Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 15d. 07:59

Dėl valdžios žadėtos lengvatos remontuojant automobilius – kančių keliai

Automobilių servisas
123RF.com nuotr. / Automobilių servisas

Vilnietis Paulius C. ne kartą pastebėjo reklamą, kur gyventojai raginami deklaruoti automobilių remonto išlaidas ir dalį jų susigrąžinti. Kai remontavosi automobilį, surinko visus kvitus, kaip ir buvo reikalaujama, ir pateikė Valstybinei mokesčių inspekcijai. Tačiau pinigų taip ir negavo – inspektoriai pareikalavo sąskaitų faktūrų, nors šių gyventojai neturi.

Susiremontuok namą ar automobilį ir dalį išlaidų padengs valstybė. Su tokiu šūkiu Vyriausybė ėmėsi raginti gyventojus imti kvitus ten, kur paprastai klesti šešėlinė ekonomika. Pasiūlymą gyrė ekonomistai, tačiau realiai jis veikia ne taip, kaip norėtųsi.

Kvitų jau nepakako

Paulius C. kaip tik ir bandė pasinaudoti tokia galimybe. „Deklaravau pajamas ir automobilio remonto paslaugų išlaidas, už kurias tikėjausi gauti pajamų lengvatą. Turiu visus paslaugų atlikimą oficialiuose servisuose įrodančius kvitus ir darbų aktus“, – pasakojo vyras.

Pateikęs kvitus Mokesčių inspekcijai jis sužinojo, kad jų nepakanka. „VMI dabar sako, kad kvitų nepakanka ir reikia PVM sąskaitų faktūrų, kurių neturiu. Niekad gyvenime kaip fiziniam asmeniui nereikėjo PVM sąskaitų faktūrų – visada pakakdavo kasos kvitų, o dabar VMI skelbia, kad paslaugos legalumui įrodyti nepakanka vien kvitų ir taip išsisukinėja nuo reklamuotų lengvatų suteikimo“, – piktinosi vilnietis.

L.Tubio/15min nuotr./Teisingai išduotas čekis
L.Tubio/15min nuotr./Teisingai išduotas čekis

Sako, kad blogai interpretuoja įstatymą

Reklamos, kurios sukosi žiniasklaidoje, metu, buvo skelbiama, kad reikės pateikti vieną iš dokumentų, įrodantį paslaugos gavimą, bet ne būtinai PVM sąskaitą.

Vyras nutarė pasidomėti, ką apie tai sako teisės aktai. Jis rado įstatymą, kuriame nurodoma, kad kasos kvitas yra vienas iš galimų paslaugos gavimo įrodymų.

„Mokesčių inspekcija dviprasmiškai interpretuoja įstatymus ir išsisukinėja“, – įsitikinęs jis.

VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė patvirtino, kad gyventojai, norėdami pasinaudoti lengvata, privalo turėti dokumentus, įrodančius, kad buvo remonto darbai ir už juos buvo sumokėta.

Tačiau, pasak jos, patirtas išlaidas reikia pagrįsti pateikiant sąskaitą faktūrą ar verslo liudijimą įsigijusio asmens išduotą kvitą. Vilnietis Paulius C. sako kaip tik tai ir padaręs.

Siūlo grįžti ir pareikalauti sąskaitos

VMI atstovė sako, kad Paulius C. turėtų grįžti į servisą ir paprašyti, kad remontininkai jam išrašytų sąskaitą-faktūrą.

„Pasitaiko atvejų, kai paslaugos teikėjas paslaugos suteikimo momentu išduoda tik kasos aparato čekį, o gyventojas, įsigijęs paslaugą, iš karto (PVM) sąskaitos faktūros nepareikalauja. Tokiu atveju, gyventojas ir po įvykusio sandorio turėtų kreiptis į pardavėją“, – pridūrė VMI atstovė.

Tiesa, VMI priduria, kad individualiai įvertina kiekvieną deklaraciją bei prie jos pateikiamus dokumentus. Išskirtiniais atvejais, kai gyventojai turi tik kasos aparato čekį, o (PVM) sąskaitos faktūros įmonė jam nebegali išduoti, nes nuo paslaugos suteikimo pradėjo per ilgas laiko tarpas, gyventojas gali pateikti iš įmonės gautą laisvos formos dokumentą.

Jame turėtų būti pateikiamas paslaugų pardavėjo pavadinimas ir buveinė, paslaugų pirkėjo vardas, pavardė (jeigu tai fizinis asmuo) ir adresas, paslaugų pavadinimas, paslaugų pardavimo data, kaina ir būtinai pateiktas kasos čekis, atitinkantis buhalterinės apskaitos rekvizitus.

Nuo liepos – jau nauja tvarka

Beje, nuo liepos 1 d. nebeliko galimybės vykdyti pastatų ar statinių apdailos ir remonto, automobilių remonto, vaikų priežiūros, vandentiekio, šildymo, oro kondicionavimo bei elektros sistemų, įtaisų įrengimo bei remonto veiklos įsigijus verslo liudijimą, todėl pirkimo – pardavimo kvitas nuo liepos 1 d. negali būti išduodamas.

Jomis verstis gyventojai gali įregistravę individualią veiklą pagal pažymą ir klientams turi išduoti sąskaitą faktūrą (arba PVM sąskaitą faktūrą). Bet tai bus aktualu tik tiems, kurie norės susugrąžinti GPM permoką už 2021 metus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Esports namai

URBAN˙/

Interviu
Debiutas
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką