Dabar populiaru
Publikuota: 2016 gruodžio 2d. 11:16 , atnaujinta: 2016 gruodžio 2d. 12:18

„Vilniaus energija“ nuo spalio nemoka už pagamintą šilumą: areštuotos įmonės sąskaitos

Uždaroma Vilniaus trečioji termofikacinė elektrinė (VE-3), kuri nebebus naudojama šilumai gaminti.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / „Vilniaus energija“ nuo spalio nemoka už pagamintą šilumą: areštuotos įmonės sąskaitos

„Vilniaus energijos“ sąskaitos yra areštuotos, portalui 15min patvirtino pati bendrovė. Dėl to įmonė negali atsiskaityti su nepriklausomais šilumos tiekėjais. „Situacija labai liūdna“, – sakė įmonės atstovas Nerijus Mikalajūnas.

Vokietijos ir Lietuvos kapitalo energetikos bendrovė „Danpower Baltic“ penktadienį išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriame rašo, kad šilumos „Vilniaus energija“ nebevykdo finansinių įsipareigojimų. „Danpower Baltic“, kuris prisistato kaip didžiausias nepriklausomas šilumos gamintojas mieste, iki šiol nėra sumokėta už spalį, todėl nerimą kelia ir laukiamas kur kas didesnis atsiskaitymas už lapkritį.

Pinigų yra, bet jie visi areštuoti. Jie yra, mes jų turime, bet mes negalime naudotis tomis sąskaitomis, – sakė N.Mikalajūnas.

„Vilniaus energija“ to neneigia – kadangi antstoliai areštavo įmonės turtą, įskaitant ir sąskaitas, bendrovė negali atsiskaityti su šilumos tiekėjais.

Įmonė prašo garantijos

Kaip praneša „Danpower Baltic“, įmonė toliau gamina šilumą pagal gruodžio mėnesio aukcione sutartą kiekį ir kainą, tačiau kol kas nėra gauta jokių patikinimų, kad už šį šildymo sezoną gaminamą šilumą bus apskritai atsiskaityta.

Bendrovės atstovai penktadienį oficialiai pareikalavo „Vilniaus energijos“ padengti skolą arba bent jau garantuoti, kada finansiniai įsipareigojimai bus vykdomi.

„Suvokiame visą situacijos rimtumą ir norime elgtis kuo atsakingiau, tačiau mūsų galimybės taip pat nėra begalinės. Tai nėra vien šilumos tiekėjo ir šilumos gamintojo problema, todėl tikimės, kad į jos sprendimą įsitrauks visos, už šilumos tiekimą Vilniaus gyventojams atsakingos, šalys.

Esame pasiruošę bendradarbiauti tiek su „Vilniaus energija“, tiek su Vilniaus valdžia“, – pranešime cituojamas Markusas Süßmannas, vienas iš „Danpower Baltic“ motininės bendrovės „Danpower GmBH“ vadovų.

Bendrovės atstovų žiniomis, „Danpower Baltic“ nėra vieninteliai, su kuriais neatsiskaito „Vilniaus energija“. Apie savo finansinių įsipareigojimų nevykdymą bendrovė yra informavusi per energijos išteklių biržą „Baltpool“ po to, kai teismas leido areštuoti jos sąskaitas.

„Danpower Baltic“ Vilniuje valdo tris biokuro katilines ir pagamina apie ketvirtadalį miestui reikalingos šilumos.

N.Mikalajūnas: situacija liūdna

„Vilniaus energijos“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas patvirtino, kad įmonė tikrai nemoka „Danpower“.

„Tai susiję su puolimu prieš mūsų įmonę ir sprendimu areštuoti visas mūsų sąskaitas“, – 15min sakė N.Mikalajūnas.

15min spalio pabaigoje rašė, kad anstoliai „Vilniaus vandenų“ prašymu areštavo „Vilniaus energijos“ turtą, mat įsiteisėjo pirmosios instancijos teismo sprendimas dėl 8,1 mln. eurų dydžio skolos priteisimo.

Tiesa, tuomet skelbta, kad areštuotos ne „Vilniaus energijos“ sąskaitos, o tik nekilnojamasis turtas: keliolika nekilnojamojo turto objektų ir 34 transporto priemonės. Tas areštas, N.Mikalajūno teigimu, jau buvo nuimtas ir apskritai nepatogumų dėl einamų sąskaitų apmokėjimo nesudarė.

Dabar antstoliai areštavo turtą dėl nesumokėtos baudos Konkurencijos tarybai – 19 mln. eurų baudą, kurią vėliau teismas sumažino iki 17 mln. eurų, „Vilniaus energija“ gavo už draudžiamą susitarimą biokuro rinkoje, kuris su „First Opportunity Oü“ (buvusi UAB „Bionovus“) truko beveik 2,5 metų.

Draudžiamo susitarimo laikotarpiu „Vilniaus energija“ už biokurą mokėjo beveik 15 proc. brangiau nei kiti šilumos gamintojai Vilniaus regione, o patirtas biokuro pirkimo sąnaudas bendrovė įtraukė į galutinę vartotojams tiekiamos šilumos kainą.

„Pinigų yra, bet jie visi areštuoti. Jie yra, mes jų turime, bet mes negalime naudotis tomis sąskaitomis“, – sakė bendrovės atstovas.

Jis tikino, kad įmonė ieško sprendimo, kaip atsiskaityti su „Danpower“ ir kitomis bendrovėmis.

„Mes visada tikimės, kad sveikas protas nugalės, nes priemonės, kurių imtasi prieš įmonę, yra absoliučiai neadekvačios, ne teisinės ir nesuprantamos. Tikrai, kad šita situacija privalo būti išspręsta“, – sakė N.Mikalajūnas.

„Tikrai negaliu atsakyti į tokį klausimą, – paklaustas, ar atsiskaityti „Vilniaus energija“ galės tik tuo atveju, jeigu bus nuimtas areštas nuo sąskaitų, sakė N.Mikalajūnas. – Yra daug galimybių, mes visas jas bandome, tikrai dedame visas pastangas ir turime vilties. Bet kuriuo atveju situacija yra liūdna, nes veiksmai prieš mūsų įmonę yra drastiški.“

Skola vien „Vilniaus vandenims“ – per 8 mln. eurų

Lietuvos apeliacinis teismas spalį atmetė „Vilniaus energijos“ apeliacinį skundą, ir taip įsiteisėjo pirmosios instancijos teismo sprendimas dėl 8,1 mln. eurų dydžio skolos priteisimo „Vilniaus vandenims“. Pastarieji nedelsiant kreipėsi į antstolius, kurie areštavo „Vilniaus energijos“ turtą, neįskaitant sąskaitų.

„Vilniaus energija“ su skola sutiko, tačiau prašė išdėstyti skolos apmokėjimą ilgesniam nei 10 dienų laikotarpiui, net kurį „Vilniaus vandenys“ norėjo atgauti pinigus.

Luko Balandžio / 15min nuotr./„Vilniaus vandenys“
Luko Balandžio / 15min nuotr./„Vilniaus vandenys“

Tai buvo pirmoji Apeliaciniame teisme baigta nagrinėti byla dėl „Vilniaus energijos“ skolos.

„Vilniaus vandenys“ yra inicijavę iš viso 6 bylas dėl bendrovės „Vilniaus energija“ skolų už patiektą geriamąjį vandenį, skirtą karštam vandeniui ruošti.

Vieną bylą apeliacinis teismas išsprendė praėjusią savaitę, dvi bylos tebėra nagrinėjamos jame. Dar trys bylos nagrinėjamos pirmosios instancijos teisme.

„Vilniaus energijos“ skola už suteiktas paslaugas, „Vilniaus vandenų“ teigimu, nuolat auga nuo 2009 metų ir šiuo metu sudaro beveik 25 mln. eurų.

Tikisi taikiai išspręsti

Vytautas Kisielius, Nepriklausomų šilumos gamintojų asociacijos prezidentas mano, kad „Vilniaus energija“ nuėjo lengviausiu keliu.

„Man šita situacija yra girdėta – tiek iš asociacijos narių, tiek iš jai nepriklausančių gamintojų. (…) Šilumos tiekėjas susiduria su finansinėmis problemomis ir pasirenka patį patogiausią būdą – nemokėti šilumos gamintojams ir tikėtis toliau, kad šiluma bus gaminama, ypač šildymo sezono įkarštyje, kai visi nepriklausomi šilumos gamintojai siekia pagaminti didžiausią šilumos dalį, vertinant metų perspektyvą“, – 15min sakė V.Kisielius.

Pats faktas, kad yra areštuotos atitinkamos „Vilniaus energijos“ lėšos, tai savaime nereiškia, kad ji yra atleista nuo įsipareigojimų vykdymo šilumos gamintojams. Sąskaitas jie ir toliau „išstatinės“ vartotojams, kaip iki šiol tą darė, – kalbėjo V.Kisielius.

Jo žiniomis, bendrovė vengia atsiskaityti ne tik su šilumos gamintojais, bet ir biokuro tiekėjais.

„Tai primena konfliktinės situacijos kėlimą. (…) Pats faktas, kad yra areštuotos atitinkamos „Vilniaus energijos“ lėšos, tai savaime nereiškia, kad ji yra atleista nuo įsipareigojimų vykdymo šilumos gamintojams. Sąskaitas jie ir toliau „išstatinės“ vartotojams, kaip iki šiol tą darė“, – kalbėjo V.Kisielius.

Jis negalėjo atsakyti į klausimą, ar, toliau negaudami pinigų už pagamintą šilumą, nepriklausomi gamintojai nustos gaminti šilumą.

„Pakomentuoti negaliu, nes čia yra kiekvieno šilumos gamintojo kaip juridinio vieneto vidiniai sprendimai ir pajamų srautų valdymas. Kiekviena bendrovė gali turėti skirtingus rezervus pasiruošusi“, – sakė jis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką