Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 13d. 23:45

Bonsų viešbutį įkūrusių Jolitos ir Kęstučio Totoraičių šeima: dvi dukros ir 40 bonsų

Jolita ir Kęstutis Totoraičiai
Jolita ir Kęstutis Totoraičiai

Kęstučio Totoraičio vaikystė prabėgo tarp gėlių – jas augino močiutė, augalais pasirūpinti tekdavo ir anūkui. Šiuo metu jis kasdien laisto ir formuoja keliasdešimt bonsai medelių, kuriais prekiauja jo įkurta parduotuvė „Bonsaisodas.lt“. Kartu su žmona Jolita savo verslą pradėjęs vilnietis lietuviams siūlo ne tik nusipirkti egzotiškų augalų, bet ir palikti juos išvykstant atostogų ar į komandiruotę – Totoraičiai įkūrė pirmąjį Lietuvoje bonsai medelių viešbutį.

Kęstutis su Jolita juokauja, kad augina ne tik dvi dukras, bet ir kur kas daugiau vaikų – 40 bonsai medžių. Šie augintiniai reiklūs: bonsai medžių laistymui ir formavimui 35-erių K.Totoraitis kasdien skiria po kelias valandas. 

Tačiau tokia rutina nevargina, nes abu „serga“ bonsais. Su jais susijusios ir didžiausios svajonės – ateityje pora norėtų įkurti bonsai medelių sodą, kuriame atgaivą sielai rastų ne tik jų šeima. Tokie sodai populiarūs Japonijoje ir Kinijoje.

 Meilę augalams paveldėjo

„Mano močiutė didžiąją dalį savo gyvenimo augino gėles, aš su tuo augau. Todėl man buvo natūralu domėtis augalais.

Kai susižavėjau bonsai medžiais, pradėjau ieškoti informacijos spaudoje, internete, bandyti pats auginti juos namuose ir balkone.

Dažniausiai balkonuose auginamos pušys, ąžuolai, kadagiai bei kiti miško augalai. Nuo to pradėjo ir mūsų šeima. Kartą su žmona vaikštinėdami miške pamatėme nedidelę pušį. Persodinę ją namuose pradėjome formuoti bonsai medelį“, – pasakojo vyras.

Pajutęs, kad tai malonumą jam teikianti veikla K.Totoraitis lankė įvairius kursus, kuriuose mokėsi, kaip teisingai auginti ir formuoti bonsai medelius. Mokslai suvedė su šio meno atstovais – profesionaliais bonsai medelių formavimo meistrais. Dabar jie dalyvauja Totoraičių rengiamuose seminaruose ir kursuose.

Verslo idėją padiktavo asmeniniai poreikiai

„Paprastų ir pigių bonsai medelių galima įsigyti visur. Tačiau nusipirkę juos žmonės nebežino, ką daryti: kai kuriems tikrai per sudėtinga prižiūrėti, vis dėlto didžioji dalis tiesiog neturi reikiamų žinių. Būtent tam ir organizuojame švietėjiškus renginius, kuriuose mokome, kaip auginti ir formuoti bonsai medelius“, – sakė K.Totoraitis.

K.Totoraitis įsitikinęs – bonsai brangi, bet vertinga investicija: tinkamai prižiūrimas medis gali tapti šeimos relikvija, tėvų perduodama vaikams.

Anot jo, susidomėjimais šiais augalais Lietuvoje auga – steigiasi nauji bonsai augintojų klubai. Jų narių auginami bonsai jau garsina mūsų šalį užsienyje. 

Elektroninę parduotuvę šeima įkūrė iš dalies dėl savęs: norėdami suformuoti gražesnius medelius, jie Lietuvoje nerado tam reikalingų priemonių.

Tad nusprendė įkurti parduotuvę, kurioje būtų visko, ko reikia jiems patiems ir kitiems bonsų augintojams.

„Tuo metu naudojomės prekybos centruose įsigytomis priemonėmis, kurios nebuvo tinkamos darbui su bonsai medeliais. Pagalvojome, kodėl neįkurti bonsai medelių sodo, kuriame būtų visko, ko reikia augintojams?“ – verslo pradžią prisiminė pašnekovas.

Per dvejus metus įmonė vystėsi ne tik virtualioje erdvėje: dabar pirkėjai apžiūrėti parduodamus bonsai medelius gali atvykę į realią parduotuvę, kur auginami ir formuojami net keliasdešimt bonsų.

Neseniai čia įkurtas ir pirmasis Lietuvoje bonsai medelių viešbutis – jame ilgesniam laikui išvykstantys bonsų augintojai gali palikti savo augalus ir būti tikri – jais tinkamai pasirūpins: ne tik laiku palaistys, bet ir, reikalui esant, suformuos.

K.Totoraičio teigimu, viešbučio idėja kilo natūraliai – pažįstami pasiskundė, neturintys, kur palikti savo augalo, o jis „užsikabino“ už idėjos ir pasiūlė variantą – palikti jiems, specialistams. Tiesa, kol kas tokių klientų nėra daug. 

„Galite palikti raktus kaimynei ir paprašyti palaistyti. Tačiau patyręs žmogus geriau mato, kada bonsus laistyti, galbūt jau reikėtų paformuoti, gal nunešti į pavėsį ir t.t.“, – teigė pašnekovas.

Bonsai medelis – augalas ilgam

Bonsai – prabangos prekė. Jų kainų skirtumai didžiuliai: įsigyti bonsai medelį Lietuvoje galima nuo 3 eurų iki 20 tūkstančių eurų ir dar brangiau. 

„Kaina priklauso nuo medelio amžiaus, sveikatos, kaip medeliai suformuoti. Pigiausi – eiliniai, jauni medeliai, suformuoti paprastai. Tai nereiškia, kad jis gyvens trumpiau – šių augalų ilgaamžiškumas labiausiai priklauso nuo to, kaip jį prižiūrėsi.

Viduryje –  45 metų fikusas
Nuotraukoje kairėje 45 metų fikusas

Net ir paprastos išvaizdos, bet teisingai prižiūrimas (laistomas, tręšiamas, formuojamas, apšviečiamas) bonsai medelis gali gyventi kelis dešimtmečius ir atitekti jūsų vaikams“, – pasakojo K.Totoraitis.

Jo įkurtoje parduotuvėje pigiausias bonsai medelis kainuoja virš 20 eurų, tačiau klientams siūloma užsisakyti ir brangesnių augalų, kurių kaina prasideda nuo 1000 eurų.

„Nesiorientuojame į pigų asortimentą, todėl pirkėjams siūlome gražiai suformuotus, sveikus ir vyresnius bonsai medžius“, – tikino pašnekovas.

Pradedantiems bonsai augintojams jis pataria būti kantriems – šis pomėgis išmoko neskubėti. Bonsai medelių priežiūra laikoma atskira meno rūšimi, populiaria Kinijoje ir Japonijoje. Tai – jų kultūros dalis. 

„Bonsų priežiūra žmones išmoko apgalvoti, pamedituoti šalia medžio, o tik tada imtis darbo“, – pasakojo bonsai medelių augintojas.

Ką daryti, kad nusipirktas bonsai medis vešėtų?

Investuodami nemažus pinigus, bonsai medžių augintojai turėtų žinoti – svarbiausia tinkama augalo priežiūra. Medelis, kuris perlaistomas ar nepakankamai laistomas, gauna nepakankamai šviesos, greitai miršta.

Labai svarbus gruntas, todėl daromi įvairūs grunto mišiniai, pritaikyti konkrečiam medžiui. Tai palengvina medžio priežiūrą – gruntas pats parodo, kada medį reikia lieti, tad nereikia kaišioti pirštų į gruntą ir jame nuolatos kapstytis.

Bonsai gali būti auginami lauke
Bonsai gali būti auginami lauke

Pasak K.Totoraičio, bonsai medžiai gali būti auginami skirtingo klimato šalyse, tik kiekvienas iš jų reikalaus ir skirtingų auginimo sąlygų.

„Dažnai sulaukiu klausimo, ar galima auginti pušį kambaryje arba fikusą lauke žiemą? Tokiu atveju svarbu žinoti, kokį augalą jūs turite – yra tokių, kurie auginami lauke, ir tokių, kurie – tik patalpoje.

Lauke galima auginti pušis, ąžuolus, klevus, skroblus, azalijas“, – kalbėjo bonsai medžių auginimo specialistas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką