Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 15d. 08:28 , Atnaujinta: 2020 vasario 15d. 15:20

Dešinieji sukvietė į Sąjūdį prieš Astravą: dėl „monstro“ parašė laišką A.Lukašenkai

Suvažiavimo akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr. / Viktoras Pranckietis, Vytautas Landsbergis, Žygimantas Pavilionis, Petras Auštrevičius

Šeštadienį Vilniuje, Seimo rūmuose, surengtas pirmasis Sąjūdžio prieš Astravo atominę elektrinę suvažiavimas. Jo dalyviai vienas po kito ragino stabdyti Astravą – bet ar ne per vėlu? Ir ar tai nėra dešiniųjų politinių jėgų žaidimai prieš artėjančius Seimo rinkimus?

Šis Sąjūdis siekia, kad jėgainės elektros energija nepatektų į Europos Sąjungos (ES) rinką, būtų sustabdyta tolesnė jos plėtra, Lietuva ir ES imtųsi priemonių atominės elektrinės saugumui užtikrinti.

Suvažiavimą nuotoliniu būdu pasveikino Nobelio premijos laureatė, Baltarusijoje gyvenanti rašytoja Svetlana Aleksijevič, kalbėjo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.

„Sąjūdžiai be reikalo negimsta, ir štai šiandien kuriasi naujas. Vadinasi, prasmė yra didelė“, – teigė suvažiavimo pradžioje kalbėjęs Seimo pirminnkas Viktoras Pranckietis, pakartojęs raginimą visai Europos Sąjungai nepirkti elektros iš Astravo AE.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Suvažiavimo akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr./Suvažiavimo akimirka

„Turime išnaudoti visas priemones ir užtikrinti, kad Astravo projektas nestartuotų. Kviečiu vienytis“, – pridūrė V.Pranckietis.

„Astravas yra dar viena Kremliaus agresija. Joks čia verslas – satelitai šiame užpuolime tik pasitarnauja, o dirigentas – Kremlius.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Suvažiavimo akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr./Suvažiavimo akimirka

Kol būsime – priešinsimės, kol priešinsimės – būsime. Avinėlių tylėjimas reikštų kapituliaciją“, – ragino V.Landsbergis, kaip visada kalbėjęs ilgiausiai ir dramatiškiausiais tonais.

Vadino antru Černobyliu

Renginyje dalyvavo buvęs Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas, Baltarusijos nepriklausomybės signataras, „Europos dialogo“ centro vadovas Anatolis Lebedka, Baltarusijos krikščionių demokratų atstovas Pavelas Severinecas ir kt.

S.Aleksijevič: kai sužinojau apie Astravo statybas, eilinį kartą supratau, kad žmonija iš Černobylio nepasimokė.

Vaizdo sveikinimą atsiuntė ir vienas Europos žaliųjų partijos lyderių Reinhardas Bütikoferis, prabilęs apie esą akivaizdžius Rusijos žaidimus.

Pasisakė ir garsus kūrėjas Marius Ivaškevičius, tiesiai iš salės telefonu paskambinęs baltarusei Nobelio literatūros premijos laureatei S.Aleksijevič.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nobelio literatūros premiją laimėjusi baltarusių rašytoja Svetlana Aleksijevič savo namuose
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nobelio literatūros premiją laimėjusi baltarusių rašytoja Svetlana Aleksijevič savo namuose

„Aš esu parašiusi knygą apie Černobylio zoną, kurią esu išvaikščiojusi skersai išilgai. Man jau tada buvo aišku, kad šitos technologijos kertasi su mūsų vertybėmis, su mūsų psichologija, morale.

Mačiau žemę, iš kurios žmogus pasišalino ir kur galbūt grįš po daug daug šimtmečių.

Kai sužinojau apie Astravo statybas, eilinį kartą supratau, kad žmonija iš Černobylio nepasimokė“, – kalbėjo S.Aleksijevič.

„Kremliaus mėgsta erzinti tuos, su kuriais susidoroti jau negali, į kurių teritoriją negali atsiųsti tankų, – taip į klausimą, kodėl, jos manymu, Astravo AE statoma taip arti Baltarusijos ir Lietuvos sienos, atsakė S.Aleksijevič. – O mus jie laiko pririšę už trumpo pavadžio.“

Rašytoja ragino skatinti žmonių savimonę ir įsivaizduoti, kas būtų, jei „šis labai didelis monstras sprogtų“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė

Baltarusijos krikščionių demokratų atstovas Pavelas Severinecas įsitikinęs, kad jo šalyje statomą jėgainė yra Kremliaus karinis projektas, be kita ko, skirtas sutrukdyti Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimą su Europa.

„Atominė jėgainė Astrave – tai Rusijos branduolinė bomba, padėta po pat siena su Europos Sąjunga, 45 kilometrai nuo čia (Vilniaus, – red.). Tai karinis strateginis Putino projektas, hibridinė branduolinė grėsmė“, – sakė P.Severinecas.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Pavelas Severinecas
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Pavelas Severinecas

Laiškas A.Lukašenkai

Per suvažiavimą buvo priimti nauji nariai, tvirtinti įstatai, pristatyta peticija bei diplomatinės priemonės prieš Astravo atominę elektrinę. Žmonių susirinko išties daug – beveik pilna Kovo 11-osios Akto salė.

Peticijoje Europos Parlamentui raginama priimti rezoliuciją, kurioje būtų pripažinta, kad Astravo AE statybų metu padaryta daug pažeidimų; taip pat kreiptis į Baltarusijos branduolinės energetikos reguliavimo institucijas neišduoti veiklos licencijos Astravo AE.

Visą peticijos tekstą skaitykite čia:

„Mes nuo šios dienos pradėsime rinkti parašus ties peticija prieš Astravą, ją turime bent keturiomis kalbomis išsivertę. Ir kaimyninėse šalyse, ir Europos Sąjungoje rinksim parašus.

Terminas tų parašų surinkimo yra balandžio 20 diena, kad spėtume iki Černobylio metinių, kad galėtume po visų apsisukimų ES sostinėse pristatyti tai kartu su Petru Auštrevičiumi ir, tikiuosi, Vytautu Landsbergiu Europos Parlamente“, – spaudos konferencijoje po suvažiavimo sakė Seimo narys, konservatorius Žygimantas Pavilionis.

Paviešintas ir Sąjūdžio prieš Astravo AE suvažiavimo atviras laiškas Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai. Jį pasirašo prof. V.Landsbergis – skaitykite čia:

A.Lukašenkai adresuotame aktyvistų laiške teigiama, kad „antiastravinis visuomenės judėjimas Lietuvoje nėra antibaltarusiškas“, juo linkima Baltarusijai „ūkinės ir dvasinės gerovės“.

„Mes suprantame, jog egoistiški Kremliaus valdovai naudojasi silpnesnės Baltarusijos erdve ir resursais. Žinome, kad Baltarusijai kaip valstybei ir tautai parengta ir daugiau spąstų, bet tarp jų Lietuvai itin grėsminga yra „Rosatomo“ avantiūra Astrave.

Siūlome neforsuoti tos atominės elektrinės pirmojo bloko paleidimo ignoruojant tarptautinius saugumo reikalavimus ir mūsų gerąją kaimynystę“, – teigiama laiške.

Socdemai: tai reklama

Politikai – beveik vien dešiniųjų pažiūrų – ir visuomenininkai vasario 1 dieną įsteigė visuomeninį judėjimą, kuriuo bus siekiama priešintis Astravo AE, nepaisant to, kad pirmąjį reaktorių planuojama atidaryti jau šiemet.

Renginio dalyviai vienas po kito liejo kritiką – tiesioginę ar ne – šiandieninei Lietuvos diplomatijai ir konkrečiai užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Linkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Linkevičius

Esą daug metų nieko dėl Astravo AE nebuvo daroma, o dabar ministras kritikus piktina ragindamas kalbėtis su baltarusiais ir dialogo keliu užtikrinti maksimalų įmanomą jėgainės saugumą.

Pats L.Linkevičius praėjusią savaitę 15min studijoje teigė, kad bet kokie priekaištai turi teisę skambėti, bet atkreipė dėmesį, jog triukšmauja daugiausia opoziciniai konservatoriai, Astravo klausimą siekiantys paversti artėjančių Seimo rinkimų kampanijos dalimi.

Sąjūdžio prieš Astravo AE suvažiavimo organizatoriai L.Linkevičiaus šeštadienio renginyje nesulaukė. Ministras kartu su prezidentu Gitanu Nausėda – kurio patarėja užsienio politikai Asta Skaisgirytė, beje, taip pat ragina kalbėtis su Baltarusija – išvykęs į Miuncheno saugumo konferenciją.

Socialdemokratai: vadinamasis konservatorių buriamas sąjūdis prieš Astravą tėra reklama ir bandymas sutelkti savą elektoratą prieš rinkimus.

Opozicijoje dirbantys socialdemokratai, 15min paklausti, ar sulaukė kvietimo dalyvauti sąjūdžio suvažiavime, perdavė itin kritišką didžiausios pagal narių skaičių partijos Lietuvoje poziciją.

„Vadinamasis konservatorių buriamas sąjūdis prieš Astravą tėra reklama ir bandymas sutelkti savą elektoratą prieš rinkimus. Nieko vertybiško tame, panašu, nėra.

Negali būti net kalbos apie socialdemokratų dalyvavimą kitų partijų rinkiminiuose projektuose. Reikėjo visa tai organizuoti 2009-2010 m., kai patys konservatoriai buvo valdžioje“, – portalui tokią partijos laikyseną perdavė socdemų komunikacijos vadovas Justinas Argustas.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Suvažiavimo akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr./Suvažiavimo akimirka

LSDP dabartinius konservatorių žingsnius dėl Astravo , taip pat – priekaištus prezidentui dėl platesnio dialogo su Baltarusija pavadino „veidmainiškais“.

Ž.Pavilionis iš tribūnos netrukus nukirto: „Netikėkite tokiais kai kurių partijų pareiškimais. Čia yra visa Lietuva.“

Baltarusija praėjusių metų gruodį paskelbė, kad branduolinis kuras pirmajam Astravo AE reaktoriui turėtų būti atgabentas 2020 metų pirmąjį ketvirtį, o patį reaktorių tikimasi įjungti šiemet.

Lietuva laikosi pozicijos, kad jėgainė Baltarusijoje statoma nesaugiai, nesilaikant tarptautinių įsipareigojimų, Minskas kaltinimus neigia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

01:28
15:57

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką