Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Briuseliui pradedant svarstyti muitus rusiškiems grūdams, Lietuva siūlo plėsti jų taikymą

Briuseliui penktadienį pradėjus svarstyti Europos Komisijos (EK) pasiūlymą įvesti maksimalius importo muitus rusiškiems ir baltarusiškiems grūdams, Lietuva siūlo juos didinti ir šios kilmės daržovėms bei žuvies produkcijai.
Kviečiai
Kviečiai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Siūlome išplėsti taikomas priemones bent jau toms kategorijoms, kurių daugiausia yra įvežama į Europos Sąjungą – daržovėms, žuvies produkcijai. Manome, kad importuoti šių šalių produkciją bei padėti kaupti pelną agresoriui, kuriuo finansuojamas karas Ukrainoje, o tuo pačiu skriausti vietos, Europos Sąjungos gamintojus, yra nemoralu“, – BNS nurodė formuojant Lietuvos poziciją dalyvaujanti Žemės ūkio ministerija.

Kovą Lietuva kartu su Latvija, Estija, Lenkija ir Čekija paragino EK išanalizuoti galimybę apriboti Rusijos ir Baltarusijos kilmės maisto produktų importą į Bendriją.

„Gauname didžiulį spaudimą ne tik iš grūdų sektoriaus atstovų, tačiau ir daržovių bei kitų žemės ūkio sektoriaus atstovų“, – teigė ministerija.

Penktadienį Briuselyje iš Bendrijos šalių atstovų sudaryta ES Tarybos Muitų sąjungos darbo grupė pradėjo svarstyti kovą EK pateiktą pasiūlymą įvesti maksimalius importo tarifus grūdams, aliejinių augalų sėkloms ir jų produkcijai, įskaitant kviečius, kukurūzus bei saulėgrąžų miltus.

Lietuvai darbo grupės posėdyje atstovauja muitinės atašė Briuselyje Kastytis Šklenskas, už muitus ir prekybą atsakingi šalies atstovybės ES darbuotojai, jame taip pat dalyvauja žemės ūkio atašė Lina Bažinskienė.

EK pasiūlymas dėl muitų rusiškiems ir baltarusiškiems grūdams toliau turėtų būti svarstomas Bendrijos šalių ambasadorių lygiu Nuolatinių atstovų komitete (COREPER), vėliau dėl jo kvalifikuota balsų dauguma bus balsuojama ES ministrų taryboje.

EK kovą pasiūlius nustatyti maksimalius tarifus rusiškų ir baltarusiškų grūdų importui į Europos Sąjungą (ES), jos vicepirmininkas Valdis Dombrovskis tuomet sakė, kad tai faktiškai sustabdytų jų patekimą į Bendrijos rinką.

Jo teigimu, importo tarifai priklausys nuo konkretaus produkto. Pavyzdžiui, paprastiems kviečiams turėtų būti taikomas 95 eurų už toną, kietiems kviečiams – 148 eurų, aliejinėms augalų sėkloms – 50 proc. importo tarifas.

Lietuvos daržovių augintojai šią savaitę pranešė, jog į Lietuvą per Baltarusiją ir Lenkiją suklastojus kilmės dokumentus patenka Rusijoje užaugintos daržovės, daugiausia – agurkai ir pomidorai. Pasak Lietuvos šiltnamių asociacijos (LŠA), tokia produkcija šalyje parduodama kelis kartus pigiau nei vietinė ar užauginta Lenkijoje arba Latvijoje.

Remiantis Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklėmis, Rusijos eksportuojamiems žemės ūkio produktams dabar netaikomi jokie ES importo muitai.

EK duomenimis, pernai į ES iš Rusijos ir Baltarusijos buvo įvežta 4,8 mln. tonų grūdų, kurių vertė siekė 1,5 mlrd. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius