Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 22d. 11:58

Vilniečių filmukas sužibėjo visame pasaulyje: kūrėjai svajoja apie „Oskarą“ ir kontraktą su „Walt Disney“

Animacijos kūrėjų studijoje
Asmeninio albumo nuotr. / Animacijos kūrėjų kasdienybė – tarp realybės ir fantazijos

„Tapk kuo nors normaliu – kokiu teisininku ar advokatu“, – protino aplinkiniai, o aš tikėjau, kad, jeigu esi pamišęs dėl to, ką darai, savo tikslus pasieksi.

Bet kuris žmogus, ir visai nesvarbu, bankininkas jis ar šlavėjas, su kuriuo prasilenki kiekvieną rytą, gali sukurti savo imperiją, jeigu šventai tiki tuo“, – pasakojimą, kaip dirba ten, animacijos studijoje „Meinart“, pradeda jos įkūrėjas ir vadovas Meinardas Valkevičius.

Kuria ne vien komercinį turinį

Septynerių metų veiklos sukaktį neseniai minėjusi, sostinėje veikianti animacijos kompanija „Meinart“ kuria komercinius ir nekomercinius trumpametražius animacinius filmukus, verslą pristatančius vaizdelius ir reklamas.

Animacija patinka visiems: vaikams – nes spalvinga ir linksma, o suaugusiems – dėl to, kad šie paslapčia, sentimentų vedami, nori sugrįžti į vaikystę.

„Ne visi išsyk supranta, kokia veikla Lietuvoje užsiima animatoriai. Dažnai animacijų kūrėjai maišomi su viešbučiuose ar vaikų šventėse žmonių užimtumą organizuojančiais darbuotojais. Paskambinę žmonės klausia, kokius personažus galime įkūnyti. Kartą net sutikau pabūti Kalėdų seneliu vienoje šventėje. Tačiau mūsų, animatorių, veikla visai kitokia. Štai įsivaizduokime, kad Jonas ir Petras augina išskirtines bulves ir ateina į „Meinart“ su prašymu sukurti informatyvų, jų bulves pristatantį animacinį filmuką, kurį būtų galima rodyti esamiems ir potencialiems užsakovams. Mes turime parodyti, kuo Jono ir Petro auginamos bulvės kitokios, kuo geresnės. Ir tai – gana sudėtinga, kadangi Jonas su Petru turi tik pageidavimą, o visa kitą kuriame ir jiems siūlome mes: scenarijų, idėją, koks turėtų būti filmuko apie jų bulves pateikimas, kokią pagrindinė mintis. Štai taip ir dirbame“, – bendram 15min ir „Tele2“ projektui „Kaip ten dirba“ prisistato M.Valkevičius.

Sukūrė darbo vietą 9 žmonėms

Animacijos kompanijoje „Meinart“ dirba dešimt žmonių.

„Kartais sakoma, kad Lietuvoje legaliai įdarbinti žmogų yra lygu stebuklui. Galbūt ir nereikėtų to vertinti taip drastiškai, bet darbo jėga išties brangi, ir kasdien reikia galvoti, ką daryti, kad gautume projektų. Smulkus ar stambus verslas – visi jame dirbantys žmonės nori valgyti, todėl kartais tenka padirbėti ir per sukąstus nuo nuovargio dantis“, – neslepia M.Valkevičius.

Smulkus ar stambus verslas – visi jame dirbantys žmonės nori valgyti, todėl kartais tenka padirbėti ir per sukąstus nuo nuovargio dantis.

Tiki, jog vadovas turi būti pavyzdžiu

Savo darbuotojams animacijos studijos „Meinart“ vadovas stengiasi tapti ne tik autoritetu, bet ir įkvėpėju kasdien dirbti vis geriau, dažnai cituodamas kartą iš tėčio lūpų išgirstus žodžius:

„Jeigu padarai kažką tobulai, prisėsk dar penkioms minutėms, kad padarytum šiek tiek tobuliau ir būtum žingsneliu toliau negu tavo konkurentai“ – tokia taisykle mano tėtis vadovaujasi visą gyvenimą. Tad kai klientas, pamatęs galutinį savo užsakymo variantą, pasidžiaugia, jog rezultatas – nuostabus, aš paprašau jo luktelėti dar penketą minučių, kadangi tuoj padarysime dar nuostabiau.“

Geriausieji ir per krizes reikalingi

Animacijos kompanijos „Meinart“ vadovas šventai tiki tuo, ką daro drauge su komanda, nepaisant vyraujančios nuomonės, jog iš nišinių dalykų, tokių kaip animacija, Lietuvoje pragyventi praktiškai neįmanoma.

„Sakoma, kad profesionalu tampama per 10 tūkstančių darbo valandų. Kai kurie mūsų animatoriai į kompaniją atėjo nemokantys animuoti, bet su akyse troškimu tapti profesionalais akyse. Šiandien jie yra geriausi iš geriausių ir dirba pas mus. Ir jeigu esi geras specialistas, neturėtum būgštauti dėl besiartinančios krizės, kadangi net jų metu geriausieji yra reikalingi. Didžiuojuosi tuo, ką daro mūsų studija“, – pasakoja 15min ir „Tele2“ projekto „Kaip ten dirba“ herojus M.Valkevičius.

Asmeninio albumo nuotr./Animacijos studijos „Meinart“ komanda
Asmeninio albumo nuotr./Animacijos studijos „Meinart“ komanda

Lietuvai nedaro „lietuviškai“

O didžiuotis „Meinart“ išties turi kuo: vienintelė tik su animacijų kūrimu Lietuvoje dirbanti vilniečių kompanija jau žengė į užsienį ir kuria produktus užsakovams iš kitų Europos šalių.

„Nuolat dirbame ties 20–25 projektais. Turime klientų iš užsienio, nes mūsų kokybė aukšto lygio, atitinkanti užsienio standartus. Kodėl gi nesamdyti mūsų, jeigu Skandinavijos ar Amerikos kainos kosminės, o pas mus tą pačią kokybę klientai gauna už pigiau. Tokią pačią kokybę gauna ir užsakovai Lietuvoje. Tikrai nėra taip, kad Lietuvai darytume „lietuviškai“, – patikina M.Valkevičius.

Animacijos žanre kūrėją riboti gali nebent vaizduotė.

Filmuką transliavo 120 festivalių, rodo ir mokyklose

Negana to, kad „Meinart“ studija prasiskynė kelią į animacijos industriją užsienyje, joje sukurtos animacijos jau sužavėjo ir daugiau nei šimto trumpametražių filmukų festivalių žiūrovus:

„Tarp žymesnių – gana kontroversiškas, animuotas vaizdo klipas grupės „The Roop“ dainai „Silly me“. Kitas puikiai pavykęs mūsų kūrinys – animacinis filmukas „Look“ – kaip vienas geriausių animacinių filmų pasaulyje prieš metus apdovanotas kino sostinėje Holivude. „Look“ pasirodė daugiau nei 120 festivalių, kartu su kitais pripažintais animaciniais filmais rodytas Europos, Amerikos, Australijos, Afrikos, Azijos ir net Antarktidos kino teatruose, nors pastarojoje, tiesą sakant, nė neįsivaizduoju, kur ir kaip tie filmai rodomi. Kai kurių šalių mokyklose „Look“ yra pasitelkiamas kaip mokomoji priemonė, kadangi filmuke gyvūnai „kalba“ aktualia užterštumo tema“, – sako kitą, naujai kuriamą filmuką „The Hoarder“ netrukus tarptautinėms kompanijoms Slovėnijoje pristatysiančios „Meinart“ animacijos studijos vadovas M.Valkevičius.

Pamažu pildo svajones

Bendro 15min ir „Tele2“ projekto „Kaip ten dirba“ herojus atvirauja netgi patikrinęs, ar koks kitas lietuvių kurtas trumpametražis filmukas yra apkeliavęs šitiek festivalių:

„Išsiaiškinau, kad nėra. Ir žinote ką? Mane nuo mažens visi laikė svajokliu, o aš tuo tarpu visada turėjau viziją penkeriems metams į priekį, svajonių link nenuleisdamas rankų ėjau ir einu toliau. Iš Vilniaus Dailės akademijos animacijos režisierių kurso, kuriame buvo aštuoni studentai, esu vienintelis, šiandien iš to valgantis duoną. Beje, animaciniai filmai turi savo „Oskarų“ apdovanojimus, kurie kasmet išdalinami Los Anžele. „Oskaras“, nesvarbu, ar už animaciją, ar vaidybinį filmą, yra viso kino pasiekimų viršūnė, ir labai stengsiuosi, kad išauštų toji diena, kuomet Lietuva gaus pirmąjį „Oskarą“.“

Asmeninio albumo nuotr./Animacijos žanras tinkamas ne tik filmukams, bet ir verslo pristatymams, dainų klipams kurti
Asmeninio albumo nuotr./Animacijos žanras tinkamas ne tik filmukams, bet ir verslo pristatymams, dainų klipams kurti
Asmeninio albumo nuotr./Animacijos žanras tinkamas ne tik filmukams, bet ir verslo pristatymams, dainų klipams kurti
Asmeninio albumo nuotr./Animacijos žanras tinkamas ne tik filmukams, bet ir verslo pristatymams, dainų klipams kurti

Tiesa, vien „Meinart“ animacijos kompanijos darbuotojų pastangų tam gali nepakakti.

Pasak dvidešimtį metų šiuo amatu užsiimančio vilniečio, sukurti dviejų valandų trukmės animacinį filmą, antai kaip 2013 metais hitu tapusi žymiausių pasaulio animatorių – „The Walt Disney Company“ – statyta „Ledo šalis“ (ang. – „Frozen“), užtrunka iki penkerių metų.

Prie to dirba tūkstančiai žmonių, o filmuko personažus įgarsina žinomi Holivudo aktoriai, susirenkantys nemenkus honorarus iš viso 200–250 milijonų dolerių filmo biudžeto.

„Tam tikslui išties turėtų susivienyti visi Lietuvos animatoriai“, – šypteli M.Valkevičius.

Allos Budrienės nuotr./Meinardas Valkevičius.
Allos Budrienės nuotr./Meinardas Valkevičius.

Pašaukimą atrado penktoje klasėje

Į užsienio rinkas atvedusį hobį M.Valkevičius atrado tebūdamas vienuolikos:

„Domėjausi automobiliais ir piešiau juos. Galėjau tapti automobilių modeliuotoju, bet tame būrelyje nebuvo vietos. Nuėjau į kitą, kuriame vietos buvo – animacijos.“

Paauglystėje svajojau išvykti dirbti į „ Walto Disney'aus“ kompaniją, vis dėlto, apsisprendęs savo „Disneilendą“ susikurti čia, neišvykau.

Mokykliniame būrelyje 15min pašnekovas M.Valkevičius nupiešė savo pirmąjį minutės trukmės animacinį filmuką, kuriam pieštuku prireikė išmarginti kone 700 popieriaus lapų.

„Ekrane pasirodanti višta padeda kiaušinį. Šis sudreba, ir išsirita dinozauras. Tada kiaušinį padeda pats dinozauras, išsirita kareivis ir, liaudiškai tariant, išguldo visus aplink. Gavosi istorija su siužetu ir gana pamokančia mintimi – kad žmonija naikina pati save. Popieriaus lape nubrėžęs pirmąją liniją, nebeturėjau dvejonės, kuo tapsiu užaugęs, – prisimena septynerius metus Vilniuje veikiančios animacijos kompanijos „Meinart“ vadovas. – Tiesą pasakius, iki šiol nesu tikras, ar deda dinozaurai kiaušinius, bet filmukuose ir negalioja jokios taisyklės ar rėmai, į kuriuos reikėtų tilpti. Dar buvo minčių apie režisūrą, bet rašydamas vaidybinio filmo scenarijų esi ribojamas, susiduri su tuo, kad vieno ar kito nufilmuoti nebus sąlygų ar trūks biudžeto. Tuo tarpu animacijos žanre kūrėją riboti gali nebent vaizduotė.“

Didžiausia klaida – atbulomis vaikštantis personažas

Kitas reikšmingas skirtumas tarp vaidybinių ir animacinių filmų, anot „Meinart“ animacijos studijos vadovo – gerokai mažesnė klaidų tikimybė.

„Animacijoje įmanoma išvengti klaidų, net ir menkiausių. Pamenu, kai visas pasaulis analizavo serialo „Sostų karai“ sceną, kurioje per klaidą liko popierinis kavos puodelis, piktinosi, kaip tokia „kliurka“ galėjo patekti į eterį. Animacijoje tokių grėsmių nekyla, kadangi kiekviena detalė sukuriama ir paliekama kadre specialiai. Aišku, egzistuoja žmogiškasis faktorius – jeigu kadro sluoksnius sudėsi blogai, tavo personažas gali pradėti vaikščioti atbulai“, – juokiasi M.Valkevičius.

Lubos – dangus? Ne, „Disney'us“!“

Animacijos studijos „Meinart“ įkūrėjas ir vadovas – didelis „The Walt Disney Company“, pasauliui pristačiusios tokius personažus kaip Peliukas Mikis, ančiukas Donaldas, Gufis ar Plutas, gerbėjas:

„Esu matęs visus iki vieno šios kompanijos kurtus animacinius filmus ir serialus. Tik pasirodo koks naujas Lietuvos kino teatruose – su visa komanda einame į seansą. Ir nereikia slėpti to, jog animacija patinka visiems: vaikams – nes spalvinga ir linksma, o suaugusiems – dėl to, kad šie paslapčia, sentimentų vedami, nori sugrįžti į vaikystę. Man įdomu tiek asmeniškai, tiek iš profesinės pusės – kaip „dirba kamera“, kaip elgiasi, atrodo personažai. Mėgstu ir senąją, ir moderniąją animaciją. Sena, beje, vėl sugrįžta „į madą“ – detalėmis, spalvomis, formomis. Paauglystėje svajojau išvykti dirbti į „Walto Disney'aus“ kompaniją, vis dėlto, apsisprendęs savo „Disneilendą“ susikurti čia, neišvykau. Tačiau pažadėjau sau sukūręs sėkmingą kompaniją, ją parduoti nebent „The Walt Disney Company“, kadangi tai reikštų, jog išsipildė dar viena mano svajonė, ir tapome tokie patys arba dar geresni už patį „Walt Disney“.“

Prisistatyti Lietuvai galite ir jūs

Animacijos studija „Meinart“ – viena iš smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių, kurios naudojasi „Tele2“ paslaugomis. Bendras 15min ir „Tele2“ projektas „Kaip ten dirba“ šįkart suteikia galimybę su animacijos industrijos industrija susipažinti iš arti.

Jeigu esate nedidelės įmonės atstovas ir norite dalyvauti projekte „Kaip ten dirba“ bei papasakoti apie savo verslą plačiai 15min auditorijai, rašykite mums el. paštu kaiptendirba@15min.lt!

Galbūt jūs būsite tie laimingieji, pas kuriuos netrukus atvyks 15min filmavimo komanda su Akvile priešakyje ir ners į jūsų darbų sūkurį!

Remiamas turinys
Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

01:06
02:24
01:41

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką