Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 5d. 09:01

Tarp liaupsių Astravo atominei elektrinei – ir apmokėtas balsas iš Lietuvos

Vladimiras Kuznecovas
Asmeninio archyvo ir 15min nuotr. / Vladimiras Kuznecovas

Astravo atominė elektrinė ekologiniu požiūriu yra visiškai saugi, radiacinė sauga tinkama, vieta statyboms parinkta tinkamai, o visuomenės informavimas yra puikiai organizuotas – tokią išvadą išplatino Baltarusijos energetikos ministerija, kuri rėmėsi neįvardytų nepriklausomų ekspertų iš aštuonių šalių išvadomis, tarp jų ir iš Lietuvos. Visaginietis buvęs energetikas Vladimiras Kuznecovas gavo atlygį už eksperto darbą, nors pačioje elektrinėje ir nebuvo.

Ambasada pasirūpino ir vertimu

Ekspertų grupė, kaip skelbiama, „atliko išsamią ekologinio saugumo dokumentų analizę“ ir priėjo išvadą – elektrinė nekels jokių problemų, atitinka visas tarptautines normas ir taisykles.

Ne, Astrave nesu buvęs. Atominė elektrinė kol kas dar neveikia, tai ko ten važiuoti? – stebėjosi V.Kuznecovas.

Šią informaciją išplatino Baltarusijos žiniasklaida, kuri rėmėsi šalies energetikos ministerija, taip pat apie išvadas skelbia ir Astravo atominės elektrinės interneto svetainė, Rusijos žiniasklaida.

Informacija Baltarusijos AE
Informacija Baltarusijos AE

Ši informacija apie ekspertų tyrimą išplatinta ir tarptautinėms institucijoms, ambasadoms.

Lietuvos žurnalistus ši informacija praėjusią savaitę pasiekė ir lietuvių kalba – išverstą pranešimą žiniasklaidai išplatino Baltarusijos ambasada Vilniuje. Tiesa, niekur nėra minima, kas yra tie „nepriklausomi ekspertai“.

15min pavyko sužinoti, kad tarp ekspertų buvo ilgametis buvęs Ignalinos atominės elektrinės darbuotojas, elektrinės Veteranų sąjungos pirmininkas, Visagino gyventojas Vladimiras Kuznecovas.

Asmeninio archyvo nuotr. /Vladimiras Kuznecovas
Asmeninio archyvo nuotr. /Vladimiras Kuznecovas

Beje, jis yra Visagino visuomeninės tarybos ekologijos ir energetikos klausimais prie Visagino savivaldybės vienas vadovų.

Astravo atominėje net nebuvo – neįdomu

V.Kuznecovas, Ignalinos AE vadovavęs branduolinio kuro laboratorijai, 15min patvirtino, kad jis buvo vienas ekspertų, kurie davė teigiamą išvadą Astravo atominei elektrinei.

„Prieš tris savaites man atsiuntė visus dokumentus, aš juos įvertinau ir paaiškėjo, kad ten viskas gerai – elektrinė atitinka visus ekologijos standartus“, – 15min dėstė V.Kuznecovas.

Ar jis buvo statomoje Astravo atominėje elektrinėje? „Ne, nesu ten buvęs. Ji kol kas dar neveikia, tai ko ten važiuoti?“ – klausimu stebėjosi branduolinės energetikos veteranas. Jis pridūrė nuolat sulaukiantis kvietimų atvykti, tačiau nori pamatyti jau veikiančią elektrinę. „Man net neįdomu žiūrėti į statybas, labiau įdomu veikianti elektrinė“, – paaiškino jis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė

Nepriklausomu ekspertu iš Lietuvos įvardytas V.Kuznecovas teigė, kad Astravo atominės elektrinės statybų aikštelė buvo parinkta tinkamai ir tai esą labiausiai tikusi vieta. Lietuvos valdžios pozicija yra kardinaliai kitokia – vieta elektrinės statybai parinkta pažeidžiant tarptautines normas, todėl seniau bandyta spausti Baltarusiją, kad ši pakeistų ją.

„Kalbėti galima bet ką, bet visa tai plepalai. Reikia į dokumentus žiūrėti, o ne šiaip sau plepėti“, – rėžė visaginietis. Jis negailėjo komplimentų elektrinės statytojams ir projektuotojams.

Davė ir pastabų

„Ekspertai taip pat pažymėjo gerai organizuotą sąveiką ir nuolatinį visuomenės informavimą apie projekto eigą“, – rašoma išvadose, kurias suformavo ir V.Kuznecovas.

„Atominėje elektrinėje jau pastatytas informacinis centras su mokymo centru, o Ignalinos atominėje to nebuvo 7 metus po atidarymo“, – pateikė savo argumentą energetikas, kuris pridūrė, kad dabar reikalavimai jau kitokie nei buvo statant Ignalinos AE.

Tiesa, veteranas vis tik pateikė dvi pastabas. „Energetikos viceministras pieštuku pabrėžė mano pastabas, į kurias bus atsižvelgta“, – gyrėsi V.Kuznecovas. Kokios tai pastabos, jis nenorėjo atskleisti.

Už darbą gavo ir atlygį

V.Kuznecovas prisipažino gavęs finansinį atlygį už atliktą dokumentų analizę, tačiau kiek – neatskleidė. „Mane pakvietė kaip ekspertą ir sumokėjo“, – paaiškino jis.

Buvusiam Ignalinos AE darbuotojui neatrodo keista, kad jo nuomonė kardinaliai kertasi su Lietuvos pozicija Astravo atominės elektrinės klausimu.

„Žinot, Lietuvos politikai turi konsultuotis su specialistais ir po to kalbėtis, o ne plepėti kas kur papuola. Negražiai čia viskas išeina“, – kalbėjo pašnekovas.

Jis atmeta ir Lietuvos aplinkosaugininkų nerimą dėl galimos žalos Neries upei, iš kurios baltarusiai ims vandenį reaktorių aušinimui. Baiminamasi, kad nuodingos medžiagos po to gali vėl patekti į upę, tekančią ir Lietuvos teritorija.

„Jie ims vandenį rezervuarams, tačiau į upę nieko nepils. Tai galima bus patikrinti. Visos šios kalbos yra politika“, – tikino jis.

Visagino meras: tai jo asmeninė nuomonė

V.Kuznecovas yra aktyvus Visagino visuomeninės tarybos ekologijos ir energetikos klausimais prie savivaldybės narys, anksčiau jai ir vadovavo.

„Ši taryba yra man svarbus pagalbos instrumentas, tačiau apie Astravo atominę elektrinę nesame joje kalbėję, nesu bendravęs šia tema ir su V.Kuznecovu“, – 15min teigė Visagino meras Erlandas Galaguzas.

Asmeninio archyvo nuotr./Erlandas Galaguzas
Asmeninio archyvo nuotr./Erlandas Galaguzas

Jo teigimu, V.Kuznecovas kaip ekspertas išreiškė savo nuomonę ir su savivaldybe tai neturi nieko bendra. „Žinoma, jam reiktų kitoje plotmėje kalbėtis. Nemanau, kad jis gali vertinti atominės elektrinės, esančios kitoje šalyje, saugumo lygį“, – sakė jis.

Sankt Peterburge policija išsivedė iš tribūnos

Liaupsių Astravo atominei elektrinei negailėjęs energetikos veteranas yra kritikavęs Ignalinos atominės elektrinės uždarymo projektą, 2017 m. laišku kreipėsi į tuometinę prezidentę Dalią Grybauskaitę su įspėjimu dėl būsimo reaktorių ardymo. Užkliuvo jam ir panaudoto branduolinio kuro saugojimas, kiti projektai.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Ekskursija po Ignalinos atominė elektrine
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Ekskursija po Ignalinos atominė elektrine

15min 2017 m. rašė apie incidentą Sankt Peterburge, į kurį įsivėlė V.Kuznecovas. Tąkart jis buvo atvykęs į konferenciją kalbėti apie Ignalinos atominės elektrinės uždarymo darbus, tačiau tribūnoje jį sulaikė Rusijos policija ir išsivedė. Lietuvos pilietis buvo nubaustas dėl to, kad atvyko su netinkama viza.

Komentarai: 53

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

03:16
03:00
03:38

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką