Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 17d. 07:54

Seriale apie Elizabeth II – priminimas apie nuo visuomenės slėptas neįgalias karalienės pusseseres

Elizabeth II, princas Philipas, Katherine Bowes-Lyon, aktorė Claire Foy
Vida Press nuotr. / Elizabeth II, princas Philipas, Katherine Bowes-Lyon, aktorė Claire Foy

Ekranuose mirgant į renginį atvykstančios karalienės Elizabeth II vaizdams, psichiatrinėje ligoninėje dvi seserys nuo televizoriaus ne tik kad negali atitraukti akių, bet ir atsistoja skambant šalies himnui. 7-ą dešimtį perkopusią, rankoje lėlę laikančią ir pagarbą atiduodančią moterį pertraukia slaugė, paliepusi išgerti vaistus.

Šios seserys – ne tik Jos Didenybės gerbėjos, bet ir monarchės pusseserės. Nerissa ir Katherine Bowes-Lyon – tragiško likimo herojės „Netflix“ seriale „Karūna“, pasakojančiame apie karalienės Elizabeth II valdymą.

Šaukdama ant savo motinos karalienės princesė Margaret, kurią vaidina Helena Bonham Carter, sakė: „Uždarytos ir apleistos. Jos tavo dukterėčios – tavo mylimiausio brolio dukterys. Tai nedora, abejinga ir žiauru bei visiškai atitinka tą negailestingumą, kurį pati patyriau šioje šeimoje. Jei nesi pirma eilėje, jei esi kitoks, turintis kitokių poreikių arba, neduok Dieve, ne tokio temperamento… Būsi išspjauta, arba tave paslėps, arba dar blogiau: paskelbs mirusia.“

Šis seriale vaizduojamas princesės Margaret ir jos motinos apsižodžiavimas gal ir išgalvotas, tačiau tikroji minimų seserų istorija ne ką mažiau šokiruojanti.

Kaip rašo „Mirror“, didžiąją savo ilgo gyvenimo dalį seserys, gimusios protiškai atsilikusios, praleido Royal Earlswood ligoninėje.

Vida Press nuotr./Royal Earlswood ligoninė
Vida Press nuotr./Royal Earlswood ligoninė

Nerissa gimė 1919-aisiais, o jos sesuo Katherine – 1926-aisiais, karalienės Elizabeth II dėdės Johno Bowes-Lyono šeimoje.

Royal Earlswood ligoninėje mergaitės gyveno žiauriomis sąlygomis, teturėjo vos kelis joms priklausiusius drabužius, o apatiniais dalijosi su 230 kitų ligonių.

Tačiau šios kardinalios priemonės mergaites apsaugoti nuo viešumos buvo laikomos būtinomis, mat jų teta Elizabeth, o vėliau ir jos dukra Elizabeth II tapo karalienėmis, o tais ne tokiais švietėjiškais laikais šeimoje turėti narį su, kaip rašo „Mirror“, „psichiniais trūkumais“, užtraukdavo gėdą.

Tuo tarpu karališkajai šeimai tai galėjo reikšti ir pražūtį.

Manoma, kad psichologinius sutrikimus seserys paveldėjo, bet ne iš tėvo J.Bowes-Lyono, o motinos Fenellos. Dar trys Katherine ir Nerissos pusseserės su tais pačiais sutrikimais – Edonea, Rosemary ir Etheldreda – gyveno toje pačioje psichiatrinėje ligoninėje. Jos – Fenellos sesers Harietos dukros.

„Scanpix“/AP nuotr./Claire Foy karalienę Elizabeth II vaidino seriale „Karūna“
„Scanpix“/AP nuotr./Claire Foy karalienę Elizabeth II vaidino seriale „Karūna“

Istorija apie psichiatrinėje ligoninėje gyvenusias karalienės Elizabeth II pusseseres – tikra, tačiau seriale dėl meninių dalykų ji šiek tiek pakoreguota.

Kaip rašo „Mirror“, jame vaizduojama, jog karalienės Elizabeth II motina apie mergaites žinojo nuo pat pradžių, tačiau 1996-aisiais viename laikraštyje paskelbta, jog ji apie jų egzistavimą sužinojo tik 1982-aisiais, įstaigos bičiuliams parašius laišką.

Straipsnyje taip pat teigiama, kad po to monarchė ligoninei davė keturženklę sumą pinigų, už kurią seserims turėjo būti perkamos gimtadienio ir Kalėdų dovanos.

Deja įrodymų, kad ligoninėje gyvenusias moteris kada nors lankė karališkosios šeimos nariai nėra.

Vida Press nuotr./Katherine Bowes-Lyon
Vida Press nuotr./Katherine Bowes-Lyon

Kada tiksliai monarchė sužinojo tiesą – nežinoma. 2012-aisiais „Channel 4“ pristatė dokumentiką apie seseris, kurioje neva užsimenama, jog moterys buvo visiškai apleistos – artimieji jų atsisakė. Karalienę ši prielaida labai žeidė.

Taip pat neaišku ar apie jas žinojo ir princesė Margaret ir ar ji kada nors apie tai kalbėjosi su motina. Seriale rodoma, jog apie Nerissą ir Katherine jai papasakojo gydytojas. Tikrovėje toks scenarijus nelabai tikėtinas, rašo „Mirror“.

Psichiatrinėje ligoninėje Nerissa ir Katherine atsidūrė būdamos 15 ir 22-ejų. Darbuotojai, pacientai ir vietinės bendruomenės nariai žinojo apie garsias jų gimines, kai kurie teigė, jog Katherine buvo labai panaši į karalienę.

Visą laiką seserys vilkėjo tik ligoninės išduotus drabužius, o savaisiais galėjo pasipuošti tik atvykus lankytojams – paskutinį kartą moterys aplankytos 7-ame dešimtmetyje, mirus jų motina Fenellai. Seserų tėtis 1930-aisiais mirė susirgęs plaučių uždegimu. Jam buvo vos 44-eri.

„Jei per televiziją rodydavo karalienę arba jos motiną, jos nusilenkdavo – labai didingai, labai žemai. Žinoma, kad jos turėjo kažkokių prisiminimų, – dokumentikoje pasakojo įstaigoje dirbusi slaugė Onelle Braithwaite. – Liūdna pagalvojus, koks galėjo būti jų gyvenimas. Abi seserys buvo labai malonios.

Kalbėti jos nemokėjo, tačiau rodydavo pirštais ir skleisdavo garsus, o jas geriau pažinus galėdavai suprasti, ką bando pasakyti. Šiais laikais joms tikriausiai būtų skirta kalbos terapija ir jos galėtų žymiai geriau bendrauti. Jos suprasdavo daugiau nei galite pagalvoti.“

Toje pačioje dokumentikoje ligoninės darbuotoja Dot Penfold išreiškė liūdesį, kad seserų niekas nelankė metų metus.

„Susidariau įspūdį, kad jos buvo pamirštos. Ne tik kad pamirštos, bet faktiškai ištrintos iš istorijos.“

Nerissa mirė 1986-aisiais būdama 66-erių. Ji palaidota kape, pažymėtame lentele su vardu ir serijiniu numeriu

Tuo tarpu Katherine ligoninėje gyveno iki 1997-ųjų, o ją uždarius – kituose namuose Surrey grafystėje. Ji mirė 2014-aisiais sulaukusi 87-erių, tačiau kaip ir gyvenimas, moters iškeliavimas anapylin nesulaukė dėmesio.

Vida Press nuotr./Nerissos kapas
Vida Press nuotr./Nerissos kapas

TAIP PAT SKAITYKITE: Princo Charleso auklės likimas: išdrįsusi nepaklusti karalienei Elizabeth II akimirksniu buvo išspirta

Karališkosios šeimos biografė atskleidė princą Philipą ir proanūkį Louisą vienijantį neįprastą pomėgį

Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

07:46
01:30
01:20

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką