Į dujų tranzito sutartį rinka sureagavo iš karto
Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2020 m. sausio mėnesiui susiformavo ties 14,48 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 1,41 Eur/MWh mažesnis nei susiformavusi kaina 2019 m. gruodžio mėnesiui. Palyginus su tuo pačiu metu praėjusiais metais, Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 40 proc.
Pirmąją sausio dieną Europos gamtinių dujų saugyklų užpildymas siekė apie 88 proc., kuomet analogišku laikotarpiu 2018 m. šis rodiklis buvo 70 proc.
Svarbiausiu gruodžio mėnesio įvykiu Europos dujų rinkoje tapo klausimo dėl rusiškų gamtinių dujų tranzito per Ukrainą išsprendimas gruodžio 22 d. Tą dieną dujų tranzito rėminis susitarimas buvo pasirašytas tarp Rusijos koncerno „Gazprom“ ir Ukrainos įmonės „Naftogaz“. Jau gruodžio 23 d., pirmąją gamtinių dujų biržų darbo dieną po paskelbtos žinios, buvo fiksuotas didžiausias šios žaliavos kainų kritimas gruodžio mėnesį.
Svarbiausiu gruodžio mėnesio įvykiu Europos dujų rinkoje tapo klausimo dėl rusiškų gamtinių dujų tranzito per Ukrainą išsprendimas gruodžio 22 d.
Kita reikšminga su rusiškomis dujomis susijusi naujiena gruodį buvo JAV sprendimas paskelbti sankcijas dujotiekį „Nord Stream 2“ tiesiančioms bendrovėms. Planuojama, kad minėtojo dujotiekio metinis pralaidumas siektų 55 mlrd. kubinių metrų dujų, o tai leistų Rusijai padvigubinti gamtinių dujų eksporto apimtis į Vokietiją.
Dar daugiau dujų skystinimo pajėgumų 2020 m.
Vakarų Europos dujų biržose kainos šiuo metu vyrauja žemumose, matytose tik 2015 m. ir 2009 m. Pažymėtina, kad minėtais laikotarpiais gamtinių dujų kainų kritimai sieti su tuo metu kritusiomis naftos kainomis. Tuo tarpu nuo 2019 m. pradžios fiksuojamą į Europos šalis pristatomų SGD kainų mažėjimą lemia susiklosčiusi situacija pasaulinėje SGD rinkoje.
SGD kainos gruodį traukėsi ir Azijos rinkose, kur jos buvo dvigubai mažesnės nei atitinkamu laikotarpiu 2018 m. Japonija ir toliau pirmavo pagal SGD importo kiekius pasaulyje, nors 2019 metais bendras į šalį importuotas jų kiekis mažėjo, palyginus su 2018 m.
Pagrindiniu gamtinių dujų skystinimo terminalų vystytojų galvos skausmu šiuo metu yra bandymai rasti pristatymo taškus savo produktams. Tai daryti 2020 m. bus dar sunkiau, nes dujų skystinimo pajėgumų apimtys ir toliau augs.