Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 25, 13:49

„Ignitis“ paaiškino, kodėl pasirinkus nepriklausomą tiekėją už elektrą teks mokėti daugiau

Iki birželio 18 dienos didžioji dalis Lietuvos gyventojų turės sudaryti nepriklausomo elektros tiekimo sutartį. „Ignitis“ pastebi, kad vis dar didelė dalis vartotojų nesupranta iš ko susideda elektros kaina, ir kodėl visuomeninio tiekimo kaina ženkliai mažesnė už nepriklausomo tiekimo, rašoma „Ignitis“ pranešime spaudai.
Elektros kaina
Elektros kaina / 123RF.com nuotr.

Šiuo metu visuomeniniame tiekime esantys vartotojai už elektrą moka beveik 17 centų už kilovatvalandę, o pasirinkusieji nepriklausomą tiekėją nuo liepos 1 dienos turės mokėti dvigubai daugiau – 29-34 centus. Taip yra dėl to, kad per pastarąjį pusmetį elektra smarkiai pabrango – tad išaugo ne tik nepriklausomų tiekėjų siūloma kaina. Nuo liepos ženkliai paaugs ir visuomeninio tiekimo kaina.

Nepriklausomų tiekėjų kainos sukasi ties 30-34 centų už kilovatvalandę riba, o kaip15min jau rašė, valstybinės įmonės „Ignitis“ siūloma kaina tarp nepriklausomų tiekėjų yra didžiausia. PLAČIAU SKAITYKITE: Ekspertai apie tai, kodėl tarp tiekėjų „Igničio“ kainos didžiausios: naudojasi monopoline padėtimi

Išplatintame pranešime spaudai „Ignitis“ pasiūlymų klientams vadovas Deividas Rinkevičius aiškina, kas lemia elektros kainą galutiniam vartotojui ir kurį elektros tiekimo planą rinktis tiems, kas nori didmeninei artimiausios kainos.

„Elektros kaina susideda ne tik iš žaliavos kainos, kurią kiekvienas gali stebėti „Nord Pool“ biržoje. Elektros tiekėjai, vertindami vartotojų elektros vartojimo specifiką prideda papildomas dedamąsias, tokias kaip balansavimą, biržos prekybos mokesčius, kainų skirtumą tarp zonų ir pan. Kitaip tariant, kiekvienas tiekėjas skirtingai vertina riziką. Ypač tai aktualu, kai kalbame apie skirtingus pasiūlymus klientams, o jų tikrai yra įvairių.

Jei kaina fiksuojama – tiekėjas prisiima didesnę riziką, ypač kai siūlomi skirtingi fiksavimo periodai, todėl tiekėjui tokiu atveju reikia apdrausti kainą, o dabartinėje rinkoje tai padaryti yra sudėtinga ir brangu“, – paaiškino D.Rinkevičius.

„Derėtų atsargiai vertinti itin žemos kainos pasiūlymus. Reikia įsivertinti, ar susiviliojus rinkos situacijos neatitinkančia kaina neteks nusivilti, kai ji vienaip ar kitaip bus pakelta ateityje. Manome, kad „Ignitis“ ekspertai, turėdami ilgiausią patirtį rinkoje, gali tiksliai prognozuoti kainą“, – sakė D.Rinkevičius.

Kurį planą rinktis, norint didmeninei artimiausios kainos?

D.Rinkevičius taip pat pataria, kurį elektros tiekimo planą rinktis tiems, kurie nori didmeninei artimiausios kainos. Tiems namų ūkiams, kurie nori elektros kainos, artimiausios didmeninei kainai, o tai dažnai reiškia ir žemiausią kainą, rekomenduojama rinktis su elektros birža „Nord Pool“ susietą planą „Išmanus“, kurio kaina keisis kas mėnesį. Kadangi tiekėjui nereikia fiksuoti kainos, jo rizika mažesnė, todėl jis gali pasiūlyti geriausią kainą, artimiausią didmeninei biržos kainai.

Kainai biržoje krentant, vartotojas iškart tą mėnesį sutaupytų, lyginant su fiksuoto plano tarifu, jei pasirinkto fiksuoto plano kaina yra didesnė už tuo metu galiojančią plano „Išmanus“ kainą. Pasirinkęs planą „Išmanus“, vartotojas jį pakeisti į fiksuoto tarifo planą, t. y. užfiksuoti kainą, galėtų bet kada“, – komentavo D.Rinkevičius.

Iki šių metų birželio 18 d. nepriklausomo elektros tiekėjo sutartį pasirašyti turi visi namų ūkiai, kurie per metus suvartoja elektros nuo 1000 iki 5000 kilovatvalandžių, o per mėnesį už elektrą sumoka apie 15-70 eurų. Jeigu namų ūkis nesudarys sutarties, jis automatiškai pateks į garantinį tiekimą, kuris bus laikinas ir padidins elektros kainą.

15min portalas, apžvelgęs VERT skaičiuoklės rezultatus, Lietuvos energetikos agentūros palyginimus, apklausęs visus nepriklausomus tiekėjus ir pakalbinęs ekspertus išskyrė svarbiausius dalykus, kurie padės apsispręsti.

PLAČIAU SKAITYKITE ČIA: Ką reikia žinoti renkantis elektros tiekėją: kur pigiausia, ar fiksuoti kainą ir kuriam laikui

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką