Dabar populiaru
Publikuota: 2016 sausio 12d. 13:21

Sausis Romoje: žalių pievų ir žydinčių mimozų mėnuo

Jeigu nežinočiau, kad beveik įpusėjo sausis, nepatikėčiau, kad taip gali būti. „Žiemiškas“ Romos vidurdienis: miestą glamonėja švelni šiluma, termometras šeštadienį ir sekmadienį rodė beveik 20. Pirmadienį porą laipsnių mažiau. Ryte – 10–12, o paskui išnyra saulė, ir mintys apie viduržiemį išsilaksto, kaip blogas sapnas.

Ir dar tas  galingas mimozų žiedų sprogimas – sodriai geltonas aukso potėpis žalių alyvmedžio lapų ir mėlyno dangaus fone.  

Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Žydinti mimoza
Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Žydinti mimoza

Šį puikų, aukštą mimozos medį nufotografavau prie Japonijos ambasadoriaus rezidencijos, San Giovanni a Porta Latina bažnyčios kieme. Žydinčių mimozų šakelę italai paprastai dovanoja moterims kovo 8-ąją.

Bet šiemet dovanoti, matyt, nebus ką, nes iki kovo 8-osios mimozos jau bus nužydėjusios.

Meteorologai ir toliau „grybą pjauna“: žadėjo šaltį Naujųjų metų proga, bet šalčio nebuvo. Maždaug pusantros dienos šilto lietaus ir tiek. Žadėjo šaltį po Trijų karalių – ir vėl nieko.

Kas yra žiema Romoje? Kas yra šaltis Romoje? Kartą aktorė Gina Lollobrigida man parodė savo fotografijos šedevrą: nuotrauką, kurioje buvo įamžinta Šv. Petro aikštė po sniegu.

Neįtikėtina egzotika, kurią per 20 metų Romoje mačiau vos vieną kartą. Stipriai snigo prieš trejus metus. Kas yra sniegas Romoje? Tai tokia ypatinga diena, kai iš visų pusių žybsi fotoaparatų blykstės, kai uždaromos mokyklos, kai miesto meras skelbia nepaprastąją padėtį ir sprendžia neišsprendžiamą problemą: kur gauti kastuvų sniegui nukasti?

Manęs dažnai klausia: „Ar verta skristi į Romą kovo mėnesį? Ar jau pakankamai šilta?“ Vykti į Romą reikia dabar – sausio viduryje. Jeigu jau norisi pailsėti nuo šlapdribos ir pamatyti žalią žolę.

Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Sausis Romoje – žalias, o ne baltas
Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Sausis Romoje – žalias, o ne baltas

Dabar yra daug žalios spalvos ir vasariškos žolės kvapo. Nes kovą pradeda kaitinti subtropikų saulė, o gegužės viduryje žalios spalvos Romos apylinkėse beveik nebelieka – pievas nudegina pirmieji vasaros karščiai.

Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Vietoje sniego sausį Romoje žydi gėlės
Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Vietoje sniego sausį Romoje žydi gėlės

Vaikščiodamas po Romą mačiau žalią pievą ir žydinčias laukų gėles. Ties Porta Latina – Lotynų miesto vartais šiltas pietų vėjas scirocco supo nežinia kaip ir kodėl pražydusią rožę. Po manęs ją taikėsi nufotografuoti norvegų turistai. Jie, žinoma, vilkėjo marškinėlius trumpomis rankovėmis.

Kalendorinę orientaciją ir pojūčius galutinai sujauks trumpa išvyka į Romos pajūrį. 40 minučių automobiliu senuoju via Aurelia plentu, ir štai ji – impozantiška Santa Severos miestelio pilis ant Tirėnų jūros kranto.

Tingiai ritasi skaidrios bangos, vėjo beveik nesijaučia. Kaitina saulė. Drėgno smėlio ir druskos kvapas. Gretimo restoranėlio savininkas po pietų klientams ištiesia šezlongus. Teoriškai galima būtų maudytis. Pabandykime įbristi į jūrą. Odos receptoriai „rodo“ maždaug 15–16 laipsnių temperatūrą. Bet niekas nesimaudo. Italai griežtai laikosi kalendorinių stereotipų. Kol kas...

Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Sausio mėnesį Romoje šilta, kaip pavasarį
Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Sausio mėnesį Romoje šilta kaip pavasarį

Pajūrio miestelio turguje mėlynuoja vietiniai artišokai carciofo romanesco. Šiaip jų reikėdavo palaukti iki sausio pabaigos, vasario pradžios. Šįmet jie pasirodė pirmosiomis sausio dienomis. Prie baro sėdinėja neskustus smakrus į saulę atkišę seniokai.

Svarstymų tema: „é normale questo o non é normale?” (it. tai normalu ar nenormalu?)

„Jeigu šilta ir gyventi gera, vadinasi – normale“, – moko vienas seniokas.

Grįžtame į Romą. Miestiečiai galvoja kitaip. Jiems geriausias oras – dargana. Nes kai tris savaites be jokių pauzių spindi saulė, savivaldybė pamatuoja smogą ir ką nors sugalvoja.

Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Sausis Romoje
Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Sausis Romoje be sniego ir su žydinčiomis gėlėmis

Picų kepti krosnyje dar neuždraudė. Bet jeigu automobilio numerio paskutinis skaičius porinis – vieną savaitės dieną niekur nevažiuosi. Arba mokėsi 160 eurų baudą. Kitą dieną stovės kaimynas, kurio numeris – neporinis.

Paskui vėl – viskas iš naujo. Šią savaitę meteorologai kalba, kad pradės pūsti šiaurės rytų vėjas tramontana, ir pagaliau prasidės žiema.

Bet niekais jais nebetiki. Tiki mimozos žiedais. Dėl jų verta atskristi į Romą sausio viduryje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:48
02:04
01:03

Esports namai