Net 700 filmų žiūrėkite nemokamai. ŽMONĖS Cinema
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Svajonė gyventi „Dangaus mieste“ virto šeštus metus besitęsiančiu pragaru

Skambiai 2008 m. pradėto sostinės nekilnojamojo turto (NT) projekto „Dangaus miestas“ istorijoje taškai ant „i“ gali būti sudėlioti jau artimiausiu metu. Spalio mėnesį baigiasi maksimalus restruktūrizavimo terminas. Pinigus už butus sumokėję, bet nei butų gavę, nei pinigus atgavę žmonės neabejoja, kad projektą finansavęs Medicinos bankas inicijuos bankroto bylą. Tai reiškia, kad bankui įkeistas turtas bus parduotas. Nesunku suskaičiuoti, kad bankui susigrąžinus išduotą paskolą ir palūkanas už penkerius metus, toliau eilėje stovintiems kreditoriams turto tiesiog neliks.
Gyvenamasis komplekas „Dangaus miestas“
Gyvenamasis komplekas „Dangaus miestas“ / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Tiek be būsto ir pinigų likę žmonės, tiek visus savo pinigus statybose palaidojęs verslininkas Nikolajus Melnikas tvirtina, kad vienintelė viltis atsiskaityti su visais kreditoriais yra baigti „Dangaus miestą“. Nors sostinėje NT rinka atsigavo, o didžioji dalis per krizę sustojusių projektų yra baigiami Taikos gatvėje stovintis „Dangaus miestas“ merdi toliau. Kodėl?

Svajonių butas

Pardaviau seną butą, nes norėjau įsigyti naujos statybos namus. Nebenorėjau jokių renovacijų, 50–60 metų senumo sienų.

Vilnietis Leonidas Kiseliovas 15min.lt papasakojo savo istoriją: „Pardaviau seną butą, nes norėjau įsigyti naujos statybos namus. Nebenorėjau jokių renovacijų, 50–60 metų senumo sienų. Tuo metu NT brokeriai labai reklamavo „Dangaus miestą“. Daugiabučio statyba jau vyko, butai kainavo nebrangiai, buvo žadama greitai baigti.

Nuvažiavau į „Sostinės būstų“ biurą. Susitikau su N.Melniku. Mums aprodė statybas, išsirinkau sau butą. Visi labai gražiai kalbėjo, kaip viskas bus gerai. Pagal projektą, kiekviename kambaryje buvo numatyti kondicionieriai, koridoriuose turėjo būti įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, sutvarkyta aplinka.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Nikolajus Kiseliovas
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Leonidas Kiseliovas

Kai atvykau, N.Melnikui kaip tik buvo gimusi dukra ir ta proga jis man dar padarė nuolaidą. Paspaudėm rankas, davė rekvizitus, pervedžiau pinigus.

Kai atvykau, N.Melnikui kaip tik buvo gimusi dukra ir ta proga jis man dar padarė nuolaidą. Paspaudėm rankas, davė rekvizitus, pervedžiau pinigus. Dviejų kambarių butą pirkau už 140 tūkst. litų (40,5 tūkst. eurų). Man buvo sakoma, kad baigus statybas tokių kainų tikrai nebebus. Taip pat buvo žadama, kad Naujuosius metus jau galėsiu sutikti naujame bute.“

Pasak L.Kiseliovo, statybų vietoje buvo padaryta labai daug – nutiestos komunikacijos, išlieti pamatai, pradėtas pats namas, bet atėjus žadėtam įsikraustymo laikui darbai sustojo.

„N.Melniko klausiau, kas vyksta. Jis paaiškino, kad dėl atėjusios finansinės krizės bankas nutraukė finansavimą. Liūdniausia tai, kad tik vėliau sužinojau, jog pardavinėdamas butus N.Melnikas jau žinojo, kad bankas nutraukia finansavimą. Dėl to ir buvo pasiūlyta tokia maža kaina. Žmonės buvo viliojami ir tikimasi, kad iš jų lėšų pavyks tęsti statybas“, – apmaudo neslėpė pašnekovas.

Pritrūko pinigų

Galima sakyti, kad likau benamis. Pardaviau seną butą, pridėjau santaupas ir likau be nieko. Dabar gyvenu mamos bute. Norėjau gyventi geriau, tapau bomžu.

L.Kiseliovas prisiminė, kad statytojai pritrūko apie 12 mln. litų (3,5 mln. eurų). Bent jau apie tokias sumas buvo kalbama. Pardavinėjant po kelis butus ir dar tokia maža kaina reikiamą sumą surinkti buvo nerealu.

„Įvyko kreditorių susirinkimas, kuriame dalyvavo ir pats N.Melnikas, ir Medicinos banko atstovai. Bankas norėjo skelbti bankrotą, tačiau N.Melnikas tam kategoriškai prieštaravo. Jis pats į šį projektą buvo sudėjęs visus savo pinigus.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Gyvenamasis komplekas „Dangaus miestas“
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Gyvenamasis kompleksas „Dangaus miestas“

Pavyko išsireikalauti ne bankroto, o restruktūrizacijos trejiems metams, po to pratęsėm dar metams. Jau tada klausiau N.Melniko, kodėl jis prieštarauja bankrotui. Jis pasakė, kad šis projektas yra skirtas jo mirusiam sūnui, jis privalo jį pabaigti ir padaryti, kad „Dangaus mieste“ gyventų žmonės.

Nuo to laiko dažnai skambindavau N.Melnikui ir visą laiką girdėjau, kad bankas stipriai kiša pagalius į ratus. Tiesiog buvo neleidžiama pabaigti projekto. Guma tempėsi, prasidėjo ir žmonių ieškiniai „Sostinės būstams“, kurių nagrinėjimo metu visi procesai sustodavo. Niekas iš rangovų tokiomis sąlygomis darbų imtis nesiryžtų. Visa tai tęsiasi iki šiol. Niekas iš mirties taško nepajudėjo. Pinigai sumokėti, bet buto nėra“, – kalbėjo vyras.

Liko be namų

Dabar visi nuleido rankas ir jau supranta, kad galimybės susigrąžinti pinigus labai nedidelės.

L.Kiseliovo teigimu, vilties atgauti pinigus arba įsikelti į savo butą lieka vis mažiau: „Iš pradžių, kol viskas buvo karšta, vyko susirinkimai, mes bendravome. Dabar visi nuleido rankas ir jau supranta, kad galimybės susigrąžinti pinigus – labai nedidelės. Kai kas iš banko ėmė paskolas ir pervedė užstatus po 20 tūkst. litų. Visą sumą iš karto sumokėjo 12–13 žmonių.

Galima sakyti, kad likau benamis. Pardaviau seną butą, pridėjau santaupas ir likau be nieko. Dabar gyvenu mamos bute. Norėjau gyventi geriau, tapau bomžu.“

123FR nuotr./Nuosavas namas
123FR nuotr./Nuosavas namas

Paklaustas, ar apie tokią baigtį bent jau buvo pagalvojęs, kai pirko butą nebaigtame statyti name, vyras teigė jautęsis saugomas įstatymų. „Mes gyvename ES, čia veikia įstatymai. Jei tai būtų Rusija, kur iš vienų surinkę pinigus pastato namą ir jį parduoda kitiems, tai tikrai būčiau atsargesnis. Dabar tokios baimės net nebuvo“, – paaiškino jis.

Vyras sakė nejaučiantis pykčio N.Melnikui, kuris atsidūrė toje pačioje situacijoje kaip ir butus nusipirkę žmonės, tačiau daug klausimų kyla matant banko veiksmus:

„N.Melnikas visą tą laiką ieškojo, kas galėtų pabaigti projektą. Jis net buvo suradęs, kas tai gali padaryti, bet viską sustabdė bankas. Bent jau taip buvo sakoma mums. Bankui surasti rangovai netiko.

Ant N.Melniko tikrai nepykstu. Jis į šį verslą pats sudėjo visus savo pinigus. Manau, kad bankas specialiai siekia įmonės bankroto. Taip galima perimti įkeistą turtą arba turtas varžytinėse gali būti už centus parduotas susijusiai įmonei, kuriai vėliau tas pats bankas gali suteikti paskolą projektui pabaigti.“

Siūlo negriauti žmonių likimų

Dėl pinigų nereikia lipti per žmonių galvas. Ar pinigai tikrai atneš laimę, jeigu bus sugriauti žmonių likimai? Aš tai adresuoju ir bankui, ir pagrindiniam jo akcininkui.

UAB „Sostinės būstai“ savininkas ir vadovas N.Melnikas situacijos 15min.lt detaliai komentuoti nepanoro.

„Man per brangu savo santykius su banku aiškintis per spaudą. Banko savininkas yra turtingiausias žmogus Lietuvoje. Tai, kas šiuo metu vyksta su mūsų įmone, yra to akcininko politika“, – teigė jis.

N.Melnikas patvirtino, kad į projektą sudėjo visus savo pinigus, juos skolinosi iš draugų ir giminių, jis taip pat laidavo už projektą, todėl už jį atsako visu savo turtu.

„Aš esu įsitikinęs, kad ekonominiu ir moraliniu požiūriu yra žymiai naudingiau pabaigti statybas ir įvykdyti prievoles atsiskaitant su visais kreditoriais – pradedant banku, baigiant pačiais smulkiausiais.

Dėl pinigų nereikia lipti per žmonių galvas. Ar pinigai tikrai atneš laimę, jeigu bus sugriauti žmonių likimai? Aš tai adresuoju ir bankui, ir pagrindiniam jo akcininkui. Ar jis jaučiasi laimingas dabar turėdamas milijardus ir atimdamas paskutinius litus iš žmonių, kurie pardavę būstą nusipirko butus „Dangaus mieste“? Beje, tarp tokių pirkėjų buvo ir pensininkų“, – pokalbį baigė verslininkas.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Saulius Karosas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Saulius Karosas

Pagrindinis Medicinos banko akcininkas yra turtingiausiu žmogumi Lietuvoje tituluojamas Saulius Karosas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius