Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 sausio 20d. 06:00

Porinkiminis „švarinimasis“: ministras M.Skuodis atleido jau tris pirmtako J.Narkevičiaus paskirtus vadovus

Marius Skuodis ir Marius Beliūnas
15min ir VĮ „Oro navigacija“ nuotr. / Marius Skuodis ir Marius Beliūnas

Susisiekimo ministras Marius Skuodis valstybės valdomos „Oro navigacijos“ direktorių Marių Beliūną atleido po to, kai įmonės valdyba nepritarė vadovo paruoštam strateginiam veiklos planui. Ministras aiškina, jau pradėjęs dirbti pamatęs gilų iš anksčiau siekiantį įmonės vadovo ir valdybos konfliktą. Tai jau trečias viešai nuskambėjęs atvejis, kai M.Skuodis atleidžia ankstesnio ministro Jaroslavo Narkevičiaus kadencijos metu paskirtus vadovus – ir galbūt ne paskutinis.

M.Skuodis antradienį paskelbtame pranešime spaudai tvirtino, kad M.Beliūną atleido „Oro navigacijos“ valdybai pareiškus nepasitikėjimą direktoriumi, išsiskyrus jų požiūriams į iškeltų įmonei tikslų įgyvendinimą, veiklos efektyvumą ir investicijas.

„Neturiu pagrindo nepasitikėti įmonės valdyba. Todėl, įvertinęs įmonėje susidariusią užsitęsusią ir paveldėtą pato situaciją, kuri gali pakenkti ir nacionalinio saugumo interesams, stringantį valstybės lūkesčių įgyvendinimą, įsisenėjusį vadovybės susipriešinimą, peraugantį į susipriešinimą ir su darbuotojais, priėmiau sprendimą atšaukti vadovą“, – sakė ministras.

Nepaisant šališko ir neobjektyvaus informacijos vertinimo bei pateikimo, (...) sprendimą gerbiu.

M.Beliūnas „Oro navigacijoje“ pradėjo dirbti nuo 2018 metų generalinio direktoriaus patarėju. Po to dirbo įmonės Saugos, kokybės ir saugumo departamento vadovu.

Pernai balandį jis tapo laikinuoju įmonės vadovu. Laimėjęs skelbtą įmonės vadovo konkursą, ankstesnio susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus jis rugsėjį buvo paskirtas vadovauti šiai įmonei.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Marius Skuodis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Marius Skuodis

Detaliau apie vadovo atleidimą15min papasakojęs M.Skuodis sakė, kad gruodį, tik pradėjęs dirbti, pastebėjo aštrų konfliktą tarp „Oro navigacijos“ direktoriaus ir valdybos.

„Teko išgirsti kaltinimų į abi puses, galiausiai valdyba išdėstė visą situaciją raštu ir po įvairių pokalbių informavo, kad daugiau nebemato galimybės dirbti su šiuo direktoriumi“, – sakė ministras.

„Kadangi neturiu pagrindo abejoti įmonės valdybos kompetencija ir nepriklausomumu, tam, kad padėčiau tašką šiame įsisenėjusiame konflikte, aš tiesiog priėmiau sprendimą pasirinkti valdybos pusę“, – pridūrė jis.

M.Skuodis tvirtino su M.Beliūnu antradienio rytą aptaręs jo atleidimą ir patikino besidžiaugiantis jo „konstruktyvia reakcija ir situacijos suvokimu“.

VĮ „Oro navigacija“ nuotr./Marius Beliūnas
VĮ „Oro navigacija“ nuotr./Marius Beliūnas

M.Beliūnas 15min perduotame komentare sakė, kad gerbia ministro sprendimą, „nepaisant šališko ir neobjektyvaus informacijos vertinimo bei pateikimo“.

Susisiekimo ministras teigė, kad tiesiog norėjo padėti tašką vidiniams įmonėms konfliktams, jau spėjusiems peraugti į asmeniškumus.

Anot M.Skuodžio, paskutinė M.Beliūno darbo diena „Oro navigacijoje“ yra antradienis, o naujo vadovo bus ieškoma su išorinės personalo atrankos agentūros pagalba.

Arba direktorius, arba valdyba

Įmonės valdybos pirmininkas Dangirutis Janušas 15min sakė, kad įtampos tarp valdybos ir direktoriaus pikas buvo pasiektas prieš kelias savaites, nors nesutarimų būta jau gerokai anksčiau.

Valdyba gruodžio pabaigoje nepritarė M.Beliūno paruoštam „Oro navigacijos“ strateginiam veiklos planui, atnaujinamam kasmet.

„Mūsų nuomone, tas planas neatliepė steigėjo (ministerijos – 15min) lūkesčių. Mes pasigedome platesnio požiūrio į darnumo politiką, efektyvumą, investicijas“, – teigė D.Jonušas.

Mes ministrui esame pasakę, kad jeigu bus patvirtintas strateginis veiklos planas, tai mums tektų atsistatydinti.

Pasak jo, strateginį įmonės veiklos planą galutinai tvirtina ministras, o valdybos nuomonė yra rekomendacinė.

„Galbūt mūsų argumentai šiuo atveju buvo stipresni. Pats nuomonių rinkimo procesas iš ministerijos pusės vyko skaidriai, pozicijos buvo susirinktos iš visų suinteresuotų pusių“, – kalbėjo verslo konsultavimo ekspertas.

Jo teigimu, sprendimą atleisti direktorių priėmė pats ministras, valdyba to nesprendžia, tačiau kilęs ginčas dėl strateginio veiklos plano iš esmės parodė, kuria konflikto puse M.Skuodis pasitiki.

„Mes ministrui esame pasakę, kad jeigu bus patvirtintas strateginis veiklos planas, tai mums tektų atsistatydinti dėl to, jog, mūsų požiūriu, ministras tokio plano tvirtinti neturėtų“, – sakė „Oro navigacijos valdybos pirmininkas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Valstybinė įmonė „Oro navigacija“
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Valstybinė įmonė „Oro navigacija“

„Mes negalime nurodinėti ministrui, ką jis gali daryti, bet tiesiog išreiškėme pozicijas dėl plano. Kita vertus, akivaizdu, kad jeigu nepritariame svarbiam strateginiam dokumentui planui, tai nelabai pritariame ir vadovo veiklai“, – pridūrė jis.

Anot D.Jonušo, įtampa tarp valdybos ir įmonės direktoriaus tęsėsi jau kurį laiką, netgi jam dirbant laikinuoju vadovu. Pavyzdžiui, valdyba nebuvo patenkinta įmonės administracijos teikiamais duomenimis auditui.

„Valdyba vadovu nepasitenkinimą reiškia jau ne pirmą kartą. Ministerijai ir anksčiau rašyta, netgi pernai birželį, kai valdyba buvo pašalinta iš rizikų valdymo“, – kalbėjo valdybos pirmininkas.

Įžvelgia prezidento ranką

Per Vyriausybės darbo mėnesį „Oro navigacijos“ vadovo atleidimas yra jau trečias viešai nuskambėjęs susisiekimo ministro žingsnis, kalbant apie kadrų politiką.

Tik pradėjęs dirbti M.Skuodis atšaukė valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ valdybą, o vėliau atsisakė į Komunikacijos vadoves skirti buvusią J.Narkevičiaus patarėją viešiesiems ryšiams, nors ji anksčiau buvo laimėjusi konkursą į šias pareigas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jaroslavas Narkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jaroslavas Narkevičius

Mykolo Romerio universiteto Komunikacijos instituto docentas Virginijus Valentinavičius sakė, kad jo tokie sprendimai nestebina.

„Ministras buvo deklaravęs, kad jis kai kuriuos abejotinus sprendimus peržiūrės. Tas buvo pažadėta, ir tas yra daroma“, – 15min sakė ekspertas.

Pasak jo, tokius pokyčius įgyvendinti M.Skuodžiui tikriausiai nėra sunku dėl to, jog visuomenėje suvokiama, kad ministras valosi nuo prastai vertinamo J.Narkevičiaus palikimo.

V.Valentinavičius netgi teigė, kad panašius sprendimus M.Skuodis galėjo derinti su prezidentu Gitanu Nausėda prieš jo paskyrimą Susisiekimo ministerijos vadovu.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Virgis Valentinavičius
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Virgis Valentinavičius

„G.Nausėda savo laiku truputį susimušė nosį su J.Narkevičiumi, nesupratęs, kad skiria blogą ministrą. Paskui tas greitai paaiškėjo, bet jau nieko negalėjo padaryti. Tai tos nuoskaudos tikriausiai yra likusias, o prezidentas, kaip matome, į savo nuoskaudas žiūri rimtai“, – kalbėjo politikos stebėtojas.

„Oro navigacija“ teikia oro eismo valdymo, ryšių, navigacijos ir stebėjimo bei oro navigacijos informacijos paslaugas visoje Lietuvos Respublikos oro erdvėje, taip pat virš teritorinių vandenų bei Baltijos jūros oro erdvės, kuri įeina į Vilniaus skrydžių informacijos regioną.

Valstybinė įmonė taip pat užtikrina Aeronautikos gelbėjimo koordinacinio centro veiklą, paieškų ir gelbėjimo darbų, įvykus orlaivio avarijai, organizavimą ir koordinavimą.

Ar eilėje laukia kažkas kitas?

Paklaustas, ar Susisiekimo ministerijoje ir jai pavaldžiose įmonėse vykstančią kadrų kaitą galima pavadinti apsivalymu nuo pirmtako paskirtų žmonių, M.Skuodis teigė, kad nenori pernelyg daug laiko praleisti žvalgydamasis į praeitį, bet peržiūri sprendimus, kurie kelia abejonių. Susisiekimo ministras teigė, kad jei mato abejonių keliančius sprendimus, yra pasiryžęs veikti.

Jis tvirtino, kad tinkama reputacija svarbi ne tik aukščiausios grandies vadovams, bet ir valstybės valdomų įmonių valdybos nariams, tačiau ką nori pasakyti šiuo pareiškimu, ministras nedetalizavo.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Skuodis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Skuodis

„Kol kas negaliu nieko nei patvirtinti, nei paneigti“, – teigė M.Skuodis, paklaustas, ar artimiausiu metu ketina imtis kitų ministerijos valdomų vadovų ar valdybų.

„Jeigu matysiu tam tikrų aplinkybių ar abejonių, tikrai priimsiu sprendimus. Jie nebus impulsyvūs, o bus gerai apgalvoti, išdiskutuoti ir priimti išklausius visas puses“, – tvirtino jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką