Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 kovo 16d. 16:09

Kur įklimpo Rymantas Juozaitis: korupcijos schema, įvertinta 770 mln. dolerių

Rymantas Juozaitis Tema
Asmeninio archyvo nuotr. / Rymantas Juozaitis
Buvęs „Lietuvos energijos“ ir „Leo LT“ vadovas Rymantas Juozaitis figūruoja milžiniško masto tarptautinės korupcijos istorijoje. Pats R.Juozaitis tvirtina, kad skandalas surežisuotas vieno veikėjo Lietuvoje. Tačiau sunku patikėti, kad vienas verslininkas galėtų sukurti tokią korupcinę schemą, už kurią skirta 770 mln. dolerių viršijanti bauda.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ketvirtadienį pranešė atlikusi kratas R.Juozaičio ir buvusio „Lietuvos elektrinės“ vadovo Prano Noreikos namuose. Oficialiai patvirtinta, kad tai dalis tarptautinio tyrimo dėl Prancūzijos energetikos milžinės „Alstom“ kyšininkavimo. „Lietuvos energija“ STT tiriamu laikotarpiu „Alstom“ patikėjo užsakymų už 40 mln. eurų viršijančią sumą, „Lietuvos elektrinė“ – daugiau kaip 200 mln. eurų.

R.Juozaitis 15min pripažino sulaukęs įtarimų tarptautinėje korupcijos byloje, tačiau tvirtino, kad kaltinimai skrieja „ne tuo adresu“. Čia pat jis įvardijo ir asmenį, kurį laiko skandalo kaltininku.

„Tai yra klaida. Tais metais nebuvau Lietuvos elektrinės vadovu, nebuvau ir valdyboje. Tuo metu buvau „Lietuvos energijos“ vadovas, tad prie tų reikalų nebuvau priėjęs. Tai yra Pranciškaus Jurgučio (buvęs „Kruonio HAE statyba“ vadovas – 15min) reketas, jis kažką ten darė su „Alstom“, o ne aš“, – sakė R.Juozaitis.

Į tai žaibiškai sureagavo ir korupcija apkaltintas P.Jurgutis. Jis ketvirtadienį išplatintame pareiškime reikalauja, kad R.Juozaitis atsiimtų savo žodžius.

„Iš viešai pateiktos informacijos, man tapo žinoma, kad Rymantas Juozaitis, kuris, kaip teigia žiniasklaida, yra kaltinamas kyšio paėmimu ir papirkinėjimu stambiu mastu, kaltina mane nežinia kokiu reketu, tai yra, kaip suprantu, nusikaltimo padarymu.

Informuoju, kad su Rymantu Juozaičiu nesu bendravęs daugiau nei septynerius metus ir patvirtinu, kad apie mane ir man priklausiusias bendroves yra skleidžiama melaginga informacija. Kadangi šita informacija yra vienašališka, melaginga bei šmeižikiška, prašau viešo paneigimo“, - teigia P.Jurgutis.

Na, P.Jurgutis galbūt ir yra įtakinga figūra Lietuvos energetikoje, tačiau „Alstom“ krūvoje valstybių užgriuvęs korupcijos šešėlis ir milžiniškos baudos už kyšininkavimą beveik visuose pasaulio žemynuose – tikrai ne jo nuopelnas.

Korupcija keliuose žemynuose

Jungtinėse Valstijose „Alstom“ gali pasigirti rekordininkės titulu. Prancūzijos kompanijai 2015 m. lapkritį skirta rekordinė bauda už tarptautinį kyšininkavimą – daugiau kaip 772 mln. dolerių.

Kaip skelbė JAV Teisingumo departamentas, bauda paskirta už milžinišką korupcijos schemą, įskaitant „mažiausiai 75 mln. dolerių, kyšiais sumokėtų vyriausybių pareigūnams visame pasaulyje, įskaitant Indoneziją, Saudo Arabiją, Egiptą, Bahamus ir Taivaną“.

Kaip ir Lietuvos atveju, įvairūs „Alstom“ padaliniai figūravo korupcijos schemose, kurias naudojant buvo gaunami užsakymai iš valstybinių energetikos įmonių. Tiriant korupcijos atvejus keliose valstybėse, nustatyta, kad „Alstom“ kyšiais sumokėjo daugiau kaip 75 mln. dolerių, o iš to gavo didžiulę naudą – užsakymų maždaug už 4 milijardus dolerių, kurie atnešė apie 300 mln. dolerių pelno.

Jungtinėse Valstijose vykusio proceso metu „Alstom“ pripažino savo kaltę.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Alstom“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Alstom“

Nustatyta, kad „Alstom“ turėjo savotišką juodąją buhalteriją, kurioje kyšininkavimo atvejus pridengė kaip mokėjimus už konsultavimo paslaugas. Menami konsultantai buvo pakrikštyti kodiniais vardais: „Ponas Ženeva“, „Ponas Paryžius“, „Londonas“, „Tylusis žmogus“ ir „Senas draugas“. Baudžiamosios bylos dėl kyšininkavimo iškeltos gausiam būriui aukštas pareigas ėjusių „Alstom“ žmonių.

Analogai – visai netoli

„Alstom“ korupcijos šleifas mūsų regione apima toli gražu ne tik Lietuvą. Kaimyninėje Latvijoje tebevyksta kriminalinis procesas dėl įtariamo valstybinės energetikos kompanijos „Latvenergo“ vadovybės papirkimo. Kaip ir Lietuvoje – „Alstom“ kaimyninėje Latvijoje patikėtas hidroelektrinės modernizavimas.

Šveicarijos teisėsaugos surinktais duomenimis, „Alstom“ trims „Latvenergo“ pareigūnams – viceprezidentui Aigarui Melko, gamybos direktoriui Gunarui Cvetkovui ir konsultantui Andejui Livanovičiui – sumokėjo mažiausiai 627 tūkst. eurų kyšių.

Šveicarijoje „Alstom“ dar 2011 m. skirta 38,9 mln. Šveicarijos frankų bauda. Už kyšininkavimą Malaizijoje, Tunise ir Latvijoje. Įtariamos korupcijos istorijoje „Alstom“ linksniuojama ir Brazilijoje.

Dar viena „Alstom“ šleifo paliesta Europos Sąjungos naujokė – Vengrija. Jungtinėje Karalystėje 2015 m. pradėtas procesas dėl galimo pareigūnų papirkimo Vengrijoje, panaudojant Didžiojoje Britanijoje registruotas „Alstom“ įmones. Kiek anksčiau analogiškas procesas pradėtas dėl kyšininkavimo gaunant užsakymus kaimyninėje Lenkijoje.

Dėl kyšininkavimo Lietuvoje kaltinami buvę „Alstom“ pareigūnai – Nicholasas Reynoldsas ir galbūt lietuvių kilmės Johanesas Venskus. Kaltinimai taip pat pateikti kompanijai „Alstom Power Ltd“. Oficialiai nurodoma, kad kyšininkavimas vyko per bendrovę „Vilmetrona“. Ši bendrovė pernai oficialiai likviduota. Vieninteliu jos akcininku galimų nusikalstamų veikų padarymo metu buvo Evaldas Cibulskas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

21:34
03:06
00:15

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką