TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Dėl brangios degtinės ekspertai kaltina atsainius politikus

Lietuvio dienos norma – penki buteliai degtinės.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Lietuvio dienos norma – penki buteliai degtinės.
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuviai yra priversti pirkti nelegalų alkoholį, cigaretes ar degalus, nes legalioje rinkoje šie produktai jiems tiesiog neįperkami. Akcizų mokesčių Lietuvoje apžvalgą parengę ekspertai tikina, kad akcizų kėlimas nėra veiksminga priemonė, siekiant padidinti biudžeto pajamas, kol gyventojų pajamos neauga ir nelegalių produktų prieinamumo problema nėra išspręsta.

Degtinė Lietuvos gyventojams yra kone brangiausia visoje Europos Sąjungoje. Ekspertai tikina, kad taip yra dėl taikomo didelio akcizo tarifo.

„Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” (EKT) ir VšĮ „Mokesčių ir verslo procesų administravimo centras“ parengė akcizų mokesčių Lietuvoje studiją, nagrinėjančią  Lietuvos akcizų politikos koreliaciją su šešėliniu verslu.

Gyventojus šešėlines prekes pirkti verčia neadekvatus prekių kainų ir gaunamų pajamų skirtumas Lietuvoje ir pigesnių alternatyvų prieinamumas.

Studijoje teigiama, kad Lietuvoje akcizai nustatomi neatsižvelgiant į įperkamumo rodiklius.

„Gyventojus šešėlines prekes pirkti verčia neadekvatus prekių kainų ir gaunamų pajamų skirtumas Lietuvoje ir pigesnių alternatyvų prieinamumas“, – rašoma studijoje.

Labiausiai paplitusios prekės apmokestinamos didžiausiu tarifu. EKT partneris Darius Dulskis pastebėjo, kad labai skiriasi alkoholio apmokestinimas. Labiausiai apmokestinami stiprieji gėrimai ir spirituotas vynas, o, pavyzdžiui, alaus apmokestinimas yra apie keturis kartus mažesnis nei stipriųjų gėrimų.

„Kol gyventojų pajamos išlieka tame pačiame lygyje ir nėra išspręsta nelegalios produkcijos prieinamumo problema, akcizų mokesčių didinimas kaip priemonė didinti biudžeto pajamas nebus veiksminga, tik padidins šešėlio mastus ir išlaidas kovai su nelegalia prekyba“, – rašoma studijoje.

Studiją atlikę specialistai akcizo tarifo dydį tiesiogiai sieja su šešėlinės rinkos dyžiu. Pavyzdžiui, nelegali alaus rinka sudaro apie 4 proc., tuo metu net 33 proc. stipriųjų gėrimų rinkos slepiasi šešėlyje.

Nelegaliai parduodama apie 35 proc. šešėlyje surūkomų cigarečių ir apie 15–20 proc. sunaudojamų degalų.

„Vykdoma akcizų politika ir Lietuvos realijų – išorinė ES sienos kontrolė, kainų skirtumai Lietuvoje ir kaimyninėse ne ES valstybėse, gyventojų ekonominė padėtis bei pakantumas nelegaliai produkcijai – nepaisymas lėmė, kad tiek prekybos vyksta šešėlinėje rinkoje“, – rašo studijos autoriai.

Studija parengta po to, kai Lietuvoje virė aršios diskusijos dėl akcizo tarifo pakėlimo siekiant grąžinti krizės metu sumažintas pensijas. Finansų ministerija norėjo akcizą alui kelti 50 proc., tačiau po aludarių pokalbių su premjeru Algirdu Butkevičiumi, nuspręsta akcizą didinti palaipsniui.

D.Dulskis žurnalistams sakė, kad studija nėra parengta alkoholio gamintojų užsakymu.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką