Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 10 14, 10:57

„Vaikystę“ išaugino šeimos meilė knygai

Rita Paškevičienė e.knygyno „Vaikystė“ gimimą vadina visiškai karantinine idėja.
Rita Paškevičienė e-knygyno „Vaikystė“ įkūrėja
Rita Paškevičienė e.knygyno „Vaikystė“ įkūrėja / Asmeninio archyvo nuotr.

Ją pašnekovei pametėjo šeimos vyresnėlė. Aštuonmetė dukra, kaip ir visa Paškevičių šeima, skaito daug, knygas kruopščiai atsirenka, o dabar ir aplinkiniams drauge su visa šeima patarti gali.

Kokiu principu remiantis atsirinkti knygas, kad ir vaikai jas noriai krimstų?

Kokias paslaptis jau įminę Paškevičių atžalos ir ką jie patartų skaitytojų vaikams? Apie tai ir dar daugiau – pašnekesys su R.Paškevičiene 15min portale.

Rita, pati dirbate mados srityje, esate įkūrusi komunikacijos agentūrą, dėstote, o dabar – dar ir knygynas vaikams. Tikriausiai daug ką nustebinote šiuo žingsniu?

– Nelabai kas ir nustebo išgirdęs, kad ėmėmės šios veiklos. Ji vystėsi labai organiškai. Knygomis gyvenome visą laiką, tik dabar jomis nusprendėme pasidalinti ir su kitais.

Knygynėlis visiškai karantininė mūsų šeimos idėja, kai esi namuose pasiilgęs knygų ir lauki, kol jų atsiųs iš užsienio… Gimsta nuosavo vaikų knygyno idėja.

Ar kibus į knygyno atidarymo veiklą belieka kada skaityti patiems?

– Laiko skaityti visada lieka (vaikams daugiau, mums su vyru kiek mažiau). Na, po teisybei, miego sąskaita dažniausiai (juokiasi).

– Gal ateis diena, kai duris atvers ir fizinis knygynas Vilniuje?

– Esamoje globalioje situacijoje šiandien, virsti fiziniu knygynu neatrodo realu. Bet žvelgiant į ateitį negaliu sakyti niekada. Vienokia ar kitokia forma vis apie save priminsime pop‘upuose ir pan.

– O kaip su knygyno idėjos atsiperkamumu? Ar daug skaičiavote prieš ryždamiesi jį atverti?

– Tikrai ne iš skaičių ir skaičiavimų gimė ši veikla (juokiasi).

Kai tiki tuo, ką darai, natūraliai ratelis bendraminčių aplink buriasi.

Idėjoms, kurios ne su tokiu dideliu finansiniu potencialu, matyt, dažnai pritrūksta laiko. Na, o mums tereikėjo išdrįsti.

Gyvenimo tėkmę sulėtinęs karantinas tam suteikė stimulą, kaip ir daugelis, daugiau laiko leidome namuose, o išskirtinai vaikiškos tematikos knygyno idėją mums pametėjo šeimos vyresnėlė.

Abu mūsų vaikai labai myli knygas, tiesa, mažesnysis dar pats neskaito, bet dukra skaito jau seniai.

Asmeninio archyvo nuotr./E.knygyno „Vaikystė“ knygos
Asmeninio archyvo nuotr./E.knygyno „Vaikystė“ knygos

Minėjote, kad vaikiškas knygynas užklasinė visos šeimos veikla. Kaip jums pavyksta tvarkytis?

– Taip, tai visos mūsų šeimos indėlis. Šalia šios veiklos visi turime savo užsiėmimus: pradedant dukros mokykla ir baigiant mūsų darbais.

„Vaikystė“ – vieta į kurią sudedame visą savo meilę. Esame sutarę, kad būsime labiau nišinis knygynėlis.

Taigi mes dirbame ganėtinai mažai auditorijai, tarpusavyje esame pasiskirstę darbus ir atsakomybes.

Matyti, kad jūsų knygyno pasiūloje gausu ir angliškų knygų.

– Pirminė idėja ir buvo siūlyti būtent tarptautinius leidinius vaikams. Knygos anglų kalba užima didžiąją dalį asortimento.

Tiesa, buvome maloniai nustebinti, kad knygų mylėtojai pažįsta, seka ir mūsų iliustratorius, o knygas suaugusieji perka ne tik vaikams, bet ir sau.

Jau turime nuostabų ratą skaitytojų, dabar lauksime geresnių laikų, kad galėtume su jais artimiau susipažinti.

– Pagal kokius kriterijus atsirenkate siūlomas knygas pirkėjams?

– Atsirinkdami knygas koncentruojamės į jų kokybę. Sunku ją apibrėžti. Tiesiog, kai domiesi knygomis daug metų, randi solidžius autorius, stebi jų literatūrinius apdovanojimus, na, ir stengiesi, kad jų knygos ir tavo lentynose būtinai atsirastų.

Mums svarbus tiek iliustracinis, tiek ir tekstinis turinys. Knygynui ieškome knygų su verte, kad jos būtų vertos būti vaikų knygų lentynoje.

„Vaikystės” asortimente dvi kryptys: vienos knygos – grožinės literatūros kūriniai (ši grupė knygų skirta vaikams iki dešimties metų, tiesa, turime šiek tiek ir kiek vyresniems).

Didžiąją pasiūlos dalį sudaro kita knygų grupė, dar vadinamos paveikslėlių knygos, dažnai tai – žinomų iliustratorių darbai, kur tekstinis turinys kartais užima tik labai mažą dalį viso kūrinio, o būna ir taip, kad jo netgi išvis nėra.

50 proc. šių knygų perka suaugusieji sau, kaip meno kūrinį. Tai tik įrodo, kad iliustracijų knygos amžiaus ribos neturi.

Kodėl pasivadinote „Vaikystės” knygynu?

– Vaikystė – tai nuostabiausios istorijos, draugai, svajonės, nuotykiai ir žaidimai. Tai atviros akys ir plačios šypsenos. Spalvos ir sapnai. Skoniai ir atradimai. Smalsumas ir naivumas. Begaliniai norai ir paslapčių kupinas pasaulis.

Mums svarbus tiek iliustracinis, tiek ir tekstinis turinys. Knygynui ieškome knygų su verte, kad jos būtų vertos būti vaikų knygų lentynoje.

Mūsų „Vaikystė“ – kruopščiai sudėliota iš pačių gražiausių istorijų. Jos gyvena knygų, po kurias taip mėgstame pakeliauti, puslapiuose.

Veda mus į beribį fantazijų pasaulį, kviečia tyrinėti ir atrasti pasakiškus kraštus bei patirti nepamirštamus nuotykius.

Su vyru mėgstame sakyti, kad vaikystė be knygų, tai – ne vaikystė. Turbūt todėl taip ir pasivadinome.

Kaip vertinate šiandienos vaikų skaitymo įpročius?

– Lygindama šiandienos vaikų ir savo vaikystės įpročius matau, kad tiek ekranų ir kitų trikdžių neturėjome, gal todėl to ryšio su knyga daugiau būta?

Tiesa, dabar lyg ir turėtų būti paprasčiau vaikams susidraugauti su knyga, juk tokios jų įvairovės, kokia yra šiandien mes tikrai neturėjome.

Asmeninio archyvo nuotr./ „Knygynas „Vaikystė“ – Paškevičių dukros Noros idėja“
Asmeninio archyvo nuotr./ „Knygynas „Vaikystė“ – Paškevičių dukros Noros idėja“

Dukra Nora mėgsta sakyti, kad negali būti vaikų, kurie nemėgsta skaityti knygų, juk tiek skirtingų jų yra, tiesiog reikia rasti tai, kas tau patinka.

Vis tik pati vaiko skaitymo pradžia, mano manymu, yra tėvų atsakomybė. Mėgstu sakyti, jog iš pavyzdžių mokomės.

Žinoma, būna, kai mėgina tėvai labai anksti įdiegti knygas į vaiko gyvenimą, o vaikas sako „ne“.

Bet tai turbūt labiau vienetiniai atvejai? Įdėmiai stebiu ir savo artimoje aplinkoje esančius vaikus ir jų skaitymo įpročius: pavyzdžių labai skirtingų esama.

Tai vis tik palenkti jaunąjį skaitytoją prie knygų šiandien sunkiau nei anksčiau?

– Aš sakyčiau, kad gal net lengviau. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, ką siūlome skaityti, kaip tai pateikiame: ne kaip bausmę ar baudą. Siūlyčiau apgalvotai ir protingai elgtis, o daugiau…

Nėra vaikų, nemėgstančių skaityti. Yra tik situacijos, kuriose jie nusprendžia, kad nemėgsta knygų.

Kaip patekote į „Swedbank“ „Kiekvienas gali“ bendruomenę?

– Su šiuo banku visą laiką bendradarbiavome, tad jokių dvejonių nebuvo dirbti ir toliau kartu.

Spalis išpardavimų mėnuo, kiek į jį atsižvelgiate savo veikloje?

– Knygų srityje nežaidžiamedidelėmis maržomis, ką dažnai daro knygų pardavėjai. Taigi mūsų e.knygyne knygas matysite identiškomis kainomis, tarsi, pirktumėte jas pvz.: Londone.

Knygų asortimentą nuolat atnaujiname, o kūrinio vertė nuo laiko nė kiek neprastėja, tad ir nuolaidų nežadame imtis.

Mūsų pirkėjas gali ramiausiai pirkti knygą kada tik panorėjęs ir tikrai nepamatys jos po savaitės su 50 procentų nuolaida.

Didieji knygynai siūlo daug ko, bet mes koncentruojamės į kokybiškas, skaitytojams kruopščiai atrinktas knygas.

Tapkite ir jūs „Kiekvienas gali“ bendruomenės nariu!

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką