Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 09 12, 17:32 Atnaujinta 2017 09 12, 18:05

Darbo biržos svetainėje – kiekvienam prieinami tūkstančiai privačių asmens kodų

Lietuvos darbo biržos svetainėje – milžiniška saugumo spraga. Laisvų darbo vietų paieškos sistema leidžia neribotai sužinoti tūkstančius asmens kodų – tarp jų ir įstaigą prižiūrinčio socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio. Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija patikina – taip būti negali.
Darbo birža
Darbo birža / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Lietuvos darbo biržos (LDB) svetainėje paviešintų asmens kodų – tūkstančiai. Greičiausiai visi asmenys yra vienaip ar kitaip susiję su darbdaviais, kurie yra registruoti sistemoje.

Apie pastebėtą spragą 15min pranešė skaitytoja Diana Ladina, vadovaujanti bendrovei „Ladina ir partneriai“. Ji piktinasi, kad pirmiausia apie duomenų nutekinimą pranešė pačiai LDB, tačiau niekas į jos pranešimą nereagavo.

„Tiesiog ieškojau darbuotojų LDB puslapyje, ir norėjau pasitikslinti, kuris iš mūsų skelbimų vis dar aktyvus. Kad būtų paprasčiau nutariau pasinaudoti išplėstine paieška. Ir kaip visada – įrašiau įmonės pavadinimą ir vietoje įmonės pavadinimo lygiagrečiai pamačiau savo vardą, pavardę ir asmens kodą“, – pasakojo D.Ladina.

Anot jos, tokia konfidenciali informacija neturėtų būti viešai prieinama, todėl moteris iškart apie šią klaidą pranešė darbo biržai.

„Aš bandžiau telefonu susisiekti, niekas neatsiliepė. Tada jų elektroniniu paštu parašiau, bet niekas nesureagavo, nepaskambino. Rašiau ir bendrais kontaktais, ir jų kokybės skyriui. Tai juk yra asmens kodas, o su juo galima labai daug informacijos apie žmogų sužinoti, registruotis svetainėse, kreditą pasiimti ir taip toliau. Tikrai yra nemažai galimybių jį panaudoti nederamai“, – apgailestauja D.Ladina.

Tarp viešų asmens kodų galima atrasti ne tik ministro L.Kukuraičio bet daug ir kitų atsakingas pareigas einančių asmenų. Tarp jų – ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Vytauto Bako.

15min nuotr./Viešas ir socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio asmens kodas
15min nuotr./Viešas ir socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio asmens kodas

Aiškinsis situaciją

Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktoriaus funkcijas einanti Dijana Šinkūnienė patvirtino, kad asmens kodus skelbti draudžia įstatymai.

„Be abejonės, viešai neturėtų būti tokie duomenys teikiami. Asmens kodai tai jau vienareikšmiškai – pagal įstatymą jie negali būti skelbiami, negali būti kažkam viešai prieinami. Jie teikiami tik tam, kas turi teisėtą pagrindą juos gauti, bet ne bet kam“, – stebėjosi D.Šinkūnienė.

Ji patikino, kad inspekcijos pareigūnai pasiaiškins šią situaciją.

15min susisiekė ir su Lietuvos darbo birža, tačiau trumpas atsakymas pateiktas raštu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kompiuteris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kompiuteris

„Dėkojame Jūsų skaitytojai, kuri pastebėjo Lietuvos darbo biržos elektroninėje sistemoje skelbiamą konfidencialią informaciją ir apie tai pranešė redakcijai. Šie duomenys negali būti rodomi viešai. Tai yra sistemos klaida. Ji šiuo metu yra operatyviai šalinama“, – teigia LDB Komunikacijos skyriaus vedėja Jūratė Baublienė.

Pasirodžius 15min publikacijai, 18.05 val. privatūs duomenys jau nebebuvo prieinami.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką