gydytoju, ypač jei jie nežino vaistažolių sudedamųjų dalių“, – sako T.Kushner. Jei jau ką nors vartojate, labai svarbu pateikti gydytojui visą sąrašą to, ką vartojate, įskaitant vaistažolių arbatas ar papildus. Pasakydami tai padėsite gydytojui atpažinti šalutinį poveikį.

  • Saugokitės didžiųjų kepenų pažeidėjų

Kalbant apie papildus, kuo paprasčiau, tuo geriau. „Jei rasite buteliuką, kurio sudedamųjų dalių sąraše yra ilgas sąrašas kursyvu parašytų žodžių, įvardijančių daugybę žolelių, venkite jo“, – sako T.Kushner.

Žaliosios arbatos ekstraktas, anaboliniai steroidai ir maisto papildai, kurių sudėtyje yra daug sudedamųjų dalių, yra vieni iš svarbiausių produktų, kurie gali sukelti kepenų pažeidimus.

„Svarbu žinoti, kad daugybė skirtingų rūšių vaistažolių gali sukelti kepenų pažeidimą nenuspėjamu būdu, pavyzdžiui, „Herbalife“ ir kiti svorio metimo vaistažolių papildai daugeliui žmonių sukėlė kepenų pažeidimą“, – sako T.Kushner.

Kai kuriuose tyrimuose atkreipiamas dėmesys į pranešimus apie ūmius kepenų pažeidimus, kuriuos patyrė „Herbalife“ produktus vartojantys asmenys, tačiau konkretūs ingredientai, sukėlę pažeidimus, vis dar nežinomi.

Shutterstock nuotr./Maisto papildai
Shutterstock nuotr./Maisto papildai
  • Prieš išbandydami vaistažolių preparatą, ištirkite jo sudedamųjų dalių sąrašą

Prieš pirkdami perskaitykite ant buteliuko esančią etiketę, kad sužinotumėte, kas iš tikrųjų yra papildų sudėtyje. Kai kurie augaliniai produktai, tokie kaip, pavyzdžiui, raugerškis, yra saugūs ir netgi gali būti naudingi gydant tam tikras kepenų ligas.

Vis dėlto, prieš pradėdami vartoti bet kokį maisto papildą, pasitarkite su gydytoju. Be to, atkreipkite dėmesį į papildomas sudedamąsias dalis. Pavyzdžiui, žaliosios arbatos ekstrakto dedama į daugelį vaistažolių produktų. Taip pat aklai nepasitikėkite etiketėje nurodytais pažadais, kad šis preparatas "išplaus kepenis" ir panašiai. Johnso Hopkinso medicinos centro duomenimis, kepenų valymo papildai nerekomenduojami – ne tik dėl to, kad nėra įrodymų, kad jie veikia. Iš esmės tai – tiesiog reklama, skirta patraukti jūsų dėmesį.

  • Patikrinkite interneto svetaines ar programėles, kur rasite pagrindinę informaciją apie siūlomas vaistažolių priemones

Viena jų – „LiverTox“. JAV Nacionalinio diabeto ir virškinimo bei inkstų ligų instituto valdomoje svetainėje "LiverTox" pateikiama vertingos informacijos apie šimtus vaistų, kurie, kaip nustatyta, kenkia kepenims, įskaitant augalinius produktus.

Jei ketinate įsigyti naują maisto papildą (arba jei jau turite maisto papildą savo vaistinėlėje), šioje reguliariai atnaujinamoje svetainėje patikrinkite jo sudedamąsias dalis ir sužinokite, ar jis gali pakenkti kepenims. Be abejo, prieš pradėdami vartoti papildą, norėsite pasitarti su gydytoju.

  • Pasitarkite su gydytoju, kad nustatytumėte galimas vaistų kontraindikacijas

Dar viena priežastis pranešti gydytojui apie bet kokius vartojamus papildus yra ta, kad vaistažolių papildai gali veikti jūsų jau vartojamus receptinius vaistus. Vienos apžvalgos duomenimis, beveik 25 proc. suaugusių JAV gyventojų teigia, kad vartoja receptinius vaistus, o taip pat maisto papildus.

Tyrimo autoriai rekomenduoja žmonėms, vartojantiems bet kokį farmakologinį gydymą, vengti jonažolės. Tai ypač aktualu tiems, kurie vartoja naujesnius vaistus nuo hepatito C, nes tyrimai parodė, kad šis augalinis preparatas gali pabloginti hepatitą C gydančių žmonių kepenų funkciją.

Be to, jei jau turite kepenų problemų, vartojant galimai pavojingus maisto papildus padėtis gali dar labiau pablogėti. „Apskritai, jei kepenų liga yra pažengusi – ar tai būtų hepatitas C, ar kitos priežastys – žolelių sukeltas kepenų pažeidimas gali labai pabloginti kepenų būklę“, – sako T.Kushner ir akcentuoja: „Prieš pradėdami vartoti vaistažoles, žmonės turėtų pasitarti su gydytoju, ypač jei nežino vaistažolių sudedamųjų dalių.“

  • Ribokite vartojamus vaistažolių produktus

Kuo mažiau, tuo geriau. O geriausia – visai nevartoti. Medikų teigimu, dažnai natūralių priemonių ieškantys pacientai pamiršta, kad papildai nepakeičia sveikos mitybos, gydymo plano. Jei vis dėlto nesijaučiate gerai, pasitarkite su gydytoju dėl papildomų priemonių, pvz., gyvenimo būdo įpročių keitimo, mitybos plano pakeitimų, rutinos ypatumų ir pan.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„BITmarkets“ parodoje „Next Block Expo“ laimėjo apdovanojimą už geriausią klientų aptarnavimą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?