Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 12 03, 12:53

G.Nausėda apie Kinijos blokuojamas lietuviškas prekes: „Tikiuosi, Vyriausybė parengs kompensacijas“

Prezidentas Gitanas Nausėda tikisi, kad Vyriausybė parengs kompensacines priemones Lietuvos verslui, kurio prekių Kinija nutarė nebepriimti, kaip teigiama, išbraukus Lietuvą iš savo muitinės sistemų.
Prezidentas Gitanas Nausėda Šalčininkuose pasiskiepijo trečiuoju skiepu nuo Covid-19
Prezidentas Gitanas Nausėda Šalčininkuose / Pauliaus Peleckio / 15min nuotr.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda žurnalistams tvirtino apgailestaujantis dėl Kinijos sprendimo nebeįsileisti lietuviškų prekių.

„Tenka apgailestauti dėl Kinijos valdžios sprendimo. Deja, jis priimtas nepaisant to, kad Lietuva ganėtinai aiškiai pristatė savo sprendimą dėl Taivano atstovybės. Pristatė, pakomentavo, pabrėžė, kad tai nesikerta su vieningos Kinijos principu“, – tvirtino prezidentas.

Jo nuomone, Vyriausybė turėtų numatyti pagalbos priemones į Kiniją eksportuojančiam verslui.

„Dabar, kai sprendimas (Kinijos – 15min) priimtas, tikiuosi, kad Vyriausybė parengs kompensacines priemones, kurios padės išvengti skaudžių pasekmių“, – sakė prezidentas.

Kaip 15min pranešė ketvirtadienį, medieną į Kiniją eksportuojantis verslininkas (pavardė ir įmonė redakcijai žinoma) informavo, kad apie 300 konteinerių, kurie keliauja ar jau atkeliavo į Kiniją, kyla grėsmė nepasiekti užsakovų, kadangi prekių iš Lietuvos neįmanoma deklaruoti. Jo teigimu, Lietuva buvo tiesiog „ištrinta“ iš Kinijos muitinės sistemos nuo gruodžio 1 dienos.

Apie tai, kad kilo problemų dėl prekių deklaracijos,15min pasakojo ir medienos įmonės „Sprusas“ atstovai. Jų teigimu, įmonė rizikuoja negauti apie 8 mln. eurų pajamų.

Tai, kad kilo trikdžių deklaruoti prekes Kinijoje, patvirtino ir Užsienio reikalų ministerija, Lietuvos ir Kinijos prekybos asociacija, Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.

V.Janulevičius tvirtino, kad nukentėjusių įmonių sąrašas auga – šiuo metu į konfederaciją kreipėsi penkios bendrovės.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mediena
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mediena

Kinijos ir Lietuvos santykiai pašlijo Lietuvai ėmus megzti glaudesnius santykius su Taivanu ir paskelbus apie ketinimus atidaryti atstovybę ne sostinės Taipėjaus, o šios salos vardu. Kinija paskelbė, kad tokį sprendimą laiko prieštaraujančiu „vienos Kinijos politikai“, kuri neleidžia Taivano traktuoti kaip nepriklausomos šalies. Kitose Europos šalyse atstovybės veikia Taipėjaus vardu.

Taivaniečių atstovybė buvo atidaryta lapkričio 18 dieną. Reaguodama į šį žingsnį Kinija lapkričio pabaigoje pažemino diplomatinio atstovavimo lygį su Lietuva – šalyse nebedirbs ambasadoriai, bet diplomatinėms atstovybėms vadovaus reikalų patikėtinai.

Pekinas praėjusią savaitę taip pat sustabdė vizų išdavimą Lietuvoje.

Lietuviškos bendrovės Kinijos kerštą patiria jau kurį laiką – Rytų šalis sustabdė krovininius traukinius į Lietuvą, nebederino naujų maisto leidimų, taip pat Kinijos valstybinė kreditų draudimų agentūra sumažino Lietuvos įmonėms kredito limitus ir pakėlė kainas – tai reiškia, kad dalis verslo už prekes iš Kinijos turi atsiskaityti iš anksto.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką