Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 25d. 12:30

Dėl N.Zobovo elgesio su meška kenčia buvusi šeima: niekuo dėtą vaiką vadina „sadisto dukra“

Agnė Zobovienė ir Nikolajus Zobovas Interviu
Teodoro Biliūno, renginio nuotr. / Agnė Zobovienė ir Nikolajus Zobovas

Po to, kai buvo paviešintas vaizdo įrašas, kuriame „Ąžuolyno meškučių cirko“ vadovas Nikolajus Zobovas atlieka pasirodymą su nualinta meška, skandalo atgarsiai skaudžiai palietė ir dresuotojo buvusią šeimą. Ypač kenčia 14-metė dukra, iš bendraamžių sulaukianti daugybės užgaulių komentarų. Pasak buvusios N.Zobovo žmonos Agnės Zobovienės, jai iki gyvo kaulo įgriso, kad vyro darbai yra primetinėjami jo artimiesiems, nors buvę sutuoktiniai atskirai gyvena jau 2,5 metų.

Praėjusią savaitę socialiniuose tinkluose išplito vaizdo įrašas iš cirko, kuriame užfiksuota, liudininkų teigimu, nukankinta meška.

„Vaikai parsivežė vaizdo įrašą su ašarom akyse iš „VIP cirko“ Klaipėdoje, kuris labiau primena siaubą. Akivaizdžiai nualintas gyvūnas, kuris vaikosi nenormalų senį su kąsniu rankoje, tikrai vaizdelis ne cirkui... Neleiskite vaikų į šį „VIP cirką“, kuris gali traumuoti jūsų vaikus“, – feisbuke rašė įrašu pasidalijęs Audrius Urbonas.

Dėl gyvūno būklės sunerimęs žmogus skatino dalytis įrašu. Į jo prašymą sureagavo ir žinomi žmonės, negalėję patikėti tuo, ką regi.

Visgi labiausiai šis skandalas palietė ne patį N.Zobovą, kuris tą mešką augina ir dresuoja, o jo buvusią šeimą. Agnė Zobovienė oficialiai su vyru išsiskyrė prieš metus, tačiau po vienu stogu nebegyvena jau 2,5 metų. Cirko artistė pasipiktinusi – nors nei ji, nei du vaikai su tėvu net nebendrauja, jie priversti kęsti piktas žmonių apkalbas ir kaltinimus.

Tiesa, atidžiai peržiūrėjusi visus sukrėtusį vaizdo įrašą, Agnė Zobovienė sako, kad meška jai neatrodo nukankinta – ji turi paaiškinimą, kodėl gyvūnas atrodo toks liesas.

– Agne, kaip jus palietė šis kilęs skandalas?

– Jau dveji metai kaip mes nesame kartu su Zobovu. Mykolas (Nikolajus Zobovas naudoja ir Mykolo vardą – red.) su vaikais nebendrauja, paskambina tik tada, kai jam reikia pagalbos. Visai neseniai iš jo cirko išvažiavo keletas artistų. Tada buvo pirmas kartas po 2017-ųjų spalio 1-osios, kai jis paskambino dukrai pašnekėti. Mergaitė dirba su šuniukais, kačiukais, lankus suka, tai jam tik dėl to ir prireikė jos.

O dabar yra taip, kad dėl to, jog tėvas daro nesąmones, kenčia vaikai. Dukra pastaruoju metu vis sulaukia žinučių: „tu sadisto dukra“, „baikit kankint gyvūnus“, „paleiskite juos į laisvę“ ir taip toliau. Bet kuo čia dėtas vaikas?

– Ar ją puola nepažįstami žmonės?

– Pažįstami. Sūnus mokyklą jau baigęs, feisbuke neužsirašęs pavardės, tai jam ramu. Ir šiaip visi žino, kad tėvai išsiskyrę ir jis niekuo dėtas. O dukrai 14 metų ir ji puolimo sulaukia iš vaikų, einančių į tą pačią mokyklą... Ji ištisai verkia. Mano dukra labai myli gyvūnus, nuolat jaudinasi, kaip jie laikosi. Todėl jai ir visus straipsnius skaityti buvo be galo skaudu.

Man ir pačiai labai skaudi ta situacija. Labai gaila gyvūnų, bet į mane visi žiūri lyg čia aš kerštaučiau Zobovui. O aš neturiu dėl ko jam kerštaut, jis mano vaikų tėvas, mano praeitis... Praeities neištrinsi...

TAIP PAT SKAITYKITE: Skiriasi Agnė ir Mykolas Zobovai: cirko artistė vyrui palieka visą turtą

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Šventės akimirka
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Šventės akimirka

– Bet juk jūs su vaikais daug metų šiame cirke dirbote su tais pačiais gyvūnais.

– Negi dabar kiekvieno nusikaltėlio žmona irgi yra bloga? Kodėl puolama mūsų šeima...

Taip, aš būdama 13-os į cirką atėjau būtent dėl tų žvėrių. Aš labai mylėjau gyvūnus, bet man tėvai neleisdavo jų laikyti, todėl tai mane ir atviliojo į cirką. Iš pradžių su meškomis nedirbau, bet nuolatos ten eidavau sutvarkyti voljero, pašerti... Meilė tiems gyvūnams buvo didžiulė.

100 proc. sutinku, kad keliavimas sunkvežimiuose, gyvūnų laikymas cirko sąlygomis, jiems yra blogis. Tikrai didelis blogis. Gyvūnas negali kada nori išsimaudyti, kada nori pasivaikščioti, nueiti į pavėsį arba būti saulėkaitoje. Gyvūnas pats pasirenka, jeigu turi galimybę. Bet šito jie cirke neturi. Taigi gyvūnams cirke yra blogai būtent dėl visų keliavimo sąlygų. Negali nė vienas cirkas Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje suteikti idealių sąlygų, nes mūsų bilietai yra per pigūs. Bet kažkodėl Latvija sugebėjo priimti draudimą, kad cirke negali būti laukinių žvėrių, o Lietuva – nesugeba.

Antras dalykas, kiek galima klausytis tų visų nesąmonių, kad norint mešką išmokyti šokti, ją reikia deginti karšta liepsna, arba norint išmokyti ją vaikščioti ant galinių kojų, ją reikia laikyti pakabintą ant lyno... Kiek galima klausyti tokių nesąmonių... Dresuojant nė vienas gyvūnas nėra skriaudžiamas. Jeigu skriausi, jam bus pažeista psichika, jis nieko nedarys, bijos žmonių, muzikos...

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Agnė Zobovienė
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Agnė Zobovienė

– O kaip jūs pati manote, ar ta meška vaizdo įraše atrodė sveikai?

– Tokios meškos tikrai nereikėjo rodyti žmonėms, sutinku. Bet visą birželį, liepą ir iki pat rugpjūčio vidurio meškos meta kailį. Jos panašiai atrodo kiekvienais metais.

Bet kad taip negražiai per šėrimosi laikotarpį ji atrodo, vadinasi, arba jai trūksta vitaminų, gerų medžiagų, arba dėl ypač karštos šios vasaros užtrunka naujo kailio augimas, matyti, kad nėra to gražaus, blizgančio poplaukio. Tačiau čia jau reikia specialistų išvados, kodėl meška taip atrodo.

Kitas dalykas, kad meška neturi raumenyno, raumeningos krūtinės – tai akivaizdu. Taip nutinka tada, kai meška mažai juda. Dėl nuleistų letenų – nieko blogo, nes mes mokydavome jas būtent taip vaikščioti, kad jei jau ji norėtų užsimoti, žmogus bent jau spėtų pabėgti. Bet krūtinės visiškai nėra. Ši meška yra didelė, todėl ji turėtų gyventi kur kas didesniame voljere, kad galėtų judėti, taip jai vystytųsi raumenys. Ji turi turėti galimybę vaikščioti kaip tik nori. Nors kita vertus, gal dėl karščių ji daug guli ir nesikelia pati savo noru.

Bet kuriuo atveju, žmonėms jos rodyti cirke nereikėjo, publikai tas vaizdas tikrai yra klaikus. Jis galėjo kreiptis į veterinarus, nors ir pats viską žino, kai tiek metų dirba su gyvūnais. Tačiau tikrai nesakyčiau, kad meška yra nualinta.

– Vaizdo įraše taip pat matyti, kad meška Nikolajų Zobovą kabina su letena, lyg pyksta. Ar taip dažnai nutinka?

– Tai yra didžiulė jo klaida. Tokiu atveju jis turėjo nutraukti pasirodymą ir išvesti mešką. Aišku, čia nebuvo rimtas puolimas, ji tiesiog susinervino. Bet jeigu meška taip elgiasi, negali to toleruoti – vadinasi, negali duoti kąsniuko ir dar paglostyti.

Asmeninio albumo ir T.Biliūno nuotr./Agnė Zobovienė ir Nikolajus Zobovas
Asmeninio albumo ir T.Biliūno nuotr./Agnė Zobovienė ir Nikolajus Zobovas

Jau tarp kolegų eina tokios kalbos: ar jis nori garbingai mirti manieže nuo meškos letenos? Jeigu žvėris puola, privalai jį stabdyti. O jeigu kas nors Zobovui atsitiks, kas tą mešką suvaldys? Kas ją išves iš salės? Užtikrins žmonių saugumą?

Kai mes dirbdavome kartu su juo, aš, mano sūnus ir dar viena darbuotoja žinojome, kaip elgtis su meška – tai, jei kas nors nutikdavo, ateidavome ir išsivesdavome gyvūną. Dabar jis tokių žmonių neturi. O tokių meškos protrūkių pasitaiko visada, tai yra laukinis žvėris.

– Jūs pritariate, kad laukiniams žvėrims cirke – ne vieta, bet anksčiau daug metų su tuo dirbote ir neprieštaravote.

– Jis buvo mano vyras, dirbome kartu cirke. Man reikėjo palaikyti žmogų, su kuriuo aš gyvenau. Kai mes einame prie altoriaus, prisiekiame, kad varge, laimėje, nelaimėje būsime kartu.

Kitas dalykas, prieš 2,5 metų, kai dar buvome kartu, sakykit, ar atrodė blogai tie gyvūnai? Mes taip jais rūpinomės – tiek aš, tiek vaikai, tiek pats Zobovas. Jis kažkaip kitaip į visa tai žiūrėdavo, nes aš spausdavau – pirmoje vietoje turėjo būti gyvūno gerovė.

Aliaus Koroliovo nuotr./Meška ir M.Zobovas
Aliaus Koroliovo nuotr./Meška ir M.Zobovas

– O kur jūs pati šiuo metu dirbate?

– Aš dirbu Baltijos cirke, kuris yra atsisakęs laukinių gyvūnų. Aš jau norėjau baigti cirko artistės karjerą, net buvau pradėjusi dirbti biure. Bet šis gyvenimas vis tiek mane labai traukia. O galų gale, ne tik gyvūnų dresūra cirke yra.

Man skaudu, kai žmonės agituoja uždrausti cirkus. Reikia drausti ne cirkus, o laukinius gyvūnus cirke. Cirkas nėra blogis.

Ir šiaip, Lietuvoje yra daugiau cirkų, kurie turi laukinius gyvūnus, todėl man kyla klausimas, kodėl puolamas tik Zobovas? Yra tokių, kurie su neaiškiais dokumentais liūtus vežioja po Lietuvą. Jų net patikrinti niekas negali, nes dokumentai – čekiški. Tie gyvūnai gyvena dėžėse.

– Koks skirtumas – laukinis ar naminis gyvūnas pasirodo cirke? Juk nė vieno iš jų prigimtis nėra linksminti žmones.

– Pavyzdžiui, šuo – juk bet kada paprašius atsisėsti, jis tai padarys. Nesvarbu, alkanas jis ar sotus. Šuniui nereikia būti alkanam, kad jis pavizgintų uodegą ar pastovėtų ant galinių letenų. Mūsų šunys patys mums nuolat šoka namuose, nes nori dėmesio. Netgi gyvūnų specialistai pripažįsta, kad domestikuoti gyvūnai visa tai daro savo noru, iš džiaugsmo. Aišku, vėlgi yra visokių dresuotojų, bet yra juk ir paprastų šeimininkų, kurie už nusišlapinimą namuose primuša šuniuką.

Žmonės, kuo čia dėta aš ir vaikai. Atsimerkite visi. Jis už meškas atsakingas. Aš juk negaliu jų pasiimti ir išvežti. Yra institucijos, kurios gali atimti gyvūną.

Aš nuoširdžiai sakau tai, ką galvoju. Yra ir tėvų blogų, kurie vaikus muša. Čia neišsemiama tema. Faktas – kiekvienas turi turėt savo vietą po saule. Šunys, katės, balandžiai, ožiukai, karvytės, lamos, vištos – jie nori žmogaus, bet tigras juk nebėga pas žmogų ant kelių. Mano šunys su manim lovoj miega, o meškų į lovą neatsineši.

Kadangi mačiau viską iš vidaus, tai 100 procentų pritariu, kad laukinių gyvūnų cirke nereikia. Tik tikrai nereikia nusišnekėti dėl dresavimo būdų.

– O kaip dėl karvelių, su kuriais taip pat dirbate?

– Pašto balandį paleidus kitame Europos gale jis grįžta į Lietuvą, į savo balandinę. Jų puiki navigacija. Aš lauke su jais dirbu, jie niekur neskrenda. Be jokių pavadėlių, antsnukių. Paukštis yra kaip papūga, jis bendrauja, šneka su žmogumi. Ko nepasakysi apie tigrą, mešką – paleisk juos ir jie tikrai nebegrįš.

Kartą, kai buvome su Zobovu išsiskyrę, aš pati suderinau ir išvežiau šimpanzę iš namų, į geresnes sąlygas, į geresnę aplinką. Lygiai taip pat atidaviau beždžionę į didelį zoologijos sodą.

Organizatorių nuotr./Agnė Zobovienė
Organizatorių nuotr./Agnė Zobovienė

– Kodėl meškos neišvedėte?

– Aš neturiu teisės. Meškos – Aplinkos ministerijos registruoti gyvūnai. Bet kai skyriausi, jis mane apkaltino, kad išvežiau visus jo gyvūnus. Taip, aš pasiėmiau ponį, visus aštuonis šunis, kates. Nes žinojau finalą – jais nebus kam rūpintis. Bet buvau apšaukta vagile, kuri nori sužlugdyti Zobovą. Kiek kartų mes esame konfliktavę dėl gyvūnų... Tą dvarą Rokiškio rajone pirkome tam, kad padarytumėme gyvūnų parką, kad tie laukiniai gyvūnai galėtų laisvai vaikščioti didelėje teritorijoje. Bet išsiskyrėme ir niekas neįgyvendinta.

Tiek prie manęs, tiek prie pirmos jo žmonos cirke viskas buvo geriau. Bent jau gyvūnai gražiai atrodė, jais buvo rūpinamasi. Bet aišku, vėlgi sakau, laukiniams gyvūnams cirke ne vieta.

O šiaip, dar kartą noriu pasakyti – yra institucijos, kurios gali atimti gyvūną. Žmonės, kuo čia dėta aš ir vaikai. Atsimerkite visi. Jis už meškas turi būti atsakingas. Aš juk negaliu jų pasiimti ir išvežti.

Asmeninio gyvenimo dramos

Nikolajaus Zobovo pavardė žiniasklaidoje dažnai mirgėjo ne tik dėl cirko, bet ir dėl asmeninio gyvenimo peripetijų.

Ne kartą skyręsi ir taikęsi VIP cirko įkūrėjai Mykolas ir Agnė Zobovai, po 23 metų trukusių santykių, galutinai išsiskirti nusprendė 2017-ųjų kovą.

„Krizė mūsų santykiuose buvo tris kartus, o dabar ketvirta – finalinė. Skyrybų dokumentai turėtų būti pasirašyti per šį ar kitą mėnesį, turėsiu savo nepriklausomybę liudijantį dokumentą. Neprašėme taikyti susitaikymo termino, dėl visko sutarėme, tai šįkart bus tikrai pabaiga: tiek dokumentuose, tiek morališkai, tiek fiziškai“, – 15min tuomet kalbėjo Agnė Zobovienė.

Pasak moters, skyryboms ją padavė Mykolas: „Išsiskyrimas brendo jau ilgą laiką. Mes jau nuo 2015 metų gruodžio pradžios kartu nebegyvename – nebeturime nei bendro ūkio, nei bendrų pomėgių, nei bendrų reikalų. Dar kurį laiką dirbau cirke, gavau atlyginimą. Jis dar liko man skoloj, bet dabar jau viskas baigta.“

Agnė pasakojo, kad ji jau du kartus anksčiau buvo inicijavusi skyrybas, tačiau jiedu galiausiai likdavo kartu.

„Jis visada draskėsi, buvo daugybė kliūčių skyryboms, teismai... Todėl šįkart tiesiog apsisukau ir išėjau. Daugiau nebesidraskiau dėl tų skyrybų dokumentų, nes kam jau čia... Jis situaciją bando pataisyti nebent spaudimu, atskirdamas nuo pinigų. Jis galvoja, kad priespauda gali mane susigrąžinti. Tai veikė, kai buvau jauna, bet dabar – nebe“, – kalbėjo A.Zobovienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką