Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 01 13, 20:34

Translyčiams plastines operacijas atliekantis V.Kaikaris: „Kartais pamatę pokyčius žmonės ima panikuoti“

Statistiškai Nyderlanduose, bet manoma, jog panašūs skaičiai yra ir Lietuvoje, translyčių moterų paplitimas tarp vyresnių nei 15 metų amžiaus tėra 1 iš 17 tūkstančių. Neabejoju, jog šis skaičius per kelerius metus žymiai kils, tai man byloja visos slaptos žinutės, kurių sulaukiu ganėtinai neretai. Apie norėjimą būti savimi, bet baimę prisipažinti sau ir aplinkai. Apie svajonę išeiti į pasivaikščiojimą parke ar praverti darbo duris būnant tuo, kuo žmonės jaučiasi esą. Nes drąsa vis dažniau nugali.
Vygintas Kaikaris, Zofija Palenta Ypatingos
Vygintas Kaikaris, Zofija Palenta / Asmeninio albumo nuotr.

Taip pat auga slaptos bendruomenės, kuriose Lietuvoje gyvenantys translyčiai asmenys dalijasi informacija, kaip ir kur pradėti hormonų keitimo terapiją, apie vardo, pavardės ir lyties pakeitimą dokumentuose teismo keliu bei į ką kreiptis dėl operacijų, kurios daugeliui transasmenų yra neišvengiamos.

Kalbant apie operacijas, atliekamas translyčiams asmenims Lietuvoje, chirurgas Vygintas Kaikaris sako: „Kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl sunku išskirti, kuri iš operacijų yra mažiau ar labiau sudėtinga. Visos yra vienodai atsakingos ir reikalaujančios atidumo. Mes padedame kaip galime, nepažeisdami įstatymų, todėl dažniausiai tai yra krūtinės korekcijos operacijos, bet ne lyties keitimo operacijos, kurios Lietuvoje kol kas nėra atliekamos.“

Šiandien su „Ypatingos“ skaitytojomis noriu pasidalinti neįprastu pokalbiu su plastinės chirurgijos gydytoju – Vygintu Kaikariu. Gydytojas ryžtasi atvirai prabilti ir papasakoti, kodėl sutiko būti vienu iš pirmųjų Lietuvoje, sutikusiu pradėti atlikti operacijas ir translyčiams asmenims.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Vygintas Kaikaris
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Vygintas Kaikaris

– Kaip sugalvojote, jog savo gyvenimą norite sieti su plastine chirurgija?

– Kartais žmonės visą gyvenimą ieško savęs, o kartais siela pati žino, kuo nori būti. Nuo pat aštuntos klasės, jei ne dar anksčiau, žinojau, kad būsiu gydytoju. Bendraklasiai prisimena ir pasakoja, kad jau tada kalbėjau, jog būsiu plastikos chirurgas.

Kai rinkausi gydytojo profesiją, rinkausi savo gyvenimo kelią. Tvirtai ir aiškiai suvokiau, jog jis nebus lengvas, bet sąmoningai priėmiau šį sprendimą ir nė akimirkai niekada tuo nesuabejojau.

Šeimos palaikymas, žinoma, kad buvo taip pat juntamas. Tačiau mediko profesija yra gyvenimo būdas ir aš savęs kitokio net neįsivaizdavau.

– Man labai įdomu sužinoti, ką asmeniškai jums reiškia grožio sąvoka. Kas, jūsų akimis žvelgiant, yra grožis?

– Man grožis yra harmoninga visuma. Tai nebūtinai tobuli kūno linkiai. Tai apima viską – asmenybę, elgseną, bendravimo manieras, mentalitetą, juoką, gestikuliacijas. Absoliučiai visą. Tai, kaip žmogus sugeba savo kūną, savo fizinius duomenis pateikti jį supančiai aplinkai. Ir visa tai, visa ši visuma sudaro žmogaus grožį.

Procedūros, kuriomis siekiama pakeisti išvaizdą, kad ši kuo labiau atspindėtų tam tikrai lyčiai būdingas charakteristikas, pagal įstatymus galimos tik po apsilankymo pas psichologą bei pradėjus hormonų keitimo terapiją

– Lietuvoje esate atlikęs plastinę operaciją ne vienam translyčiui asmeniui. Ką tai reiškia jums?

– Aš esu gydytojas, plastikos chirurgas ir mano pareiga yra padėti žmogui. Kaip minėjau, tai yra mano kelias, kuriuo aš einu kasdien ir neskirstau pacientų, neranguoju jų.

Kiekvienas pas mane atėjęs žmogus man yra svarbus ir jo problemą mes sprendžiame drauge – ieškome geriausių ir pačių palankiausių sprendimo būdų. Ir jei aš jam galiu padėti, aš būtinai tą padarysiu. Tai yra mano pašaukimas.

Asmeninio albumo nuotr./Vygintas Kaikaris, Zofija Palenta
Asmeninio albumo nuotr./Vygintas Kaikaris, Zofija Palenta

– O kokiomis aplinkybėmis ir kada nusprendėte pradėti operacijas ir translyčiams asmenims?

– Pradėjau tuomet, kada Lietuvoje tai buvo galima daryti teisiškai. Kuomet jau buvo patvirtinta schema, kurią mano būsimas pacientas turi pereiti iki to, kad būtų galima teisiškai atlikti operaciją.

Nors aš neskirstau žmonių į jokias kategorijas, tačiau chirurginės procedūros, kuriomis siekiama pakeisti asmens fizinę išvaizdą tokiu būdu, kad ši kuo labiau atspindėtų tam tikrai lyčiai būdingas charakteristikas, pagal įstatymus galimos tik po apsilankymo pas psichologą bei pradėjus hormonų keitimo terapiją.

– Kaip sužinojote, kad tai yra ypač reikalinga ir Lietuvoje gyvenantiems transžmonėms?

– Manau, problemos – ar jos emocinės, ar jos fizinės, jos neturi nei rasės, nei lyties. Kiekvienam iš mūsų, mūsiškės bėdos yra didžiausios ir skaudžiausios. Jei žmogui tai kelia fizinį ar emocinį skausmą, koks skirtumas, kokia kalba jis kalba. Mes esame žmonės ir turime vieni kitiems padėti, turime suprasti ir sveikai priimti įvairiausias gyvenimo situacijas.

Būna operacijų, kurių metu operacinėje tenka praleisti po 5–6 valandas

– Kurios iš atliekamų operacijų yra sunkiausios?

– Kiekvieno žmogaus kūnas, jo fiziologinės savybės yra unikalios, nėra identiškų. Todėl kiekvienas atvejis yra kitoks, kaip ir operacija bei gijimo procesas. Tai yra labai individualus reikalas.

Taip, yra technikos, anatomija ir mokslas, technologijos bei inovacijos – viso to mes, gydytojai, mokomės metų metus. Tuomet tobuliname visus savo įgūdžius visą likusį savo gyvenimą.

Todėl kokios operacijos yra sunkiausios, sudėtinga pasakyti. Bet būna tokių, kurių metu operacinėje tenka praleisti po 5–6 valandas.

Asmeninio albumo nuotr./Zofija Palenta operacinėje
Asmeninio albumo nuotr./Zofija Palenta operacinėje

– Kokios būna pacientų reakcijos po operacijų? Tiesiogine šio žodžio prasme – kai kurie išeina jau visiškai kitais žmonėmis..?

– Pacientų reakcijų būna labai įvairių, jei atvirai. Dažniausiai juos palydi džiaugsmo ašaros, bet pasitaiko, jog žmogui būna sunku priimti savo kūno pokyčius. Jis išsigąsta, nerimauja, pasimeta, pradeda panikuoti.

Todėl savo pacientams sakau, jog plastinė operacija yra labai rimtas apsisprendimas. Tai yra tik viena iš pokyčių sudedamųjų dalių. Žmogus turi labai aiškiai identifikuoti savo problemą, suvokti lūkesčius, juos suprasti ir, žinoma, turėti didelį norą pasikeisti. Tai ne duonos pirkimas pusryčiams, tai yra tavo kūnas, kuriame pirmiausia tau turi būti gera gyventi.

– Ar yra svarbus tarpusavio ryšys, turiu omenyje, tarp daktaro ir paciento, siekiant geriausio rezultato?

– Empatija yra neatsiejama mediko savybė, tu tiesiog negali būti kitoks. Pirmiausiai, tu turi išklausyti pacientą, įsiklausyti į jo problemą. Nuoširdus pokalbis padeda išsiaiškinti problemos aktualumą, lūkesčius ir tik tada gydytojas gali pasakyti, kokia realybė, kokius rezultatus jis gali pažadėti pacientui, ir ko, deja, negali.

Pasitaiko, jog žmogui būna sunku priimti savo kūno pokyčius. Jis išsigąsta, nerimauja, pasimeta, pradeda panikuoti

– Kokia yra jūsų asmeninė nuomonė apie socialinių tinklų įtaką pasitikėjimui, formuojamą grožio kultą? Ar tai turi įtakos plastinės chirurgijos pasauliui bei pasirinkimams, renkantis plastinę operaciją?

– Kaip pažiūrėsi. Informacijos šiandien yra tikrai daug, o taip, kaip mes ją priimame, tai jau yra mūsų pasirinkimas. Net yra posakis: „Tu esi tavo pasirinkimas“. Mes patys sprendžiame, kokį gyvenimo būdą renkamės, kaip mes galvojame, kokias emocijas puoselėjame savo viduje, ko stengiamės atsisakyti. Smagu, jog šiandien yra propaguojamas sveikas gyvenimo būdas.

Taip pat galiu pasidžiaugti tuo, jog žmonės vis labiau tampa drąsesni, daugiau dėmesio skiria savo kūnui, juo rūpinasi, jį puoselėja. Pacientai vis labiau suvokia, kad plastikos chirurgo skalpelis tai tik viena iš sudedamųjų dalių sveiko ir gražaus kūno link. Gražus ir sveikas kūnas tai yra sveika mityba, sveikos mintys, sveika aplinka ir emocinė būsena, judėjimas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką