Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 18, 07:52

Įdomiausi faktai apie „Kalush Orchestra“: nuo mamos Stefanios iki savanorystės

Savaitgalį pasibaigusio 66-ojo „Eurovizijos“ dainų konkurso nugalėtojais tapo ukrainiečiai „Kalush Orchestra“ su daina „Stefania“, kuriai ir buvo prognozuota pergalė. Grupės nariai pabrėžia – šis laimėjimas jiems labai svarbus. O ką esate girdėję apie „Kalush Orchestra“? Kviečiame susipažinti su įdomiausiais faktais apie grupę.
„Kalush Orchestra“, Olehas Psiukas su mama Stefania
„Kalush Orchestra“, Olehas Psiukas su mama Stefania / 15min, Scanpix, soc. tinklų nuotr.

Meilė Ukrainai užkoduota grupės pavadinime ir dainose

„Eurovizijoje“ triumfavusi grupė „Kalush Orchestra“ buvo pavadinta Ukrainos miesto Kalušo vardu. Įsikūręs Karpatų kalnų papėdėje, jis grupei tarnauja kaip talismanas, įkvepiantis į savo dainas įtraukti įvairius liaudies elementus ir autentišką ukrainietišką muziką. Be to, tai yra grupės lyderio Oleho Psiuko gimtasis miestas.

Iš pradžių grupę sudarė trys nariai – Olehas Psiukas, Ihoris Didenchukas ir Vladas Kurochka (KylymMen), vėliau prie jų prisijungė Timofejus Muzychiukas, Vitalijus Duzhykas ir Sasha Tabas.

Tiesa, vienas iš grupės narių prieš šių metų konkursą jau turėjo patirties „Eurovizijos“ scenoje: Ihoris Didenchukas pernai vyko į Roterdamą ir pasirodė su kita savo grupe „Go_A“.

Šiemet „Eurovizijos“ gerbėjų širdis pavergusi grupės daina „Stefania“ yra duoklė Oleho Psiuko mamai. Šį kūrinį ji pirmą kartą išgirdo tik tada, kai grupė jį sudainavo Ukrainos atrankos į „Euroviziją“ metu.

„Daina „Stefania“ skirta mano mamai, toks ir yra jos vardas. Prasidėjus karui, daina daugeliui žmonių tapo itin reikšminga, nes jie ją interpretavo kaip „motiną Ukrainą“. Štai kodėl daina įsilieja į daugelio ukrainiečių širdis. Tikimės, kad ją pamėgs ir europiečiai“, – portalui eurovisionword.com pasakojo O.Psiukas.

Socialinių tinklų nuotr./Olehas Psiukas su mama Stefania
Socialinių tinklų nuotr./Olehas Psiukas su mama Stefania

„Pagrindinis šios dainos ir performanso simbolis taip pat yra mama. Dabartinėje mūsų šalies situacijoje, kuomet vyksta karas, mamų akys gydo mūsų sielas. Mamų rankos saugo vaikus. Mamų ašaros nukrenta ant žemės ir kuria naują gyvenimą“, – pridūrė pasirodymo režisierius Oleksijus Zhembrovskis.

Vingiuotas kelias į „Euroviziją“

Dar vasario mėnesį Ukrainos visuomeninis transliuotojas surengė nacionalinę atranką „Vidbir 2022“. Tačiau tąkart atranka baigėsi Alinos Pash pergale. Ukrainos atrankoje į „Euroviziją“ „Kalush Orchestra“ buvo žiūrovų favoritai, tačiau komisijos buvo įvertinti ne taip gerai ir galutinėje lentelėje užėmė antrąją vietą.

Maxim Fesenko nuotr./„Kalush Orchestra“
Maxim Fesenko nuotr./„Kalush Orchestra“

„Kalush Orchestra“ jau tada neketino pasiduoti. Atranką laimėjus Alinai Pash, muzikantai pareiškė įtarimus dėl esą neskaidraus balsavimo, rezultatus netgi ketino ginčyti teisme.

Tačiau galiausiai A.Pash į „Euroviziją“ taip ir neišvažiavo dėl kilusio skandalo. Vykti į konkursą ji atsisakė po to, kai nuaidėjo skandalinga istorija – iškilo įtarimų, kad 2015 m. rugpjūčio mėnesį ji nelegaliai lankėsi Kryme. Pagal Ukrainos įstatymus, kiekvienas, norintis patekti į Krymą, turi gauti Ukrainos vyriausybės leidimą kirsti teritoriją per Ukrainą.

„Kalush Orchestra“ – Stefania:

VIDEO: Kalush Orchestra - Stefania - LIVE - Ukraine ?? - Grand Final - Eurovision 2022
VIDEO: Kalush Orchestra - Stefania (Official Video Eurovision 2022)

Antroje vietoje su daina „Stefania“ likę „Kalush Orchestra“ sutiko užimti jos vietą ir atstovauti Ukrainai „Eurovizijoje“. Ši žinia pasirodė kitą dieną po to, kai „Vidbir 2022“ nugalėtoja Alina Pash pasitraukė iš konkurso. Pasak grupės lyderio Oleho Psiuko, sprendimas šiemet atstovauti šaliai buvo akivaizdus.

„Tai nebuvo sunkus sprendimas. Mus palaikė visuomenė. Šimtai tūkstančių žmonių balsavo už mus, ir mes nebuvome pasirengę jų nuvilti“, – atvykęs į Turiną žurnalistams sakė O.Psiukas.

EBU / Corinne Cumming nuotr./„Kalush Orchestra“
EBU / Corinne Cumming nuotr./„Kalush Orchestra“

Praėjus vos dviem dienoms po oficialaus pranešimo, kad „Kalush Orchestra“ atstovaus Ukrainai šių metų „Eurovizijos“ dainų konkurse, prasidėjo Rusijos invazija. Šalies dalyvavimas „Eurovizijoje“ ir vėl buvo neaiškus.

Ukrainos valdžios institucijos leido grupei išvykti iš Ukrainos ir oficialiai leistis į eurovizinę kelionę. Vis dėlto grupės nariai žinojo, kad po konkurso teks sugrįžti į žiaurią karo realybę, nuo kurios jie net ir neketina bėgti.

„Gavome specialų leidimą išvykti iš Ukrainos. Po konkurso darysime tai, ką darėme anksčiau. Pavyzdžiui, aš esu subūręs 35 žmonių savanorių organizaciją. Mes padedame žmonėms rasti pastogę, transportą ir vaistus. Kasdien stengiamės kuo galime padėti ukrainiečiams“, – aiškino Olehas Psiukas.

Žada, kad kitąmet „Eurovizija“ vyks Ukrainoje

Leidimas išvykti iš Ukrainos ir dainuoti „Eurovizijoje“ grupei „Kalush Orchestra“ diktavo didelę atsakomybę. Nors jų šalyje vyksta karas, jie buvo pasiryžę kovoti ir dėl pergalės dainų konkurse.

„Atstovauti Ukrainai karo metu mums yra didelė atsakomybė. Jaučiame garbę galėdami būti čia. Norime, kad mūsų muzika būtų girdima ir už Ukrainos ribų“, – sakė grupės nariai.

Šiais metais dainų konkurso lažybininkai Ukrainai prognozavo pirmą vietą. Prognozės pasitvirtino – gegužės 14-ąją vykusio finalo metu „Kalush Orchestra“ tapo „Eurovizijos“ nugalėtojais.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Kalush Orchestra“
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Kalush Orchestra“

Turint omenyje Ukrainoje tebesitęsiantį karą, daugeliui iškilo klausimas, kur vyks 2023-ųjų „Eurovizija“. Šiuo klausimu grupė griežta – viskas bus organizuojama Ukrainoje.

„Bet kokia pergalė Ukrainai šiomis dienomis yra labai svarbi. Rusija nori sunaikinti ir ukrainietišką kultūrą, o mes norime parodyti, kad ji gyva, kad turime labai unikalių dalykų“, – po finalo surengtos spaudos konferencijos metu kalbėjo O.Psiukas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką