2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2015 12 18 /16:01

Konkurencijos taryba „Forum Cinemas“ skyrė 1,4 mln. eurų baudą: spaudė kitus didinti bilietų kainas

Kino teatrus didžiuosiuose šalies miestuose valdanti Suomijos kapitalo bendrovė „Forum Cinemas“ ketina skųsti Konkurencijos tarybos skirtą 1,384 mln. eurų baudą – ji penktadienį skirta už kartelinį susitarimą su bendrovėmis „Multikino Lietuva“ ir „Cinamon Operations“. Šios dvi bendrovės atleistos nuo baudų, nes pranešė apie kartelinį susitarimą.
Kino teatras
Kino teatras / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Forum Cinemas

„Tyrimo metu surinkta medžiaga liudija, kad kino teatrus Vilniuje ir Kaune valdančios bendrovės, pritardamos UAB „Forum Cinemas“ iniciatyvai, atsisakydavo vartotojams palankių šeimos, savaitgalio ir kitų akcijų ir netaikydavo nuolaidų žiūrovų pamėgtiems filmams.

Iš tyrimo metu surinktos medžiagos taip pat akivaizdu, kad UAB „Forum Cinemas“ skatindavo savo konkurentus laikytis „nusistovėjusios“ praktikos netaikyti nuolaidų kino filmų rodymo pradžioje. Jei bendrovės nebūtų dalyvavusios kartelyje dėl kino filmų bilietų kainų, jos būtų galėjusios vartotojams pasiūlyti daugiau akcijų ar pigesnių bilietų į kino filmus“, – pabrėžė Jolanta Ivanauskienė, Konkurencijos tarybos narė.

Konkurencijos taryba nustatė, kad konkurenciją ribojantis susitarimas tarp UAB „Forum Cinemas“ ir  UAB „Multikino Lietuva“ Vilniuje truko beveik 2 metus, o susitarimas tarp UAB „Forum Cinemas“ UAB „Cinamon Operations“ – virš 3 metų. Už šiuos pažeidimus Konkurencijos taryba UAB „Forum Cinemas“ skyrė 1 384 300 eurų baudą.

UAB „Multikino Lietuva“ ir UAB „Cinamon Operations“ prisipažino apie dalyvavimą karteliuose. Atsižvelgusi į tai, Konkurencijos taryba atleido šias bendroves atitinkamai nuo 99 200 eurų ir 138 800 eurų baudų.

„Forum Cinemas“ susirašinėjimo detales su kitais kartelio dalyviais galite rasti čia:

Neleido piginti bilietų

Vos „Multikino“ padarydavo kokią nors nuolaidą bilietams, iš karto gaudavome laiškų, kad nuolaidos būtų atšauktos.

UAB „Multikino Lietuva“ vadovas Raimundas Bilinskas 15min.lt teigė, kad „Forum Cinemas“ itin įžūliai reikalavo bilietus pardavinėti už didesnę kainą: „Nuo pat „Multikino“ atidarymo pradžios 2010 m. „Forum Cinemas“ atstovai stengėsi mūsų kainas palaikyti įvairiais spaudimais ir grasinimais. Tai labai aiškiai matysis iš mūsų susirašinėjimo. Vos „Multikino“ padarydavo kokią nors nuolaidą bilietams, iš karto gaudavome laiškų, kad nuolaidos būtų atšauktos, nes mums nebus tiekiami filmai.

Tuo metu „Forum Cinemas“ atstovavo „20th century fox“, „Disney“, „Paramount pictures“ ir „Universal“ kino studijoms. Šiuo metu jie atstovauja tik „Paramount pictures“ ir „Universal“.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Kino teatras „Multikino“
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Kino teatras „Multikino“

Gintaras Plytnikas iš „Cinamon operation“, „Pasakos“, mūsų reikalavo vidutinės bilietų kainos mieste, – teigė R.Bilinskas.

Mes aiškiai matėme, kad taikant akcijas bilietams mes surenkame daugiau pajamų, todėl tai ir darėme. Taip, tokiems filmams kaip penktadienį startavusiems „Žvaigždžių karams“ nuo pirmos dienos taikyti nuolaidas yra nelogiška. Žmonės ir taip plūsta į kino sales, tačiau po kelių savaičių filmą galima rodyti pigiau. Tada sales užpildo žmonės, kuriems pilna kaina yra per didelė.

Mūsų strategija tokia ir buvo, tačiau su kiekviena akcija mes gaudavome laviną grasinimų. Įdomiausia buvo tai, kad tyrimas atskleidė tai, jog studijos niekada nereikalavo reguliuoti bilietų kainų ir akcijų bilietams. Tai net sutartyje buvo nurodyta. Tyrimas įrodo, kad tai buvo „Forum Cinemas“ iniciatyva.

Gintaras Plytnikas iš „Cinamon operation“, „Pasakos“, mūsų reikalavo vidutinės bilietų kainos mieste. Ką tai reiškia, kai tu užimi 70 proc. rinkos? Buvo reikalaujama, kad visi kainas taikytų prie „Forum Cinemas“. Jie mažesnes kainas vertino kaip apgaudinėjamą ir vogimą iš jų.“

Daro spaudimą ir platintojams, ir kūrėjams?

„Gaila, jog tyrime neliko mūsų skundo dalies apie išankstinius ir premjerinius filmų seansus. Jis perkeltas į kitą tyrimą. Mes manome, jog „Forum Cinemas“ daro spaudimą kitiems platintojams ar vietiniams filmų kūrėjams, jog pirmieji filmo seansai išimtinai įvyktų tik pas juos, reikalaujama nuo vienos dienos iki dviejų savaičių demonstravimo laikotarpio tik „Forum Cinemas“ kino teatruose, eliminuojant mažuosius konkurentus Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje.

Tai itin sudėtinga įrodyti, nes dažniausiai tokie reikalavimai platinotjams ir režisieriams nuskamba susitikimų metu, žodžiu. Už tai siūlomas didelis reklaminis paketas, dažniausiai su LNK televizija ir įspūdingu GRP. Jei norime, turime pasiūlyti ar „nupirkti“ lygiai tokį patį, ar juos aplenkiantį reklaminį paketą.

Kitaip tariant, mažiesiems primetami didžiojo žaidėjo sąlygos ir galimybės ir jie yra eliminuojami iš startinės filmų rodymo rinkos, juos silpninant ar pasiūlant ekonomiškai visiškai neparankias sąlygas. Juk kino teatrui Vilniuje, norint išreklamuoti filmą savo žiūrovams, nebūtinai reikalinga nacionalinės televizijos pagalba, kuri reklamą rodys Kaunui, Klaipėdai, Šiauliams, Naujajai Akmenei ar Jurbarkui. Niekam nepaslaptis, jog pirmieji filmų seansai ar pirmasis savaitgalis generuoja vienas didžiausių filmo pajamų. Plius tai kenkia ir mažųjų kino teatrų įvaizdžiui, jie klientams atrodo nepatrauklūs, nerodantys „visų“ filmų ir pan. Tokie veiksmai itin iškreipia kino rodymo rinką. Žiūrovai priversti rinktis tik vieną vienintelį kino teatrą ir jo siūlomą kainodarą. Tad jei ir kilo kada nors klausimas, kodėl mažieji kino teatrai rodo ne visus filmus ar ne viską, tai greičiausiai ir bus ši priežastis.

Siūlome perskaityti visą tyrimo medžiagą, ten yra pateikta daug susirašinėjimų, kurie ir atskleidžia visą kainų reguliavimo faktą yra pateikiami el. laiškai, susirašinėjimai tarp kino teatrų“, – rašoma „Multikino“ pranešime spaudai.

Kaltina konkurentus

Siekėme apsaugoti teisėtus savo interesus, kuriuos ir toliau ginsime teisme, – sakė A.Baltrušaitis.

„Esame viena seniausiai Lietuvoje veikiančių ir pasaulio kino filmų platinimo industrijoje gerbiama bendrovė, todėl neketiname pripažinti nusižengimų, kurių nepadarėme. Siekėme apsaugoti teisėtus savo interesus, kuriuos ir toliau ginsime teisme“, – pranešime spaudai sakė „Forum Cinemas“ generalinis direktorius Arūnas Baltrušaitis.

Pasak jo, įmonė nenori kištis į konkurentų kainodarą ir reguliuoti kino bilietų kainų rinkoje.

123FR nuotr./Kino teatre
123FR nuotr./Kino teatre

„Priešingai nei kitos kino teatrus valdančios įmonės, esame ne tik kino filmų rodytojai, bet ir platintojai. Būtent iš mūsų minėti kino teatrai įsigyja dalies kino filmų rodymo teises. Suprantame rinkos dalyvių norą į kino sales pritraukti kuo daugiau lankytojų siūlant žemesnes bilietų kainas, tačiau nemanome, kad tai daryti teisinga platintojų sąskaita“, – teigė A.Baltrušaitis.

Konkurencijos taryba penktadienį pranešė nustačiusi, kad „Forum Cinemas“, „Multikino Lietuva“ bei „Cinamon Operations“ tarpusavyje derino bilietų kainas, o draudžiamas susitarimas vyko „Forum Cinemas“ iniciatyva.

„Multikino Lietuva“ ir „Cinamon Operations“ prisipažino dalyvavusios kartelyje, todėl jos buvo atleistos nuo baudų – atitinkamai 99,2 tūkst. ir 138,8 tūkst. eurų.

Teisėti interesai?

„Toks Konkurencijos tarybos sprendimas traktuoti „Forum Cinemas“ veiksmus saugant savo teisėtus interesus kaip Konkurencijos įstatymo pažeidimą ir bandymą daryti įtaką kainoms rinkoje yra ydingas. Taip sukuriama ūkio subjektų diskriminacija, kuri gali padaryti reikšmingos žalos pačiai konkurencijai“, – pranešime spaudai sakė „Forum Cinemas“ atstovaujančios advokatų kontoros „Sorainen“ partneris Daivis Švirinas.

Asmeninio archyvo nuotr./Daivis Švirinas
Asmeninio archyvo nuotr./Daivis Švirinas

Anot tarybos, „Forum Cinemas“ neigė dalyvavusi karteliuose ir derinusi savo veiksmus su „Multikino Lietuva“ ir „Cinamon Operations“.

Susitarimas tarp „Forum Cinemas“ ir „Multikino Lietuva“ Vilniuje truko beveik 2 metus, o tarp „ Forum  Cinemas“ ir „Cinamon Operations“ – per 3 metus.

6 kino centrus Lietuvoje turinčiai „Forum Cinemas“ grupei priklauso filmų platintoja „Forum Cinemas Home Entertainment“, užimanti didžiausią rinkos dalį. Galutinė kontroliuojanti „Forum Cinemas“ akcininkė yra Suomijos „Nordic Cinema Group Holding“.

Primetama kainodara

„Į Konkurencijos taryba buvo kreiptasi supratus, kad UAB „Forum Cinemas“, turėdamas išskirtines visų didžiausių Holivudo kino studijų sukuriamų filmų platinimo teises Lietuvoje, nesąžiningai naudojasi šia padėtimi, versdamas kitus kino filmų demonstravimo rinkoje veikiančius kino teatrus – kurie kartu yra ir UAB „Forum Cinemas“ konkurentai – laikytis jiems primetamų kainodaros sąlygų ir netaikyti didelių nuolaidų bilietams.

UAB „Forum Cinemas“ inicijuotais susitarimais UAB „Multikino Lietuva“ ir UAB „Cinamon Operations“ buvo uždrausta organizuoti didelio pasisekimo tarp žiūrovų sulaukiančias žemų bilietų kainų pardavimo akcijas, analogiškas UAB „Forum Cinemas“ organizuojamai „Yomayo“ dienai, taip pat apribotos šių kino teatrų iniciatyvos rengti kitokius renginius, suteikiančius žiūrovams galimybę kino filmus pasižiūrėti žymiai pigiau“, - Konkurencijos tarybos nutarimą 15min.lt komentavo advokatų kontoros „Tark Grunte Sutkiene“ advokatas atstovavęs UAB „Multikino Lietuva“ Darius Miniotas.

„Tokiu būdu UAB „Forum Cinemas“ iniciatyva buvo palaikomas tam tikras kino filmų bilietų kainų lygis, taip ribojant konkurenciją ir darant žalą vartotojams, kurie, nesant tokio susitarimo, už kino bilietus galimai būtų mokėję mažiau. Konkurencijos tarybai konstatavus pažeidimo egzistavimą su UAB „Forum Cinemas“ konkuruojantys kino teatrai įgyja galimybių savo lankytojams pasiūlyti palankesnes apsilankymų kino filmuose sąlygas“, – pridūrė advokatas. 
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką