Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 20d. 07:56

5 eurus pervedusi ir pajuokavusi banko klientė turėjo pasiaiškinti dėl žodžių

Jauna azijietė mergina prie kompiuterio
123rf.com nuotr. / Mergina prie kompiuterio

5 eurus ir 70 centų skolą savo draugui norėjusi grąžinti mergina nesitikėjo, kad dėl to gali sulaukti problemų. Bankas „Swedbank“ sulaikė mokėjimą ir liepė raštu pasiaiškinti, nurodant, kokia veikla ji užsiima, kiek per mėnesį atlieka pavedimų, atskleisti sąskaitas, kokių akcijų turi. Rūpesčių sukėlė įrašyta mokėjimo paskirtis – „sex drugs n rocknroll“. Bankas paaiškina, kad tai sudėtinė pinigų plovimo prevencijos dalis.

„Pamoka išmokta – daugiau mokėjimo paskirtyje nebejuokauju“, – šypsosi 15min skaitytoja Milana (vardas pakeistas).

Ji pasakoja istoriją, kaip savo draugui bandė grąžinti nedidelę skolą.

„Bandžiau draugui pervesti pinigus, ir du kartus aš juos gavau atgal. Tada pagalvojau, kad galbūt ne toks jo sąskaitos numeris ir per daug nesigilindama vėliau perdaviau jam pinigus grynaisiais“, – sako Milana ir tikina tenorėjusi grąžinti nedidelę skolą už pirktą dovaną.

Tuomet vieną dieną ji sulaukė banko darbuotojo skambučio ir prašymo, kuo skubiau prisijungti prie elektroninės bankininkystės.

Tokie mokėjimo pavedimo paskirtyje nurodomi žodžiai kaip, pavyzdžiui, narkotikai (drugs), ginklai (guns), teroristai (terrorists) ir panašūs – visada atkreips banko dėmesį.

„Nekreipiau į tai per daug didelio dėmesio ir galų gale pamiršau. Kai po kelių dienų antrą kartą sulaukiau skambučio su tokiu pat prašymu, tik jau griežtesniu, jau sunerimau. Prisijungusi ir pamačiusi laišką iš pradžių negalėjau patikėti: pradėjau juoktis, o po to pasidarė net gėda. Nesitikėjau, kad bankas taip akylai skaito mokėjimo paskirtis, juolab tai nebuvo pirmas kartas, kai mokėjimo paskirtyje, siųsdama pinigus artimiems draugams, įrašydavau kokį nors juokelį“, – pasakoja mergina.

„Swedbank“ sustabdė mokėjimą, nes jo paskirtyje anglų kalba įrašyta „seksas, narkotikai ir rokenrolas“.

Milanai adresuotame laiške nurodoma, kad 5,7 Eur mokėjimas nebus vykdomas dėl galimos atitikties rizikos, o mokėjimo lėšos bus grąžintos į sąskaitą.

Tačiau teko ir didesnis nemalonumas – bankas pareikalavo plataus paaiškinimo raštu.

„Prašome Jus raštu paaiškinti, kokie dalykiniai santykiai ar kitos konkrečios sąsajos Jus sieja su Vardeniu Pavardeniu (nurodomas gavėjas – 15min). Konkrečiau prašytume Jūsų įvardinti, kokiu pagrindu Jūsų banko sąskaitoje vyksta atsiskaitymas su aukščiau nurodytu asmeniu (už kokias prekes, paslaugas, sandorius, pagal kokias sutartis ir už kokią ir kokiose šalyse vykdomą veiklą). Prašome paaiškinti mokėjimo detalėse nurodytą paskirtį „sex drugs n rocknroll“, – rašoma „Swedbank laiške.

15min skaitytojo nuotr./Merginą nustebino iš „Swedbank“ gautas laiškas
15min skaitytojo nuotr./Merginą nustebino iš „Swedbank“ gautas laiškas

Toliau pateiktas klausimynas iš šešių klausimų: nurodyti veiklą ir pajamų šaltinius, valstybes, iš kurių bus gaunamos ir pervedamos lėšos, mėnesio lėšų apyvarta sąskaitose, operacijų grynaisiais apimtis, nurodyti sąskaitas kitose finansų institucijose bei atskleisti dalyvavimą juridiniuose asmenyse.

„Suprantu, kad bankas dirba savo darbą ir turi tikrinti, bet negi jie galvoja, kad įrašiusi į mokėjimo paskirtį visiems gerai žinomą frazę, dainos pavadinimą, iš tikrųjų visgi pardavinėsiu nelegalius dalykus? Kažkaip juokinga. Bet vėlgi, jei jų taip reikalauja, tai tebūnie, tačiau tikrai nemaloniai jaučiausi, kai turėjau pateikti duomenis apie savo atlyginimą, sąskaitoje esančius pinigus, pervedinėjimus ir panašiai“, – prisipažįsta Milana.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Bitkoinas ir eurai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Bitkoinas ir eurai

Nevykdant banko nurodymų gali laukti ir griežtos sankcijos.

„Norėtume atkreipti Jūsų dėmesį, kad Jums nepateikus prašomų duomenų bankas turi teisę ir gali nutraukti Jūsų mokėjimo nurodymų vykdymą (t.y. blokuoti Jūsų sąskaitas arba mokėjimo priemones) ir (arba) nutraukti dalykinius santykius su Jumis (uždaryti Jūsų sąskaitą banko iniciatyva)“, – rašoma banko laiške klientei.

Swedbank“: net jei ir pokštai, žodžiai fiksuojami

15min „Swedbank“ paaiškino, kad ne dėl rokenrolo tokie mokėjimai įkliūva – siekiama užkirsti kelią nusikalstamoms veikloms.

„Laikydamasis įstatymų bankas privalo suprasti kliento vykdomas operacijas, taip įgyvendinamas principas „pažink savo klientą“. Bankui svarbu žinoti, kokia veikla klientas užsiima, koks yra galutinis naudos gavėjas, kur juda kliento lėšos – taip siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir neleistinų veikų finansavimui. Tokia daugiapakopė klientų ir jų atliekamų operacijų kontrolės sistema padeda įgyvendinti pinigų plovimo prevencijos reikalavimus“, – sako „Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius.

Jis patikina, kad bankas visada tikrina ir reaguoja į mokėjimo pavedimus, kuriuos galima sieti su nelegalia veikla – tai yra sudėtinė pinigų plovimo prevencijos dalis.

15min pasiteiravo, kokie žodžiai bankui užkliūtų, tačiau plataus sąrašo negavome.

„Tokie mokėjimo pavedimo paskirtyje nurodomi žodžiai kaip, pavyzdžiui, narkotikai (drugs), ginklai (guns), teroristai (terrorists) ir panašūs – visada atkreips banko dėmesį. Mokėjimo pavedimai su tokiais žodžiais gali būti nevykdomi dėl galimos atitikties rizikos. Bankas tokio mokėjimo iniciatoriui taip pat gali taikyti įspėjimo priemones arba prašyti suteikti daugiau informacijos“, – aiškina S.Abraškevičius.

„Swedbank“ naujas biuras
„Swedbank“ naujas biuras

„Swedbank“ atstovas patikina, kad kasdien atliekamų banko mokėjimo pavedimų skaičius tikrai yra itin didelis.

„Todėl net ir pokštaujant mokėjimo paskirtyje įrašyti su nelegalia veikla siejami žodžiai bus užfiksuoti“, – apibendrina jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:03
01:11
01:22

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką