Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 birželio 17d. 11:18

„Kietaviškių gausa“ dėl pabrangusios energijos grasina atleisti 110 darbuotojų

Kietaviškių daržovių šiltnamiai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Kietaviškių daržovių šiltnamiai

Didžiausias šiltnamių kompleksas Baltijos šalyse „Kietaviškių gausa“ dėl trečdaliu pabrangusios šilumos grasina atleisti 110 darbuotojų. Tokia situacija susiklostė, kai valstybei priklausanti „Lietuvos energijos gamyba“ bendrovei padidino šilumos kainą 32 proc., todėl daržoves auginanti šiltnamių įmonė nuo rudens ketina mažinti apsukas.

Šiuo metu bendrovėje dirba 258 darbuotojai, o praėjusiais metais vieninteliame Lietuvoje šiltnamių komplekse išauginta 8600 tonų daržovių – agurkų ir pomidorų. Bendrovė yra didelis šilumos energijos vartotojas, nes šaltuoju periodu šildoma dujomis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kietaviškių daržovių šiltnamiai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kietaviškių daržovių šiltnamiai

„Kietaviškių gausa“ už ES paramą pasistatė naujus šiltnamius, tačiau daržoves augino ir senuosiuose. Netikėtai trečdaliu pabrangus šilumos energijai, auginti pomidorus ir agurkus jau neapsimoka.

Sako, kad atsisveikinti būtų gaila

„Labai gaila atsisveikinti su šimtu žmonių, nes po to vėl surinkti juos būna labai sudėtinga. Bet jei „Lietuvos energijos gamyba“ nepakeis sprendimo, mums teks juos rudenį atleisti“, – 15min sakė „Kietaviškių gausą“ valdančios įmonės „Domeina“ valdybos pirmininkas bei Lietuvos šiltnamių asociacijos vadovas Donatas Montvila.

Tiesa, pusę reikalingos šilumos įmonė pasigamina pati – turi savo jėgainę, tačiau likusią dalį perka iš „Lietuvos energijos gamybos".

Daržovių augintojai jau išsiuntė pagalbos laiškus finansų, žemės ūkio ir energetikos ministrams, Vyriausybės kancleriui. Juose teigiama, kad nauja kaina žlugdo bendrovės verslą.

Susirinkusi „Kietaviškių gausos“ valdyba nusprendė nebetęsti daržovių auginimo senuose šiltnamiuose ir nuo šių metų spalio 30 dienos nutraukti juose gamybą.

„Dėl 40 proc. brangstančios šilumos energijos kainos bendrovė yra priversta nutraukti savo veiklą senuose šiltnamiuose, dėl to turėtų atleisti 110 darbuotojų, gyvenančių kaimiškose vietovėse“, – sakoma laiške.

Lietuvos elektrinė Elektrėnuose daržovių augintojus dar sausį informavo, kad šilumos kaina už 1 MWh sudarys 42,50 euro (be PVM), kai 2018 m. vasario mėnesį šilumą pardavinėjo po 32 eurus už 1 MWh. Šilumos pabrangimas „Kietaviškių gausai“ atsieitų 450-500 tūkstančių eurų.

Daržovių augintojai mano, kad valstybei priklausanti „Lietuvos energijos gamyba“ naudojasi monopoline padėtimi ir bando iš to pasipelnyti.

LEG: sąlygų patenkinti negalime

„Lietuvos energijos gamyba“ teigia, kad pati nenustato ir nekeičia šilumos kainų.

"Pagal galiojančią sutartį su UAB „Kietaviškių gausa“, šiai įmonei parduodamos šilumos kaina yra skaičiuojama pagal mūsų įmonei VKEKK nustatytą metodiką. Toks kainos apskaičiavimo metodas buvo numatytas sutartyje su „Kietaviškių gausa“ dar 2009 m. ir „Kietaviškių gausos“ niekada nebuvo ginčijamas", – teigiama komentare.

"2018 m. VKEKK patvirtino naują šilumos kainų nustatymo metodiką įmonei ir pagal ją paskaičiavo naują parduodamos šilumos kainą, kurią pagal sutartį turėtume taikyti „Kietaviškių gausai“. Apie tai „Kietaviškių gausą“ informavome iš anksto. Svarbu tai, kad „Kietaviškių gausos“ nurodomas 40 proc. pabrangimas yra netikslus ir, LEG skaičiavimu, beveik du kartus padidintas.

VKEKK patvirtinus naują šilumos kainų skaičiavimo metodiką, „Kietaviškių gausai“ ne kartą geranoriškai siūlėme sutarties atnaujinimą, atsižvelgdami į jų patiriamus sunkumus bei užtikrindami galimybę gauti pačią mažiausią įmanomą šilumos kainą. Vis dėlto, „Kietaviškių gausa“ griežtai atsisakė daugkartinių LEG siūlymų sudaryti naują sutartį ir ieškoti kompromisinio kainos lygio, ultimatyviai reikalaudama jų pačių verslo planą atitinkančios fiksuotos kainos kelių metų laikotarpiui.

Deja, įvertinę kintančias kuro kainas biržoje ir nepastovų „Kietaviškių gausos“ šilumos vartojimą, šių sąlygų patenkinti negalime. Biokurą privaloma tvarka įsigyjame biržoje, todėl negalime kontroliuoti kintančių biokuro rinkos kainų. Sprendimas vienašališkai prisiimti visas rizikas dėl biokuro kainų svyravimo pažeistų ne tik LEG akcininkų interesus, bet ir viešajį interesą, nes susidarytų situacija, kai valstybės valdoma įmonė subsidijuoja privatų verslą. Esame reguliuojamas šilumos tiekėjas ir savo veikloje visuomet laikėmės skaidrumo, atsakingumo ir lygiateisiškumo principų – to paties tikimės iš savo klientų", – teigiama komentare.

Sąskaitų neapmoka

"Siekdami išlaikyti geranorišką bendradarbiavimą, „Kietaviškių gausai“ teikėme dar vieną pasiūlymą, kuriame atsižvelgiama į galimą platų biokuro kainų kitimo diapazoną rinkoje. Pagal šį pasiūlymą, šilumos kaina „Kietaviškių gausai“ būtų žymiai mažesnė, nei buvo jų reikalaujama, tačiau „Kietaviškių gausa“ ir toliau atsisako konstruktyvaus bendradarbiavimo, vietoje to naudodama įvairias spaudimo priemones.

Pažymėtina, jog šiuo metu „Kietaviškių gausa“ yra tik dalinai apmokėjusi LEG išrašytas sąskaitas už vasario-kovo mėn. patiektą šilumos energiją, o susidariusi skola artėja prie dviejų šimtų tūkst. eurų. Vis dėlto, „Kietaviškių gausa“ ir toliau naudojasi LEG šilumos teikimo paslaugomis, nors sąskaitų neapmoka", – sakoma "Lietuvos energijos gamybos" komentare.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

19:56
13:58
00:46

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką