Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 13d. 19:21

Ant „Sidabrinės gervės“ raudono kilimo žibėjo ne tik kino žvaigždės: kūrėjus suvienijo protestas

„Sidabrinių gervių“ svečiai
15min nuotr. / „Sidabrinių gervių“ svečiai

Trečiadienio vakarą parodų centras „Litexpo“ virto lietuviško kino mylėtojų meka. Garsiausi šalies režisieriai, aktoriai, prodiuseriai, dailininkai rinkosi į jau 11-ąjį kartą Vilniuje vykusius kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė“.

Pakvietimus į renginį gavo 700 svečių, raudonu kilimu žengė kultūros, meno, verslo ir pramogų pasaulio atstovai.

Apie „Sidabrinės gervės“ apdovanojimų ceremoniją skaitykite čia.

Kino šventės nepraleido ir vienas garsiausių šių dienų Ukrainos kino kūrėjų, šiemet šešiose kategorijose nominuotos, Kanuose pristatytos dramos „Nuolankioji“ režisierius Sergejus Loznica.

Nominantus savo vizitu pagerbė ir garsus lenkų kino bei teatro režisierius, prodiuseris, rašytojas Krzysztofas Zanussi, šiuo metu kuriantis bendros gamybos su Lietuva filmą „Eteris“.

Ne vieno dėmesį atkreipė ant raudono kilimo susirinkusi gausi kino kūrėjų komanda, kurie fotografams pozavo rankose laikydami plakatus su užrašais „Free Sentsov“. Tai – solidarumo akcija, lietuvių kino industrijos atstovai neliko abejingi tam, kas šiuo metu vyksta Rusijoje.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Sidabrinių gervių“ svečiai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Sidabrinių gervių“ svečiai

„Mūsų kolega, ukrainiečių režisierius Olegas Sencovas buvo neteisingai įkalintas ir nuteistas 20 metų laisvės atėmimo. Šiuo metu jis yra paskelbęs bado streiką ir jau 30 dieną badauja reikalaudamas visų politinių kalinių išlaisvinimo. Žmogus mirti gali kiekvieną dieną, o Rusijoje prasideda pasaulio futbolo čempionatas. Sporto žaidynės neturėtų vykti ten, kur pažeidžiamos žmogaus teisės, kur miršta žmogus“, – 15min komentavo režisierė Giedrė Žickytė.

Pasak jos, tai lietuvių kino kūrėjų protestas prieš neteisėtą O.Sencovo įkalinimą, kuriuo jie nori atkreipti dėmesį į problemą, palaikyti laisvės ir demokratijos idėją.

Olegas Sencovas buvo sulaikytas po 2014-ųjų Rusijos įvykdytos Krymo pusiasalio aneksijos, režisierių apkaltino buvus Ukrainos ultranacionalistų judėjimo „Dešinysis sektorius“ kovotoju.

„Turime atkreipti dėmesį, reikia politinės valios. Filmą dabar kuriu apie Simą Kudirką (lietuvių pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui dalyvį, – red.), jis buvo lygiai taip pat įkalintas ir jeigu ne viso pasaulio žmonių dėmesys, jų neabejingumas problemai, jis ir būtų ten likęs“, – mintimis dalijosi režisierė.

Žiūrėkite video:

15min kalbinta Lietuvių kino akademijos steigėja, kinotyrininkė Gražina Arlickaitė pripažino, kad „Sidabrinė gervė“ jai – kasmet ypatinga šventė. Pagerbti kino pasaulio geriausius metams įpusėjus jau tapo gražia tradicija.

„Gervės įrodė, kad jų reikia, visi laukia šio renginio. Pats renginys atveria plačiai duris kino ir kultūros žmonėms. Todėl jis gali tapti bendro buvimo vieta, kur kasmet susirinkę kino kūrėjai gali pasidžiaugti vieni kitais“, – 15min kalbėjo G.Arlickaitė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gražina Arlickaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gražina Arlickaitė

Pasak jos, šiemet dėl filmų gausos atsirado kitokia konkurencinė erdvė – nominacijose varžosi vienas kito verti filmai. „Konkurencija džiugina, ji nėra formali, ji tampa tikra“, – sakė ji.

Pasipuošusi skaisčiai geltonu, dizainerės Ramunės Piekautaitės kurtu kostiumėliu G.Arlickaitė šventėje išsiskyrė modernia elegancija.

Šiemet apdovanojimų ceremonijos kilimas buvo nuspalvintas ir juodomis protesto spalvomis. Neužsimerkusi prieš Lietuvos kino pasaulį sudrebinusius seksualinio priekabiavimo skandalus, aktorė Aistė Diržiūtė savo nepritarimą išreiškė aiškiai – atėjo pasipuošusi juoda suknele.

„Šiandien didžiausia Lietuvos kino šventė – „Sidabrinių gervių“ apdovanojimai. Šiandien aš rengsiuosi juodai, nes šventė man nėra šventė, kol nelygybė yra tik „nesąmonė“, seksualinis priekabiavimas „neegzistuoja“, o prievarta yra „pačios/paties kaltė“, – prieš renginį feisbuke rašė A.Diržiūtė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aistė Diržiūtė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aistė Diržiūtė

Į apdovanojimus atvyko ir seksualiniu priekabiavimu 2017-ųjų lapkritį viešai apkaltintas režisierius Šarūnas Bartas, lydimas mylimosios Loros Kmieliauskaitės. Š.Barto filmas „Šerkšnas“ buvo nominuotas keturiose „Sidabrinės gervės“ kategorijose.

Tarp vakaro svečių buvo galima sutikti ir aktorę Gabiją Jaraminaitę. Pati 2017 metais „Sidabrinę gervę“ kaip geriausia metų aktorė už vaidmenį filme „Amžinai kartu“ gavusi aktorė džiaugėsi, kad lietuviško kino daugėja.

„Kuo jis įvairesnis, tuo didesnės galimybės įvairiems skoniams rinktis. Taip pat ir didesnės galimybės klysti, neužsikrauti ta atsakomybe, kad būtinai turiu padaryti gerą lietuvišką kiną – juk niekas nežino, kas yra geras. Todėl visi atsipalaidavę, leidžia sau kurti, ką nori“, – kalbėjo ji.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gabija Jaraminaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gabija Jaraminaitė

Pasak jos, kasmet tarp kūrėjų yra tų profesionalų, kuriuos norisi nominuoti, o patys apdovanojimai tampa tikra švente visai kino industrijoje dirbančiai komandai. „Smagu, kad galime pasidžiauti tuo, ką turime. Reikia ne tik kurti, bet ir atšvęsti tai, ką padarėme – tai didelė paspirtis visiems kūrėjams“, – 15min sakė ji.

Iškilmingame renginyje pasirodė ir praėjusiais metais už vaidmenį filme „Šventasis“ geriausio metų aktoriaus apdovanojimą pelnęs Marius Repšys. Pripažinęs, kad „gervė“ namuose užėmė garbingą vietą, tikina, kad toks įvertinimas skatina dar labiau stengtis. „Dėl to netapau nei geresnis, nei blogesnis. Esu įvertintas už tam tikrą vaidmenį ir turiu žvelgti tolyn“, – 15min sakė jis.

Roberto Daskevičiaus nuotr. /Marius Repšys
Roberto Daskevičiaus nuotr. /Marius Repšys

Anot Mariaus Repšio, lietuviškas kinas kasmet vis stipriau kovoja dėl vietos tarptautinėje plotmėje, tačiau pastebi, kad kokybės dar trūksta. „Norėtųsi daugiau kokybės, kūrėjų dėmesio scenarijams, stipresnėms aktorių atrankoms. Tiesiog norėtųsi, kad kino kūrimui būtų skiriama daugiau laiko“, – sako aktorius.

TAIP PAT SKAITYKITE: Oskaras Koršunovas kino šventėje pristatė mylimąją – fotografę iš Paryžiaus Alexandrą Kremer

Apdovanojimų ceremoniją šiemet vedė Giedrius Masalskis ir Eglė Daugėlaitė. Renginio režisūra buvo patikėta choreografui ir režisieriui Šarūnui Kirdeikiui, kuris sumanė šių metų apdovanojimų teminę kryptį – „Gyvenime ne kaip kine“.

Apdovanojimų ceremonijos metu išdalyta 11-a „Sidabrinių gervių“.

Tarp apdovanojimų, kuriuos įteikė įvairiose srityse nusipelnę šalies veikėjai, žiūrovams muzikavo kamerinis orkestras NIKO, grupė SKAMP, atlikėjai Linas Adomaitis, Rosita Čivilytė, Ieva Zasimauskaitė, Monique ir kt.

Svečių galerija:

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

26:48
01:44
23:52

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką