Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 lapkričio 16d. 09:07

Persirgus koronavirusu – žinomų žmonių mintys: nuo kaltinimų „papirkimais“ iki gydymo arbatomis

Agnė Sabulytė, Deimantė Guobytė, Saulius Baniulis Nijolė Pareigytė-Rukaitienė. 15min tema
M.Vaišnoro, 15min ir asmeninio albumo nuotr. / Agnė Sabulytė, Deimantė Guobytė, Saulius Baniulis Nijolė Pareigytė-Rukaitienė.

Koronavirusas šiais metais smarkiai pakeitė kiekvieno lietuvio gyvenimą, o viešai apie tai prakalbę žinomi žmonės turėjo atremti ir kaltinimų laviną. Vieni lengvomis, kiti sunkiomis formomis sirgę, jie sulaukė ir piktų žvilgsnių, komentarų dėl „papirkimo“. Tad šiomis patirtimis su 15min sutiko pasidalyti virusu persirgusios žvaigždės – Deimantė Guobytė, Saulius Baniulis, Agnė Sabulytė, Nijolė Pareigytė-Rukaitienė.

Viena iš pirmųjų Lietuvoje koronavirusu kovo mėnesį susirgusi Deimantė Guobytė šiandien sako negalinti patikėti, kad užsikrėtė. Modelis tikina nešiojusi kaukes, dezinfekavusi rankas dar iki pirmojo karantino paskelbimo.

„Nuo seno turiu įprotį dažnai plauti rankas. Net atėjusių svečių iškart paprašau, kad nusiplautų. Neleidžiu glostyti savo šuniukų, jei to nepadaro. Visas rankenas, raktus, telefoną, mašinos rankenas, jos saloną ir net parsineštą maistą dezinfekuoju.

Tačiau susirgau netikėtai. Užsikrėčiau nuo draugės iš Niujorko, kai kartu leidome laiką. Grįžusi į Lietuvą kovo 12 d. pasijutau serganti. Niekas netyrė manęs porą savaičių. Nors tada blogai jaučiausi, bet temperatūros neturėjau. Visa laimė, kad sėdėjau namuose ir niekur nėjau“, – prisimena Deimantė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Deimantė Guobytė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Deimantė Guobytė

Modelis sirgo 10 dienų, o kas antrą dieną jausdavo vis kitokius pojūčius – lengvą ir neskausmingą kosulį, didelį gerklės skausmą, silpnumą, kūno perštėjimą, galvos skausmą kaktos srityje, skonio praradimą bei dingusią uoslę. Norėdama greičiau pasveikti, Deimantė gėrė įvairias arbatas, valgė imbierą, sumuštinius su česnaku, vitaminą C.

Dabar mergina sako besijaučianti gerai ir tikisi, kad antrą kartą užsikrėsti neteks. Ir nors jokios komplikacijos jai nepasireiškė, tačiau kai kurie žmonės privertė pasijusti „raupsuotąja“, o jų požiūris į situaciją nuvylė.

„Žinokit, net nervas ima pagalvojus, kad yra tokių, kurie netiki ir dar ragina kitus šiuo virusu netikėti. Negražiai pasakysiu, bet gal taip sakantys turėtų užsikrėsti, kad suprastų, ką tai reiškia. Pati pasveikau kovo mėnesį, bet pasijaučiau taip, lyg būčiau kokia „raupsuotoji“ dėl kai kurių žmonių požiūrio“, – nusivylimo neslepia D.Guobytė.

Praėjus daugiau nei pusei metų nuo diagnozuoto viruso ir sėkmingai jį įveikusi, Deimantė dabar į viską stengiasi žiūrėti kiek paprasčiau: „Nuo to saugotis gali, tačiau nepabėgsi. Gali užsikrėsti nuo šeimos nario, netikėtai turėti kontaktą parduotuvėje. Nepamirškime, kad ir namo parneštos prekės gali būti nučiupinėtos koronavirusu sergančio žmogaus.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Deimantė Guobytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Deimantė Guobytė

Vasaros pabaigoje koronavirusu užsikrėtė ir „Power Hit Radio“ programų direktorius Saulius Baniulis. Jis tikina neturėjęs jokių minčių, kad kažkokiu būdu pavyks išvengti šio viruso. O atvirkščiai – galvojo, kad anksčiau ar vėliau tai vis tiek jį palies: „Tikėjausi, kad greičiau susirgsime, persirgime, įgausime imunitetą ir tiesiog gyvensime toliau. Jau vasaros viduryje pradėjo erzinti, kad visi aplinkui šneka apie tai, bet niekas iš pažįstamų neserga.“

Saulius patyrė įprastus koronavirusu sergančio žmogaus simptomus – buvo pakilusi temperatūra, dingo skonis ir kvapas. Visgi viskas, kaip jis prisimena, praėjo per tris dienas ir jokio šalutinio poveikio tai nesukėlė. Vyras net kartais svarsto, ar dėl viruso, ar vis dėlto dėl izoliacijos dabar sunkiau fiziškai judėti.

„Atsirado kažkoks sunkumas lipti į kalną, vaikščioti laukuose. Dabar visi žmonės laksto į miškus, todėl tokiomis akimirkomis pagalvoji, ar čia užsisėdėjome, ar tai coronos palikimas. Dar dviratį paminu, bet nepastebėjau, kad sportuojant krito pajėgumas.

Asmeninio albumo nuotr./Saulius Baniulis
Asmeninio albumo nuotr./Saulius Baniulis

Kartais pagalvoju, kad karantinas, saviizoliacija ir darbas per atstumą rauna stogą. Jau tada prie kiekvieno dalyko pradedu kabinėtis kaip prie šios ligos pasekmės. Bet tokio akivaizdaus palikimo ir likusių komplikacijų tikrai nėra“, – teigia S.Baniulis.

Persirgus virusu Saulius nebenori rodytis vietose, kur gali būti didesnės žmonių masės, susibūrimai ar gimtadieniai su daug giminaičių.

„Maža ką, nenorėčiau pakartoti 2 savaičių izoliacijos. Man jau tada stogas važiavo. Ir galima suprasti, kaip jaučiasi žmonės, kurie namie buvo dar ilgesnį laiką. Nesmagu vien tik sėdėti namuose užsidarius.

Labiau atsipalaidavęs buvau galbūt vasaros viduryje, bet nesiglausčiau ir nesisveikinau normaliai rankomis – sveikinausi su kumščiu. Ir mano atvejis, ko gero, pagautas nuo kolegės. O ne dėl to, kad buvo privaikščiota į vakarėlius, klubus ar kaip chebra vaikšto į „Žalgirio“ varžybas“, – tikina Saulius.

Vis tik jį labiausiai nustebino žmonių reakcijos po vaizdo įrašu, kuriame prisipažino, kad serga koronavirusu. Jo visiškai nepažįstantys komentatoriai teigė nustoję jį gerbti, o po internete pasirodžiusios informacijos apie žinomo vyro diagnozę – dėstė savo sąmokslo teorijas.

„Na, pagaliau pasitikėkime medikais, juk nebe tie laikai. Ne akmens amžiuje ar tarybiniuose laikuose gyvename, kad viską ant medikų suverstume. Tai yra žmonės, kurie gelbsti mūsų gyvybes, o ne žiūri, kaip mus nuraminti. Galbūt grubiai skambės, bet apie tai galvoja tik siaurio akiračio žmonės, kurie mano, kad 5G, koronavirusas mus valdo. Bet, come on, guys, tikrai ne“, – į komentatorius kreipiasi S.Baniulis.

Asmeninio albumo nuotr./„Power Hit Radio“ muzikinio klipo filmavimo akimirkos
Asmeninio albumo nuotr./„Power Hit Radio“ muzikinio klipo filmavimo akimirkos

Koronavirusu persirgusi dainininkė Agnė Sabulytė neslepia, kad į situaciją stengėsi reaguoti ramiai, be panikos. Jai buvo svarbiausia, kad šiuo virusu neužsikrėtė jos vaikai. Tai tapo paskata judėti į priekį ir kuo greičiau pasveikti. O sveikti padėjo ir lengva ligos forma – moteris paprasčiausiai jautė bendrą silpnumą.

„Nebuvau dar to patyrusi. Ne tik kūnas silpnas, bet ir sąmonė silpna. Norėjosi tiesiog plūduriuoti. Bet ilgai taip nebuvau, nes judėti padėjo vaikai – vis tiek reikėjo maistą pagaminti, pasišnekėti. Todėl iš paskutiniųjų stengiausi padaryti pagrindinius dalykus – padidinti vitaminų dozę maiste, valgyti vaisių, ir rūpintis, kad vaikai kvėpuotų švariu oru. Stengiausi namus garinti eteriniu aliejumi, kuris, manau, veikia bakterijas ir virusus“, – atskleidžia Agnė.

Įprasti viruso simptomai dainininkę aplenkė – ji neturėjo temperatūros, nekosėjo, gerklės neskaudėjo, per pirmas dienas jautė nesmarkų kaulų laužymą. Net praėjus porai mėnesių, A.Sabulytė iki šiol nejaučia jokių viruso sukeltų komplikacijų.

„Kaip suprantu, šalutinį poveikį jaučia tik tie, kuriems buvo sudėtingiau. Kas kosėjo, kam buvo ant plaučių kritę, tiems ir reiškiniai pasiliko. Man pačiai nieko nėra. Kelis kartus buvau pagalvojusi, kad gal mano uoslė suprastėjo. Tačiau man atrodo, kad čia daugiau mano panika ir baimė, nes lyg ir viskas gerai su ta uosle. Aišku, žiūrėsim, kaip bus toliau“, – savo mintimis apie dabartinę būklę dalijasi dainininkė.

Asmeninio albumo nuotr./Agnė Sabulytė su kauke
Asmeninio albumo nuotr./Agnė Sabulytė su kauke

Agnė svarsto, kad prie jos greito ir lengvo pasveikimo galėjo prisidėti saulės vonios. Karštą rugpjūčio mėnesį, per izoliacijos laikotarpį, ji bene kiekvieną dieną deginosi.

„Išeidavau į kiemą ir degindavausi prieš saulę. Gulėdavau visiškai paslika. Tačiau tik neseniai sužinojau, kad vitaminas D ir C labai padeda kovoti su virusu. Tada apie tai nežinodama aš tą vitaminą D ir gaminau“, – galvoja dainininkė.

A.Sabulytė norėjo sąžiningai pasidalinti savo patirtimi, tačiau viešas jos prisipažinimas dėl teigiamo atsakymo sulaukė pasipiktinimo bangos – žmonės ją kaltino buvus papirkta, sakė, kad ji skleidžia melą apie virusą, kurio, anot jų, nėra.

„Buvo nesmagu, nes supratau, kad viską dariau sąžiningai. Susidūriau su liga ir tiesiog norėjau apie ją papasakoti, nekeldama panikos. Mano pagrindinė misija ir buvo, jei kalbu apie covidą, tai iš tos ramybės būsenos. Tiesiog priimkime visą pasaulyje susiklosčiusią sveikatos situaciją tokią, kokia ji yra. Pagalvokime, ką ji mums sako ir duoda“, – svarsto dainininkė.

M.Vaišnoro nuotr./Agnė Sabulytė
M.Vaišnoro nuotr./Agnė Sabulytė

A.Sabulytė net neabejoja, kad šiuo virusu neišvengiamai persirgs visi – ji mano, kad vieni net nežinos, jog persirgo, kiti sirgs lengvesne forma. Todėl dainininkė šiuo metu kiekvieną skatina labiau susitelkti į savo gyvenimo rūpesčius, stengtis neleisti šiai situacijai sukelti streso.

„Ir taip sudėtinga, kai žmonės darbų netenka, darbo apmažėja. Įsivaizduoju, kad tai yra sunku. Bet bent jau ką mes galime padaryti, tai sveikai maitintis ir nepamiršti visokių mineralų. O jau pagaus mus virusas, ar nepagaus, tai, sakyčiau, čia jau toks sėkmės dalykas.

Dabar ir mano sudėtingesnė situacija – Vakarė eina į mokyklą, Dobilas į darželį. Tai jei ne pati, tai iš vaikų galiu sulaukti viruso. Tačiau gyvenimas dabar negali sustoti, kaip sustojo pavasarį. Na, tiesiog nėra iš ko gyventi. Mes turime su tuo susitaikyti ir kiek įmanoma laikytis saugumo reikalavimų, stengtis išbūti nurodytą laiką“, – įsitikinusi Agnė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Koronavirusu persirgęs J.Sakalauskas: „Tikino, kad man sumokėjo Veryga“

TAIP PAT SKAITYKITE: Žilvinas Tratas užsikrėtė koronavirusu: „Darbai ir finansai stoja, fizinė forma blogėja“

Vos prieš kelias dienas nuo koronaviruso pasveikusi Nijolė Pareigytė-Rukaitienė šiandien ir vėl džiaugiasi kasdieniais malonumais. Visgi žinia apie teigiamą koronaviruso atsakymą moterį net privertė prisėsti – ji iš pradžių nepatikėjo, kad tai nėra tik paprastas peršalimas.

„Susiradau kėdę ir prisėdau. Mano aplinkoje sunkiai sirgo tik vienas draugas. Prireikė net reanimacijos. Susirgus jam, susimąstėme, kad tai rimta. Todėl man, sužinojus, kad sergu, buvo netikėta, nes iki paskutinės minutės maniau, jog tiesiog peršalau. Iki to dalyvavau renginiuose, dirbau. Teko ir į lauką išeiti sušilus patalpoje, paskutinį prakaitą išlieti“, – prisimena Nijolė.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Nijolė Pareigytė-Rukaitienė
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Nijolė Pareigytė-Rukaitienė

Vienas iš būdų, kuriuo dainininkė stengėsi gydytis, buvo didelis kiekis išgeriamų arbatų. Pasijutusi blogai, ji gėrė įvairiausio skonio arbatas – nuo aviečių, liepžiedžių iki čiobrelių su medumi. Sunkiau buvo su nugaros skausmais – Nijolė negalėjo ramiai miegoti.

„Gėriau litrais. Išgeriu, paguliu, tada vėl išgeriu ir paguliu. Visas tas dvi dienas suvartojau labai daug skysčių. Aišku, kai gerokai kratė ir norėjau pailsėti, bandžiau temperatūrą, kuri buvo ir 37, ir 38, numušinėti su ibuprofenu, paracetamoliu. Nuo pirmos dienos dar gėriau vitaminą D ir C, kad galėčiau stiprinti imunitetą.

Dar kosulį bandžiau prospanu gydyti. Netgi po puslitrį ir gurkšnojau, kad tik galėčiau atsikosėti. Miegoti dar negalėjau dėl nugaros skausmų. Niekaip nepavykdavo įsitaisyti, nes beprotiškai skaudėjo. Gerai, kad vėliau praėjo. Ir viskas, daugiau nieko. Jau trečią dieną jaučiausi gerai“, – apie simptomus pasakoja N.Pareigytė-Rukaitienė.

Nors dainininkė dabar džiaugiasi galinti grįžti į kasdienybę, tačiau dėl viruso iki šiol yra su paburkusia nosimi, dėl kurios nejaučia nei skonio, nei kvapo. Nepaisant to, Nijolė tvirtina besijaučianti gerai ir tikisi, kad ateityje pavyks išvengti panašios savijautos.

„Nosis užkimšta, kvėpavimas retesnis, taip nekvėpuoja visiškai sveikas žmogus. Manau, kad turėčiau jausti kažkokį šalutinį poveikį praėjus kažkuriam laikui, nes dažniausiai komplikacijos būna tiems, kurie pirmosiomis ligos dienomis jaučiasi tikrai labai blogai. Tačiau dabar jaučiuosi gerai ir tikiuosi, kad vėliau man taip pat viskas bus gerai. Ir galiu pasakyti, kad gripas man buvo žymiai sunkesnis ir baisesnis, nei koronavirusas“, – sako Nijolė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nijolė Pareigytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nijolė Pareigytė

Pasveikus dainininkė stengiasi kuo rečiau lankytis prekybos centruose. Iš anksto apsiperka daugiau, kad nereikėtų važiuoti po kelis kartus. Todėl kantriai, kartu su vyru ir dukra, namuose izoliuojasi jau 3 savaitę. O per pirmas dienas šeimai prekių nupirkdavo kaimynai.

„Kur čia daugiau trenktis. Net į prekybos centrus stengiamės eiti kuo rečiau. Jei kažko labai reikia, tai užsiperki daugiau, kad užtektų ilgesniam laikui. Na, ir kaimynai bendrauja. Per saviizoliaciją labai padėjo, pirko maistą. Žodžiu, išeinu į lauką, pasisveikinam vienas su kitais, per atstumą bendraujame.

Bet dabar geriau pasėdėti namie. Nėra labai svarbių darbų. Aišku, per mano izoliaciją buvo susikaupę, bet jau atidirbau, o veiklos dabar turėsiu ir namie. Dukra mokosi, valgyt pagaminti reikia, kambarius tvarkyti. Mokomės visą dieną su pertraukomis, nes mums gan lėtai išeina“, – pasakoja N.Pareigytė-Rukaitienė.

Vis tik tokio kaimynų geranoriškumo Nijolė sulaukė ne iš visų – jos atviras noras prisipažinti dėl ligos sukėlė ne vieną piktą komentarą. Moteris buvo kaltinama, kad jai kažkas sumokėjo už „padarytą“ reklamą koronavirusui.

„Visą laiką ir visais amžiais tokių žmonių buvo. Ir visada jų bus. Tiesiog palinkėčiau, kad virusas nepaliestų jų pačių ir jų artimųjų. Kai kuriems gali būti labai lengva forma, bet gali būti ir sudėtingas gydymas. Yra net tokių, kurie vaikšto turėdami simptomus, eina į darbus, parduotuves. Gal tokia šiek tiek gėda.

Turėtum ne tik apie save galvoti, bet ir apie kitą. Man yra rašę, kad jaučia simptomus, bet neina darytis testo, nes bijo būti uždaryti. Na, gerai, uždarys, bet bent būsi sąžiningas prieš save, namie liksi. Darbai gi gali palaukti“, – mano Nijolė, pabrėždama, kad vis tiek tiki, jog didžioji dalis visuomenės elgiasi sąmoningai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką