Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 8d. 17:33

Po 15min publikacijos – „Klaipėdos naftoje“ tyrimas dėl M.Jusiaus galimo interesų konflikto

Mindaugas Jusius, KN gen. direktorius
Valdo Kopūsto / 15min nuotr. / Mindaugas Jusius

15min paskelbus, kad bendrovės „Klaipėdos nafta“ viešuosius pirkimus laimi informacinių technologijų įmonė „Atea“, kurios vienu vadovų dirba „Klaipėdos naftos“ generalinio direktoriaus Mindaugo Jusiaus tėvas, Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovė sako, jog valstybės valdomos įmonės vadovas neturėtų sukurti net menkiausių įtarimų dėl skaidrumo.

„Klaipėdos naftos“ valdybos pirmininkas Giedrius Dusevičius BNS sakė, jog įmonės vadovui reikėtų vengti tokių situacijų, kurios sukelia klausimų visuomenei. Anot jo, valdyba artimiausiu metu aptars problemą.

15min rašė apie tai, kad strateginės įmonės vadovas M.Jusius dar yra privačios bendrovės valdybos pirmininkas, be to, konkursus laimi bendrovė, kurioje direktoriaus pavaduotoju dirba jo tėvas Valdas Jusius.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas paprašė „Klaipėdos naftos“ pateikti informaciją apie jos viešuosius pirkimus, kuriuos laimi „Atea“. Ministerija taip pat papašė VPT vertinimo.

„Geros valdysenos įmonėse, o tokia save pozicionuoja „Klaipėdos nafta“, turėtų prevenciškai nuo vadovo eiti kultūriniai dalykai, kad pirkimo organizatoriai, iniciatoriai ar pirkimo komisija nesikreiptų į interesų deklaruotas įmones. Formaliai teisiškai turbūt gal negalėtume įvardinti kaip pažeidimo, bet jei kalbam apie gerą valdyseną, moralinius aspektus, tie kultūriniai dalykai turėtų būti nuleidžiami iš vadovo, idant išvengtų įtarimų ar tokių negatyvių vertinimų, nes ir visuomenė, ir aplinka tokius dalykus vertina tikrai negatyviai“, – BNS sakė VPT vadovė Diana Vilytė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Diana Vilytė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Diana Vilytė

„Abejonių sklaidymas, nusišalinimo institutas, kuris veikia valstybėje, neturėtų būti popierinis, kad aš deklaravau ir tuo mano misija baigta. Šitoj vietoj, matyt, to nepakanka“, – pridūrė ji.

Pasak D. Vilytės, tarnybos sutarčių viešinimo sistemoje matyti, kad M.Jusių paskyrus „Klaipėdos naftos“ vadovu, pernai ir šiemet su „Atea“ buvo sudarytos 4 sutartys. Didžiausios vertės – apie 17 tūkst. eurų – konkursu domėjosi 6 įmonės, tačiau pasiūlymą pateikė vienintelė „Atea“, o jį parengė M.Jusiaus tėvas Valdas Jusius.

„Skelbiant mažos vertės pirkimus, nereiškia, kad perkančioji organizacija gali kreiptis į ką nori. Kalbame apie pasitikėjimą, lengvesnį viešųjų pirkimų vykdymą, bet tai yra ir įpareigojimas, kad viduje veikia kontrolės mechanizmai, kurie užkardina tokius dalykus, kad vadovas pasako – aš galiu turėti interesų konfliktų, prašau prevenciškai daryti viską, kad jų nekiltų“, – kalbėjo D. Vilytė.

Pasak D. Vilytės, tarnybos sutarčių viešinimo sistemoje matyti, kad M. Jusių paskyrus „Klaipėdos naftos“ vadovu, pernai ir šiemet su „Atea“ buvo sudarytos 4 sutartys. Didžiausios vertės – apie 17 tūkst. eurų – konkursu domėjosi 6 įmonės, tačiau pasiūlymą pateikė vienintelė „Atea“, o kontaktinis asmuo buvo nurodytas M. Jusiaus tėvas, „Atea“ direktoriaus pavaduotojas Valdas Jusius.

Tuo metu „Atea“ BNS nurodė, kad pasiūlymus „Klaipėdos naftai“ teikė ir sutartis pasirašė „Atea“ Klaipėdos filialo direktorius Saulius Vedeikis.

„Valdas Jusius nurodytas kaip įmonės kontaktinis asmuo CVPIS sistemoje – tai reiškia, kaip kontaktinis asmuo jis matomas prie kiekvieno konkurso. Nėra galimybės priskirti vieną kontaktą prie vieno konkurso, o kitą prie kito (...). Bet kuriuo atveju perkančioji organizacija bendrauja su pasiūlymą teikusiu asmeniu“, – BNS paaiškino įmonė.

Nuo 2017-ųjų kovo pabaigos „Klaipėdos naftai“ vadovaujantis M. Jusius BNS tvirtino, jog yra viešai deklaravęs, kad jo tėvas dirba „Atea“. Be to, jis pabrėžė neturėjęs nieko bendra su „Klaipėdos naftos“ pirkimais, kuriuos laimėjo „Atea“.

„Klaipėdos naftos“ valdybos pirmininkas Giedrius Dusevičius sakė manantis, jog valstybės valdomos įmonės vadovui reikia vengti situacijų, kurios sukelia klausimų visuomenei.

„Patikinu, kad visų tvarkų buvo laikomasi ir niekas nėra pažeista, tačiau tai, kaip tai interpretuojama, susilaukė dėmesio ir tokių situacijų reikėtų vengti“, – BNS sakė G.Dusevičius.

„Neabejoju, kad situacija atitinka visus įstatymo reikalavimus, bet iš geros valdysenos pusės žiūrint, vadovas turėtų atsakingiau žiūrėti ir vengti apskritai tokių santykių. Eidamas dirbti į šitas pareigas, jis turėjo įvertinti tą dalyką ir pats turėjo apie tai pasakyti ir perspėti valdybą“, – pridūrė jis.

Anot G. Dusevičiaus, skiriant M. Jusių generaliniu direktoriumi, jis nežinojo apie jo ir „Atea“ ryšius.

„Aš tokių dalykų nežinojau, iš anksto informuotas nebuvau. Priimant į darbą to dalyko nežiūrėjome ir nevertinome, tačiau reikalavome, kad jis laikytųsi visų įstatymo numatytų tvarkų ir nesukeltų jokių priežasčių interesų konfliktams“, – BNS sakė G. Dusevičius.

Jis pranešė, kad įmonės sutarčių su „Atea“ problema bus aptarta valdyboje artimiausiu metu. Įmonė, anot jo, paprašyta valdybai pateikti informaciją.

M. Jusius BNS patvirtino, jog yra viešai deklaravęs, kad jo tėvas dirba „Atea“. Portalui 15min.lt jis taip pat tvirtino, kad dėl susiklosčiusių šeimyninių aplinkybių su tėvu bendrauja nedaug.

„Vienareikšmiškai. Buvo deklaruota nuo pat pradžios ir jis (ryšys su „Atea“ dirbančiu tėvu – BNS) buvo įvertintas kaip rizika interesų konfliktui. Ir jis buvo įvertintas, deklaruotas ir nuspręsta, kad nekeliantis rizikos“, – BNS sakė M. Jusius.

„Mano deklaracijoje šitas faktas turbūt yra nurodomas dar nuo kokių 2008 metų, tuomet aš aplikavau į Audito komiteto narius. Visa ta informacija nuosekliai buvo visada perrašoma į visas deklaracijas, į visas interesų konfliktų formas įmanomas. Kiekvieną sykį tas dalykas buvo viešai ir atvirai deklaruojamas“, – tvirtino M. Jusius.

Anot jo, ši informacija buvo pateikiama tiek Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK), tiek „Klaipėdos naftai“.

„Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai nuo to momento kai reikėjo, aš dar būdamas valdybos nariu tas deklaracijas turbūt teikiau. Įmonės tvarkose interesų deklaravimas yra privalomas ir tikrai pamenu, dar nuo Audito komiteto laikų esu pildęs reguliariai, kartą metuose ta informacija buvo pateikiama“, – aiškino M. Jusius.

Jis taip pat pabrėžė neturėjęs nieko bendro su „Klaipėdos naftos“ pirkimais, kuriuos laimėjo „Atea“.

„Aš apie juos net nežinojau, nes yra komanda, kuri dirba, yra pirkimų komisija. Aš tikrai tos informacijos nevaldau“, – sakė M. Jusius.

Energetikos ministro atstovė Aurelija Vernickaitė BNS sakė, kad „Klaipėdos naftos“ paprašyta pateikti informaciją apie viešuosius pirkimus. Ji taip pat tikino, kad Ž. Vaičiūnas, skiriant M. Jusių įmonės vadovu, nežinojo apie galimą jo interesų konfliktą.

Portalas 15min. lt ketvirtadienį rašo, jog M. Jusiaus tėvas V. Jusius yra „Atea“ direktoriaus pavaduotojas.

VPT duomenimis, „Klaipėdos nafta“ iš „Atea“ pernai ir šiemet įsigijo tarnybinių stočių už beveik 28 tūkst. eurų, o iš viso 2015-2018 metais gavo 256 tūkst. eurų vertės užsakymų. Be to, „Atea grupės“ įmonė „EIT sprendimai“ šiemet gavo dar 18,5 tūkst. eurų vertės „Klaipėdos naftos“ užsakymų.

Pasak „Klaipėdos naftos“, pirkimai iš bendrovių „Atea“ ir „EIT sprendimai“ 2017-2018 metais, palyginti su ankstesniais metais, mažėjo, o sumos sudaro apie 0,1 proc. visų pirkimų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

STT: ligoninių viešųjų pirkimų laimėtojai masiškai už tai atsiskaito skirdami paramą

Aktualu

Darius Raulušaitis civilinio turto konfiskavimo įstatyme rado logikos ir matematikos klaidų

24sek

Pristatytoje Lietuvos rinktinės sudėtyje – daug naujų ir jaunų veidų

Verslas

G.Nausėda apie krizę: vyko „laukinių arklių lenktynės“

Aktualu

Linas Kontrimas: Pusmetis iki prezidentinių rinkimų – ką turim?

Tik 15min Gazas

Trys Dakaro motociklininko Balio Bardausko naujienos: naujagimio laukimas, naujas personažas ir ypatingas numeris

Aktualu

Seimo komitetas siūlo nepradėti parlamentinio tyrimo dėl žemės ūkio

Sportas

Stipriausio Europos klubo egzaminas „Vyčio“ nebaugina: „Esame pasirengę“

Smurto randai

Vardai

Erika Vitulskienė pristatė naują savo mados namų plius dydžio kolekciją: pati tapo modeliu

Aktualu

Politologai įvertino pusę kadencijos dirbusį Seimą: tokios nepagarbos nebuvo niekada

24sek

J.Vainausko karuselė įsisiūbuoja: „Lietkabelyje“ gali būti ir gan netikėtų permainų

Sportas

Tvirtėjančiame kitų metų „Sūduvos“ mechanizme – kertinio sraigto trūkumas

Tiesiogiai Mokslas.IT

Stebėkite konferenciją „Build Stuff“ tiesiogiai!

Vardai

Princui Charlesui – 70 metų: ką apie jį papasakojo sūnūs ir žmona naujame dokumentiniame filme?

Pasaulis kišenėje

Tūkstančiai keleivių prieš skrydį vis padaro klaidą, kuri gali brangiai kainuoti

Aktualu

Trečiadienį 15min studijoje – Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis

Pasaulis kišenėje

„Ryanair“ bilietų išpardavimas – skrydžiai vos už 8 eurus

Sportas

Nurašytos Lietuvos rinktinė treneris: „Kritika mus papildomai motyvuoja“

Aktualu

15min studijoje – į Klaipėdos merus pretenduojantys V.Grubliauskas ir S.Gentvilas

Naujienos

Verslas

VMI: 27 tūkstančiai gyventojų dar nesusigrąžino permokų, o 10 tūkst. gaus įspėjimą dėl skolų

Aktualu

„MG Baltic“ byla: teismas stebėjo, kaip pareigūnai pažymėjo E.Masiulio automobilyje rastus pinigus

Aktualu

LRT išvadų konvejeris Seime: teisininkas įvardijo pagrindinę politikų klaidą

Verslas

TV bokštas pasikeis iš esmės: gali nelikti jo išskirtinio bruožo

Verslas

JAV ir Lenkijos SGD sutartis – būdas Europai mažinti priklausomybę nuo Rusijos

Kultūra

Kino kritikė: I.Bergmano filmai – tarsi enciklopedija apie žmogų

Verslas

Nuo 2020-ųjų „Lidl Lietuva“ savo produkcijoje naudos tik sertifikuotą kakavą

Aktualu

Vilniuje – Lecho Kaczynskio vardu pavadinta gatvė

Verslas

Gedimino Žiemelio „AviaAM Leasing“ perkelia verslo valdymą į Kiprą

Aktualu

R.Karbauskis: klausimo dėl homoseksualų santuokų ministras nederino

Verslas

„Agrokoncerno“ trąšos: URM pataria vengti verslo su rusais, kuriems taikomos sankcijos

Sportas

Plojimais Marijampolėje sutiktas Vacys Lekevičius: „Prisidėjau šiek tiek ir aš“

24sek

Kaunas kvėpuoja krepšiniu: neliko bilietų į Kevino Pangoso sugrįžimo vakarėlį

24sek

Žvėriškai dėl kamuolių kovojęs Donatas Motiejūnas pagerino karjeros rekordą

Aktualu

Rūkas nesitrauks ir naktį, įspėja kelininkai

Aktualu

Arseno aptikta Lazdijų rajono vandenyje

Aktualu

Sirijos valstybinė žiniasklaida: išlaisvinti 19 „Islamo valstybės“ laikytų įkaitų

Aktualu

Kultūros komitete – R.Karbauskio ir LRT vadovės susikirtimas: žada išvadas išsiuntinėti visai Europai

Aktualu

E.Gentvilas 15min studijoje žarstė kaltinimus R.Šimašiui, bet vis tiek už jį balsuotų

Verslas

„Agrokoncernas“ žada nebepirkti A.Rotenbergo įmonės trąšų

Vardai

Ypatingos

04:06
09:17

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką