Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 15d. 12:32

Kazlų Rūda veja „Litesko“ lauk

Neseniai pastatyta naujoji Kazlų Rūdos katilinė kūrenama biokuru
„Kazlų Rūdos laikraščio“ nuotr. / Neseniai pastatyta naujoji Kazlų Rūdos katilinė kūrenama biokuru

Prieš savaitę Kazlų Rūdos savivaldybės tarybos posėdyje svarstytas rebusas dėl gruodžio mėnesį baigtos statyti naujos, biokuru kūrenamos katilinės išnuomavimo dabartiniam miesto šilumos ūkio operatoriui „Litesko“, nors ir išspręstas, tačiau turi netikėtą tęsinį.

Prieš savaitę Kazlų Rūdos savivaldybės tarybos posėdyje svarstytas rebusas dėl gruodžio mėnesį baigtos statyti naujos, biokuru kūrenamos katilinės išnuomavimo dabartiniam miesto šilumos ūkio operatoriui „Litesko“, nors ir išspręstas, tačiau turi netikėtą tęsinį. Neapsikentę nelygiavertės partnerystės su Kazlų Rūdos šilumos ūkį kontroliuojančia įmone, politikai ryžosi kreiptis į teismą dėl sutarties su „Litesko“ nutraukimo. Sutarties nutraukimui su „Litesko“ pritaria visų koalicijoje esančių partijų atstovai.

Trečiadienį savivaldybės interneto svetainėje pasirodė tarybos sprendimo projektas, įpareigojantis administracijos direktorių ir savivaldybės valdomą įmonę „Kazlų Rūdos šilumos tinklai“ inicijuoti teisminį procesą dėl sandorių su „Litesko“ nuginčijimo. Pasak savivaldybės mero Vytauto Kanevičiaus, toks politinis dabartinės tarybos valdančiosios daugumos sprendimas priimtas dėl to, kad su „Litesko“ per 15 bendro darbo metų taip ir nepavyko rasti bendros kalbos.

Be to, vykdomas 2012 m. Lietuvos Respublikos Konkurencijos tarybos nutarimas 2007 m. priimtą savivaldybės tarybos sprendimą pratęsti šilumos ūkio nuomos su „Litesko“ panaikinti arba pakeisti taip, kad šis neprieštarautų Konkurencijos įstatymui. Savivaldybės vadovas prieš daugelį metų pasirašytas nepalankias miestui sutartis su šilumininkais pavadino jaunos savivaldybės patirties ir kvalifikuotų teisininkų stokos pasekmėmis.

Šilumos ūkį siekta kontroliuoti iki 2030 m.

2000 m. Kazlų Rūdos savivaldybė ir „Litesko“ pasirašė miesto šilumos ūkio modernizavimo ir renovacijos sutartį, pagal kurią Kazlų Rūdos aprūpinimas šiluma „Litesko“ patikėtas penkiolikai metų. 2007 m. taryba nutarė, o 2008 m. pratęsė miesto šilumos ūkio nuomą su ta pačia „Litesko“ dar 15 metų, iki 2030 metų.

2011 m. gavusi tuometinio Seimo nario Manto Varaškos skundą, Konkurencijos taryba ėmėsi tyrimo ir nustatė, kad 2007 m. metais priimtas savivaldybės sprendimas dėl sutarties su „Litesko“ pratęsimo turi trūkumų, kuriuos privalu ištaisyti arbą tą sprendimą panaikinti.

Vykdydama Konkurencijos tarybos rekomendacijas 2012 metais savivaldybės taryba panaikino savo pačios 2007 m. priimtą sprendimą pratęsti miesto šilumos ūkio modernizavimo ir renovacijos bei turto nuomos sutartį. „Litesko“ tokį sprendimą apskundė, tačiau porą metų vykę teisminiai ginčai buvo palankūs Kazlų Rūdos savivaldybei.

Tai tebuvo politinė dūmų uždanga, siekiant išvengti „Litesko“ demaršo ir gresiančių nuostolių už vienašališką sutarties nutraukimą su šilumos operatoriumi. Šiuo metu senoji miesto katilinė perduota savivaldybei, o naujoje šeimininkauja „Litesko“.

Miestas pasistatė naują katilinę

2008 metais į savivaldybę kreipėsi Kazlų Rūdoje veiklą plečianti koncernui „Ikea” priklausanti įmonė, su prašymu leisti įsigyti jos teritorijoje įsikūrusios tuometinės miesto katilinės pastatus ir žemę.

Po užsitęsusių derybų nuspręsta savivaldybei priklausantį turtą parduoti, o už gautas lėšas bei pasinaudojant Europos Sąjungos fondų parama, statyti modernią, biokuru kūrenamą katilinę. Vos per metus Kazlų Rūdoje iškilo beveik 14 milijonų litų kainavusi šiuolaikiška katilinė, kurią iki sutarties galiojimo pabaigos patikėta valdyti šilumos operatoriui „Litesko“.

Šis sprendimas sukėlė didžiulį tarybos valdančiosios daugumos ir opozicijos narių susipriešinimą, tačiau, pasirodo, tai tebuvo politinė dūmų uždanga, siekiant išvengti „Litesko“ demaršo ir gresiančių nuostolių už vienašališką sutarties nutraukimą su šilumos operatoriumi. Šiuo metu senoji miesto katilinė perduota savivaldybei, o naujoje šeimininkauja „Litesko“.

Šilumos ūkį sieks susigrąžinti į savivaldybės rankas

Apie netikėtą tarybos manevrą ir galimas tokio sprendimo pasekmes „Kazlų Rūdos laikraščio“ redaktorius Marius Žitkus pakalbino savivaldybės merą Vytautą Kanevičių.

Prieš savaitę įvykusiame posėdyje nebuvo kalbama apie galimą sutarties su Litesko“ nutraukimą, o šiandieną (pokalbis su meru įrašytas sausio 14 d., – aut. past.) netikėtai pasirodė parengtas tarybos sprendimo projektas, įpareigojantis savivaldybę bei jos valdomą įmonę bylinėtis su šilumos operatoriumi. Kodėl tai padaryta būtent dabar, o ne prieš naujos katilinės perdavimą šilumos operatoriui?

– Šių metų sausio 5 dienos valdančiosios daugumos koalicijos posėdyje buvo plačiai diskutuojama apie tai ir buvo nutarta inicijuoti šio sprendimo rengimą. Tačiau, vengiant galimos trečiųjų šalių reakcijos, taip pat žinant, kad vienašališkai nutraukus galiojančią sutartį su šilumos ūkio operatoriumi gali tekti mokėti netesybas, nuspręsta neskubėti su šia žinia.

Nutarta diplomatiškai palaukti, kol bus pasirašytas susitarimas dėl senosios katilinės grąžinimo ir naujosios katilinės perdavimo bei nebeliks jokių kliūčių tolesniems mūsų veiksmams. Tokia yra valdančiosios daugumos koalicijos valia.

– Sprendimo projekte minima daugybė teisės aktų pažeidimų, prieštaravimų Civiliniam kodeksui, sutarties pratęsimą pasmerkė ir Konkurencijos taryba. Kas už tai turėtų prisiimti atsakomybę?

– Taryba yra kolektyvinis valdymo organas ir prisiimti konkrečią atsakomybę kolektyviai būtų sunkoka. Reikia įvertinti faktą, kad tai buvo 2000 m., pirmieji savivaldos metai Kazlų Rūdoje, nebuvo patirties, nebuvo kvalifikuotų teisininkų, o miesto šilumos ūkis buvo tragiškos būklės. 

Suprantu tuometinius savivaldybės vadovus, kad buvo ieškoma išeities, o šilumos tiekėjo buvo kone maldaujama, kad jis sutiktų teikti paslaugą. Trūko patirties, nebuvo rimtų teisininkų, kurie galėjo tuometinę sutartį deramai įvertinti ir nutiko kaip nutiko.

Virš daugiabučių namų kyšojo savadarbiai kaminai, nes vienu metu šiluma iš miesto katilinės nebuvo apskritai tiekiama. Suprantu tuometinius savivaldybės vadovus, kad buvo ieškoma išeities, o šilumos tiekėjo buvo kone maldaujama, kad jis sutiktų teikti paslaugą. Trūko patirties, nebuvo rimtų teisininkų, kurie galėjo tuometinę sutartį deramai įvertinti ir nutiko kaip nutiko.

– Jei teismo sprendimai bus palankūs savivaldybei – kokie galimi nauji naujosios miesto katilinės valdymo scenarijai?

– Spėju, kad teisminiai procesai gali tęstis bent porą metų, įvertinus tą patirtį, kurią jau turime po bylinėjimosi su „Litesko”. Greito sprendimo tikėtis neverta, tačiau reikėtų planingai ruoštis šilumos ūkio perėmimui su savivaldybės įmone. Šiuo atveju tai galėtų būti „Kazlų Rūdos šilumos tinklai” arba „Kazlų Rūdos komunalininkas”. Svarbu, kad principiniai sprendimai būtų priimti ir mes turėtume laisvas rankas.

Aš netgi neatmetu galimybės, kad galbūt taryba nuspręs organizuoti viešąjį pirkimą šilumos tiekimo paslaugoms pirkti. Respublikoje yra keletas rimtų operatorių, bet šį kartą sutartį reikėtų parengti taip, kad nebūtų žaidimo į vienus vartus. Kad savivaldybė turėtų įtaką, kad galėtų paritetiniu pagrindu ir šilumos, ir nuomos kainas įtakoti.

– Jei teismo sprendimai bus palankūs savivaldybei – ar nesibaiminate visiško santykių sugadinimo su „Litesko”?

– Santykiai nuo to nepagerės, garantuotai. Bet operatorius taip pat turėtų įvertinti savo veiksmus, kad iki šiol nepavykdavo su juo normaliai spręsti šilumos ūkio nuomos kainos ir kitų klausimų.

Mes visą laiką būdavome pastatyti prieš faktą ir normalių derybų su šilumininkais nebuvo galimybės vesti. Tačiau yra priimta politinė valia inicijuoti sprendimo projektą dėl sutarties nepratęsimo ir turime tuo vadovautis.

Temos: 1 Litesko, UAB

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Premjero siekius domėtis prekybininkų sutartimis gali atvėsinti konkurencijos prievaizdai

Aktualu

Darbai Ramybės parke ir Kauko alėjoje: savivaldybė pripažįsta kauniečių užfiksuotą broką

Gazas

Seimo BMW ir „Volkswagen“ išpardavimas: su pasibaigusia technine apžiūra ir beveik 400 tūkst. km rida

Vardai

Itališka Karinos Jeremian šeimos šventė: sūnaus krikštatėviais tapo Martynas ir Viktorija Pociai

Aktualu

Prie Palangos kulkų suvarpyti verslininkai: su milijonais susijusi byla liko neatskleista

Gyvenimas

A.Kaluginas: „Buvo laikai – prisižiūrėję serialų apie vampyrus, jaunuoliai bučiuodavosi iki kraujo“

Aktualu

Kauno policija ieško prabangaus alkoholio mėgėjo: už du butelius nesumokėjo 9,4 tūkst. eurų

Vardai

Menininkas Donatas Dubauskas su valtorniste Greta į savo vestuves atriedėjo didžiaračiais dviračiais

24sek

Europos čempionatas Kaune: Vengrija – Lietuva

Maistas

Aronijų ir kriaušių pagardas – idealus ir prie sūrio, ir prie mėsos

Aktualu

Tarnybą policijoje iškeitė į gaisrų gesinimą: „Po reformos nebegali užtikrinti darbo kokybės“

Aktualu

„MG Baltic“ byla: kaltinamieji sako nesuprantantys visų kaltinimų, bet teisme kalbės

Mokslas.IT

Sovietų Sąjunga kūrė požeminį „Kurmį“, galintį JAV raketų bazėms suduoti branduolinį smūgį

Vardai

„Kings Of Leon“ lyderis ir „Victoria's Secret“ angelas laukia šeimos pagausėjimo

Kultūra

Marijos Kavtaradzės filmo „Išgyventi vasarą“ premjera įvyks Toronto kino festivalyje

Vardai

MTV žiūrovai nepatenkinti, kaip Madonna pagerbė mirusią Arethą Franklin: kalbėjo tik apie save

Vardai

Milijonieriumi vadinęsis Aaronas Perezas už nepilnamečių pornografijos laikymą atsidūrė JAV kalėjime

Aktualu

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas griežtai supliekė šalies sveikatos priežiūros sektorių

24sek

Juano Carloso Navarro marškinėliai kils į „Palau Blaugrana“ palubes

Gazas

Atnaujinta viena ilgiausių sostinės gatvių – Verkių gatve kasdien važiuoja apie 15 tūkst. vilniečių

Naujienos

Verslas

Premjero siekius domėtis prekybininkų sutartimis gali atvėsinti konkurencijos prievaizdai

Aktualu

Darbai Ramybės parke ir Kauko alėjoje: savivaldybė pripažįsta kauniečių užfiksuotą broką

Gazas

Seimo BMW ir „Volkswagen“ išpardavimas: su pasibaigusia technine apžiūra ir beveik 400 tūkst. km rida

Vardai

Itališka Karinos Jeremian šeimos šventė: sūnaus krikštatėviais tapo Martynas ir Viktorija Pociai

Aktualu

Prie Palangos kulkų suvarpyti verslininkai: su milijonais susijusi byla liko neatskleista

Gyvenimas

A.Kaluginas: „Buvo laikai – prisižiūrėję serialų apie vampyrus, jaunuoliai bučiuodavosi iki kraujo“

Aktualu

Kauno policija ieško prabangaus alkoholio mėgėjo: už du butelius nesumokėjo 9,4 tūkst. eurų

Vardai

Menininkas Donatas Dubauskas su valtorniste Greta į savo vestuves atriedėjo didžiaračiais dviračiais

24sek

Europos čempionatas Kaune: Vengrija – Lietuva

Maistas

Aronijų ir kriaušių pagardas – idealus ir prie sūrio, ir prie mėsos

Aktualu

Tarnybą policijoje iškeitė į gaisrų gesinimą: „Po reformos nebegali užtikrinti darbo kokybės“

Aktualu

„MG Baltic“ byla: kaltinamieji sako nesuprantantys visų kaltinimų, bet teisme kalbės

Mokslas.IT

Sovietų Sąjunga kūrė požeminį „Kurmį“, galintį JAV raketų bazėms suduoti branduolinį smūgį

Vardai

„Kings Of Leon“ lyderis ir „Victoria's Secret“ angelas laukia šeimos pagausėjimo

Kultūra

Marijos Kavtaradzės filmo „Išgyventi vasarą“ premjera įvyks Toronto kino festivalyje

Vardai

MTV žiūrovai nepatenkinti, kaip Madonna pagerbė mirusią Arethą Franklin: kalbėjo tik apie save

Vardai

Milijonieriumi vadinęsis Aaronas Perezas už nepilnamečių pornografijos laikymą atsidūrė JAV kalėjime

Aktualu

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas griežtai supliekė šalies sveikatos priežiūros sektorių

24sek

Juano Carloso Navarro marškinėliai kils į „Palau Blaugrana“ palubes

Gazas

Atnaujinta viena ilgiausių sostinės gatvių – Verkių gatve kasdien važiuoja apie 15 tūkst. vilniečių

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką